Любовні трикутники та інші фігури: 15 книжок про подружню зраду

Ревнощі, заборонене кохання, подружня зрада – це «вічний двигун» сюжетів художньої літератури, від класичних романів і п’єс (привіт, «Отелло»!) до найсучасніших трилерів та мелодрам. У цій підбірці ви знайдете і класику, і жанрові романи, і навіть науково-популярні тексти, присвячені темі перелюбу. 

Якщо ви берете участь в осінньому бінго, то це завдання номер 20.

Сем зраджував Кеті з Луїз – і після того, як дружина трагічно й загадково загинула, одружився із коханкою. Після кількох років шлюбу, що мав би стати ідеальним, але не став, Сем почав зраджувати Луїз із Софі. І в результаті загинув сам. Луїза, скалічена у фатальній аварії, оплакує дітей і доводить у суді, що Сем був рідкісним покидьком та абюзером – за роки шлюбу вона зібрала чимало доказів. Колишня модель і майбутня матуся Семової дитини Софі бореться за право на спадок і відстоює добре ім’я свого коханого. Здається, все очевидно у цьому любовному трикутнику. Але чим більше занурюєшся у минуло і теперішнє цих двох жінок, тим більше виникає сумнівів, хто в цій історії насправді покидьок і психопат.

Трилер Джулії Крауч не лише захоплює напруженим сюжетом, але й порушує такі теми, як післяпологова депресія, соціальна незахищеність і свавілля забудовників.

Один із найскандальніших романів ХХ століття відстоює право жінки на чуттєві насолоди, вибір партнера і прояв своєї сексуальності. Але в основі цього потужного маніфесту – історія, яку на найпростішому рівні можна розглядати як типовий випадок подружньої зради. Леді Констанс Чаттерлей, яка має напівпаралізованого чоловіка, знаходить втіху в обіймах лісника Меллорза. Їхній роман стає одою природньому еротизму і чуттєвої любові, а ще – ставить перед леді Чаттерлей вибір: залишитися з чоловіком чи податися назустріч новому життю із коханцем.

Роман Девіда Герберта Лоуренса – вишуканий зразок відвертої, еротичної прози. У свій час, перекладаючи його, видатна літературознавця Соломія Павличко здійснила грандіозну пошукову роботу, аби відшукати доречну еротичну лексику в українській мові. А завдяки чудовому оформленню «зіркового» дуету ілюстраторів «Аграфка» ні в кого з читачів не виникне сумнівів: ця книга – справжній шедевр.

Новинка від української авторки «Квітникарка» розгортає перед читачами життєву драму, яка не так рідко трапляється у реальному житті, але, певно, у кожному з випадків переживається як кінець світу. Отож, Вікторія –  щаслива у шлюбі жінка, яка раптом розуміє, що вся її подружня ідилія була обманом. Переконавшись на власні очі в невірності чоловіка, вона зважується на болісний крок – розлучення. Та воно стане початком не лише нового життя, а й нових випробовувань. Несподівано у її сни почне приходити невиразно знайома дівчинка і називатиме мамою. А згодом «вилізуть» серйозні проблеми зі здоров’ям. І лікар невідомо чи порятує її, а чи заведе у ще глибшу каламуть сумнівів і страждань…

«Квітникарка» – це роман із тонким квітковим ароматом. Квіти п’янять і притягують кохання. А воно веде за руку страждання. Чи вдасться героїні вийти з зачарованого кола?

Міжвоєнне «втрачене» покоління глушило тугу й бентегу мирного життя алкоголем, подорожами, авантюрами й амурними пригодами. У цьому романі Гемінгвей описує компанію товаришів, яка вирушає в Іспанію подивитися на бій биків. У цьому товаристві є й одна дівчина, життєлюбна і водночас меланхолійна леді Брет Ешлі, в яку кожен із чоловіків більш чи менш відкрито закоханий і яка дарує свою любов значно прихильніше, ніж це може сподобатися її нареченому.

В Іспанії – де спека, кров, пристрасть і алкоголь, увесь цей коктейль, пригубивши який, не можна не закохатися, – товариство аж спалахує від напруги. Одна з головних інтриг – кого ж обере леді Брет: Майкла, з яким вирішила поєднати життя, чи юного вродливого тореадора?

