Фентезійний світ «Монстриці»: жорстокий і прекрасний графічний роман

Марджорі Лю — перша жінка за 30-річну історію вручення Премії Айснера (відзнака у сфері коміксів), яка стала її лауреаткою в номінації на кращого автора. Вона також працювала над коміксами Marvel (зокрема над серією про Дакена, сина Росомахи). Не дивно, що її історія, «Монстриця», є настільки потужною з яскраво виписаними персонажами. Допомагала їх втілити візуально японська ілюстраторка Сана Такеда, відома тим, що працювала над розробкою такого марвелівського персонажа як Веном. Що вийшло у цьому творчому тандемі суперпрофесіоналів? Авторки блогу Yakaboo вже дізналися, прочитавши комікс «Монстриця» (Рідна Мова, 2019, пер. Ярослава Стріха). Що ж, погляньмо, що вони розкажуть.

Оглядачки

юля дутка

Юлія Дутка: «Монстриця» причарувала мене ще з обкладинки. І переклад назви теж мав неабияку вагу — який красивий фемінітив. Новий світ — і арт-деко, і готика водночас, а ще обіцянка познайомитись з потаємниками та ще більш дивовижними істотами… Достатньо розгорнути «Монстрицю», щоб вже не відкласти.

Віталіна Макарик

Віталіна Макарик: Воно ніби не годиться з цього починати, але погодьтеся: вона, по-перше, красива! Маю на увазі і саму книжку, і головну героїню. А коли вродливу жінку називають Монстрицею (вочевидь, небезпідставно), це змушує моє серце трепетати. Адже вразливі тендітні героїні давно приїлися, зараз час яскравих, сильних і трішки небезпечних. Отак я відкрила для себе світ, який створили Марджорі Лю і Сана Такеда.

Феміністичний світ

Віта: Симпатичні й пухнасті, але зовсім не милі й невинні потаємниці, жорстокі вродливі кумейки, загадкова й небезпечна головна героїня Майка Напіввовк — цей світ густо населений жіночими персонажами, і всі вони такі, що пальця в рот не клади — відкусять по локоть (і то, якщо пощастить!). Якщо ви фантазували про матріархат як про середовище таких собі «ведичних жінок», то забудьте про свої фантазії. У світі «Монстриці» жінки керують своїми підданими, приймають рішення, віддають накази, захищають  і роблять усе це доволі нещадно.

Жорстоко вбити, а потім брутально воскресити? Легко! Познущатися з малят-потаємниць, повільно відрубуючи кінцівки, щоб здобути якнайбільше субстанції, яка дає магічні сили? Ну, мета ж виправдовує засоби. Цей світ, в якому накази віддають жінки, ніби зітканий з крові та болю. Що, втім, не позбавляє його певної чарівності. А найцікавіше лишається поки що поза дужками. Десь є присмерковий двір, де живуть крилаті чоловіки (як мінімум, одного ми зустрічаємо в цій історії). А ще в цьому світі є істоти настільки давні і настільки могутні, що їхнє існування, здається, неможливо осягнути розумом. Позаяк це лише початок історії, то далі про них усіх, очевидно, буде більше. А поки що залишається віддихуватися від убивчої краси того світу, який нам уже показали.

А тобі він, Юлю, яким видався?

Юля: Світ «Монстриці» красивий, та такий, що часом перехоплює подих. Обов’язково виділіть час, щоб просто пороззиратись, пройтись околицями. Але зовнішність не сховає жорстокості, вишкіреної пащі, яка готова перекусити горло будь-кому — і тут не важливо, чи то буде бунтівник, чи звичайний пішак. «Голоду на світі більше, ніж любові» — юність не заважає Майці зробити єдиноправильний висновок про те, що світлого майбутнього тут просто не буде. Хоч би яке було…

Та, знаєте, Майка — той міцний горішок, на якому цей світ може зламати зуби. Ця тендітна дівчина з цілком людською вродою несе у собі щось лихе і дуже прадавнє. Вкрай небезпечне, не дивно, що спіймати її готові dead or alive. Можливо, мертвою навіть краще, не стільки загрози, хоча… хтозна, хтозна.

Серед жінок неймовірної краси, здається, немає місця для любові та допомоги, тож союзниками Майки стають несподівані створіння — Лисичка (яку не назвеш інакше, тільки мімімішною) і зухвалий двохвостий кіт, який стане мозковим центром цього невеличкого загону.

Як писали поети: міфи і монстри

Юля: Для початку варто розібратись з п’ятьма расами монстричного світу. Люди — тут нічого цікавого — «люди-люди, їх мільярди, їх мільярди, хай їм грець…». Але трапляються серед них і ті, хто має надсили. І це виключно жінки. Древні — магічні, сильні і безсмерті, але не захоплюйтесь ними занадто. Потаємники — ніби-то проміжна ланка між Людьми та Древніми, можуть мати найрізноманітніші форми і вміння. Коти, вони ж діти Убасті — мудреці, літописці і просто найсимпатичніші створіння цього світу. І нарешті — Древні Боги — про них відомо мало, але те, що відомо, захоплює і лякає водночас.

