Топ-20 найкращих книг з економіки

Топ-20 найкращих книг з економіки

Хороші книги – найкращий спосіб розібратися в різних процесах економіки, у їх взаємозв’язку з політичними подіями. Тільки читаючи найкращі книги з економіки та фінансів, можна стати більш усвідомленим в бізнесі, фінансах, управлінні. Якщо у вас є відповідна освіта, то з деякими з топ книг з економіки ви навіть трохи знайомі, інші – написані буквально недавно, а це значить, що у них проведено дослідження нашої сучасності, тому з ними також варто познайомитися. Які ж книги можна виділити в ряд найкращих в сфері економіки?


Чарльз Вілан «Голая экономика»
(МИФ, 2016, пер. Оксана Мєдвєдь)


голая экономика

Книга, яка увійшла в список 100 кращих бізнес-книг всіх часів. Вперше без нудних підрахунків і графіків!

Економіка – наука, яку помилково вважають нудною і специфічною. Чарльз Вілан майстерно руйнує ці стереотипи! Поточна економічна криза, глобалізація, грошово-кредитна політика – про все це автор говорить доступною мовою, без сухих термінів, незбагненних діаграм і складних визначень. «Голая экономика» — захоплююча і дотепна книга, яка переверне ваші уявлення про економічну теорії і дасть відмінні знання для гарного орієнтування. Ви станете справжнім експертом з актуальних економічних питань сучасності.


Тім Гарфорд «Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах»
(Наш формат, 2018, пер. Роман Скакун)


речі що змінили світ1

Прості винаходи можуть запускати глобальні процеси і фундаментальні перетворення. Вони зміщують баланс економічних сил, визначають переможців і переможених, змінюють соціальні відносини і відкривають тисячі нових можливостей. А ще розповідають історію про те, як змінюється і функціонує наш світ. Яким чином винахід грамофона поглибило нерівність статків? Який вплив на бізнес мав винахід бритви Gillette? Чому поява кондиціонерів для повітря стала не тільки питанням комфорту в будинках, а і заселення цілих територій?

Тім Гарфорд виділив 50 речей, які змінили наш світ і зробили життя таким, яким воно є сьогодні. Кожен винахід – це не тільки історія ідей людства, але і невидимих оку процесів і складних систем, що оточують нас.


Джордж Сорос «Відкрите суспільство. Реформування глобального капіталізму»
(Фоліо, 2018, пер. Анатолій Пітик, Катерина Грицайчук)


відкрите суспільство

Джордж Сорос – видатний американський мільярдер, мислитель і філантроп. Переживши німецьку окупацію Угорщини, він в 1947 році переїхав з родиною до Англії, де навчався в Лондонській школі економіки. З 1956 року живе в США.

Сороса вважають одним з найуспішніших інвесторів світу. Його світогляд сформувався під впливом філософських ідей Карла Поппера, зокрема його теорії відкритого суспільства. З 1979 року Сорос активно просуває ідеї відкритого суспільства в різних регіонах світу, використовуючи широку мережу своїх благодійних фондів.

Книга Сороса «Відкрите суспільство: реформування глобального капіталізму» є переглянутим і доповненим виданням його книги «Криза глобального капіталізму» (1998). У ній гуру інвестицій зібрав головні ідеї свого життя, на яких ґрунтуються панівні принципи організації глобального відкритого суспільства.


Роберт Т. Кійосаки «Заговор богатых»
(Попурри, 2016, пер. Сергій Борич)


заговор богатыхВідмінна книга для тих, хто бажає здобути владу над власними грошима, взяти під контроль своє майбутнє. Розкриває секрети кулуарів світу фінансів, пояснюючи процеси лаконічно і, головне, в дуже доступній формі. Роберт Кіосакі дає чіткі вказівки, як вирішувати проблеми фінансів, обходити кризи і організувати «бухгалтерію» таким чином, щоб взагалі ніколи не знати безгрошової туги. Насправді, навіть з безнадійної економічної ситуації можна витягти нові можливості. Збагатитися, наростити капітал. Як це зробити, розповідає автор. А ще багато говорить про податки, борги, інфляції, пенсійні відрахування і про те, як використовувати їх для своєї вигоди. За допомогою цієї книги про економіку ви чітко засвоїте правила грошових ігор, в які грають багатії.


Іван Дахно «Зовнішньоекономічна діяльність»
(Центр навчальної літератури, 2018)


зовнішньоекономічна діяльністьСерія навчальних посібників з управлінських і правових аспектів зовнішньоекономічної діяльності, яка публікується Центром навчальної літератури з 2006 року. З початку 2015 року серія виходить у вигляді окремих томів. Книга містить інформацію, якої не знайдеш в інших джерелах, в т.ч. у глобальній мережі. На тему управління зовнішньоекономічної діяльності, її історії, найважливіших процесів, законодавчої частини. Книга розрахована на викладачів, студентів, фахівців в сфері зовнішньоекономічної діяльності, а також для широкого кола читачів, які цікавляться актуальними і правовими проблемами сучасної України та світу.


