Сьогодні День народження письменника Доржа Бату. Його життя – готова чернетка цікавої книжки. Сходознавець за освітою та колишній журналіст Андрій Васильєв – або Дорж Бату на бурятській мові – зараз працює корегувальником в НАСА. А ще він був журналістом, тестувальником та медіаконсультантом в ООН.
У 2018 році світ вийшла його перша книга «Франческа. Повелителька траєкторій», що розповідала про реальні події з життя його колеги під час спільної роботи. Влітку цього року Бату презентував новий роман «Моцарт 2.0».
Про відчуття себе та зміну країн
Дорж Бату – монгол за національністю. Він народився в Бурятії, говорить монгольською мовою, вихований як монгол. Коли його називають українцем – вважає це дуже почесним. Зараз він – громадянин США і не зараховує себе до якоїсь одної нації.
Він не може з впевненістю сказати, що залишиться назавжди жити у США. Купа американці живе зараз по світу, працюючи з різних країн. Відбувається глобалізація. Вже не буде так, як було колись: батьківський будинок, який належав колись дідам-прадідам, який треба залишити дітям чи внукам. У Штатах це все вже давно не так. Сім’я спокійно переїжджає з штату у штат, залежно від того, де пропонують кращу роботу, і вже зникає поняття «родинне гніздо» – воно дуже застаріле й архаїчне.
До речі, Доржа можна назвати справжнім поліглотом – він знає українську, російську, англійську, монгольсько-бурятську, китайську, тібетську, старомонгольську.
Голодомор - спільна травма України та Монголії
В Монголії також був Голодомор: монголи кочували і коли прийшла радянська влада, почалася колективізація, худобу почали заганяти в колгоспи. Це була фатальна помилка – таку кількість худоби неможливо прогодувати на одному місці. Худоба почала гинути і монголи залишилися без засобів до існування. Почався голод. Частина людей намагалася втекти в Монголію, але на кордоні стояли червоні кулеметники. У цей період чисельність народу кочівників зменшилася майже вдвічі – загинуло близько 200 тисяч людей.
Коли встигає писати книжки
Активна зміна Доржа в НАСА триває 4 години – всі пригоди, описані в книзі, траплялись до активної зміни або під час зміни. Робочий час передбачає дві перерви по 15 хвилин, протягом яких він набирав історію на смартфоні. За 15 хвилин встигає накидати її повністю, а на другому брейку вже доводив її до фіналу. Колеги спочатку не вірили, що Дорж пишу книжку, а тепер письменник каже: будеш себе погано поводити – зроблю з тебе антигероя. Вдома писати неможливо – багато турбот, дружина, яка вчиться та дорослі діти.
Як ставлять до письменства колеги в NACA
Вони не сприймають Доржа як письменника – він просто колега, який займається корекцією траєкторії космічних апаратів. На супутники впливає багато факторів – гравітація, гравітаційне обурення Землі, Місяця, електромагнітні поля, інерція від останніх корекцій. І якщо не корегувати траєкторію, то частина на супутників або впаде на землю, або зійде з «маршруту» і вже не зможе виконувати своїх завдань.
Про життєві траєкторії
У дитинстві Дорж кидав все, що траплялося до рук – його тітка, мамина сестра, називала його Гунай Петрович Кідалкін. Все жбурляв, воно розбивалось, поки одного разу не взяв молоток, кинув в стіну, а він відскочив і поцілив в чоло. Мабуть, ще з дитинства траєкторії цікавили)
Про помилки в житті
Вважає, що в житті зробив багато вчинків, за які соромно. Наприклад, втрапив у міжнародний скандал – взяв інтерв’ю у начебто лідера російської опозиції Олексія Навального, а насправді був це пранкер або провокатор чи сам Навальний – ніхто не знає.
Про протипів головних героїв
Героїні першого роману та колезі Доржа Бату по роботі в НАСА Франчесці – 27 років. Вона народилася в Сполучених Штатах, але походить з сицилійської родини. Дівчина – аутистка, що робить її дуже особливою. Вона дуже запальна, але водночас геніальний математик, яка тримає в голові масу інформації. Так, Франчесці достатньо почути назву сателіта, і вона вже знає, коли його останній раз корегували, які були координати, кут повороту тощо. Фактично, це ходяча енциклопедія з якою дуже комфортно працюється. «Ми всі – це PC, операційна система Microsoft, а вона – це Mac», – любить повторювати письменник.