Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття

Сучасні модні тенденції перенесли нас назад у яскраві 90-ті. І якщо ми вже носимо усі ці сумки-«бананки», джинсові куртки й короткі топи, то чому б не звернути увагу і на книги, написані в останнє десятиліття перед міленіумом? Тим більше, що багато з них стали культовими! Пропонуємо всім модникам-книголюбам свіжу підбірку, яка допоможе залишатися в тренді.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Фантастичні 90-ті відкриваємо добірною фантастикою! Це друга книжка циклу «Пісні Гіперіона», яка принесла Дену Сімонсу престижні премії в галузі наукової фантастики та фентезі The Locus Poll (1991) та British Science Fiction Award (1992). Як і перша частина тетралогії («Гіперіон»), вона сповнена глибоких символів. Історія про падіння цілих світів і повалення старих богів наводить на філософські роздуми про те, що будь-який занепад, по суті, приречений давати початок новому розквіту життя.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Якщо вас не лякають надміру детальні описи насильницьких та сексуальних сцен (і якщо ви, ясна річ, повнолітні), то маєте шанс познайомитися з культовою й водночас скандальною книгою. Для 90-их «Американський психопат» став проривом й одкровенням, адже до Елліса з такою відвертою інтонацією про жахливі злочини на ґрунті очевидних розладів особистості не писав ніхто. Головний персонаж – молодий багатій із Мангеттена Патрік Бейтмен – особливо звірськими способами катує і вбиває своїх жертв. При тому, у злочинах маніяка-вбивці неможливо простежити якогось плану чи системи… За романом знята однойменна стрічка з геніальним Крістофером Бейлом у головній ролі.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Роман-одкровення, який минулоріч був відзначений особливо почесною премією «Золотий букер», змусить вас переосмислити значення пам’яті у людському житті. Навкруги поступово стихає Друга світова, але для чотирьох випадкових мешканців італійської вілли Сан-Джеронімо вона стала фатальним поворотом долі. Складний драматичний сюжет книги обертається довкола англійського пацієнта – до невпізнаваності обгорілого чоловіка, знайденого в африканській пустелі, дивом врятованого і доставленого на віллу. Його таємниця розкриється наприкінці роману, щоб відгукнутися щемом у серцях читачів. До речі, екранізація книги принесла творцям фільму аж 9 «Оскарів». 

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Творчість Нобелівської лауреатки Світлани Алексієвич визнана літературним пам’ятником стражданню та мужності у наш час. Зокрема, «Чорнобильська молитва» була однією із перших ластівок після розпаду СРСР, що спираючись на спогади очевидців розкривала справжні масштаби й невідомі деталі страшної трагедії. Книга переважно носить документальний характер, адже містить реальні історії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1986 року. Її вагомість важко переоцінити. Та як би не було боляче, про неї слід знати правду, а головне – пам’ятати її.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Мабуть, найвідоміший роман епатажного французького письменника. Книга встигла сподобатись багатьом, але важко сказати напевно, з яких причин більше: чи то через спроби автора на її сторінках розібратися у власних переживаннях, чи завдяки пікантному цинізму, притаманному цим спробам. У будь-якому випадку, «Кохання живе три роки» – не безпідставне твердження, але й не вирок. Роман, що справляє враження і підкуповує своєю відвертістю, не втрачає актуальності й сьогодні. Як і в 94-му, люди продовжують закохуватися. А це означає, що в їхніх стосунках завжди знайдеться місце емоційній взаємозалежності, яку й досліджує герой Беґбедера – світський журналіст Марк Марроньє.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Ще один Нобелівський лауреат в нашій підбірці і ще одна екранізована книга. Навіть поціновувачам антиутопій «Сліпота» може здатися занадто суперечливою. Замішаний на інстинктах і бажанні вижити, сюжет книжки швидше можна було б охарактеризувати як такий, що відштовхує, а не притягує. Герої не мають імен – їх зрівняла між собою пошесть раптової сліпоти. Вони ізольовані, та в даному випадку це не означає врятовані. Але Сарамаґо не з тих письменників, які можуть залишити читача байдужим. Тому взявши цю книгу до рук, попри всі її складні стилістичні моменти і натуралістичні змальовування, ви прочитаєте її до кінця. Більше того – «Сліпота» точно стане вашим яскравим читацьким досвідом.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Як окрема книга «Житіє гаремноє» побачила світ у 96-му, але ще до виходу друком встигла набути скандальної слави. Окремі записи, що згодом увійшли до «Житія», публікувались спочатку у львівській газеті «Post-Поступ». Вони викликали справжній фурор у читачів, адже носили відверто еротичний характер. Задум Винничука полягав у тому, щоб написати інтимний щоденник Насті Лісовської, яку ми добре знаємо під ім’ям Роксолана. Автор переконує: українка змогла підкорити серце османського султана не тільки завдяки слов’янській вроді, а й деяким іншим особливим вмінням (if you know what i mean). І цю гіпотезу, як завжди у книжках автора, подано вишуканою мовою та ще й приправлено порцією гумору.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Так-так, перша книжка про пригоди улюбленця мільйонів Гаррі Поттера вийшла ще в далекому 97-му році. З тих пір поттероманія поширилася світом з блискавичною швидкістю, а Джоан Ролінґ прокинулась авторкою чи не найпопулярнішого фентезі за всю історію. «Гаррі Поттер і філософський камінь» досі залишається в топі найбільш продаваних книг, і цілком заслужено. Адже завдяки всесвіту, створеному Ролінґ, мільйони юнаків та дівчат по всьому світу повернули собі віру в магію, дружбу і перемогу добра.

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Ієн Мак’юен отримав Букерівську премію аж із третьої спроби, і приніс автору цю нагороду саме «Амстердам». Мак’юен прагне показати, що дружбу від підступності іноді може розділяти лише один крок. Але чи справжньою тоді була ця дружба? Крім того, роман доволі різко змальовує вплив преси та бюрократії на деформацію людських цінностей. Особливо, якщо мова заходить про вічну погоню за славою чи кар’єрою, як у героїв цієї книжки. Клайв – творча особистість, композитор, а його друг Вернон – редактор газети. Чи виправдовує їхня мета засоби, якими вони її досягають?

Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття 0

Серйозний роман, який не має нічого спільного з усталеними стереотипами про життя в Африці. У центрі сюжету Кутзее ставить проблему людського вибору: відступити від власних бажань і піддатися тиску суспільства, чи все ж піти своїм шляхом, незважаючи на умови, які диктують оточуючі. Книга також зачіпає важливі теми расового протистояння і питання поводження з тваринами. «Безчестя» – володар Букера і один з найсильніших романів автора, що, також є Нобелівським лауреатом.

Ірина Стахурська
Менеджерка з комунікацій, працюю в аграрній сфері. За першою освітою – банкір. Палко люблю читати і все, що пов’язане з книжками. Віддаю перевагу художці, бо ніщо не зрівняється з задоволенням від прочитання доброго роману. Авторка інстаграм-блогу @book_klondike
https://www.instagram.com/book_klondike/

13 thoughts on “Мода на 90-ті триває: що почитати з найбільш трендового десятиліття

    Залишити відповідь