Манґа українською: Киця-мандрівниця і зла «взросла жизнь»

Тільки в жовтні 2019-го світ побачив перший том коміксу манґа «Чі. Життя однієї киці», а в лютому вже маємо другий. Видавництво Nasha idea впевнено рухається до заявлених 3–4 томів на рік і, сподіваємось, буде розширювати свої видавничі горизонти обіцяним «шьоненом». Намагатимемося розібратися, що ж це за незвичайні японські комікси манґа і чим цікава українським читачам історія про кицю Чі.

Український ринок манґи існує?

Традиція видання ілюстрованих романів має глибоке коріння в японському мистецтві, а комікси манґа в тому форматі, в якому вони існують сьогодні, почали активно розвиватися після Другої світової війни. Загалом японська манґа (漫画 / マンガ / чудернацькі малюнки) ― це комікси, створені японцями в Японії або японською мовою. Формулювання дещо дивне, але правдиве, бо насправді японці вважають манґою тільки те, що зроблено руками японців, все інше ― «у стилі манґа». З 1950-х років манґа перетворилася на велику галузь японського книговидавництва з оборотами в сотні мільярдів єн.

Аби не бути голослівним, представник видавництва Грегорі Перон під час презентації першого випуску «Чі. Життя однієї киці» (チーズスイートホーム シールブック) на Comic Con Ukraine навів справді вражаючу статистику: тільки в Японії у 2018 році було продано 225 000 000 томів коміксів манґа. З яких 6 631 том ― це кількість нових коміксів манґа, які вийшли в Японії у 2018 році. За словами Грегорі Перона, у Європі в коміксів манґа найбільші ринки продажу у Франції, Німеччині та Італії. В Україні ж поки що ринку коміксів манґа немає, українському видавцю, дуже важко вийти на цей ринок, бо вже давно у нас хазяйнують російські видавництва.

Однак українці справді цікавляться коміксами манґа і то з українським перекладом. Спроби запустити український переклад коміксів манґа були і в видавництва «Зелений пес» ще у 2007-му, і у видавництва «Перо» у 2010-му. Зараз також є спроби більш-менш систематичного видання українського коміксу в стилі манґа «Оселя грішників» В’ячеслава Кокошкіна ― самвидавом вийшло вже 8 томів. Та й нині маємо вже чотири випуски журналу MIU manga з українськими коміксами у стилі манґа. Засновники журналу поставили перед собою дуже амбітне завдання, якого в Україні досягти майже неможливо ― заплановано «сезонний журнал із манґою на кшталт японського Weekly Shonen Jump». А Weekly Shonen Jump виходить у Японії з 1968 року.

Але MIU manga ― це про власне українські комікси у стилі манґа, а як наповнити журнал, коли немає українських перекладів і люди взагалі не знають про існування таких коміксів? Грегорі Перон пояснює, що видавництво обрало комікс про кицю, а не більш популярні One Piece (ワンピース) чи «Моя геройська академія» (Boku no Hero Academia / 僕のヒーローアカデミア), тому що вони хочуть «залучити до читання саме дитячу аудиторію і поступово «підсадити» юних українських читачів на комікси манґа». І ця ідея, насправді, правильна, тому що українських читачів, любителів щояскравіших картинок, ще потрібно привчити до чорно-білої естетики японських коміксів манґа.

Узагалі комікси манґа мають у Японії чітку класифікацію: 

 • «кодомо» (манґа для дітей віком до 8—10 років);
 • «шьоджьо» (манґа для дівчат віком 11—18 років);
 • «шьонен» (манґа для хлопців віком 11—18 років);
 • «джьосей» (манґа для дівчат і жінок віком 18—40 років);
 • «сейнен» (манґа для хлопців і чоловіків віком 18—40 років).

Це основні категорії, але, безперечно існують й інші класифікації. І всеможливі жанри також.

Як зазначає Грегорі Перон, у Японії комікси класифікує сам видавець, тож щоб не обмежувати аудиторію коміксу манґа про кицю Чі, видавництво «Коданшя» не обмежило її якоюсь однією категорією — «кодомо» чи «шьонен», — на англомовному сайті видавництва взагалі стоїть позначка «All ages». Тобто попри стиль і тему коміксу, ця манґа не має визначеної цільової аудиторії, бо і найменшим, і підліткам, і навіть дорослим там теж є над чим посміятися. У порівнянні з читачами американських чи європейських коміксів, стверджує Грегорі Перон, читачами коміксів манґа частіше є дівчата й жінки.

Маленька киця у великому місті

«Чі. Життя однієї киці» — це ціла серія коміксів манґа, яка придумана і намальована японською манґакою Конамі Каната. Комікс виходив у 2004–2015 роках у журналі Weekly Morning, який випускає видавництво «Коданшя». До слова, аудиторія цього журналу — хлопці й чоловіки віком 18–40, тобто категорія «сейнен». Потім «Коданшя» видала його окремою серією, яка зараз налічує 12 томів. А у 2008 році за манґою Конамі Каната студія Madhouse випустила 104 серії аніме-адаптації цього коміксу, хоча були й пізніші адаптації і трансформації сюжету.

