Музика в книжках: 13 книг-підказок для #YakabooBingoWinter2019

Як поєднати любов до музики та книжок? Читати книжки про музику та музикантів! До речі, саме це й пропонує зробити наше зимове бінґо. Щоб закрити 8-ий пункт челенджу під назвою «Музика в книжках», обирайте будь-яку із цієї підбірки та насолоджуйтесь читанням (і ясна річ – звучанням також!).

Письменницький талант норвезького піаніста-віртуоза Бйорнстада Кетіля вартий не меншої уваги, ніж його музичний геній. Підтвердженням тому є всесвітнє визнання як першого, так і другого. «До музики» – це глибокий роман-дорослішання, який розповідає про особисті переживання і труднощі становлення кар’єри юного піаніста – 15-річного Акселя Віндінга. Що штовхає його вперед – відчуття обов’язку перед матір’ю чи тиск власних амбіцій? І чи варто дозволяти музиці виходити на передній план у житті, залишаючи позаду сім’ю, кохання, дружбу? Свіжа новинка від ВСЛ саме про це.

Захоплива історія від американського журналіста Стівена Вітта про цифрову революцію дев’яностих-нульових, яка перевернула музичну індустрію з ніг на голову. Ця книга – результат його п’ятирічного дослідження усіх «підводних каменів» музичного бізнесу. Як технічний прогрес зробив музику вільною (безкоштовною?) і чому виникло музичне піратство – цікаво та доступно: в іменах, фактах і цифрах.

Вже сам факт виходу українською зібрання творів такої культової постаті рок-музики, як Джим Моррісон, не міг залишитись пересічною подією для меломанів. Ця книга спонукає по-новому подивитися на лідера гурту The Doors. Тобто не лише як на секс-символа свого часу чи одного із сумнозвісного «Клубу 27». А ще й як на чутливого поета, який через свої вірші та пісні здатен достукатися до кожного читача і слухача.

Крізь призму особистих історій окремих боснійців автор розповідає про подію виняткового значення – культовий концерт рок-групи U2 в Сараєво 1997 року. Його вагомість важко переоцінити, адже ця музична подія стала першим масштабним об’єднавчим знаком для виснаженої війною Боснії. Сила музики поборола силу конфлікту й остаточно знаменувала повернення до мирного життя. А концерт залишився незабутнім не тільки для слухачів U2 – для самого гурту він став справді легендарною подією в кар’єрі.

Письменницький дебют фронтмена українського гурту «Фіолет» пролунав, наче вистріл. Воно й не дивно – роман відвертий, сміливий і навіть провокативний, але разом з тим – дуже музичний. Розповідь ведеться від імені молодого хлопця, який вирушає з другом у своєрідне паломництво: шукати сенс життя і самого себе. Дорога підкидає цим юним мандрівним філософам немало поживи для роздумів, часто повертаючи їх до власних витоків – у дитинство шалених 90-их, в їх неповторну атмосферу і музику. Роман, який просто-таки вривається в голови й душі читачів. Багато хто з них впізнає тут себе.

Музичний твір «Танґо смерті» став украй трагічним символом – під його звучання за часів Другої світової у Янівському концтаборі Львова розстрілювали людей. Втім роман, якому це танґо запозичило свою назву, розповідає не тільки про жахіття війни. Він сповнений таємниць, а подекуди навіть і містики, історія в книзі тісно переплітається з сучасністю, а любовна лінія робить і без того цікавий сюжет ще більш захопливим.

Ще одна книжка про Львів та про музику з елементами історичного детективу. Франц Ксавер Моцарт – молодший син знаменитого композитора Вольфганга Амадея Моцарта. Незважаючи на власний непересічний музичний талант, він так і залишився у тіні слави свого батька, хоч ніколи його і не знав… Однак у пошуках кращої долі Франц потрапляє у Львів, а це означає, що на нього попереду чекають неймовірні пригоди й шалене кохання.