Що можна дізнатися про родину, яку бачиш лише з вікна потяга? Рейчел, яка щодня катається приміським потягом до Лондона і назад, аби приховати від всіх (і трохи від себе) своє безробіття і проблеми з алкоголем, нафантазовує історії про сім’ю з одного із будиночків, який бачить з потяга, і вважає це подружжя і їхнє життя ідеальним. Аж поки одного дня не бачить там дещо дивне. А згодом дівчина зникає. Рейчел прагне допомогти її відшукати, але хіба поліція повірить припущенням п’янички? А ще її виставляє психопаткою колишній чоловік, стверджуючи, що вона хоче нашкодити його новій дружині й дитині. Хто з них бреше, хто приховує страшні таємниці – і чи вдасться це все з’ясувати, не ризикуючи життям?

«Дівчина у потягу» – історія, замішана на подружній зраді, психологічній маніпуляції, домашньому насильстві й алкоголі. Її розповідають троє жінок. Дослухайтеся до голосу кожної з них – і вам буде надзвичайно важко відірватися від цього трилера.

Ще один класичний роман про адюльтер, перша публікація якого викликала грандіозний скандал у французькому суспільстві. Він не раз потрапляв під заборону, але згодом надійно закріпився у шкільній програмі як один із найвидатніших романів того часу. У ньому йдеться про дружину провінційного лікаря Шарля Боварі Емму, яка невдовзі після шлюбу зрозуміла, що не любить свого чоловіка і мріє про яскраве світське життя у великому місті, а не про роль порядної дружини й матері у маленькому, тихому і нецікавому містечку.  Врода Емми і відкритість до, так би мовити, неформального спілкування приваблює до неї заможних цікавих кавалерів. Але коли вона потрапляє у скрутне становище, ніхто не бажає її виручити.

Трагічна історія про мадам Боварі показує, до яких трагічних наслідків можуть призвести нехтування святістю шлюбу і численні зради. Комусь цей роман нині може видатися банальним і наївним, комусь – обурливим, а для когось стане нагодою поміркувати, в якому важкому становищі перебували жінки, матеріально і юридично залежні від чоловіків.

Чому ми закохуємося? Чому потім зраджуємо тих, кого полюбили? Як відрізнити справжню любов від короткочасної пристрасті? Чому почуття мають властивість минати? І чому чоловіки стверджують, що зрадливість – у їхній природі? Відомий британський антрополог й еволюційний психолог, професор Оксфордського університету Робін Данбар досліджує тему любові і зради, аби відповісти на всі ці – і не тільки – запитання. Когось його відповіді шокують, хтось задоволено хмикне, отримавши підтвердження власних переконань, хтось захоче подискутувати з автором, а для когось ця книга переверне усталене уявлення про людство і людські стосунки. Та, як би там не було, «Наука любові і зради» не залишить вас байдужими.

Ця книжка легко написана, нашпигована результатами досліджень та експериментів, структурована і доступна для розуміння широкого загалу читачів. Але, беручись за неї, озбройтеся олівцем або кольоровими стікерами – можливо, деякі ідеї вам захочеться занотувати.

Він зруйнував ідеальний шлюб, хоча виглядав у ньому цілком щасливим. Вона, виявивши в його телефоні СМСки до іншої, не могла зрозуміти – що ж сталося, їм же так було добре разом! Біль, нерозуміння, прагнення помститися закручує всю родину у сумний і хворобливий вир подій, який примусить страждати кожного – і дітей, і дорослих. І кожен справляється з цим по-своєму. Додайте до цього типово єврейських детальок – адже ця родина належить до практикуючих іудеїв – і отримаєте дуже колоритний роман, в якому, попри всю неоднозначність ситуації, знайдеться місце позитиву й гумору.

Родинна історія Джейкоба і Джулії – про те, що близькість – не завжди синонім гармонії і порозуміння, а величезний подружній досвід не обов’язково з кожним роком робить союз двох міцнішим – буває і навпаки.  Їхній приватний конфлікт розгортається на фоні міжнародних і міжнаціональних конфліктів, що додає цій історії більшої виразності і навіть певного символізму.

Не біблійне яблуко, а соковитий апельсин  стали для цих двох плодом спокуси. Беверлі Кітінґ та Берт Казенс познайомилися на хрестинах її доньки – і те, що відбулося між ними, повністю перемішало їхні сім’ї. Мінус чоловік-поліціянт, плюс чоловік-юрист і четверо його дітей – таким для Беверлі став результат їхньої «співдружності». Наступні півстоліття життя водило цю родину і її нащадків химерними шляхами, в яких читач-моралізатор міг би розгледіти покарання за зраду, а читач-оптиміст – нагороду за сміливі вчинки.

Строката оповідь про стосунки батьків та дітей, життя на дві родини, вибір і відповідальність за нього, міжкультурні і різновікові шлюби… У «Співдружності» багато історій і колориту тих епох, в які відбувалися події, а ще – солодко-гіркого присмаку апельсинів, з яких усе й почалося.