Історія тут суперпроста: маленьке сіро-біле кошеня задивилося на пташок, відстало від матері-кішки і загубилося. І тут відразу починаються небезпеки: його мало не задавив автомобіль, на нього гавкав пес. Тож зовсім налякане кошеня забігає на дитячий майданчик, де його і знаходить маленький хлопчик Ямада Йохей. Хлопчик і його Мама вирішують взяти кошеня додому, адже воно виглядає таким сумним і самотнім у цьому великому страшному світі. Тут і починаються найбільші пригоди.

Читаючи назви розділів у змісті та й репліки героїв можна помітити, що спочатку родина Ямада подумала, наче знайдений маленький пухнастик — це котик, але після нелегких як для Тата, так і для кошеняти відвідин ветеринара, вони дізналися, що це таки маленька киця. Для японців вибір імені — процес дуже важливий, навіть якщо це й ім’я домашнього улюбленця. Вибір «називання» чи «не називання» поки що просто «котика» спричиняє певний тиск на батьків, адже поки тваринка не названа, вони можуть віддати її комусь чи віднести туди, де знайшли, аби вона сама відшукала шлях до свого справжнього дому. Інша справа, коли ви разом даєте тваринці ім’я і вона стає повноправним членом сім’ї — от тоді ви вже маєте «відповідати за того, кого приручили».

Ім’я Чі (チー) отримала за смішних життєвих обставин, адже потрапивши у квартиру, ходила в туалет у найрізноманітніші місця, чим дуже засмучувала Маму. Тож Мама тепер мала привчити до «правильного» ходіння в туалет не лише малого Йохея, але й маленьку Чі. А що пі-пі, на яке киця почала несвідомо реагувати як на власне ім’я, японською вимовляється як шікко (shikko), а, можливо, ще й від слова чіккоі (chikkoi), що означає дуже маленький, киця й отримала своє ім’я. Хоча японська Вікіпедія пише, що до того, як киця потрапила до родина Ямада, її звати Сара (セーラ).

Цей комікс не лише про кицю, як можна подумати з першого погляду. Тут йдеться і про доброту людей, які її прихистили і взяли під опіку, адже в них повно інших турбот, а тут ще одне «щастя» з’явилося. Тим паче, що власниця помешкання, в якому мешкала родини Ямада, забороняла тримати будь-яких домашніх тварин — досить таки вагома причина хвилювання для Мами й Тата, бо сусіди можуть «викрити» порушників, бо малий Йохей не розуміє, навіщо приховувати існування киці, а киця постійно хоче втекти і податися на пошуки мами-кішки. Хоча процес ховання Чі від власниці дому та сусідів може здатися пригодницьким для багатьох читачів.

Також тут йдеться і про всі плюси й мінуси наявності домашньої тварини в домі, де є маленька дитина. Адже комікс нагадує нам про те, скільки часу може займати догляд за домашньою твариною не лише в дорослих, а й може стати гарною ілюстрацією для дитини, якщо вона вперше порушить питання про придбання домашнього улюбленця. Разом із тим читачі зможуть із середини побачити устрій звичайної японської сім’ї, особливості виховання, устрій щоденного життя японців, тож є можливості порівняти. Зрештою, в коміксі змальовано життя молодої сім’ї яка виховує свого первістка, з чим також пов’язано не мало смішних історій, в яких українські батьки можуть побачити і колишніх себе. Читачі будуть спостерігати за тим, як киця і Йохей поступово разом дорослішатимуть, хоча й кожен по-своєму.

Насправді в перекладачки Онисії Колесникової та редактора Михайла Гнатюка був чималий шмат роботи із перекладом японської ономатопеї, бо навіть два томи «Японсько-українського словника ономатопеїчної лексики» Оксани Кобелянської та Еґава Хіроюкі не дають перекладу всього того різноманіття звуків, що японські автори використовують у своїх коміксах манґа. Тим важче це зробити, оскільки в коміксі використана особлива дитяча японська, що видно з перекладу мови киці Чі: «я не бацю», «лізецко», «ненавидзю» тощо.

Так, цей комікс не схожий на звичайну японську чорно-білу манґу, і саме кольорові акварелі додають йому жвавості та грайливості. Та й формат цієї манґи — зліва направо — можливо, легше сприймається дітьми, аніж традиційний японський — справа наліво — і точно добре сприймається читачами з інших країн та інших читацьких звичок. 

Загалом, «Чі. Життя однієї киці» Конамі Каната — це практично ідеальний вибір для дітей від молодшого до середнього віку, які тільки потрапляють у світ японської манґи. Звісно, тільки після того, як її прочитають дорослі 🙂

Ната Коваль
Ната Коваль — фотографка, журналістка, літературознавиця. Досліджую японську культуру – працюю над авторським проєктом Nihon no monogatari (日本の物語). Пишу про комікси, японську манґу та аніме.

