Що читати з класики, щоб нарешті полюбити укрліт: список Ірини Ніколайчук

Щороку ми бідкаємося після оприлюднення невтішних статистичних показників читання серед українців. Щороку (дехто, через професію, й частіше) говоримо про те, що потрібно щось міняти. Проте час іде, і попри те що видавничий ринок помітно росте й міцніє, кількість українців, зацікавлених у читанні й купівлі книжок, чомусь не більшає. І, хоча це не завжди й не для всіх очевидно — великою мірою до цього докладається шкільна програма з літератури, зокрема української. Так, зміни поступово впроваджуються (найбільше вони стосуються списку літератури, рекомендованої для читання), проте підхід до викладання в абсолютній більшості шкіл, на жаль, лишається незмінним. І саме такий підхід відбиває у більшості вчорашніх учнів охоту до самостійного читання десь так само, як шкільні уроки фізкультури — до занять спортом.

Ідеологічна наснаженість, а не естетична якість творів досі лишається основним критерієм аналізу для шкільної програми. Образи класиків і класикинь української літератури — це все ще борці за долю пригнобленої України та її народу або «наші хворі» страждальці й страждальниці. І якби ж і справді не було альтернативи, і вся українська література до певного періоду демонструвала лише такі образи й підтверджувала лише такі теорії. А альтернатива є — і класичні автори та авторки були цілком собі такими ж людьми, як ми з вами, і водночас украй цікавими і яскравими для свого часу особистостями, і писали вони не лише про покриток і боротьбу. Саме аби показати це, й виникла ідея створити до Дня письменника, який відзначають 3 березня, такий список творів класичної української літератури, про які ви могли не чути або розглядати їх зовсім під іншим кутом. Цей список — зовсім не mustread, проте може стати непоганою відправною точкою для знайомства з класичним укрлітом. Чи, якщо хочете, переознайомлення.

«Отак от, значить», — думаєте ви, прочитавши цей перший заголовок. Обіцяли показати «іншу» класику, а тут бац і знову «Енеїда». Перший твір, написаний українською літературною мовою в її сучасному варіанті, «вергілієві пастухи, в малоросійський кобеняк переодягнені», що тут ще можна додати? А додати можна стільки всього, що останніми роками «Енеїда» опиняється в фокусі безлічі публічних дискусій та мистецьких заходів — виставок, театральних постановок, творчих проектів. «Енеїду» часто розглядають (і небезпідставно) як ледь не архетипове джерело всього новочасного українського гумору як явища. І так, річ не лише в «сучій дочці» й Дідоні, що сама себе спалила. А в чому — можна було як почути на одному з останніх Книжкових арсеналів, так і прочитати самому будь-коли. Чому б і не зараз.

І знову класик і класичний твір, які вже набили оскому. З тією тільки різницею, що в шкільній програмі донедавна був таки не «Сорочинський ярмарок», а «Вечори на хуторі біля Диканьки» і «Мертві душі». Але й це чергова замальовка сільського життя в Україні ХІХ століття — чим же вона може бути цікава? Перш за все тим типом ставлення автора до своїх персонажів, який останнім часом так часто називають «люблячим поглядом» — «Сорочинський ярмарок» дуже добре надається до спростування тези, що українці-»малороси» у Гоголя традиційно були лише карикатурними персонажами. Окрім того, цей твір привідкриває (бо все ж тут це не центральний, а побічний сюжет) завісу в світ Гоголя як представника «чорного романтизму», який працює з українськими фольклорними сюжетами й переосмислює їх у містичному ключі. Не Валерієм Шевчуком чи Юрієм Винничуком єдиним живе українська фольклорна готика!

Так, класика української сентименталістської прози ми пам’ятаємо переважно за ідилічними образами ніжних і чутливих Оксан, Марусь і Галочок. Ці іконічні дівчатка страждають від кохання, вмирають від кохання і коханням визначаються з першого до останнього рядка повістей. Проте є у Квітки-Основ’яненка й інакші жіночі образи — рішуча, діяльна й розумна Ївга з повісті «Козир-дівка» саме така. Навіть для класика сентименталістської прози в ХІХ столітті було очевидно, що краса й чутливість — далеко не єдина й не найголовніша перевага українських жінок.