Роберт Райх «Врятувати капіталізм. Як змусити вільний ринок працювати на людей»
(Наш формат, 2018, пер. Роман Корнута)


врятувати капіталізм

Фундаментом економіки розвинених країн завжди був середній клас. Але навіть у найпотужніших з них, наприклад в США, він може опинитися під загрозою. Що заважає розвитку середнього класу? Чому 1 відсоток отримує в десятки разів більше, ніж 99 інших? Невже американська мрія – це всього лише химера?

У цій книзі Роберт Рейх вказує на причину: прихований вплив найбагатших еліт на вільний ринок. Рейх критикує монополії, корпоративний лобізм, нерівний розподіл капіталу, династичне багатство. А також шукає способи, як зміцнити середній клас і перетворити капіталізм на систему, однаково вигідну для всіх. Книга буде корисною для всіх, хто цікавиться функціонуванням ринкової економіки, фінансами, аналізом суспільних і політичних процесів.


Адам Сміт «Багатство народів. Дослідження про природу та причини добробуту націй»
(Наш формат, 2018, пер. Олександра Васильєва)


багатство народівКласика економічної думки від одного з найвпливовіших мислителів, економістів і філософів. Адам Сміт першим сформулював концепцію вільного ринку як системи, що не вимагає управління або жорсткого регулювання. На його думку, на вільному ринку кожен керується власними інтересами, але в кінці система досягає рівноваги, від якої виграють усі. Сміт ввів метафоричне поняття «невидимої руки ринку» – не підконтрольної сили, яка забезпечує гармонію в ринкових відносинах, а також першим підняв питання про розподіл праці і його продуктивність.


Леонід Мельник ««Зелена» економіка. Досвід ЄС і практика України у світлі ІІІ і ІV промислових революцій»
(Університетська книга, 2018)


зелена економікаЗ книги з економіки ви дізнаєтеся, що таке «сестейновий розвиток» і «сестейнова економіка». Розкривається роль Третьої і Четвертої промислових революцій у формуванні передумов сестейнового розвитку. Вивчаються напрямки, а також базовий інструментарій формування сестейнової економіки в ключових секторах господарства (енергетика, транспорт, будівництво, агровиробництво). Порівнюються особливості «бурою» (традиційної) та «зеленої» (сестейновой) економік. Аналізується досвід ЄС і передумови розвитку даного виду економічних відносин в Україні.


Саїдмурод Давлатов «Стать богатым может каждый. 12 шагов к обретению финансовой стабильности»
(Эксмо, 2016)


стать богатым может каждымЗнаєте, чим відрізняється багата людина від бідної? Багата людина спочатку накопичує капітал, і потім змушує його працювати на примноження, тоді як бідна півжиття збирає на деяке майно, і другу половину намагається його утримувати. Багач робить так, щоб гроші працювали на нього, тоді як небагата людина працює, щоб отримати гроші. З цієї книги про економіку ви дізнаєтеся, як перебудувати своє мислення і поведінку на новий лад, щоб мислити як мільйонери. Автор пояснює, як за 18 місяців підпорядкувати собі грошовий потік і зробити його максимально стабільним. Він допомагає довести кожен навик з управління фінансами до автоматизму, назавжди позбавивши вас від страхів перед бідністю.


Джеффрі К. Лайкер «Дао Toyota. 14 принципов менеджмента ведущей компании мира»
(Точка, 2016, пер. Тетяна Гутман)


дао тойотаПроцес, філософія, людські ресурси і вирішення проблем прекрасно поєднуються в освітню структуру. Автор переконаний: будь-яка виробнича компанія може і повинна стати структурою, що навчається, якщо у неї високі амбіції і плани на успішне ведення бізнесу. Найкращий приклад такої структури – Toyota, надихаючий і підштовхуючий до особистих звершень. Книга стала результатом багаторічного досвіду спостереження і аналізу філософії компанії, по суті, є ефективною формулою успіху. Розвінчує усталену думку про те, що на вітчизняному ринку досвід іноземних компаній не працює. З книги з економіки ви також дізнаєтеся секрети довгострокового успіху, що містять в основі не новомодні течії менеджменту, а нестаріючу класику управління.


