10 історій, що відбулися на островах: підказка до літнього бінґо

Острів – це ідеальна локація для будь-якої історії. У його замкненому, ізольованому від зовнішнього світу просторі можуть відбуватися як злочини, так і дива, розігруватися трагедії і народжуватися романтичні почуття. У цій добірці ми зібрали для вас 11 книг, події яких відбуваються на острові. Кожна із них – чудовий варіант для пункту 14 Літнього Бінґо Yakaboo.


one8

«Шлюб протилежностей» Еліс Гофман
(Фабула, 2017, пер. С.Колесник)


гофманКажемо «Каміль Піссаро», а чуємо «Париж, Монмартр, імпресіоністи». Але життя видатного художника тісно пов’язане з карибським островом Сент-Томас, де він народився. Американська письменниця Еліс Гофман написала «Шлюб протилежностей» як художню варіацію на тему біографії митця, і розпочала її з історії його матері, Рашель Пом’є. Ця дівчина із доволі заможної єврейської сім’ї, що втекла на край світу від європейських погромів, колекціонує місцеві казки і легенди, вивчає старі мапи Парижа, мріючи колись туди потрапити, і готує себе радше до бізнесового, аніж до сімейного життя. Але «шлюб – це теж комерція», і дівчині доведеться поєднати свою долю з набагато старшим вдівцем із купою дітей. Чи вийде з цього сімейного союзу щось путнє і чи вдасться Рашель приборкати своє мрії, коли саме повітря на острові, пахуче і важке — ідеальне для мрій, нам розповість історія народження Каміля Піссаро.

«Шлюб протилежностей» — це книжка надзвичайно чуттєва, наповнена пахощами, барвами, звуками і унікальними відчуттями. Еліс Гоффман пише так, що читач заввиграшки може уявити ту легкість, з якою падає на полірований стіл пір’їнка з хвоста колібрі, соковитий смак манго чи кольори і запах квітучих пуансетій. А драматична історія, яку вона розповідає, — нехай навіть у ній художньої вигадки значно більше, ніж біографічних деталей, — пробуджує особливу цікавість до творчості Піссаро.


two8

«Робінзон Крузо» Даніель Дефо
(#книголав, 2018, пер. Лесь Белей, Галина Орлівна)


робінзон крузоХто не знає Робінзона Крузо? Про винахідливого самітника, який роками сам, а потім з допомогою вірного слуги-туземця П’ятниці виживав на безлюдному острові, чув кожен із нас. Але чи пригадаєте ви, що історія Робінзона, написана Даніелем Дефо, розпочинається не тоді, коли корабель героя зазнав катастрофи, а набагато раніше? До того, як потрапити в кораблетрощу, герой пережив чимало інших пригод. А на самому острові займався не лише виживанням, а й присвячував час філософським роздумам про плинне і вічне.

Нещодавно «Робінзон Крузо» у свіжому перекладі актуальною українською мовою вийшов у рамках серії «Золота полиця класики» від «#книголав». І це нове і дуже красиве видання – ще один привід перечитати знайому з дитинства історію, аби побачити в ній те, що пропускали повз свою увагу. Адже якщо сприймати «Робінзона» не лише як пригодницький роман, але і як наповнений глибоким сенсом текст, то його пере прочитання подарує вам абсолютно новий читацький досвід. Головне – налаштуйтеся на неспішне «смакування» і неквапну оповідь.


three8

«Володар Мух» Вільям Голдінг
(КСД, 2015, пер. Соломія Павличко )


володар мухГрупа хлопців-підлітків втікає від війни, але внаслідок авіакатастрофи опиняється на ізольованому від цивілізації острові. З такої зав’язки  француз Жуль Верн розвинув би історію про те, як героям завдяки знанням і кмітливості вдалося облаштувати зручний побут і зрештою врятуватися (як він, власне, і зробив у своєму «Таємничому острові»). Але британець Вільям Голдінг обирає далеко не такий оптимістичний сценарій. В цьому алегоричному романі він розповідає про те, як дітки, загравшись у домінування і владу, докотилися до кошмарних вчинків.