Головна femme fatale і «мовчуще божество» української (та й не лише) літератури другої половини ХІХ століття, попри те що провадила життя класичної світської левиці, писала головно про українських селян і селянок та їхні страждання. Повість «Три долі», на перший погляд, нічим не відрізняється ані від решти «Народних оповідань» письменниці, ані загалом від творів, написаних у ключі українського народницького реалізму. Три подруги, Хима, Катря й Маруся, закохуються в сільського красеня Якова Чайченка, обрати він може лише одну, «бо вірність має душу неподільчиву» — все це ми вже десь чули. Проте це саме той випадок, коли важлива не так тема, як спосіб зображення. Образи цих простих сільських дівчат, їхні переживання ще частково містять на собі відбиток сентименталізму, але вже більше тяжіють до психологізму, який побачимо в укрліті аж за десятки років. Марко Вовчок працює з ними, прописує їх, виписує їхні внутрішні мотивації — і це справді варте уваги.

Ще один класик «сільської» прози шкільного укрліту — «Кайдашева сім’я», «Микола Джеря», карикатурні баби й нещасні кріпаки. А тим часом саме перу цього письменника належить один із найбільш знакових для класичної української літератури текстів про Київ — і це повість «Хмари», один із ранніх творів письменника. Без замилування українським селом й ідеалів просвітянства тут теж не обійшлося, проте цей твір явно демонструє, що Нечуй вмів виписувати не лише смішних селян, а й витончену інтелігенцію, не лише поля й садки вишневі коло хати, а й бруковані вулиці й гамір старого Києва.

От у кому точно нема сумнівів стосовно вміння писати про інтелігенцію, то це в Івані Яковичу нашому Франкові, який мало того що обладнав українську літературу образами іконічних просвітників, ще й сам у цьому просвітництві був неабияк зацікавлений. Чи варто зайвий раз згадувати, наскільки різноманітною за жанрами, стилями, композицією й тематикою є творчість Франка? Ні, не лише «вічний революціонер» і «каменяр», та й не лише просвітник чи ліричний герой збірки «Зів’яле листя», а й — один із перших представників натуралізму й психологічної прози в класичному укрліті. В повісті «Сойчине крило» можна знайти й одне, й інше — разючу точність деталей, контроверсійні образи, та й сам сюжет байдужим навряд чи залишить. Його не зарушничиш і не надто припасуєш до образу борця за долю України — і ще й тому він вартий уваги.

Так, класичному укрліту є чим потішити і фанатів сімейних саг на кшталт «Тих, що співають у терні». Не лише в британській літературі ХІХ століття вистачало і письменників, і читачів на великі романи про стосунки батьків і дітей на тлі суперечливої реальності передмодерної епохи. «Люборацькі» Анатоля Свидницького — абсолютно класичний і безпрограшний приклад «сімейної хроніки»: тут вам і соціальний конфлікт (батько сімейства отець Гервасій, хоч і священик, та все ж не шляхтянин), і складні вибори життєвого шляху дітьми (а їх тут цілих четверо, і троє з них — дівчата), і проблеми української тогочасної освіти та всіх можливих обмежень, із якими стикається як старша, так і молода людина в Україні ХІХ століття. Чтиво з задоволенням і не без моралі на багато зимово-весняних (чи яких вже захочете) вечорів.

На щастя, зараз ми більш-менш знаємо Ольгу Кобилянську не лише як авторку похмурої «Землі» чи малозрозумілої навіть для десятикласників «Людини». Одна з перших борчинь за жіночі права класичного укрліту, мотто якої — «бути самій собі ціллю» — актуальне чи не аж досі, зайшла настільки далеко, що взяла й написала один із перших творів, де, хай і не в деталях, описано секс між чоловіком і жінкою. І, що скандалізувало пристойне чернівецьке товариство чи не більше — секс у творі ініціює сама жінка. І він не означає для неї глибоких почуттів. І… Замість тисячу разів спойлерити, краще один раз прочитати. А ще дія новели «Природа» відбувається на тлі красивенних карпатських лісів, бо природа в Кобилянської красива у всіх її виявах.

Олену Пчілку ми десь із однаковим успіхом пам’ятаємо як матір Лесі Українки і як авторку віршиків і казочок, які ми читали в молодших класах як прелюдію до «Хариті», «Ялинки» й решти страждань українського народу. Значно менше ми її знаємо як важливу для українського книговидання (зокрема жіночої літератури) постать кінця ХІХ століття, а ще менше — як письменницю, яка в тому самому часі написала повість про жінок, що пройшла би тест Бекдел. «Товаришки» оповідають про двох подруг із шляхетних родин, що вирушають до Цюриха навчатися лікарській справі, і про те, як по-різному складаються їхні долі внаслідок цього рішення. І цей текст, без перебільшення — одна з перших жіночих історій кар’єрного успіху в класичному укрліті. Так, у ХІХ столітті так вже було можна.

