Добірка книжок, які вміють ставити запитання

У цей тривожний час маємо більше запитань, аніж відповідей. Та не зосереджуймось лише на тому, що нам не під силу змінити — пропонуємо натомість пошукати разом з авторами книжок відповіді на життєствердніші питання. Для тих же, хто бере участь у бінґо, матеріал буде підказкою до пункту № 15.

Художня література

Книжка Мар’яни Гапоненко, німецькомовної письменниці родом з України, розповідає про дивакуватого 96-річного орнітолога. Головний герой, дізнавшись про імовірний смертельний діагноз (здогадуючись — бо результати обстежень не повідомили йому телефоном, а зустрітися з лікарем він так і не наважився), пускається берега у місті свого дитинства — Відні. Винаймає там найдорожчу кімнату найдорожчого готелю, їсть вишукані страви, насолоджується музикою і товариством.

Хто ж така Марта — відповідь ви шукатимете впродовж усього роману, і лише наприкінці таємниця відкриється.

Книжка нобелівського лауреата, повість-детектив, що вміщує 19 днів розкриття злочину. Розслідує його добросердий поліцай Літума, який дуже близько до серця сприйняв вбивство молодого солдата-добровольця з авіабази, з якого, до того ж, добряче познущалися. Ресурсів на розслідування, очікувано, немає, на все місто — єдина автівка-таксі, до того ж без допомоги авіації поліції не справитися — злочин стався далеко за містом, тож ніхто нічого не чув і не бачив. Як розвиватимуться події та що посприяє розгадці — читайте у книжці.

Нон-фікшн

Ця книжка — посібник з інформаційної гігієни, необхідний кожному з нас, щоб протистояти маніпуляціям і могти відрізнити фейк від правдивих новин. Та найбільша цінність цієї книжки в тому, що написала вона маніпуляторкою-практиком на основі українських кейсів.

Хто такі люди-овочі за визначенням авторки? Це ті, ким легко маніпулювати, хто не висловлює свого незадоволення, покірні й усім задоволені.

У книжці ви знайдете не лише правила інформаційної гігієни, які допоможуть не піддаватися пливу інформаційних вірусів, а й історію того, як в Україні знищували інформаційний імунітет та до яких наслідків це призвело. Словом, книжка-мастрід для усіх і кожного.

Геноміка — це не суто наукова дисципліна, вона стосується кожного, адже має стосунок до нашого здоров’я й майбутнього, тож варто знати механізм її дії. Наші відмінності — колір очей та волосся, статуру і схильності до хвороб — визначають всього 0,2 % геному, решта ж 99,8 % є спільними для всіх.

Цікаво написана та проілюстрована неординарними ілюстраціями, книжка доступною мовою розповість про витоки науки, про Дарвіна й Менделя, також ви дізнаєтеся, що таке ДНК, геномна медицина і фармакогеноміка, і про те, що чекає на нас у майбутньому.

Книжка Вілла Ґомперца, редактора відділу мистецтв Бі-Бі-Сі і колишнього директора з медіатехнологій лондонської галереї Тейт, простими словами розповідає про сучасне мистецтво та історію його появи — від преімпресіонізму, «Фонтану» Дюшана аж до наших днів. Ви дізнаєтеся, що у нерозумінні сучасних творів мистецтва зізнається більшість освіченого населення планети, ба більше — навіть галеристи й критики уникають того, щоб першими побачити в майстерні ще не прокоментований витвір. Адже самі по собі вони часто є лише предметом, а от інтерпретація «що цим хотів сказати художник» — важить багато. А між одним і іншим — збентеження, незручність та боязнь виказати своє нерозуміння.

Ви дізнаєтесь, що романтичний, легкий для сприйняття імпресіонізм був у свій час бунтарством і боротьбою проти системи. Прочитаєте, що пісуар Дюшана став переломним моментом в історії мистецтва майже випадково — завдяки щасливому збігу обставин. А саме — тому, що його встиг сфотографувати у галереї відомий фотограф і галерист Альфред Стіґліц — до того, як пісуар знищили, а сталося це доволі швидко.

У книжці є 20 розділів, присвячених мистецьким напрямам і окремим митцям, прочитавши які ви точно будете розумітися в історії мистецтва, навіть якщо до цього ніколи ним особливо й не цікавилися. Також вони проілюстровані чудовими іронічними ілюстраціями Микити Кравцова.

Цікаве, до того ж написане з гумором дослідження, присвячене феномену людської тупості — книжка, яка точно розважить вас у ці непрості часи (і таки дасть відповіді на поставлене у заголовку питання). Ви дізнаєтеся, які є види дурнів і чим вони відрізняються одні від одних (відсталі, рагуль, універсальний дурень та інші).

