Книжкові дитячі серії на різний вік: від року до 10

Інколи маленьким почитайкам настільки подобається якась книжка, що вони прагнуть скоріше погортати її продовження. Спеціально для таких захоплених чомучок існують книжкові серії. Пропонуємо ж поглянути, які книги купувати тим дітлахам, яким недостатньо слів «Ось і казочці кінець».

1+

Для наймолодших дітей українське видавництво «Маміно» створило яскраву ігрову серію книжок-картонок. Родзинкою серії є те, що кожна сторінка цих книжок розрізана на кілька частин, тому малюнки, зображені на сторінках, щоразу можна збирати у різних комбінаціях. До того ж кожна така книжка призначена для вивчення чогось. Наприклад, у «Впізнай мене» є віршовані загадки про тварин, розгадавши які можна скласти й зображення відповідної тварини, а у «Міняймося хвостами» потрібно для кожної тварини підібрати хвіст і загадки про хвости теж віршовані. Такого ж типу й дві інші книжки – «Погодуй мене» і «Мерщій додому», де потрібно нагодувати тваринок і відвести їх додому, але вони відрізняються від двох попередніх тим, що замість віршів тут вказані назви тварин, назви їхньої їжі та їхніх домівок двома мовами, українською й англійською. 

У серії «Міксуй» є також дві абетки. Чому аж дві? Тому, що у «Верткій Бешкетній Абетці» всі персонажі чоловічої особи, а в «Абетці Барвистих Вигуків» йде мова лише про персонажок. А ще, крім букв, діти дізнаються з цих абеток про різні прикметники, вигуки та кольори. До речі, абетки більшого формату, тому й варіацій для веселої гри з дітьми більше. Так, «Вертка Бешкетна Абетка» розпочинається з Ангельського Ажурного Алігатора, який, перегорнувши лише одну частину сторінки, перетворюється на Ангельського Ажурного Бабая. Тож ви можете побачити тут безліч смішнючих істот з не менш смішними назвами для них. 

Книжки цієї серії дуже якісні та витривалі з премилими малюнками. 

2+

Поезія, відібрана для цієї серії книжок, буде цікава як маленьким книголюбам, так і дорослим. Чого тут тільки нема! І чудові дитячі віршики, і пісні та колядки з нотами, і різні віршовані дивовижі (акровірш, вірш-рак, каламбур), і скоромовки та забавлянки, і гуморески… Та й за настроєм вірші різні: від веселих до трішки меланхолійних, таких, як у Миколи Вінграновського. Ну просто поезія на будь-який смак. І все це доповнюють неймовірні ілюстрації талановитих українських художників і художниць. Для збірок видавництва АБАБАГАЛАМАГА малюнки створювали Кость Лавро, Катерина Штанко, Іван Сулима, Ростик Попський, Вікторія Ковальчук та багато-багато інших класних митців. 

Крім того, до «Улюблених віршів» увійшли не тільки українські твори, а й відомі іноземні. Тож, поряд із поезією Леоніда Глібова, Григорія Фальковича, Олександра Олеся, Галини Малик, Дмитра Павличка, ви прочитаєте і вірші Юліана Тувіма, Данути Вавілов, Самуїла Маршака, пісні й віршовані казки англійського фольклору тощо. До першого тому «Улюблених віршів» додатково ще було записано аудіокнижку, деякі з творів якої начитує і співає Богдан Бенюк, а де-не-де підспівує і акомпанує на скрипці сам Іван Малкович.

Надзвичайно гарна серія, справжнє подарункове видання, що потішить дітей і батьків. До речі, у видавництва є й ще одна подібна серія з українськими казками. Називається вона «100 казок» і теж складається з трьох томів, як і «Улюблені вірші».

5+

Айседора Мун – наполовину вампірка, наполовину фея. Її тато – вампір, а мама – фея. А ще у Айседори є сестричка-немовля Медова Квіточка та іграшка Рожевий Кролик, якого її мама-фея оживила за допомогою магії. У Айседори зубки і крила вампіра, але також вона наділена магічним даром феї, і таке поєднання їй дуже до вподоби, але ж як її особливість сприймають інші?… 