В 7 класі свідомість майже кожного чутливого учня чи учениці української школи була скалічена оповіданням «Федько-халамидник» (моя — точно була). І, певно, Володимир Винниченко був би неабияк здивований, що цей його твір включили до шкільної програми саме цього віку. Експерименти з ідеями моральності й аморальності, переступу, зради, брехні й усякої решта чесності з собою, яка виявляється непосильною ні для його персонажів, ні для чималої кількості земляків — улюблена Винниченкова літературна розвага. Роман «Записки кирпатого Мефістофеля» в якомусь сенсі підсумовує цей найяскравіший і найплідніший етап його творчості. Так, там переступи, зради, брехня, білі шапочки й дитина, яку майже вбили — але так, це страшенно захопливе читання. Не для дванадцятирічних, щоправда.

Цього класика укрліту ми теж звикло більше пам’ятаємо як оспівувача знедоленого українського села («Ялинка», «Харитя», «Маленький грішник» — спогади про ці оповідання, прочитані в молодших класах школи, здатні викликати ПТСР в особливо чутливих читачів). А як вам той факт, що саме Коцюбинський став найяскравішим представником імпресіонізму в українській літературі та ще й чи не першим вдався до прийому «потоку свідомості»? «Сон» (щоб не згадувати більш відомі «Intermezzo» та «Цвіт яблуні») — приклад саме такого твору. Зміна асоціацій, кольорів і сенсів, плинність вражень, блискуча мова — не дуже й віриться, що це текст, написаний українським письменником. Та ще й автором Того Самого оповідання про хлопчика, якого перед Різдвом відправили замерзати в ліс власні батьки.

Третя у священній тріаді класичного укрліту, авторка, якій від шкільної програми дісталося чи не найбільше, і просто «чи не поодинокий мужчина/наша хвора Леся» — писала не лише про мавок і досвітні огні. Тому факту, що Леся Українка, начитана в класиці європейської драми — як античної, так і новочасної, сама була драматургинею світового рівня, уваги звично приділяється вкрай мало, і це вкрай прикро. Міріам, героїня драми «Одержима» — персонажка, якій не знайшлося б місця у Святому Письмі. Проте Леся Українка настільки щиро захоплена образом жінки, яка обирає піти за Ісусом, спонукувана зовсім не релігійними почуттями, що цей текст у її творчості просто не можна пропустити. І так: із темою критики й переосмислення традиційного християнства та його догм письменниця працює послідовно. Можна просто почати з «Одержимої» й читати всі наступні драми за списком, які знайдете.

Микола Хвильовий, чекіст і людина, який питав і не допитався, «камо грядеши», і так і не вивів укрліт «геть від Москви» — такі спогади про нього (більш чи менш деталізовані) могли лишитися у вас після шкільної програми з літератури 11 класу. І так, все знов було не так уже й просто, і навіть на прикладі новели «Я. Романтика» це досить добре видно, якщо аналізувати її під правильним кутом. Роман «Вальдшнепи», частина якого через заборони так і не дійшла до наших днів (хоча надія на те, що вона знайдеться десь в архівах, все ще є) — яскравий приклад якісної модерністської прози: розлогий аналіз характерів персонажів, індивідуалізм, контроверсійність і естетична виробленість.

Творчість цього класичного автора шкільна програма з літератури навіть 11 класу досі оминає увагою, і це просто кричуща несправедливість. Проте, може, воно й на краще — не хочеться навіть уявляти, якими ярликами наділили б Віктора Петрова (Домонтовича) шкільні критичні хрестоматії при описі його біографії. І це при тому що цей письменник — блискучий майстер жанру романізованих біографій (Куліш, Костомаров, Марко Вовчок — краще про них читати в романах Домонтовича, аніж у шкільних хрестоматіях). А ще він один із найтонших і найглибших прозаїків у всьому класичному укрліті — «Дівчину з ведмедиком» для ілюстрації я обрала радше як найвідоміший, аніж як найрепрезентативніший твір. Спектр тем, із якими працює Домонтович, влучність і виробленість його мови й сюжетів, несподіваність інтерпретацій — це не тексти, це чиста насолода. І якщо так трапилося, що ви досі не знайомі з творчістю цього письменника, виправляти це варто негайно.