Цю книжку підготував французький науковий журналіст Жан-Франсуа Марміон, залучивши до роботи над нею психіатрів, вчених, філософів, соціологів та письменників. Вони розглянули дурість з різних точок зору — тобто ви прочитаєте тут і про здатність нашого мозку помилятися та причини цього, про колективну дурість, вплив на людей емоцій, життєвих сценаріїв, соцмереж, про роль медійних маніпуляторів та багато інших факторів.

Згадується також відомий ефект Даннінга-Крюгера — за іменем вчених, які відкрили, що необізнані особи схильні переоцінювати свій рівень компетентності. Тобто некваліфіковані люди в деяких випадках не можуть оцінити свої реальні можливості. Ба більше — вони не лише схильні переоцінювати власний рівень компетентності, а й нездатні розпізнати вміння тих, у кого вони є.

Шукайте у книзі поради, як взаємодіяти з такими людьми, та все ж бажаємо, аби на вашому життєвому шляху їх траплялося якомога менше.

Для батьків

Відомий експерт у визначенні ознак брехні за виразами обличчя, жестами і зміною голосу, автор книжки «Теорія брехні», Пол Екман сам став жертвою власного сина, який, коли йому було 13, влаштував вечірку для своїх друзів, не попередивши батьків. Це й стало поштовхом до подальших досліджень, а пізніше — до появи цієї книжки. Він, пояснює, чому діти брешуть та розповідає, за яких обставин вони схильні робити це частіше. Ви дізнаєтесь, які фактори впливають на дітей і підлітків та як запобігти тому, що вони казатимуть неправду.

Тут розглянуто дитячу й підліткову брехню в різному віці та за різних обставин, й один розділ присвячений порадам батькам про те, як із нею впоратися.

Ця книжка особливо актуальна зараз, коли батьки вимушено проводять більше часу зі своїми дітьми, та ще й переважно ізольовані в закритому помешканні. Як мінімізувати конфлікти та порозумітися, що варто робити, а чого краще уникати у спілкуванні з підлітками, читайте у цій книжці.

Тут є поради чи не на всі випадки життя — і про захоплення підлітком субкультурами, і про небажання вчитися, і коли вони мають проблеми з комунікацією (з однолітками, братами й сестрами та іншими), про здоров’я, дієти та багато-багато іншого.

Авторка — дитяча письменниця, психологиня, має досвід сімейного й дитячого консультування. Кожен розділ починається з прикладу-ситуації та трьох варіантів виходу із неї, різного рівня складності — найпростіший, складніший та найскладніший.

Для дітей

Захопливий комікс, присвячений одному із найвідоміших художніх шедеврів — «Моні Лізі» Леонардо да Вінчі. Подорожуючи в часі разом із головним редактором газети «Гризун» Джеронімо Стілтоном, юні читачі дізнаються й про інші винаходи да Вінчі. Та тут не обійдеться без пригод, адже головному героєві разом із друзями та родичами доведеться мати справу з найзапеклішими їхніми ворогами — котами-піратами, які знайшли спосіб змінювати минуле і задумали викрасти легендарну картину.

Чудові книжки Оскара Бреніф’є ідеально підійдуть для карантинного обговорення з дітьми, особливо якщо раніше ви не мали такої родинної звички. Особливість цих книжок в тому, що вони не дають відповідей, а ставлять ще більше питань, виявляючи неоднозначність ситуацій і множинність інтерпретацій (як би це складно не звучало для дитячої книжки — але це про діалог, спільний з дітьми пошук відповідей, в залежності від додаткових обставин, які на них впливають).

Основна задача, яку ставить перед собою автор — навчити дітей мислити самостійно. Таким чином виросте людина, що зможе сама робити висновки й брати на себе відповідальність.

Шість питань, про які пропонує подумати в цій книжці автор, це:

 • Як зрозуміти, що ти щасливий?
 • Чи легко бути щасливою?
 • Чи повинен ти будь-якою ціною шукати щастя?
 • Чи приносять гроші щастя?
 • Чи потрібні тобі для щастя інші люди?
 • Чому іноді ми нещасні?

Погодьтесь, пошук відповідей на них — челендж і для будь-кого із дорослих, еге ж?

Це видання пропонує порозмірковувати вголос про почуття. Це те, що важливо навчитися помічати і проживати з самого дитинства — навіть якщо нас цьому свого часу не вчили. Ви ж пам’ятаєте про важливість емоційного інтелекту?