92 thoughts on “Манґа українською: Киця-мандрівниця і зла «взросла жизнь»

 1. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS.
  I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond?

  Thanks!!

 2. I am really impressed with your writing skills as well as
  with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a
  great blog like this one nowadays.

 3. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this
  for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading
  your blog and I look forward to your new updates.

 4. you are truly a just right webmaster. The website loading velocity is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you have performed a magnificent
  process in this matter! ps4 games 185413490784 ps4 games

 5. I blog quite often and I genuinely appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week.
  I subscribed to your Feed as well.

 6. W88 Casino Review
  Established in 2013, W88 has been a leading online gaming site in Asia for quite a while.
  During this time, the operator has earned a great reputation among players thanks to its wide
  range of activities, which include casino games, sports betting, lottery, live casino games and poker.

  The W88 site is well-known for its commitment to customer service, offering players the
  chance to claim generous bonuses regularly. So, it while it seems like this casino is packed with great games and
  customer service, let’s find out if there’s more to it than this.

 7. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you finding the time and energy to put this
  informative article together. I once again find myself spending
  a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 8. Today, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
  iPad is now destroyed and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to
  share it with someone!

 9. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web
  will be a lot more useful than ever before.

 10. Can I simply just say what a comfort to find somebody who really understands what they are talking about on the internet.

  You definitely know how to bring a problem to light and
  make it important. More and more people must check this out and understand this side of your story.
  I was surprised you aren’t more popular because you most certainly possess the gift.
  asmr 0mniartist

 11. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend
  your web site, how can i subscribe for a blog site? The
  account aided me a appropriate deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast
  offered vibrant clear concept

 12. Generally I don’t read post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to
  check out and do it! Your writing taste has been surprised me.
  Thanks, quite nice article.

 13. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!

 14. After looking at a number of the blog articles on your site,
  I seriously appreciate your way of writing a blog.
  I added it to my bookmark webpage list and will be checking
  back soon. Take a look at my website as well and let me know
  your opinion.

 15. Link exchange is nothing else except it is
  just placing the other person’s web site link on your page at
  proper place and other person will also do same for you.

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 17. scoliosis
  Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long) so I guess
  I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m
  still new to everything. Do you have any tips for
  novice blog writers? I’d really appreciate it.
  scoliosis

 18. free dating sites
  Does your site have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to send
  you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.
  dating sites

 19. Simply desire to say your article is as astounding. The clarity to your submit is just nice and that i can suppose you’re a professional in this subject.
  Well with your permission allow me to grasp your RSS feed to keep updated with impending
  post. Thank you one million and please continue the rewarding work.

 20. I have been exploring for a little for any high-quality articles or
  weblog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Studying this information So i am happy to convey that I’ve an incredibly just right uncanny feeling I came
  upon just what I needed. I most without a doubt will make certain to do not disregard this site and give it
  a glance on a continuing basis.

 21. This is the perfect site for anybody who wishes to find
  out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).

  You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for decades.
  Excellent stuff, just wonderful!

 22. Someone necessarily help to make critically articles I’d state.
  That is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the research you made to make this particular
  submit amazing. Great job!

 23. I blog often and I seriously thank you for your content.
  Your article has truly peaked my interest. I’m going to
  book mark your website and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed too.

 24. Thank you for the auspicious writeup. It actually used to be a amusement account it.
  Look advanced to more introduced agreeable from you!
  However, how can we be in contact?

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 27. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you
  an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 28. I’m more than happy to find this site. I wanted to thank you for your time for this wonderful read!!

  I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved to fav
  to see new information on your site.

 29. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just
  extremely fantastic. I actually like what you have acquired here,
  really like what you’re stating and the way
  in which you say it. You make it entertaining and you still take
  care of to keep it smart. I can’t wait to read much more from you.

  This is really a tremendous site.

 30. Simply want to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just nice and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

 31. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to far added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 32. This design is spectacular! You obviously know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost
  moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 33. wonderful issues altogether, you just gained a logo new
  reader. What may you recommend in regards to your submit that you simply
  made a few days ago? Any sure?

 34. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on numerous
  websites for about a year and am worried about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 35. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high-quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and
  can look out for a lot more of your respective fascinating content.

  Ensure that you update this again very soon.

 36. It’s in reality a nice and useful piece of information. I’m glad that you
  simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this.
  Thanks for sharing.

 37. Someone essentially assist to make severely posts
  I would state. That is the first time I frequented your web page and
  thus far? I amazed with the analysis you made to make this
  actual put up incredible. Wonderful task!

 38. I blog frequently and I genuinely appreciate
  your information. This article has really peaked my
  interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once per week.

  I subscribed to your Feed too.

 39. Hi there, I found your site via Google even as searching for a similar matter,
  your website came up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just changed into aware of your weblog thru
  Google, and found that it’s truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful when you proceed this in future. Lots
  of other folks might be benefited out of your writing.
  Cheers!

Залишити відповідь