Роман має глибоке соціальне і релігійне підґрунтя. Вільям Голдінг написав потужний текст про природу зла і про те, що штовхає людей на шлях моральної деградації. І хоч спершу «Володаря мух» вийшов майже непоміченим критиками і читачами, та згодом його достойно оцінили. Що й казати: сам «король жахів» Стівен Кінг називає цю книгу однією з тих, які найбільше вплинули на нього як автора.


four8

«Дьюма-Ки» Стівен Кінг
(АСТ, 2013, пер. Віктор Вебер)


duma keyДо речі, про Кінга: хоч події більшості його книг відбуваються у вигаданих містечках Деррі або Касл-Рок у штаті Мен, є в нього й отакий надзвичайно химерний, «атмосферний» і мистецький «острівний» роман. У центрі історії – успішний будівельник-підрядник Едгар, життя якого ламає автокатастрофа. Її наслідки змушують Едгара відмовитися від всього, чим він звик займатися, і руйнують стосунки з дружиною. Зрештою, послухавшись порад психіатра і прихопивши з собою ляльку «для гніву» Ребу, він оселяється у красивій віллі на мальовничому острові і згадує  своє давнє захоплення – малювання. Незабаром хобі перетвориться для чоловіка на справу життя. Його ім’я знатимуть найкращі галеристи, а талантом захоплюватимуться критики. От тільки та ціна, яку Едгар муситиме заплатити острову за подароване ним натхнення, занадто висока навіть для такого успіху.

«Дьюма-Ки» — це роман, який здатний і налякати, і здивувати, і зачарувати, і відкрити читачам чимало нових імен у сфері американського сучасного мистецтва. Отож, якщо ви любите і жахи, і живопис – обов’язково прочитайте цю книгу, лиш не забудьте покласти поряд гаджет із Гуглом, щоб розглядати роботи митців, про яких йдеться у тексті.


five8

«І не лишилося жодного» Агата Крісті
(КСД, 2017, пер. Надія Хаєцька)


не лишилосяУ книгах Агати Крісті завжди непросто відгадати, хто ж убивця, але в цьому невеликому романі, раніше відомому під «неполіткоректною» назвою «Десять негренят», Королева Детективу перевершила саму себе. Спойлерити не буду, але скажу, що розплутати цю історію справді страшенно важко. А крім закрученого сюжету, у ній є й інші переваги – наприклад, відчутно гнітюча атмосфера, виразні персонажі і моторошні деталі.

Починається все із того, що в особняк на Солдатському острові прибуває десятеро гостей. Жоден з них не розуміє до кінця, чому його сюди запрошено, але кожен має свої вагомі причини це запрошення прийняти. Вони не знайомі між собою, але вочевидь їх таки щось поєднує – як ота дитяча лічилочка про десятьох негренят і порцелянові фігурки, які зникають по одній. Так само по одному хтось вбиває гостей, підсилюючи на ізольованому від зовнішнього світу острові атмосферу паніки. А читачі до останнього мучитимуться питанням, хто із гостей – лиходій і вбивця, якщо наприкінці із них не лишилося жодного…


six8

«Острів напередодні» Умберто Еко
(Фоліо, 2016, пер. Ю. Григоренко)


умберто екоЯкщо батько семіотики і геніальний постмодерніст пише історію про чоловіка, що потрапив на безлюдний острів, то це точно не буде звичайна робінзонада Отож, ХVІІ століття, італійський дворянин Роберто де ля Грів потрапляє у кораблетрощу і опиняється на острові посеред Тихого океану. Він мешкає на палубі «Дафни» – напівзатонулого корабля. І вільний час – а часу у нього ой як багато! – присвячує спогадам, роздумам і мріям. Про них читачі дізнаються зі листів і нотаток героя, які буцімто потрапляють до рук автора-оповідача.