Шість основних питань, відповіді на які шукатимете разом з юними читачами:

 • Звідки ти знаєш, що батьки тебе люблять?
 • Чи заздриш ти своїм братам і сестрам?
 • Чому ти сваришся з тими, кого любиш?
 • Чи добре бути закоханим?
 • Що краще: бути на самоті чи з друзями?
 • Чи боїшся ти виступати перед класом?

Ренделл Манро, автор цієї книжки, працював до 2006 року робототехніком НАСА, а тоді звільнився, що малювати комікси й вести блог із відповідями на найнеймовірніші питання. Ц цій книжці частково зібрані тексти з блогу, частина ж такі, що ніде раніше не публікувалися. Вона одночасно розважатиме і навчатиме, адже відповіді Манро ґрунтуються на наукових поясненнях. Її не можна назвати дитячою, та, впевнена, вам значно цікавіше буде читати її, обговорюючи з дітьми.

Щоб ви мали уявлення, про що йдеться, ось кілька прикладів із книжки:

 • Що станеться, якщо увімкнути фен із безперебійним живленням і покласти його в повітронепроникну скриньку з розмірами 1*1*1м?
 • А що, як склянка води стане буквально напівпорожньою?
 • Над яким зі штатів США найчастіше пролітають літаки?
 • У фільмі «300 спартанців» стріли затуляють сонце. Чи можливо це насправді і скільки стріл знадобилося б?

Для підлітків

Детективна підліткова історія про загадкове зникнення мами, ексцентричної жінки, на ім’я Бернадетт. Вона зникає за два дні до Різдва, напередодні сімейної мандрівки в Антарктиду, яку подарували доньці Бі за відмінне навчання. Бі прагне з’ясувати, що сталося, і поки батько щось замовчує і спілкується з нею виключно відмовками, донька береться за розслідування.

Книжка написана у вигляді коротких листів різних персонажів, їхні репліки не позбавлені гумору та розкривають сповна характери героїв. А зникла Бернадетт володіє, як ви й самі дізнаєтеся з книжки, здібностями ізолювати себе від інших. Бо просто не надто любить людей. Цінна навичка в наш час, варто в неї повчитися :).

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

207 thoughts on “Добірка книжок, які вміють ставити запитання

 1. When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?

  Kudos!

 2. Right here is the right blog for anybody who would like to understand this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really
  would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that
  has been discussed for many years. Wonderful stuff, just
  great!

 3. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i
  was just curious if you get a lot of spam feedback?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

 4. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My website is in the exact same niche as yours and my users would certainly
  benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you.
  Many thanks!

 5. Have you ever thought about including a little bit more
  than just your articles? I mean, what you say is important and everything.

  Nevertheless imagine if you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the most beneficial in its field.
  Great blog!

 6. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was
  good. I don’t know who you are but certainly
  you are going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 7. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up.

  Do you have any solutions to stop hackers?

 8. I simply could not depart your site before suggesting that I actually enjoyed the standard info
  a person provide on your visitors? Is going to
  be again often to investigate cross-check new posts

 9. I was wondering if you ever considered changing the page layout
  of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better? asmr 0mniartist

 10. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 11. Hello! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and
  starting a new initiative in a community in the same
  niche. Your blog provided us useful information to work on.
  You have done a wonderful job!

 12. I just could not leave your site before suggesting that I really
  loved the standard info an individual provide in your guests?
  Is gonna be back frequently to inspect new posts

 13. Hi there great website! Does running a blog similar to this take a lot of work?

  I’ve no expertise in computer programming however I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or
  tips for new blog owners please share. I understand
  this is off subject nevertheless I simply needed to ask.

  Appreciate it!

 14. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for
  about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard excellent things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 15. Terrific article! This is the kind of information that are supposed to be shared across the web.
  Disgrace on the search engines for no longer positioning this submit higher!
  Come on over and consult with my website . Thanks =)

 16. Nice post. I was checking continuously this blog and I
  am impressed! Very helpful information specially the closing part
  🙂 I take care of such information much.
  I used to be seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 17. Hi there! This is kind of off topic but I need
  some help from an established blog. Is it tough to
  set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about setting up my own but
  I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  With thanks

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 19. It’s really a nice and helpful piece of info. I am happy that you
  shared this useful info with us. Please keep us up to date
  like this. Thanks for sharing.

 20. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found
  It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & help other users like its helped me.
  Great job.

 21. scoliosis
  Hello would you mind sharing which blog platform you’re working
  with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different
  then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
  scoliosis

 22. I believe that is among the such a lot vital info for me. And i am glad studying your article.
  But should statement on some common things, The website taste is wonderful, the articles is
  in point of fact nice : D. Just right process, cheers

 23. Generally I don’t read article on blogs, however I wish
  to say that this write-up very compelled me to take a
  look at and do it! Your writing style has been amazed me. Thank you, quite nice post.