Зрештою, сама історія веде нас до розуміння того, чим є Древні Боги. Думаю, в наступним частинах про це буде більше — те, що тероризує Майку, покажеться у всій красі, а не тільки епізодично (хоча, звісно, хотілось би, щоб воно згинуло). А поки зосередимось на потаємниках і котах (вставки з ними мої улюблені), адже вони показують нам цей жорстокий світ та поволі підводять до розуміння таємниць світобудови, які породжують таких монстриць.

Хто з цих рас найбільше зацікавив тебе, Віто?

Віта: Потаємники мені видалися найбільш цікавими — і суто візуально (усі ці гострі вушка, пухнасті хвостики, звірині мордочки), і проблематично. Напівкровки, народжені від союзів людей та древніх, вони мають статус таких собі покручів. Хтось їх боїться, хтось ними бридиться, хтось використовує для того, аби добути лілій  оту субстанцію, що підживлює чари. Майка Напіввовк — теж потаємниця, хоча й виглядає як людина, дещо скалічена, щоправда. Утім, не все так просто з цією дівчиною. Окрім зв’язків із вовками, вона пов’язана зі значно страшнішими й могутнішими силами.

Древні боги, суще жахіття, яке віками спить під землею, але коли прокинеться — то не врятує ніщо. Це теж доволі цікава рушійна сила цієї історії (і цього світу). Мені вони чомусь нагадали древніх богів Лавкрафта — такий же давно забутий хтонічний жах, який так притягує, але який краще не займати, щоб хоча б зберегти той крихкий і нетривкий баланс, який існує в цьому світі. Але, перефразуючи те, як писали поети в «Монстриці»: кінець цього світу невідворотний.

Етика і естетика

Віта: Окей, зізнаюся: після «Монстриці» я лишилася дещо дезорієнтованою. Цей ф’южн з ар-деко, стімпанку, Лавкрафта і східних мотивів — безперечно, страшенно красивий. Це поєднання напівоголених жіночих тіл і потоків крові — звабливе і зухвале. У цьому є щось від «Гри престолів», щось від БДСМної естетики, щось від Темного Середньовіччя. Не сумніваюся, що мистецтвознавцям й історикам культури дуже цікаво розкладати це все на елементи, прослідкувувати зв’язки між ними, досліджувати, як авторки їх змішували. Але якщо людина не настільки глибоко вкорінена в тему фентезі, як оце я, спробує зрозуміти, що тут і до чого, це може виявитися страшенно втомливим процесом.

«Монстриця» — химерна й норовлива. Щоб по-справжньому зрозуміти цю історію, треба в неї досить глибоко зануритися. Може, навіть «пірнути» не раз. Поціновувачам жанру вона безперечно сподобається — купу нагород, в тому числі премію Г’юго, просто так не дають, і з «Піснею льоду й полум’я» абиякі твори в один ряд не ставлять, а «Монстриця» удостоїлася і першого, й другого.

Юля: Світ «Монстриці» підпорядковується правилу: все, що не заборонено, дозволено. Хоча ні, навіть не так: можна все, але якщо впіймають, то не можна нічого. Принаймні, так здається, якщо стежити тільки за шляхом Майки. Якщо зійти з цієї стежки, можна побачити ієрархічне суспільство, в якому не варто сподіватись на якийсь розвиток. Це — не простір для успішного успіху, де можна стати дамкою, коли вцілієш під атаками суперника. Це — світ виживання, боротьби і, на жаль, поразок.

Але ж як красиво… Естетично… Зі смаком. Як архітектура епохи Відродження та священна інквізиція. Що там, що там захоплює подих. Тільки в першому випадку — від досконалості форм, а в другому — від жорстокості, яка давно перетнула всі межі. Прегарно і страшно, тому так хочеться взятись за наступний том. Кажуть, вже скоро.

Кому варто читати

Юля: Шанувальникам естетичного малюнка та залюбленим у фентезі.

Віта: Тим, кого ваблять нові екзотичні світи і сильні жіночі персонажі.

Кому не варто читати

Віта: Тим, хто не сприймає фентезі. А також тим, кому ліньки розбиратися у досить складних фентезійних світах.

Юля: Тим, хто любить суцільний текст, а не комікси.

Схожі книжки

Юля: За естетикою, звісно, «Сага», якої вже вийшло три частини.

Віта: А мені «Монстриця» чимось нагадує «Казки. Легенди у вигнанні». І, як я уже й казала, «Поклик Ктулху» Лавкравта.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

273 thoughts on “Фентезійний світ «Монстриці»: жорстокий і прекрасний графічний роман

 1. I blog often and I genuinely thank you for your content.
  The article has truly peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about
  once a week. I subscribed to your Feed as well.

 2. I’ve learn several excellent stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot attempt you put to make this type of wonderful
  informative website.