Нашарування ідей і сенсів, обігрування барокових текстів, цитати з яких можуть упізнати лише справжні знавці, інтерпретації «вічних» сюжетів, гіпнотична деталізація  – усе це робить «Острів напередодні» доволі непростим для непідготовленого читача. Але якщо ви цінуєте тексти, які диктують свої правила гри – і тільки коли дотримуєшся їх, відкривають усю свою глибину і красу, і якщо ви готові грати за правилами Умберто Еко, не пропустіть цей роман.


seven8

«Пінгвінський острів» Анатоль Франс
(Видавництво Жупанського)


пінгвіниЦя книжка – для тих, хто любить пінгвінів, читає Нобелівських лауреатів, цінує сатиру і не має надто міцних релігійних упереджень. Адже в романі нобеліата Анатоля Франса «Острів пінгвінів» йдеться про те, як підсліпуватий самітник-святий Маель забрів на пінгвінячий острів і, помилково сприйнявши двоногих птахів за людей, взяв та й охрестив їх. А Господь Бог, аби якось виправити цей казус, не придумав нічого ліпшого, ніж перетворити їх на людей (ну бо раз уже охрещені, то що тут зробиш). Пінгвіни почали поводитися як люди і замість пташиних колоній будувати цивілізацію… І звісно ж, повторювати той ланцюжок «нещасть, злочинів і безумств», властивий усім народам – зокрема і пінгвінському.

У цьому романі автор заклав чимало відсилок до французької (і ширше – європейської) історії, від «середньовіччя» і аж до «пінгвінського» варіанту «Справи Дрейфуса» – знаменитого прецеденту, суспільну дискусію щодо якого підняв у своєму маніфесті Еміль Золя, якого підтримав і Анатоль Франс. Відтак, «Пінгвінський острів» став для письменника можливістю гостро висловитися про те, що хвилювало тогочасне суспільство. Український переклад видання роману, яке вийшло у «Видавництві Жупанського», здійснив один із найвидатніших представників «Розстріляного Відродження» Валер’ян Підмогильний – і це ще одна переконлива причина прочитати цей роман.


eight8

«Маг» Джон Фаулз
(КСД, 2016, пер. Олег Король)


магГрецький острів Фраксос мав би стати оазою нових вражень і глибинних сенсів для оксфордського випускника Ніколаса Ерфе – природа, усамітненість, заняття літературою, час для рефлексій і релаксу… Але натомість юнак розчаровується і у своїй творчості, і в екзистенційних пошуках, аж до того, що готовий накласти на себе руки. І тут у його житті з’являється загадковий Кончис із вілли по той бік озера – і тканина реальності починає тоншати і рватися. Межа між містичним досвідом і містифікацією талановитого ляльковода така непомітна, що й герою годі її вловити. Він переживатиме дивні відчуття, піддаватиметься чужим навіюванням і лише наприкінці, можливо, таки зрозуміє, що це було.

«Маг» Джона Фаулза – це постмодерністський роман, просякнутий, як острівне повітря морською сіллю, алюзіями на античну міфологію і шекспірівські п’єси. Таке, здавалося б, незвичне поєднання культурних контекстів малює перед читачам справді фантасмагоричну картинку. Заглибитися у неї, відчути всі чари «Мага» – це неабияка спокуса для кожного бібліофіла. І, до речі, шалено популярний мем «непозбувна бентега» – теж із цієї книжки 😉 Цікаво, як швидко ви зможете відшукати цю фразу у романі?


nine8

«Імперіум» Крістіан Крахт
(Книги-ХХІ, 2018, пер. Богдан Стороха)


імперіумЦей роман німецькомовного швейцарського письменника Крістіана Крахта отримав премію Вільгельма Рааба, а сам автор відзначений премією Германа Гессе. І це очевидна ознака, що перед нами – не попсове чтиво. В основу «Імперіуму» покладена історія реальної особи, Авґуста Енґельгардта, німецького ідеаліста-імпераліста кінця ХІХ століття, який вирушив на острови Німецької Нової Гвінеї, аби реалізувати свою програму-мрію – донести світу знання про ідеальний продукт, який дає людям їжу і все необхідне для життя – кокос.

