Вчимося з дитиною правильно говорити: логопедичні книжки від фахівця

14 листопада відзначається Міжнародний день логопеда. Блог Yakaboo підготував для вас огляд логопедичної літератури, яка стане в пригоді як батькам дітей з порушенням мовлення, так і логопедам та педагогам.

Для зручності ми підготували для вас літературу блоками, над якими працює логопед або ж самостійно можуть працювати батьки. 

1. Розвиток фонематичних процесів

Однією з перших ігор для розвитку фонематичних процесів може стати цей комплект.

Уже в 2-3 роки дитина розрізняє звуки мовлення. Тому з нею сміливо можна визначати перший та останній звук у слові, ділити на склади, вигадувати слова на ту ж букву, що й зображення на картинці, вчити голосні та приголосні.

У перших класах школи ця гра може стати в нагоді, коли діти вчаться робити фонематичний розбір слова, визначенні наголосу, поділу на склади. 

Добре сприяє розвитку мовлення та фонематичних процесів наслідування звуків тварин.

Для дітей раннього дошкільного віку – незамінна книга, яка об’єднає в грі всю родину і змусить навіть тата показати, як ричить лев чи рохкає свиня. 

Також книги інших авторів на тему «Хто як говорить» сприятимуть розвитку фонематичних процесів ваших дітей. 

Саме ця книга навчить дитину розрізняти різні звуки та дізнаватись, звідки вони взялись (джерело звуку). Має дуже багато малюнків, але і дуже мало тексту, або і взагалі його не має. Для маленьких дітей – чудова знахідка!

Прекрасною знахідкою для батьків стане в роботі над проблемними приголосними звуками та відповідними буквами (зошит №1 включає роботу над голосними звуками і буквами, що їх позначають, а зошит №2 – роботу над глухими і дзвінкими та твердими і м’якими приголосними). Добре підходить для учнів початкових класів та їхніх батьків, вихователів дитячих садків, учителів, логопедів.

2. Постановка та автоматизація звуків

Познайомлять дітей з органами артикуляції, різними голосовими й дихальними вправами (адже, перш ніж ставити звуки, логопед і батьки мають натренувати мовленнєве дихання), з артикуляцією голосних та приголосних звуків тощо. Крім того, формат таблиць дуже зручний для роботи. Багато гарних картинок, великий розмір зображень.

Далі можна переходити до обстеження мовлення дітей. Для цього гарно підійде книжка Антоніни Малярчук. Навіть батьки зможуть займатися з дитиною за цією книгою.

Лариса Стахова, Ірина Кравцова «Нумо, звуки, відгукніться! 6-й рік життя. Домашній логопедичний зошит + посібник для батьків» (комплект з 2-х книг) (Мандрівець, 2019)

Зараз є чимало серій логопедичних зошитів для постановки та автоматизації звуків. Наприклад, гарним і якісним варіантом може бути серія «Нумо, звуки, відгукніться!».

Голосні і приголосні, дзвінкі й м’які – про все дізнається дитина, яка матиме такий зошит. Також і читати може навчатися під керівництвом батьків чи логопеда (вихователя). 

Ще один якісний альбом для дітей, які вчаться вимовляти ш-ж. Тут і вірші, в яких багато звуків ш-ж, і скоромовки, і спеціальні чистомовки та вправи, які допоможуть дитині натренувати в мовленні звуки ш-ж. 

Уже назва видання свідчить про те, як цікаво дітям буде відпрацьовувати навички правильного мовлення в колі улюблених друзів-героїв.

Чудова серія «Вимовляйчик», мабуть, одна з найзручніших для батьків та логопедів. Книжка розміру А5, де дуже гарно структуровані завдання на автоматизацію звуків.

У серії представлені «Вимовляйчики» на всі найбільш поширені звуки, які діти вимовляють неправильно. В книзі немає яскравих кольорових картинок, зате є безліч зображень, які під час читання чистомовок діти люблять відгадувати самі.

У продовження серії зошитів для постановки звуків можуть стати також зошити Юлії Турчини, де батьки й логопеди знайдуть все необхідне для роботи над звуковимовою та диференціацією звуків. 

Також ціла серія логопедичних зошитів Катерини Дяченко, створених для автоматизації звуків мовлення. Його особливістю є те, що сама авторка рекомендує його не лише дошкільнятам, а й учням 2-4 класів загальноосвітньої школи, в яких все ще є порушення мовлення.

Хороша також серія Антоніни Малярчук, яка стане в пригоді не лише батькам, а й логопедам. На найбільш поширені звуки є окремі альбоми, де чудово структуровано всі завдання для роботи над певною групою звуків. 

У пригоді також стане «Домашня логопедія». Вона допоможе автоматизувати звуки мовлення в складах, словах і реченнях. Буквально кілька сторінок тексту на кожен звук, але яка чудова знахідка для батьків та логопедів! Що її вирізняє, то це те, що завдяки різноманітним вправам і завданням, які є в книжці, дитина не тільки навчиться вимовляти звуки, а й зможе розвинути фонематичний слух, мовленнєве дихання, розширити свій словниковий запас та оволодіє звуковим аналізом.