Ця історія про віртуальне кохання  уже стала свого роду класикою. Літри алкоголю, кілометри відвертих мейлів і меседжів у «асьці» (підніміть руку, хто пам’ятає такий варіант спілкування 😉 ), «розвіртуалення» у місті закоханих – Парижі, яке дало цим двом закоханим більше запитань, аніж відповідей, моральні дилеми і несподівані рішення… Можливо, тому, що любов на відстані – це надто складний формат стосунків. А може, тому, що вона була заміжня… І вибір між віртуальним, чарівним, але дещо примарним  коханням і реальним чоловіком, з яким з’їджено не один пуд солі – це один із найважчих конфліктів роману.

Перший роман Януша Леона Вишневського приніс йому шалену популярність, статус неперевершеного знавця жіночих душ і мільйони прихильниць по всьому світі.

Життя Лінди на перший погляд щасливе, але їй воно видається надто прісним. Успішна журналістка, дружина заможного і люблячого чоловіка, мама двох чудових дітей, вона щоранку розплющує очі з єдиним бажанням – щоб цей новий день якнайшвидше закінчився. Страждаючи від неясної туги у чарівній ідеальній сім’ї, вона все частіше думає про своє шкільне кохання – Якоба, який виріс і став успішним політиком. Зрештою робота дає їй шанс ближче поспілкуватися з об’єктом свого бажання. І ця зустріч закрутить вогонь пристрасті, безнадійний і в дечому безглуздий. Чи поверне він Лінді відчуття щастя?

Спокуса, багато відвертих сцен і трохи фірмової життєвої філософії від Коельйо – це те, що оцінять віддані фанати цього автора. Втім, перебірливішим читачам може дечого не вистачити. Зрештою, поки не спробуєте – не дізнаєтесь 😉

Автор кількох романів, викладач літературної творчості у невеликому, але недешевому коледжі Тед Свенсон дуже пишається тим, що за роки викладацької діяльності жодного разу не зраджував свою дружину, ба навіть не мав особливого бажання. Аж поки у його класі не з’являється Анжела Арґо, пірсингована і татуйована дівчина з зеленими пасмами у волоссі, яка приваблює аж ніяк не своїм виглядом, а текстами, які пише. Близькість між викладачем і студенткою із суто інтелектуальної поступово переходить до тілесної. І коли Тед дещо оговтується, то ніяк не може зрозуміти: що це було? Хто кого спокусив і навіщо? І хто з них двох насправді жертва, а хто – холоднокровний маніпулятор?

«Блакитний янгол» – це роман-в-романі, роман про творчість, університетське середовище і подружню зраду, з-поміж розділів якого по-дружньому підморгують Набоков із Лолітою. А в його назві Франсін Проуз помістила прозорий натяк на однойменний фільм з Марлен Дітріх. Спробуйте відкрити їх для себе – і книгу, і фільм – у парі.

Коли перебірлива панночка нудьгує в екзотичній країні (такій-от, як Гонконг, наприклад), то це може закінчитися фатально для її шлюбу. Навряд чи на це розраховувала Кітті, приймаючи пропозицію руки й серця від молодого бактеріолога Волтера Фейна, але сталося те, що сталося. І ось вона у далекій азійській країні, в будиночку з місцевою прислугою, віддається пристрасті з коханцем, поки чоловік займається своєю роботою…

Але на Кітті чекають випробування важчі, ніж викриття зради і розлучення. Вона разом із чоловіком мусить їхати в регіон, де лютує холера і де потребують його як фахівця. І отут перед жінкою постає найважливіший у її житті вибір: змінитися чи залишитися під красивою, але небезпечною вуаллю ілюзій,  під якою вона ховається від реальності.

А тепер, коли ми по самі вуха наїлися історіями про подружні зради, давайте поміркуємо: може, не все так погано? Може, невеличка інтрижка на стороні здатний не лише не знищити, а й зміцнити шлюб? Про таку ймовірність у своїй книзі роздумує – звісно, з посиланнями на дослідження науковців та багатий досвід з практики – досвідчена психотерапевта Естер Перель. Авторка пише про те, що штовхає людину, яка живе у щасливому шлюбі, на слизьку доріжку зради, чи може така «любовна пригода» стати ліками проти одноманітності, якого болю може завдати вона партнеру і у що він може вилитися. Естер Перель намагається знайти відповідь на одвічну дилему зрадників – зізнаватися у перелюбі чи ні. А ще показує, як воно – бути тією стороною любовного трикутника, що зветься «коханка».

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

5 thoughts on “Любовні трикутники та інші фігури: 15 книжок про подружню зраду

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

Залишити відповідь