Енґельгардт засновує на острові Кабакон кокосову плантацію, намагається жити відповідно до власних принципів – нудизму, вегетаріанства і коковоризму. Але чи будуть острів’яни, які й не підозрюють, що їх продали разом із островом, сумирно працювати на дивака-зайду? Чи зможе цей тендітний чоловік із зовнішністю Христа і наївністю дитини побудувати ділові стосунки з іншими колоністами? Історія знає реальні відповіді на ці запитання. Але Крістіан Крахт не просто розкаже читачам її, а й оповість про внутрішню драму героя.


ten8

«Вище від моря» Франческа Меландрі
(Нора-Друк, 2018, пер. Мар’яна Прокопович)


вище від моряПовітря Острова насичене пахощами прянощів, на його луках пасуться дикі коні, рожеві скелі мальовничо виглядають на тлі смарагдового моря, у хвилях якого у місячні ночі сріблом мерехтить форель. Тут міг би бути райський куточок для туристів, що прагнуть усамітнення. Але замість відпочинкових вілл на Острові в’язниця, у яку доправляють особливо небезпечних злочинців – педофілів, ґвалтівників, убивць і «політичних» терористів. Селянка Луїза приїздить сюди, аби відвідати чоловіка. Філософ-пенсіонер Паоло навідує сина. Якби все було як мало би бути, вони дуже скоро покинули б Острів: Луїза – з непевною полегкістю і сильними враженнями від моря, яке побачила вперше, а Паоло – зі ще сильнішим щемом у серці. Але коли дме містраль, він може зруйнувати найпевніші плани.

Двоє відвідувачів і тюремний наглядач, приставлений до них, мусять провести на Острові майже добу. І кожен із них у цьому несподіваному товаристві віднайде якісь нові для себе істини… Події роману відбуваються в Італії у 1979 році  – у непростий період, коли в країні був розпал політичного тероризму. Але книга – не про політику, а про людські трагедії, зламані долі і почуття, здатні зцілювати.


[irp posts=”30760″ name=”Літературна екзотика: 8 книг із Бразилії та Аргентини”] [irp posts=”28066″ name=”10 книжок про особливі мандрівки”]
Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

45 thoughts on “10 історій, що відбулися на островах: підказка до літнього бінґо

 1. We stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to looking
  into your web page for a second time.

 2. Can I just say what a relief to uncover somebody who really knows what they’re discussing on the
  net. You actually know how to bring an issue to light and
  make it important. More and more people must read this and understand this side of the story.
  I was surprised you are not more popular because you surely have the gift.

 3. Hello! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good results. If you
  know of any please share. Thanks!

 4. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at alternatives for another platform. I would be awesome
  if you could point me in the direction of a good platform.

 5. Please let me know if you’re looking for a writer for your site.
  You have some really good articles and I feel I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d
  really like to write some content for your blog in exchange for a link back
  to mine. Please send me an email if interested.
  Kudos!

 6. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing
  through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely
  happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often! games ps4 allenferguson games ps4

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% sure.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 8. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad
  and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 9. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me.

  Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 10. Undeniably believe that which you said. Your favorite reason seemed to be
  on the web the easiest thing to be aware of. I say to
  you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people could take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

 11. fantastic issues altogether, you simply gained a new reader.
  What may you recommend about your put up that
  you simply made some days in the past? Any certain? asmr 0mniartist

 12. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great posts and I believe I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I’d love
  to write some content for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if
  interested. Regards!

 13. Wonderful goods from you, man. I’ve understand
  your stuff previous to and you’re just too excellent.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you are stating and the way in which
  you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. This is
  really a great web site.

 14. I simply couldn’t depart your web site before suggesting that I
  really loved the usual information a person provide in your guests?
  Is gonna be again frequently in order to check out new posts

 15. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could
  get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog
  platform as yours and I’m having difficulty finding one?
  Thanks a lot!

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 17. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 18. I blog often and I truly appreciate your content. This article has really peaked my
  interest. I am going to book mark your site
  and keep checking for new details about once per week. I opted in for your Feed too.

 19. You are so awesome! I do not suppose I have read through something like this
  before. So nice to discover somebody with a few unique thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web,
  someone with a little originality!

 20. May I just say what a comfort to find someone that really understands what they are discussing on the net.
  You certainly understand how to bring a problem to light and make
  it important. A lot more people really need to check this out and understand this
  side of your story. I was surprised you are not more
  popular given that you certainly possess the gift.

 21. I am not sure where you are getting your info,
  but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for fantastic information I was looking for this information for my
  mission.

 22. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show the same
  outcome.

 23. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I really hope to check out the same high-grade
  content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities
  has motivated me to get my own website now 😉

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

Залишити відповідь