Цю дуже оригінальну серію про фею-вампірку Айседору створює (пише і малює) Гаррієт Мункастер з Англії. Перша книжка під назвою «Айседора Мун іде до школи» побачила світ у 2016 році, а сьогодні готують до друку вже 10-ту книжку серії. Про Айседору Мун знають у багатьох куточках світу, бо серію перекладено двадцятьма вісьмома мовами, серед них і українською. Минулого року харківське видавництво Vivat відразу видало перші три книжки. Ці видання привертають увагу вже візуально, тому що оформлені у чорно-біло-сірих тонах, які розбавлено різними відтінками рожевого і малюнків тут ду-у-уже багато. Але й за змістом це також особливі історії. Гаррієт Мункастер розповідає дітям про те, що в нашому реальному світі є місце і для магії, і для чарівних істот, і для казки. Тут поряд із нами живуть вампіри, феї, русалки, чарівники. Але якщо задуматися і відкинути всі ці казкові елементи, то ми зрозуміємо, що письменниця говорить про те, що бути інакшим нелегко, але в тому, що ти відрізняєшся від інших, немає нічого погано. Різноманіття прекрасне і там, де воно є, нудно бути не може. Тож, чекай пригод!

6+

Яскрава книжкова серія видавництва «Фонтан казок» була заснована минулого року. Наразі у серії вже є дві книжки: «Вієчка» Павла Матюші з ілюстраціями Марти Кошулінської та «Рожевий записник детектива Стасика» Лесі Мовчун з ілюстраціями Марії Рудюк. Казка під подушку – це гарно проілюстровані книжки кишенькового формату, які дітям зручно не тільки читати, а й носити з собою. Взагалі серія розрахована на діток, які вже самостійно можуть читати: великий шрифт, багато ілюстрацій, коротенькі історії. Але також цікавим буде і спільне читання цих книжок разом із дорослими.

У першій книжці серії йде мова про гномів і їхній казковий світ. Головною героїнею чотирьох історій стала гномочка Вієчка – дуже незвична гномочка, як читач зрозуміє з книжки. А от у цьогорічній новинці серії, «Рожевому записнику детектива Стасика», головним героєм став малюк! Але теж не зовсім звичайний. Стасику всього три роки, а він уже розслідує загадкові детективні справи. Як таке можливо? Читайте і знайдете відповідь.

7+

Кажуть, якщо дитина не любить читати, то варто їй подарувати комікси, щоб зацікавити книжками. А нещодавно, якраз до Книжкового Арсеналу 2019, у видавництві Nasha idea українською видали відомий і класний французький комікс, що може привернути увагу ваших дітей – перший том серії «Щоденники Вишеньки» під назвою «Завмерлий зоопарк».

Головною героїнею коміксу є 10-трирічна дівчинка Вишенька, що мріє стати письменницею, але також дуже любить спостерігати за людьми і розкривати різні таємниці. У першій історії юна детективка намагатиметься розгадати, чим займається дивний розфарбований чоловік, якого вона разом із подружками випадково побачила у лісі і охрестила паном Загадкіним.

Це захоплива пригодницька книжка, що зачаровує своїми неймовірними акварельними ілюстраціями. Хоча цей комікс вирізняється з-поміж інших і незвичною подачею: малюнки з коротким текстом час від часу перериваються вставками з щоденника героїні. Ці вставки теж гарно оформлені, але текст на таких сторінках значно переважає. Тож у цьому коміксі є що почитати.

Створюють серію письменник Жоріс Шамблен і художниця Орелі Нейре з 2012 року. Зараз у серії є 5 томів і одне позасерійне видання. У 2014 році другий том «Щоденників Вишеньки» отримав Молодіжну премію Міжнародного фестивалю коміксів в Ангулемі, одного з найбільших світових фестивалів коміксів. І, до речі, журі цієї премії складається виключно з дітей, тому «Щоденники Вишеньки» радять читати діти!

Для юних шанувальників детективів є ще одна цікава серія книжок, головними героями яких є Амвросій Носик та його пес Куба. Пан Носик – детектив на пенсії, він повернувся до свого рідного маленького Містечка, щоб спокійно насолоджуватися тут старістю у компанії вірного Куби. Та не так сталося, як гадалося! У Містечку відбулася дивна крадіжка. І Носик із Кубою беруться розслідувати цю справу. Так розпочинається книжка «Остання пригода детектива Носика» і ціла серія пригод героїв, про які ви довідаєтеся з двох наступних історій: «Детектив Носик і викрадачі» та «Як детектив Носик здивував Нові Липки».