 24. This is the perfect webpage for everyone who hopes to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for ages.
  Wonderful stuff, just great!

 25. Thanks for another informative site. Where else may I am getting that kind of information written in such a perfect way?
  I’ve a undertaking that I am simply now operating on, and I have been on the glance out for such information.

 26. Thanks for your personal marvelous posting!

  I certainly enjoyed reading it, you are a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back in the
  foreseeable future. I want to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice day!

 27. We stumbled over here different web page and thought I should
  check things out. I like what I see so now i am following you.

  Look forward to looking over your web page repeatedly.

 28. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having problems with your RSS.
  I don’t know the reason why I am unable to join it.
  Is there anybody having identical RSS issues? Anyone that knows the solution can you kindly
  respond? Thanx!!

 29. На сайте GGBet есть отдельный подраздел “Казино”, где можно играть в виртуальные слоты,
  рулетку, баккара, блэкджек. Игры доступны как в коммерческом, так и в бесплатном демо-режиме.
  У лицензионных слотов высокий RTP, отличная волатильность.
  Во многих слотах есть накопительный джекпот, бонус-раунды, специальные символы.

 30. Hey just wanted to give you a quick heads
  up. The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Many thanks

 31. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you are a great author. I will be sure to bookmark your blog and
  will come back from now on. I want to encourage continue your great
  posts, have a nice afternoon!

 32. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your site.

  It looks like some of the text in your posts are running off the
  screen. Can someone else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them as well? This might be a issue with my
  internet browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 33. Hey, I think your site might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Chrome, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

 34. I was curious if you ever thought of changing the structure of your website?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of
  text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?

 35. Hi! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after going through some of the articles I realized it’s new to me.

  Nonetheless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be
  bookmarking it and checking back often!

 36. Wow, incredible blog structure! How lengthy have
  you ever been blogging for? you make running a blog look easy.
  The total glance of your web site is wonderful, as well as the content!

 37. It is the best time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I have read this submit and if I may just I wish to
  recommend you some fascinating things or advice.
  Perhaps you can write subsequent articles referring to this article.

  I want to learn more things about it!

 38. Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this sensible piece of writing.

 39. I really like your blog.. very nice colors & theme.

  Did you make this website yourself or did you hire someone
  to do it for you? Plz respond as I’m looking to create my
  own blog and would like to know where u got this from.
  thanks a lot

 40. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 41. I got this site from my pal who told me on the topic of this site and now this time I am browsing this web page and reading very informative articles
  at this time.

 42. Hi there exceptional blog! Does running a blog similar to this require a
  large amount of work? I have absolutely no knowledge
  of programming but I had been hoping to start my
  own blog soon. Anyway, should you have any suggestions
  or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic however I
  just had to ask. Thank you!

 43. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought
  I should check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking over your web page yet again.

 44. Just want to say your article is as amazing. The clarity in your post
  is simply nice and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 45. Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 46. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it
  😉 I am going to come back yet again since i have bookmarked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to guide others.

 47. Hello, Neat post. There’s an issue along with your site in internet explorer,
  would test this? IE nonetheless is the marketplace chief
  and a big section of other folks will leave
  out your excellent writing due to this problem.

 48. I was very happy to find this page. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!!
  I definitely enjoyed every part of it and i also have you saved to fav to check out new information on your blog.

 49. My brother recommended I might like this website.
  He was once entirely right. This submit truly made my day.

  You cann’t imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thanks!

 50. Thanks , I have just been looking for info approximately
  this topic for a while and yours is the greatest I have discovered
  so far. But, what in regards to the bottom line? Are you positive in regards to the supply?

 51. Hi my loved one! I wish to say that this post is amazing, nice written and come with approximately
  all significant infos. I would like to look extra posts like this .

 52. you are in reality a good webmaster. The website loading pace is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterwork. you’ve performed a great task in this subject!

 53. you’re truly a excellent webmaster. The web site loading pace is
  amazing. It kind of feels that you are doing any unique trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a wonderful process on this topic!

 54. First off I want to say superb blog! I had a quick question that I’d like to
  ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and
  clear your thoughts prior to writing. I’ve had difficulty
  clearing my mind in getting my thoughts out. I truly do take pleasure in writing but it just
  seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin. Any suggestions or
  tips? Many thanks!

 55. Unquestionably believe that which you said.

  Your favorite reason seemed to be at the web the simplest thing to keep in mind
  of. I say to you, I definitely get annoyed even as people
  think about concerns that they just do not recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing without having side effect , other folks can take
  a signal. Will probably be again to get more.
  Thank you

 56. This design is incredible! You most certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really
  enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

Залишити відповідь