Тільки зараз більш-менш широкий загал в Україні (зі зрозумілих причин) почав дізнаватися про літературу 20–30-х років минулого століття. Хотілося б, щоб якомога швидше це сталося зі шкільною програмою. Роман Майка Йогансена «Подорож вченого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести в Слобожанську Швайцарію» міг би замінити цілий курс вступу до літературознавства за умови правильного підходу. Цей твір — один із перших і найкращих у класичному укрліті зразків формалістичного роману, це текст-гра, де автор ставить собі за мету розкрити перед читачем абсолютно всі карти й показати всі «нутрощі» і романного жанру, і композиції, й самих персонажів. Цілком у дусі популярної нині постіронії — з поправкою на те, що текст написано 1928 року. І так, під час читання теж доволі слабо віриться, що це написано українським письменником.

Валер’яна Підмогильного колишні учні українських шкіл (які, як відомо, колишніми не бувають) пам’ятають головно завдяки образу «українського Жульєна Сореля», зухвалого Степана Радченка, який підкорює столицю завдяки підкоренню одної за одною різних жінок. Проте у творчості й цього яскравого представника класичної літератури 20–30-х знайшлося місце для постіронії. Сюжет роману «Невеличка драма» зосереджується навколо історії романтичної й натхненної працівниці бюро Марти, яка страшенно любить романи про кохання й мріє стати героїнею подібного сюжету у своїй реальності. Окрім книжок, у Марти є зйомна кімнатка і цілих троє (чи навіть четверо — але без спойлерів!) залицяльників із різною градацією шансів на успіх. І це була б цілком типова «жіночо-романна» історія, якби не те саме оголення прийому й деконструкція самої ідеї любовного роману, до якої вдається Підмогильний. І робить він це неймовірно вправно: відірватися від «Невеличкої драми» неможливо, тож не плануйте нічого на кілька вечорів (хоча може вистачити й одного).

Повертаючись до теми формальних експериментів і творів, які було найскладніше й найнудніше читати в шкільній програмі 11 класу. Наскільки нудною, нелогічною й штучною часто видавалася нам історія братів Половців у романі «Вершники», настільки ж доречною виявляється та сама штучність у романі «Майстер корабля». Виробничий роман, але роман про кіновиробництво і кораблебудування. І це наприкінці 20-х. І це реальні спогади Яновського про роботу на Одеській кіностудії. І це детально, глибоко й точно. І це про співмірність мистецтва та праці, про ціну мрії, про те, як створюються шедеври.

Продовжуючи розмову про літературні українські 20-ті, неможливо не згадати про драматургію. І ви, і я добре пам’ятаємо про те, що «лучше бить ізнасілованной, чєм українізірованной» — але Миколі Кулішу, одному з найблискучіших українських драматургів, добре вдавалися не лише сатиричні сюжети. От, до прикладу, «Патетична соната» — про кохання (і в цьому контексті навіть майже без іронії), проте це ще й чудовий приклад того, яку складну й тонку структуру можна вибудувати на цій сто тисяч разів не новій темі. Експерименти з часом і простором, інтермедійні елементи, формальні ігри (причому Куліш, на відміну від своїх «колег» по 20-х, карт не розкриває, тож треба буде помізкувати). А ще — це красиво.

Чарівні «Мисливські усмішки» авторства письменника з найдобрішим обличчям у всій шкільній хрестоматії 11 класу принаймні якась частина з нас згадує не з таким відторгненням, як нескінченні історії про страждання й боротьбу. Може згадатися, утім, і те, що цей чоловік із добрими очима ще й зробив цілком собі успішну кар’єру в українській радянській літературі — до цього факту ставитися можна по-різному, та важливості його творчості для класичного укрліту це таки не скасовує. «Чудака, їй-богу!» — це знову приклад гумору не у вигляді дошкульної насмішки чи карикатурності, а доброзичливого підсміювання автора над самим собою й над реальністю, в якій він зростав. Зрештою, у всі часи саме гумор робив життя — і знедоленого українського народу, і наше з вами — значно більш стерпним. А місцями й неабияк додавав яскравих барв.

Ірина Ніколайчук
Літературна критикиня, літературознавиця, лекторка (Культурний проект, «ЛакіБукс», Фестиваль рівності). Літературна редакторка. Авторка рецензій, оглядів та аналітичних матеріалів про літературу і не лише.