Написав ці книжки польський письменник Мар’ян Орлонь ще у 60-70 роках ХХ століття. І дітям дуже припав до душі дідусь-детектив та його незвичний пес – у Польщі трилогія про детектива Носика стала справжнім бестселером. Посприяли цьому кілька особливостей: загадкові детективні справи, дотепний і легкий стиль оповіді, кумедні графічні ілюстрації Єжи Флісака і унікальний собака Куба, що вміє розмовляти та до того ж володіє відмінним почуттям гумору. Тож, якщо вашим дітям подобається розгадувати загадки, то не варто проходити повз цю прекрасну книжкову серію. 

Українські читачі мають змогу познайомитися з Амвросієм Носиком і його чотирилапим напарником завдяки перекладачці Наталі Малетич і Видавництву Старого Лева. 

10+

Дитяча серія коміксів від Nasha idea «Крута Адель» – це небагато тексту (але він усе ж відіграє основну роль!) + багато кумедних ілюстрацій, які доповнюють текст + багато чорного гумору. «Крута Адель» – це комікси про дівчинку, яку самі автори, письменник містер Тан і художниця міс Пріклі, називають монстриком. До речі, оригінальну назву серії Mortelle Adèle можна навіть перекласти як Смертельна Адель. Маленька руденька школярка стверджує, що вона нікого та нічого не любить, хоча в це не до кінця віриш. Але Адель точно любить кепкувати над іншими, вона розумово розвинена не за роками, дещо цинічна й егоїстична, а ще цікавиться багатьма небанальними речами, тому часто й сама потрапляє в кумедні ситуації.

Дівчинку вигадав французький письменник, справжнє ім’я якого Антуан Доле, а намалювала її у перших семи книжках Ізабель Мандру (Міс Пріклі). Серія про Адель надзвичайно популярна у Франції. У травні 2019 року вийшов уже 16 комікс про Круту Адель, але є ще похідні серії. Наприклад, про її домашнього улюбленця – котика Аякса. В Україні ж поки видали три комікси про руденьке бісенятко: минулого року «Це добром не скінчиться» та «Жах – це інші», цього року – «Ненавиджу кохання!». 

Ксенія Близнець
Книгоманка і рецензентка. Люблю подорожувати, захоплююсь мистецтвом.

131 thoughts on “Книжкові дитячі серії на різний вік: від року до 10

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with
  experience. Any help would be enormously appreciated!

 5. Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, great written and include approximately all vital infos.
  I’d like to look extra posts like this .

 6. We absolutely love your blog and find nearly
  all of your post’s to be just what I’m looking for. can you offer guest
  writers to write content for you personally? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a lot of
  the subjects you write about here. Again, awesome web site!

 7. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues.

  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, wonderful blog!

 8. Hello my loved one! I wish to say that this post is amazing, great written and
  come with almost all important infos. I’d like to see more posts
  like this .

 9. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had
  to ask!

 10. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 11. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a designer
  to create your theme? Outstanding work!

 12. Hey this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 13. Fantastic site you have here but I was wanting to know
  if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed here?

  I’d really like to be a part of online community where I can get advice from other
  knowledgeable people that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 14. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different topic but it
  has pretty much the same page layout and design. Superb choice of colors!

 15. I think this is one of the most significant info
  for me. And i am glad reading your article. But should remark on some
  general things, The site style is wonderful, the articles is really great :
  D. Good job, cheers

 16. Nice weblog here! Also your site loads up fast! What host are you using?

  Can I am getting your affiliate link to your host?
  I want my web site loaded up as fast as yours lol

 17. This design is steller! You definitely know how to
  keep a reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Great job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 18. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you will be a great author. I will ensure that I bookmark your
  blog and definitely will come back someday.
  I want to encourage yourself to continue your great work, have a nice evening!

 19. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few
  fascinating things or suggestions. Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more issues about it!

 20. I do not even know how I stopped up here, however I believed this publish was once good.
  I do not recognise who you might be but definitely you are going to a famous blogger
  if you are not already. Cheers!

 21. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to
  say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I
  hope you write again very soon!

 22. I believe everything posted was actually very logical.
  However, what about this? suppose you added a little information? I am
  not saying your information isn’t good,
  however what if you added a title to maybe get a person’s attention? I mean Книжкові дитячі серії
  на різний вік: від року до 10 – Блог Yakaboo.ua is kinda vanilla.
  You could glance at Yahoo’s home page and note how they create
  post titles to get people to open the links. You might add a
  related video or a picture or two to grab people excited about
  what you’ve written. In my opinion, it could make
  your posts a little livelier.

 23. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like
  a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any methods
  to help stop content from being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 24. Pretty component to content. I just stumbled upon your
  site and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your weblog posts.
  Any wayy I’ll be subscribing to your feeds or een I achievement you get right of enbtry to persistently fast.