Клаус Шваб «Четвертая промышленная революция»
(Эксмо, 2016)


четвертая промышленная революцияСуспільство впритул наблизилося до революції, що фундаментально змінила традиційні підходи до життя, роботи, комунікацій. Четверта промислова революція очікує бути унікальною і не має аналогів в попередньому досвіді людства. Людство очікують найнеймовірніші технічні прориви, в найбільш різнобічних областях людської діяльності. У тому числі, в сфері штучного інтелекту, біо і нанотехнологій, робосфери, 3D друку. Книга засновника і незмінного президента Всесвітнього економічного форуму в Давосі дозволяє розібратися в змінах, що відбуваються, і взяти з цього якомога більше користі. Безумовно, книга буде корисною для тих, хто напрацювання людства бажає залучити для загального поліпшення світу.


Стівен Д. Левитт, Стівен Дж. Дабнер «Фрікономіка. Зворотний бік усього на світі»
(Наш формат, 2018, пер. Володимир Горбатько)


фрікономіка

Видання унікальне хоча б тому, що написали його економіст і журналіст за освітою, що вже здається несумісним. Тому книга, з одного боку, має «сильний» зміст, а з іншого – захоплююча і доступна для читання. Основна ідея авторів – змусити читача відмовитися від звичного «загального» погляду на світ, сформувати новий шлях ретельних спостережень. Сайти знайомств, інновації в роботі поліції, аборти, торгівля наркотиками, організована злочинність, ку-клукс-клан і система освіти – виявляється, все це і багато іншого в нашому житті можна розглянути через призму економіки!

В цілому, «Фрікономіка» дозволяє поглянути на звичні речі під іншим кутом зору, а також зрозуміти, що ми часто плутаємо причину і наслідок і стаємо на ті позиції, які є для нас зручними, а не об’єктивними.


Адріан Слівотскі, Боб Андельман, Девід Моррісон «Законы большой прибыли»
(Эксмо, 2017, пер. В. Єгоров)


законы большой прибылиЗ цієї книги для економістів ви дізнаєтеся, як перевершити конкурентів, не озираючись на циклічність бізнесу і технологій. Навчіться зводити інвестиції до мінімуму, а також знайдете свою зону прибутку, в якій зможете міцно закріпитися на багато років. Матеріал передає унікальний досвід провідних компаній світу, в т.ч. Coca-Cola, Intel, Disney, Toyota, Wal-Mart, а також спирається на стратегії Білла Гейтса, Джека Велча, Ендрю Ґроува та інших видатних бізнесменів. Книга розповідає про те, як можна побудувати бізнес, якому ринок дозволить отримати прибуток, захистити цей прибуток і, таким чином, створити максимальну вартість.


Богдан Андрушків «Економічна мудрість в афористиці»
(Підручники і посібники, 2012)


економічна мудрістьУ книзі вперше в Україні зроблено спробу в афористичній формі висвітлити економічні категорії, проблеми становлення державності і економіки, моралі і духовності в їх взаємозв’язку з різних сторін. До кожного з афоризмів в формі авторських відступів запропоновано влучні коментарі в контексті сучасної соціально-економічної ситуації в Україні. Висновки авторів розглянуті з позицій вчених, управлінців, письменників, філософів і культурологів. Процеси, події, явища спроектовано на українське суспільство. Засобами афористики, в саркастично-гумористичній формі, автори пояснюють певні застійні явища у розвитку державності та її економічної складової. З позиції глобальних процесів видання представляє своєрідні рецепти виходу з рецесії та економічної кризи і стабілізації суспільних явищ в державі.


Видавництво Кондор «Трансформаційні перетворення економічних систем. Виклики сучасності»
(Кондор, 2016)


трансформаційні перетворенняМонографія присвячена дослідженню питань трансформаційних перетворень економічних систем, пошуку проблемних питань і шляхів ефективного використання наявних можливостей при наявності викликів сучасності. Детально розглянуто теоретико-методологічні підходи до визначення сутності та наукових підходів до оцінки трансформацій економічних систем, проаналізовано адаптаційні механізми соціально-економічних перетворень. Досліджено генезис теоретико-методологічних основ традиційної економічної транзитології, визначені основні фактори, механізми, вектори соціально-економічних трансформацій. З книги про економіку ви вивчите шляхи формування та організації механізмів регіонального економічного розвитку, визначте імператив розвитку фінансової системи в умовах глобальної трансформації невизначеності. Крім того, автор обґрунтовує інституційні трансформації банківської системи України на основі практичного досвіду обліку, аналізу і контролю в умовах інтеграції перетворень.


Генрі Кіссінджер «Мировой порядок»
(АСТ, 2016, пер. А. Мілюков, В. Желніна)


мировой порядокЦей автор книги з економіки намагається пояснити причини сучасної кризи міжнародного права, ставить під сумнів існування загальноприйнятої моделі світового порядку. Кіссінджер розглядає конкуренцію різних варіантів світового порядку як похідну від цивілізаційних уявлень про порядок цілому. Чи можлива співпраця між державами, що мають принципово різне бачення світового порядку? Як бути з недержавними акторами світової політики? Чи потребує перегляду взаємозв’язок зовнішньої політики і цінностей? Ці та інші гострі питання розглянуті в контексті можливих змін світового порядку.