3. Розвиток зв’язного мовлення, переказ текстів

Серія «Веселий равлик» допоможе вам не лише вивчити з дитиною багато цікавих логопедичних віршів, а також стане хорошою книгою для тренування навичок переказу, самообслуговування. Тут можна вивчити і класифікації, і вигадати за яскравими малюнками власну історію. Серія містить декілька книжок, які збагатять мовлення дитини з різних тем, а також познайомлять з казками, тваринами й навіть підкажуть, як потрібно гратися й працювати разом із дорослими. «Якого кольору?», «Якої форми?», «Скільки?», «Що робить?», «Які звуки видає?» – про це і не тільки розкаже серія книг. 

Для дошкільнят і молодших школярів – прекрасна ненав’язлива гра про пори року, дні тижня, класифікації, «четвертий зайвий», явища природи. Стільки задач вирішує лише ця одна гра! «Давай пограємо!» знадобиться логопедам, педагогам та батькам.

«Я учуся розмовляти» стане в нагоді батькам і логопедам. Добре розвиває увагу, пам’ять, мислення та мовлення, є хорошим альбомом для профілактики оптичних дислексій і дисграфій, які іноді трапляються у дітей з порушенням мовлення.

Жвавими пригодами можна зацікавити дітей серією книг «Неймовірні пригоди». Киці Муля і Манюня запросять вас мандрувати разом з ними до Італії, Гренландії та Фінляндії!

А в другій частині серії – до Британії, Греції й Туреччини! Прекрасний матеріал не лише для переказу, а й для розширення знань про різні країни, особливо якщо ваша родина часто мандрує світом!

Чимало дітей з аутизмом мають порушення мовлення. У роботі з ними стане в пригоді книга «Розвиток мовлення дітей з аутизмом».

Надзвичайно цінна інформація від логопеда-практика Наталії Базими допоможе вашій дитині, яка перебуває на спектрі аутизму обрати свої улюблені ігри, а батькам розкаже багато цікавого про особливості комунікації цієї категорії дітей.

Чудова книжка сприятиме змістовному розвитку мовлення вашої дитини.

А також читайте: 

Наталія Шост «Розвиток мовлення. 6+» (НК “Богдан”) — Ця книжка захопливо проведе дитину цілим світом історій!

Наталя Бєлавіна «Логопедичні картки. Частина 2. Лексико-граматична будова та зв’язне мовлення. 60 карток-малюнків» (Ранок, 2019) — Комфортно й цікаво батькам і дітям буде працювати з цими картками. Гарний приклад ігор для сімейного дозвілля та для професійної діяльності логопеда.

Василь Федієнко, Галина Жук «Зошит з розвитку мовлення. 2 клас» (Школа, 2012) — Прекрасна знахідка для батьків, які мріють, щоб мовлення їхніх дітей вже в школі було милозвучним і багатим! Перші 4 класи вже мають свої зошити з розвитку зв’язного мовлення.

Олександра Мельничайко «Українська мова та читання. 2 клас. Картки з розвитку зв’язного мовлення» (НК “Богдан”) — Цей комплект картинок з малюнками та завданнями для розвитку зв’язного мовлення автори створювали для другокласників. Картки розподілено за тематичними групами. Проте вони підійдуть навіть дошкільникам.

О. Шейка «Розвиток мовлення» (Торсінг Плюс, 2018) —  Не забудьте також ознайомитися з цією книгою, яка сподобається вашій дитині завдяки цікавим завданням.

4. Розвиток навичок читання та письма

Одним із перших для вашої дитини може стати цей буквар. Яскравий, сучасний, має кілька варіантів формату (різні розміри, тверда й м’яка обкладинка). Діти із задоволенням читают його, адже довкола коротких слів чи речень є гарні кольорові малюнки.

Для розвитку навичок читання одним із прикладів може бути вдалий «Вчимося правильно читати». Буквар, який, якщо ви працюватимете за ним так, як рекомендують автори, зможе попередити письмові помилки, які часто роблять діти у шкільному віці. Він стане у пригоді логопедам, батькам та учителям спеціальних шкіл.

Змістовно продумана й ця книга. Вона допоможе не лише навчитися читати, а й переказувати тексти та вигадувати продовження історій, що особливо подобається дітям.

Спеціалізована література

«Чернетка логопеда» – це практичний матеріал, який допоможе наповнити фахівцям свої заняття. Чудово підійде для вчителів, логопедів, вихователів закладів дошкільної освіти, вчителів початкових класів, батьків.

Окремо звертаємо увагу, що, крім практичних матеріалів, нині існує чимало науково-методичної літератури. Організація планування, програми навчання різних категорій дітей, логопедичні картки, зошити для занять тощо наприклад можна знайти у видавництва «Мандрівець». Одне із тих видавництв, яке орієнтується на видання методичної інклюзивної літератури, яка стане в пригоді логопедам. 