357 thoughts on “Що читати з класики, щоб нарешті полюбити укрліт: список Ірини Ніколайчук

 1. Its like you learn my mind! You appear to understand so much about this, like
  you wrote the ebook in it or something. I feel that you simply can do with some percent to pressure
  the message house a bit, however other than that, that is excellent blog.
  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 2. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me
  out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me.
  Good job.

 3. Fantastic goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re
  just extremely magnificent. I really like what you have acquired
  here, really like what you are saying and the way
  in which you say it. You make it enjoyable and you
  still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a tremendous web site. ps4 games allenferguson ps4 games

 4. I have been surfing online more than 2 hours today,
  yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
  ps4 games allenferguson ps4 games

 5. I blog frequently and I truly appreciate your content. This great article has truly
  peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new details about once a week.

  I opted in for your RSS feed as well.

 6. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
  my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to
  say superb blog!

 7. whoah this weblog is magnificent i really like reading your articles.
  Keep up the great work! You realize, lots of people
  are searching round for this information, you can help them greatly.

  asmr 0mniartist

 8. hello there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from
  right here. I did however expertise a few technical points
  using this web site, since I experienced to reload the web site many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web
  host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your high-quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and
  could look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon. asmr 0mniartist

 9. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say
  that I have truly loved surfing around your blog posts.

  In any case I will be subscribing on your feed and I’m hoping you write once more soon! asmr 0mniartist

 10. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your website offered us with valuable info to work on. You have done a formidable
  job and our entire community will be thankful to you.
  asmr 0mniartist

 11. Hello! I simply wish to offer you a big thumbs
  up for your great info you’ve got right here on this post.
  I will be returning to your web site for more soon.

 12. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on many of the subjects
  you write in relation to here. Again, awesome web site!

 13. you are actually a just right webmaster. The website loading speed
  is incredible. It seems that you’re doing any distinctive trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve performed a wonderful activity on this matter!

 14. I am really loving the theme/design of your blog.

  Do you ever run into any browser compatibility problems?

  A couple of my blog readers have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Chrome.
  Do you have any suggestions to help fix this problem?

 15. Hi, I think your blog might be having browser
  compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.

  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

 16. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 17. Hi there! I simply wish to give you a big thumbs up for your excellent info you
  have right here on this post. I will be returning to your site for more soon.

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 19. scoliosis
  Right here is the perfect web site for anyone who wishes to understand
  this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that has been discussed for ages.
  Wonderful stuff, just wonderful! scoliosis

 20. scoliosis
  Excellent items from you, man. I have bear in mind your
  stuff previous to and you’re simply too fantastic. I really like what you have obtained here, really like what
  you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you continue to take care of to stay it wise.

  I can’t wait to learn far more from you. That
  is really a great site. scoliosis

 21. free dating sites
  Hi there, I found your website via Google whilst looking for a related
  matter, your website got here up, it seems good. I have bookmarked
  it in my google bookmarks.
  Hi there, just became aware of your weblog via Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if
  you continue this in future. A lot of folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers! free dating sites

 22. Simply desire to say your article is as astonishing.

  The clarity to your publish is just excellent and that i can think you’re a professional in this
  subject. Fine along with your permission allow me to grab your RSS feed
  to stay up to date with impending post. Thanks 1,000,000 and please carry on the gratifying work.

 23. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and
  could damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.

  Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 24. Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me crazy so
  any support is very much appreciated.

 25. Simply wish to say your article is as surprising.
  The clearness in your publish is just nice and that i
  can assume you’re an expert on this subject. Well together with your permission let
  me to take hold of your feed to stay up to date with
  forthcoming post. Thank you one million and please carry on the rewarding work.

 26. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine simply how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 27. Thank you a bunch for sharing this with all people you really recognise what
  you’re talking approximately! Bookmarked. Kindly also talk over with my web
  site =). We can have a hyperlink change contract among
  us

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 30. Howdy! This post couldn’t be written much better! Going through
  this article reminds me of my previous roommate! He continually kept
  preaching about this. I most certainly will send this
  post to him. Pretty sure he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 31. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.

  In my opinion, if all webmasters and bloggers made
  good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 32. I feel that is among the most important info for me.
  And i’m satisfied studying your article. However wanna remark on some general issues,
  The website taste is ideal, the articles is truly excellent : D.
  Just right process, cheers

 33. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different
  subject but it has pretty much the same layout and design. Great choice of
  colors!

