Десятки людей одночасно читають книгу, а потім її обговорюють: як з’явився Kyiv Bookworms Club

Кілька десятків людей вибирають книгу, синхронно читають її, а потім збираються, щоб обговорити і подискутувати про героїв. Звучить цікаво, правда? Такий книжковий клуб існує в Києві. Півтора роки тому його організувала Тетяна Лукинюк. У Тетяни є професійна кар’єра – вона генеральний директор Red Bull в Україні, професор Київської школи економіки та вже понад 20 років працює в міжнародних компаніях. Але книги – це її велика любов, тому Тетяна і організувала Kyiv Bookworms Club.

Спеціально для блогу Yakaboo Тетяна Лукинюк розповіла, як у неї це вийшло, що читають члени клубу і які книги їм найбільше сподобалися.


навчилася


Коли мені було 5 років, сусід, мій ровесник, вивчив алфавіт і почав читати, а я ще не вміла. Тоді я з ним посперечалася, що навчуся, і виграла суперечку. Так я почала читати.

Книги відразу стали моєю любов’ю. Це був радянський час, і вибору особливо не було – мультики йшли по телевізору 15 хвилин в день, а весь інший час зайнятися було нічим. Тому я читала книги. Потім вони завжди супроводжували мене по життю. Я читала скрізь, де перебувала – навіть коли йшла по вулиці від зупинки тролейбуса або станції метро додому, читала книгу. Можливо, це приклад батьків, тому що вони теж читали і вдома було (і є) дуже багато книг.

Спочатку я читала тільки художню літературу. Потім коли почала будувати кар’єру, почала читати багато фахової літератури. Причому, настільки багато, що художня з мого життя років на десять просто зникла. А потім, напевно років 6 тому, коли кар’єрні цілі почали збуватися і з’явилися керівні позиції, вона знову повернулася в моє життя. Тому що директорська посада – це в першу чергу спілкування і робота з людьми, а художні книги дуже допомагають зрозуміти людей, їхні мотиви і навчитися їм співпереживати.


як встигати


Я читаю книги у всіх трьох форматах. Вдома у мене багато паперових книг, і зазвичай я читаю якусь одну паперову, але не ношу її з собою, вона лежить на тумбочці або в машині. З собою у мене завжди Pocketbook, в якому, напевно, сотні дві книг. Коли я за кермом або поки збираюся на роботу — слухаю аудіокниги. Тобто, одночасно я зазвичай читаю 2-3 книги.

У минулому році я прочитала 52 книги, в цьому році хочу прочитати 70. Ставлю собі челендж в GoodReads і намагаюся його виконувати. Для мене це працює — чотири роки тому я читала по 2 книги в місяць, зараз я читаю по 5.


як з'явився книжковий клуб


112Концепцію книжкового клубу мені розповіли дівчата, які навчалися в Штатах. Ідея в тому, що група людей читає одну книгу і потім всі разом її обговорюють. Багато людей люблять обговорювати книги, але зазвичай в житті це рідко виходить, тому що книг багато, і читають все не синхронно. Формат клубу дозволяє бути на одній «читацької хвилі» з декількома десятками людей.

Спочатку ми просто збиралися невеликою групою друзів – 3-5 чоловік. Ми зустрічалися, разом їли і говорили про книжки. Якось звернули увагу, що багато великих книг пов’язані з війною. Потім ми якось роз’їхалися по різних країнах і наш міні-клуб розпався.

Через якийсь час я прочитала книгу, яка мені здалася величною, але яка не була пов’язана з війною. Я написала про це рецензію в Фейсбуці і згадала книжковий клуб. Один мій друг запитав – а що за книжковий клуб? Друга подруга теж поставила таке запитання. Ми пішли в приватні повідомлення, а через місяць ми вже прочитали домовлену книгу і зустрілися, щоб її обговорити. Це було в лютому минулого року.


клуб уже 1ї


Потім я створила групу в Фейсбуці, де ми почали вибирати книги, які будемо читати. В основному, на засідання ходять дівчата. Спочатку нас було чоловік 10, а потім нас швидко ставало все більше — 20, і 30 і 40. Для клубу це не дуже комфортно. Якщо людей більше 20, то книгу обговорювати вже важко — не всім вистачає часу, щоб висловитися. Тому у мене немає мети зробити так, щоб на збори клубу приходило все більше і більше людей.

У групі на Фейсбук нас уже 1200. Там зараз сидять не тільки кияни. Дуже багато хто не ходить на збори клубу, а просто дивиться, що ми читаємо, пише рецензії, голосує за книги, які ми вибираємо, і читає їх паралельно з клубом, але не відвідує зустрічі.


чому на засідання


Я розпитувала про це хлопців, які читають. І ми прийшли до висновку, що це жіноча потреба – обов’язково обговорити книгу. Чоловікам буває досить її прочитати, подивитися рецензії і рефлексувати самостійно. Їм не завжди потрібні інші думки для того, щоб розширити свої горизонти або скласти свою думку про книгу. А для дівчат це важливо.

Я теж бачу для себе в клубі велику цінність саме в цьому – особливо коли ти в книзі щось не зрозумів, можна поставити запитання таким же людям, як ти, і почути їхню думку.


як відбувається


Спочатку ми вибирали книги навмання, а зараз прийняли рішення, що обираємо певну країну. Це моя улюблена частина роботи в клубі – побути Шерлоком Холмсом і знайти класну літературу тієї чи іншої країни. Я роблю по ній підбірку книг, і з них вже всі разом обираємо ту книгу, яку будемо читати.