Як планувати свою роботу в закладі дошкільної освіти з інклюзивним простором: 

 

Безумовно, ми не можемо в одному матеріалі охопити всю літературу з логопедії, яка нині доступна. Тому окреслили для вас ті знахідки, які стануть вам в пригоді та познайомлять зі світом правильної вимови й мовлення. Запропоновані матеріали допоможуть як батькам, так і спеціалістам, які працюють з дітьми з порушенням мовлення.

Олександр Козинець
Кандидат педагогічних наук, доцент кафедри логопедії та логопсихології НПУ імені Михайла Драгоманова, логопед

76 thoughts on “Вчимося з дитиною правильно говорити: логопедичні книжки від фахівця

 1. Have you ever considered publishing an ebook or guest
  authoring on other blogs? I have a blog centered on the same ideas you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your
  work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

 2. Great article! That is the type of info that are supposed
  to be shared across the net. Shame on the seek engines for not positioning this submit upper!
  Come on over and seek advice from my website . Thank you =)

 3. My brother suggested I might like this website. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine just how much time
  I had spent for this info! Thanks!

 4. I believe this is one of the most vital information for
  me. And i’m glad reading your article. But wanna observation on few normal issues,
  The site taste is great, the articles is actually nice : D.
  Excellent process, cheers

 5. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification seemed to be on the
  web the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while
  people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and
  also defined out the whole thing without having side
  effect , people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks ps4 games allenferguson ps4 games

 6. Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking at this post
  reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this.
  I am going to send this information to him. Pretty sure he will have a great read.

  Many thanks for sharing! games ps4 185413490784 games ps4

 7. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same information you discuss
  and would really like to have you share some stories/information. I
  know my visitors would value your work. If you are even remotely interested, feel free to
  shoot me an email.

 8. You are so interesting! I don’t think I have read anything like that before.
  So great to discover another person with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. thank you for starting this up. This site is one thing that
  is required on the web, someone with a little originality!

 9. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam
  comments? If so how do you stop it, any plugin or anything
  you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy
  so any help is very much appreciated.

 10. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to
  be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it! 0mniartist asmr

 11. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog!
  I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 12. I’ve read some good stuff here. Certainly worth bookmarking
  for revisiting. I wonder how much attempt you place to create such a excellent informative web site.

 13. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. But think about if you added some great images
  or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this blog
  could undeniably be one of the very best in its field.
  Fantastic blog!

 14. Hello there! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post or
  vice-versa? My site goes over a lot of the same topics as yours and
  I feel we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 15. Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate! He
  always kept chatting about this. I will forward this article to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for
  sharing!

 16. Howdy very cool website!! Guy .. Excellent .. Superb ..
  I will bookmark your web site and take the feeds also?
  I’m satisfied to find a lot of useful info
  here in the post, we need develop extra strategies in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 18. scoliosis
  I do agree with all of the ideas you’ve offered on your post.
  They are very convincing and will certainly
  work. Nonetheless, the posts are very short for starters.
  Could you please lengthen them a little from subsequent time?
  Thanks for the post. scoliosis

 19. dating sites
  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My blog site is in the exact same area of interest as yours and my users would definitely
  benefit from a lot of the information you present here.

  Please let me know if this ok with you. Regards! dating sites

 20. Admiring the persistence you put into your site and detailed information you present.

  It’s awesome to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same outdated rehashed material. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 21. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog
  and I’m inspired! Very useful info specially the last phase 🙂
  I deal with such info much. I used to be seeking this
  particular information for a very long time. Thanks and good luck.

 22. Just desire to say your article is as surprising. The clearness to your
  post is simply cool and i can think you are a
  professional on this subject. Well together with your
  permission let me to grasp your feed to stay updated with coming near near post.
  Thank you a million and please carry on the gratifying work.

 23. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did
  you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this
  from. kudos

 24. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to browse your website on my
  iphone during lunch break. I love the knowledge you
  present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 27. Hey there would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers
  and I must say this blog loads a lot quicker then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price?
  Thanks, I appreciate it!

 28. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or
  two images. Maybe you could space it out better?

 29. I’m really inspired along with your writing abilities and also with the layout in your weblog.
  Is this a paid topic or did you customize it your self?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it’s rare to look a nice weblog like this one today..

 30. Just wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just cool and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable
  work.

 31. Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding something completely, however this piece
  of writing offers fastidious understanding yet.

 32. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and
  continue to guide others.

 33. Have you ever considered creating an e-book or guest
  authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same topics you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an email.

 34. Hi! This is my first comment here so I just wanted
  to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through
  your articles. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?

  Thank you!

 35. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it
  up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to
  the whole thing. Do you have any tips for newbie blog writers?
  I’d certainly appreciate it.

 36. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who
  had been conducting a little homework on this.
  And he in fact bought me lunch due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this issue
  here on your internet site.

Залишити відповідь