 34. You are so awesome! I don’t believe I’ve read through anything like this before.
  So good to find someone with unique thoughts
  on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up.
  This website is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 35. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you finding the time and effort to put this content together.
  I once again find myself personally spending a significant
  amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 36. Having read this I thought it was rather enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put this short article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.

  But so what, it was still worth it!

 37. Hello, i think that i saw you visited my site so i
  came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a
  few of your ideas!!

 38. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I am hoping to check out the same high-grade blog posts by you later on as well.

  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get
  my own blog now 😉

 39. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive. Any tips or advice would be
  greatly appreciated. Thanks

 40. I was curious if you ever considered changing the structure of
  your site? Its very well written; I love what
  youve got to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1
  or two images. Maybe you could space it out better?

 41. Hello! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over.

  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and amazing design and style.

 42. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog
  that’s equally educative and amusing, and let me tell
  you, you’ve hit the nail on the head. The
  issue is something that too few men and women are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.

 43. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a
  entirely different subject but it has pretty
  much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 44. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging
  for? you make blogging look easy. The overall look of your
  site is great, as well as the content!

 45. Right now it appears like WordPress is the top blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 46. I really like what you guys tend to be up too. This type of clever
  work and coverage! Keep up the amazing works
  guys I’ve included you guys to blogroll.

 47. My brother suggested I may like this blog. He was totally
  right. This post actually made my day. You cann’t consider simply how so much time I
  had spent for this info! Thanks!

 48. We’re a group of volunteers and opening a brand new scheme in our community.

  Your website offered us with helpful information to work
  on. You have done a formidable task and our whole neighborhood might be thankful to you.

 49. We are a group of volunteers and starting a new scheme
  in our community. Your site offered us with valuable info to work on. You have done a
  formidable job and our entire community will be thankful to you.

 50. I truly love your blog.. Very nice colors & theme.

  Did you make this amazing site yourself? Please reply
  back as I’m planning to create my own website and
  would like to know where you got this from or
  exactly what the theme is named. Cheers!

 51. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I’m hoping to contribute & help other customers like its helped me.
  Great job.

 52. I was wondering if you ever considered changing the layout
  of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1
  or two images. Maybe you could space it out better?

 53. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
  like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

 54. I feel this is among the such a lot important info for me.
  And i am glad studying your article. However should remark on few basic things, The website style
  is great, the articles is really great : D. Just right job, cheers

 55. Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 56. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed
  reading it, you can be a great author. I will be sure to
  bookmark your blog and will eventually come back someday.
  I want to encourage one to continue your great writing, have a nice afternoon!

 57. Fantastic site you have here but I was wondering if you knew
  of any forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of online community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Appreciate it!

 58. I am not sure where you’re getting your info, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was looking for
  this info for my mission.

 59. I feel this is among the so much important information for me.
  And i’m satisfied reading your article. But want to observation on few common issues,
  The web site style is perfect, the articles is really nice : D.
  Excellent task, cheers

 60. I’m really enjoying the theme/design of your site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A couple of my blog readers have complained about my website not operating correctly in Explorer
  but looks great in Firefox. Do you have any recommendations to help fix this issue?

 61. An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you should write more about this subject, it might not be a taboo matter but generally people do not discuss such topics. To the next! Best wishes!!

 62. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 63. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 64. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 65. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 66. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 67. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 68. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 69. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 70. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 71. Thanks for finally writing about > Що читати з класики,
  щоб нарешті полюбити укрліт: список Ірини Ніколайчук – Блог Yakaboo.ua < Liked it!

 72. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 73. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 74. Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.

 75. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 76. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 77. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 78. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 79. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 80. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 81. I think everything composed made a bunch of sense. But, what about this?

  suppose you were to create a killer post title?

  I ain’t suggesting your information is not solid, however what if you added a post title to maybe grab a person’s attention?
  I mean Що читати з класики, щоб нарешті полюбити
  укрліт: список Ірини Ніколайчук – Блог Yakaboo.ua is kinda plain. You might look at Yahoo’s home page and note
  how they create post headlines to get people interested.
  You might try adding a video or a picture or two to grab readers
  interested about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might bring your posts a little livelier.

 82. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 83. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 84. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 85. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 86. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 87. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 88. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 89. Hi , I do believe this is an excellent blog. I stumbled upon it on Yahoo , i will come back once again. Money and freedom is the best way to change,

Залишити відповідь