Олексій Марков «Хулиномика. Хулиганская экономика. Финансовые рынки для тех, кто их в гробу видал»
(АСТ, 2016)


хулиномикаКращий освітній матеріал для тих, хто не хоче вчитися за нудними талмудами! Книга підтверджує, що і економіка може бути цікавою. Навіть найскладніші терміни і поняття викладені легко і просто. Автор відкриває секрети побудови компанії Уоррена Баффета, розповідає, чому часто погані люди стають директорами, чим андеррайтери схожі на імпресаріо Стаса Михайлова, чи можлива покупка Павлом Дуровим Google і чому якщо ти співробітник ЦРУ, ти не можеш носити шорти? На ці та інші химерні питання знайдуться відповіді у Олексія Маркова.


Стів Кейс «IT-цунамі. Як бізнесу вижити в третій хвилі інтернету»
(K.Fund, 2017, пер. Ю. Максименко)


ІТ-цунаміАвтор розглядає, як кожна технологія змінила і змінює світ і як ці зміни породжують нові можливості. Детально проаналізовано прогноз розвитку суспільства і основні тренди майбутнього. Стів Кейс прогнозує, що центри інновацій будуть переміщатися туди, де менше можливостей, але більше простору для інновацій. Також наведено багато фактів з витоків компанії AOL, коли все тільки починалося і коли ніхто ще не уявляв, до чого все це призведе, і що робиться, насправді, щось неймовірне. Історія AOL не досягнула величини Google або Apple, але створила передумови для того, щоб вони мали можливість стати тим, ким вони є. Зараз для кожного з нас така річ, як e-mail, виглядає буденністю, але саме ця технологія відкрила новий етап розвитку технологій. Що стосується Стівена Кейсі, то він не настільки відомий в медіа колах, але при цьому його внесок в розвиток технології важко переоцінити. У книзі описано власне ставлення автора до такого інституту як держава та її роль для бізнесу. Його бачення освіти і медицини майбутнього є досить цікавим.


Джо Стадвелл «Чому Азії вдалося»
(Наш формат, 2017, пер. Олександра Цехановська)


чому азії вдалосяУ книзі розповідається про серйозні економічні процеси на Азійському континенті. Автор докладно описує економічні основи розвитку країн в Азії, що стосуються трьох основних сфер, що впливають на успіхи і невдачі регіону. Ці сфери – сільське господарство, промисловість і фінанси. Звісно ж, автор дає аналіз сільськогосподарських і земельних реформ в різних точках Азії, як успішних, так і тих, що потерпіли крах. Стадвелл зачіпає яфери важкого машинобудування, енергетичної галузі та технологічної сфери, розкриває поняття експортної дисципліни. На прикладі двох груп країн він вибудовує свою теорію і дає відповідь на питання – як повинна розвиватися бідна країна, щоб стати багатою? Перша група країн – це більш успішні країни Північно-Східної Азії в складі Японії, Південної Кореї і Тайваню. Друга – країни другого плану в економічному плані – Таїланд, Малайзія, Філіппіни, Індонезія.


Ха-Джунг Чанг «Економіка. Інструкція з використання»
(Наш формат, 2016, пер. Андрій Лапін)


економіка інструкція з використанняХто сказав, що економіка – наука складна? Нічого подібного! Оволодіти глибокими знаннями в дисципліні може кожен. І нехай вас не лякають довгі формули, заплутані таблички і складна термінологія. Адже, за великим рахунком, економіка – це наука про людей, і вже потім про дефіцит державних грошей і виробництва. Так чи насправді: багаті ті, хто багато працює, а бідні – бо ледачі? Які причини світової економічної кризи 2008-го року? Чи може країна досягти економічного успіху, перестрибнувши етап індустріалізації? Чанг відповідає на ці питання живою мовою метафор.

Сергій Черевань
Тато в декретній відпустці, майже футбольний хуліган, музикант та засновник веб студії, літературний оглядач та контент-редактор… Різнобічність — то моя фішка. До кожної зі справ підходжу відповідально, тому ніколи не дозволю собі писати неправдиві речі. Читав Гітлера, Пєлєвіна, Гарсію Маркеса. Хочу осягнути всі книги світу. Хоча, це, напевне, перетворило б мене на суперкомп’ютер… Мрійник. Оптиміст-максималіст.

13 859 thoughts on “Топ-20 найкращих книг з економіки

    Залишити відповідь