 3. Hey very nice web site!! Guy .. Beautiful .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your blog and take the feeds
  also? I am happy to seek out a lot of helpful information right
  here in the post, we want develop more strategies in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 4. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do
  with a few pics to drive the message home a little bit,
  but instead of that, this is wonderful blog.
  A great read. I’ll definitely be back.

 5. What you posted was very reasonable. However,
  what about this? what if you added a little information? I am not saying your information is not solid, but suppose
  you added something that grabbed people’s attention? I
  mean Фентезійний світ «Монстриці»: жорстокий і прекрасний графічний роман – Блог Yakaboo.ua is a little plain. You should look at Yahoo’s front page and watch how they
  create article titles to get people to click.

  You might try adding a video or a related picture or two to grab readers interested about what
  you’ve got to say. In my opinion, it would make your posts a little livelier.
  games ps4 185413490784 games ps4

 6. My brother suggested I may like this web site. He used to be
  totally right. This submit actually made my day.
  You cann’t believe just how much time I had spent
  for this info! Thank you!

 7. Hello excellent website! Does running a blog similar to this
  require a lot of work? I have no understanding of programming however I had been hoping to start
  my own blog soon. Anyway, if you have any recommendations or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I simply had to ask.
  Cheers!

 8. My programmer is trying to convince me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using
  WordPress on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 9. Greetings from Colorado! I’m bored to tears at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.

  I really like the knowledge you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m surprised at how fast your
  blog loaded on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G ..
  Anyhow, very good blog!

 10. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite sure I’ll learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next! 0mniartist asmr

 11. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.

  I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less.
  I’ve been using Movable-type on numerous websites for about
  a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated! 0mniartist asmr

 12. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily
  basis. It’s always helpful to read through content from
  other writers and use a little something from their sites.

 13. I’ve been surfing online more than 4 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all
  website owners and bloggers made good content as you did, the web will
  be much more useful than ever before.

 14. I do consider all of the concepts you’ve introduced in your post.
  They are very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are too short for starters. May you please lengthen them a bit from next time?
  Thank you for the post.

 15. I like the valuable info you supply for your articles. I will bookmark your blog and take
  a look at again here regularly. I’m relatively sure I’ll learn many
  new stuff right here! Good luck for the following!

 16. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something
  new from right here. I did however expertise some technical points using this web site,
  since I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and
  could damage your quality score if ads and marketing with
  Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for
  a lot more of your respective intriguing content.

  Make sure you update this again soon.

 17. I like the valuable information you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite certain I’ll learn plenty of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 19. scoliosis
  Hey! I realize this is somewhat off-topic but I had to ask.
  Does managing a well-established blog such as yours require a large amount of work?
  I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas
  or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate
  it! scoliosis

 20. scoliosis
  Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is fantastic, as well as the content!
  scoliosis

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 24. I’m very pleased to discover this web site. I need to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely really liked every bit of it and i also have you saved as a favorite to check out new things on your website.

 25. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I get 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thank you!

 26. You’re so awesome! I don’t believe I’ve read through something like that before. So nice to discover someone with some genuine thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This website is one thing that’s needed on the web, someone with some originality!

 27. Hello there, I believe your web site might be having internet browser compatibility problems. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Apart from that, fantastic site!

 28. Aw, this was an extremely good post. Taking a few minutes and actual effort to produce a really good articleÖ but what can I sayÖ I put things off a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 29. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due
  to no backup. Do you have any solutions to prevent hackers?

 30. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
  and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks!

 31. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from
  somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Thanks a lot

 32. Hey there! I know this is somewhat off-topic however I needed to ask.
  Does building a well-established blog like yours require a massive amount work?

  I am completely new to writing a blog but I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 33. Hi there I am so grateful I found your blog page, I really found you
  by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say cheers for a incredible
  post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but
  I have bookmarked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a
  great deal more, Please do keep up the excellent work.

 34. My partner and I stumbled over here different web address and thought
  I should check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page yet again.

 35. you are truly a just right webmaster. The website loading speed is incredible.

  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you have done
  a excellent activity in this subject!

 36. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your site offered us with valuable information to
  work on. You have done a formidable job and
  our whole community will be grateful to you.

 37. I used to be recommended this blog through my cousin.
  I’m not sure whether or not this post is written by means of him as no one else understand such specific approximately my difficulty.
  You are incredible! Thank you!

 38. Excellent items from you, man. I have be aware your stuff
  previous to and you are just extremely great.
  I really like what you have acquired here, really like what
  you are stating and the way in which wherein you say it.
  You make it enjoyable and you continue to take care of to stay it smart.
  I can not wait to learn far more from you. That is actually a terrific website.

 39. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to
  know your situation; many of us have created some nice
  methods and we are looking to swap solutions with
  other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 40. After looking into a handful of the blog articles on your web site, I honestly appreciate
  your way of blogging. I book marked it to my bookmark site list
  and will be checking back soon. Take a look at
  my web site as well and tell me your opinion.

 41. I am really impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.|

Залишити відповідь