При цьому є два правила. 1) ми не читаємо російських авторів, включаючи класику; 2) ми не читаємо бестселери англійських і американських авторів. Тому що їх і так всі читають. Ми намагаємося читати не топові книги, а такі, про яких мало хто знає – щоб робити для себе несподівані відкриття.

Книги українських письменників ми читаємо раз на рік, в серпні, до Дня незалежності. Весь інший час ми намагаємося читати авторів різних країн. Наприклад, завдяки клубу я зробила для себе багато відкриттів в німецькій, французькій, шведській і італійській літературі. Зараз ми вибрали Ізраїль і читаємо Меїра Шалєва «Голубь и мальчик».

Я дивлюся різні добірки на іноземних мовах, потім аналізую, які з цих книг перекладені українською або російською. Намагаюся вибрати літературу, яка завоювала національні літературні премії. Таким чином роблю список, в який члени клубу можуть додати свої пропозиції по книгам. Потім ми голосуємо і визначаємо книгу, яку будемо читати.

Цікаво, що багато хто читає не тільки ту книгу, яку ми вибрали для зустрічі, а відразу кілька книг зі списку і формує більш широку думку про літературу цієї країни.


як відбуваються


113Зазвичай у нас є 3-4 тижні на те, щоб прочитати вибрану книгу. За цей час можна прочитати книгу будь-якої товщини.

Зустріч триває 1-1,5 години. Починаємо з того, що кожен говорить 5 слів – про що для нього або для неї ця книга. Це стає відправною точкою для того, щоб обговорити різницю сприйняття книги. Іноді всі сприймають книгу приблизно однаково, іноді дуже по-різному.

Потім обговорюємо питання, які у нас виникли після прочитання, героїв, сюжети, ситуації, які нас вразили. Говоримо, що ми думаємо про автора. І завжди завершуємо оцінкою книги.

Після зустрічі ми голосуємо і таким чином складаємо рейтинг книг – вибираємо кращі і гірші книги року за двома критеріями: наскільки вони нам сподобалися і наскільки ми готові їх рекомендувати друзям.

Часто обговорення проходять дуже бурхливо. Наприклад, в минулому році ми читали книгу Кутзее «Безчестя». Головний герой викликав таку полеміку, що ми хвилин 40 обговорювали, хороший він чи поганий — скоріше позитивний або скоріше негативний. У нас було два протилежних табори, які між собою інтелігентно лаялися. Це було забавно.

У клубі є два різні типи читачів. Є ті, хто просто оцінюють цікавість сюжету і свої емоції від прочитання. А є начитані люди, у яких нестандартна думка, які по-різному розглядають героїв і шукають в книзі алюзії, другі і треті плани, проводять паралелі.

Коли починаються розмови між начитаними учасниками клубу, це дуже захоплююче. Навіть я іноді не розумію, про що сперечаються учасники. Але коли вони починають йти кудись “в хмари” і в незвідані тобі пласти літератури, ти розумієш, який у тебе є простір для самоосвіти. Вони показують наступний рівень, який поки тобою не досягнутий! І це дуже приваблює.


де проходять


Спочатку ми збиралися в бібліотеці Botan, але ми були дуже гучними, тому ми пішли. Другий раз зібралися в літературному кафе, але це теж було не дуже зручно.

А потім я домовилася з хлопцями з вільного простору Inveria Flow Space, і вони допомогли нам з приміщенням у них – в самому центрі Києва.


які книги сподобалися


Цьогоріч з величезним відривом у нас лідирує «Чоловік на ім’я Уве» Фредеріка Бакмана. На другому місці – «Лексикон інтимних міст» Андруховича і «И пусть вращается прекрасный мир» Колума Маккана. Потім – «Грек Зорба» Нікоса Казандзакіса. Також цьогоріч ми читали «Роль моей семьи в мировой революции», «Улисс», «Смилла и ее чувство снега», «Я не боюсь» Нікколо Амманіті.

Минулого року лідером була книга «Чтец». На другому місці — «Обещание на рассвете». Бронза – у «Ворошиловграда» Жадана. Також клуб читав «Бесчестие», «Жажда любви», «Підземна залізниця», «Тень ветра», «О дивный новый мир», «Страх и трепет», «Улица темных лавок».


До речі, в рамках Літературного Кураж Базару, який організовується спільно з Yakaboo, пройде виїзне засідання Kyiv Bookworms Club. У другий день Куражу, 9 вересня, підходьте до лекторію о 14:00 і подивіться, як проходять засідання клубу. Для цього засідання члени клубу читають ізраїльського автора Меїра Шалєва «Голубь и мальчик».

Детальніше про Літературний Кураж Базар читайте тут:

спецтема1

Тетяна Гонченко
Маю в житті чотири пристрасті: журналістика, подорожі, література і котики. Тож багато пишу, багато їжджу по світу, багато читаю і маю двох котиків. Зрештою, ці сфери тісно пов’язані: хороший журналістський текст – це теж література. А книги – це ще один спосіб подорожувати. Котики ж прекрасні самі по собі. Веду телеграм-канал про книжки: http://t.me/npzbvnkngchtn
https://www.facebook.com/atanoissapa

16 thoughts on “Десятки людей одночасно читають книгу, а потім її обговорюють: як з’явився Kyiv Bookworms Club

  1. Перчатки одноразовые Валли Пластик – товар поставляется крупным оптом напрямую от фабрики производителя. Отправляем любой транспортной компанией.
    Тел: +79147116482 Дмитрий

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  8. 373616 346921Spot on with this write-up, I truly assume this internet site wants way far more consideration. Ill probably be once far more to read far much more, thanks for that info. 358930

Залишити відповідь