 25. Today, I went to the beach front with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 26. always i used to read smaller articles that also clear their motive,
  and that is also happening with this piece of writing which I
  am reading at this place.

 27. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know. The
  layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Cheers

 28. Admiring the hard work you put into your site
  and detailed information you offer. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same outdated rehashed material. Fantastic read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 29. Very good site you have here but I was wondering if you knew of any user discussion forums that
  cover the same topics talked about here? I’d really like to be a part of online community where I can get suggestions
  from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Many thanks!

 30. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle
  for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to fresh updates and will talk about this blog
  with my Facebook group. Chat soon!

 31. You are so awesome! I do not suppose I’ve read a single thing like this before.

  So nice to discover someone with a few unique thoughts on this subject.

  Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the web, someone with a little originality!

 32. Hi there would you mind letting me know which hosting
  company you’re using? I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?
  Kudos, I appreciate it!

 33. Wonderful beat ! I would like to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for
  a blog website? The account aided me a acceptable deal. I were a
  little bit familiar of this your broadcast offered vivid
  transparent concept

 34. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was wondering what all is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 35. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I
  care for such information much. I was looking for this certain info
  for a long time. Thank you and good luck.

 36. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and
  I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 37. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. However imagine if
  you added some great visuals or video clips to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with pics and videos, this website could certainly
  be one of the very best in its niche. Excellent blog!

 38. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful
  and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & help other users like its
  aided me. Great job.

 39. Pretty part of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to say that I acquire actually
  loved account your weblog posts. Any way I will be subscribing to
  your feeds and even I achievement you get entry to persistently fast.

 40. 204028 830945Hello, Neat post. There is a issue together with your internet site in internet explorer, could test thisK IE nonetheless could be the marketplace leader and a large portion of men and women will leave out your outstanding writing due to this difficulty. 493882

 41. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity for your publish is simply cool and that i can suppose you
  are knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to
  clutch your feed to stay updated with drawing close post.
  Thank you one million and please continue the enjoyable work.

 42. I’m not sure where you are getting your information, but
  great topic. I nerds to spend sme time learning more or undrstanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking ffor this info for my mission.

 43. Howdy! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Many thanks!

 44. My coder is trying to persuade me to move to
  .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number
  of websites for about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I
  can import all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 45. Magnificent goods from you, man. I have understand your stuff
  previous to and you are just extremely wonderful.
  I actually like what you’ve acquired here,
  certainly like what you are saying and the way in which
  you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart.
  I cant wait to read much more from you. This is really
  a wonderful web site.

 46. What i do not realize is in truth how you’re now not really a lot more neatly-appreciated than you
  may be right now. You are so intelligent. You already know thus considerably when it comes to this matter,
  made me for my part consider it from a lot of various angles.
  Its like men and women are not fascinated except it’s one thing to do with Woman gaga!

  Your individual stuffs outstanding. At all times
  maintain it up!

 47. Fantastic beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your site, how could i subscribe for a weblog website?
  The account aided me a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
  offered vivid transparent concept

 48. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words in your
  post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to
  let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the problem solved soon. Kudos

 49. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other
  blogs? I have a blog based on the same subjects you
  discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my
  visitors would value your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to shoot me an email.

 50. I believe that is among the so much important info for me. And i am glad reading your article.
  But want to observation on few normal issues, The site taste is
  perfect, the articles is actually great : D. Just right job, cheers

 51. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I
  find It really useful & it helped me out a lot. I am hoping to present something again and help others like you helped me.

 52. I do accept as true with all of the concepts you
  have offered for your post. They’re very convincing and will definitely work.
  Nonetheless, the posts are too brief for novices. May you please
  prolong them a little from subsequent time?
  Thank you for the post.

 53. Can I simply just say what a relief to find someone who truly understands what
  they are discussing over the internet. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people have to read this and understand this side of your story.

  I can’t believe you are not more popular since
  you definitely have the gift.

 54. I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever
  run into any internet browser compatibility issues? A couple of
  my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks
  great in Firefox. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 55. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It really
  useful & it helped me out much. I hope to give
  something back and aid others like you helped me.

 56. Thanks for one’s marvelous posting! I certainly enjoyed reading
  it, you happen to be a great author. I will always bookmark your
  blog and may come back in the future. I want
  to encourage you to ultimately continue your great posts, have a nice morning!

Залишити відповідь