У книжці вміщено 4 новели, одна з яких – «Концерт пам’яті янгола» – і дала назву збірці. Шмітт звертає увагу читачів на серйозну проблему вибору: як важливо іноді зробити правильний крок та не зламатися. Історія замішана на заздрощах і таланті – вибуховій суміші, яка може комусь зламати життя, а для когось обернутися єдиним шансом змінити свій світ.

Книжка культового українського сучасного письменника, видана в серії «Українська Поетична Антологія», потрапила в нашу підбірку завдяки вміщеним у ній «Пісням для Мертвого Півня». Це – крайній на сьогодні поетичний цикл Андруховича, який вийшов окремою збіркою ще у 2004 році. Вірші з цього доробку стали текстами пісень легенди українського року – гурту «Мертвий півень», тож їх сміливо можна назвати музикою в чистому вигляді.

Ішіґуро – спокійний, але дуже проникливий оповідач. Його напружена антиутопія «Не відпускай мене» про донорів, у яких начебто не повинно бути власних душ, вразить навіть товстошкірого читача. «Не відпускай мене» – це також і назва улюбленої пісні головної героїні книжки – Кеті. Цю композицію дівчина вмикає на касеті знову і знову, щоб наспівуючи знайомий мотив, мріяти про таке життя, якого ніколи не зможе мати.  

Сюрреалістична історія кохання від нонконформіста Бориса Віана, який був не тільки талановитим письменником, а й неперевершеним джазовим музикантом і співаком. Власна музичність француза просто не могла не позначитись на його літературних творах, тому персонажі «Шумовиння днів» танцюють чудернацькі танці, а ще – готують собі напої на «піаноктейлі», тобто піанолі, оснащеній як міні-бар. Щоб приготувати коктейль, варто зіграти щось на цьому диво-інструменті, й він змішає вам інгредієнти відповідно до нот і тональностей, які прозвучали. До того ж, головна героїня роману – Хлоя – народжується з музики (Віан – той ще фантазер і експериментатор), а міські вулиці носять імена відомих джазменів.

Мемуари хрещеної матері панк-року Патті Сміт – це не просто записки про богемні тусовки Нью-Йорку наприкінці 60-их років, а справжнє, непідробне одкровення. У її спогадах картина епохи змальована крізь призму доволі інтимних переживань самої авторки, однак дух часу переданий настільки правдиво, що книжка просто занурює читача у відповідну атмосферу з головою. Знаменита «Фабрика» Енді Ворхола, фестиваль Вудсток, поети-бітники і легенди рок-музики, які вплинули на формування самої Патті, складаються в єдиний мистецький образ того знаменитого покоління.

Німецька група Die Toten Hosen присвятила свій альбом Ein kleines bisschen Horrorschau (1998) цій книзі. А бразильський метал-гурт Sepultura у 2009 році випустив власний концептуальний альбом A-Lex, теж заснований на романі Берджеса. Алюзії до «Механічного апельсина» можна знайти і в українській рок-музиці, і в російській, і, звісно ж, в британській. Річ в тому, що книга виявилась настільки гостро соціальною, що з моменту свого виходу в далекому 1962 році і дотепер не покидає списків mustread. Відповідно, проблема дотримання етичних норм та гуманізму, порушена в книзі, досі актуальна і знаходить своє відлуння й в інших видах мистецтва, зокрема музичному.

Ірина Стахурська
Менеджерка з комунікацій, працюю в аграрній сфері. За першою освітою – банкір. Палко люблю читати і все, що пов’язане з книжками. Віддаю перевагу художці, бо ніщо не зрівняється з задоволенням від прочитання доброго роману. Авторка інстаграм-блогу @book_klondike
https://www.instagram.com/book_klondike/

5 thoughts on “Музика в книжках: 13 книг-підказок для #YakabooBingoWinter2019

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

Залишити відповідь