Вони змінили світ: книжки про людей, які увійшли в історію

Кожен із нас змінює світ: хтось глобально, а хтось лише невеликий його фрагмент довкола себе. Але є серед нас і ті, які провокують, втілюють і надихають на глобальні зміни. Ті, чиї вчинки, відкриття, ідеї або досвід дають усвідомлення того, що світ уже не буде таким як раніше. Саме про історії таких людей і розповідають книжки нашої добірки.

Для тих, хто бере участь в осінньому бінґо Yakaboo, ця добірка може стати підказкою для пункту 15.

Реформатор, геній, провідник. Безперечно, Стів Джобс зробив справжню революцію у сфері IT-технологій. Інноватором і лідером він був надзвичайним. Але чи був він хорошою людиною? Чи був добрим батьком? Відверта розповідь Ліси – доньки Стіва Джобса, іменем якої він назвав прототип комп’ютера і якій не хотів давати своє прізвище – допомагає поглянути на нього не лише як на постать з новітньої історії, а як на людину. З усіма притаманними людям слабкостями і вадами характеру.

Ліса розповідає, як батько давив на неї своєю геніальністю, примушуючи почуватися нікчемою, як не виконував обіцянки, раз по раз розбиваючи її серце, як вона цупила з його помешкання непотрібні дрібнички, щоб відчути хоча б якусь близькість із ним. Читати це все невимовно складно. Але варто: не для того, щоб розчаруватися у засновнику компанії Apple, завдяки якому світ технологій розвинувся саме в такому напрямку, який ми знаємо, а задля того, аби пам’ятати: усі лідери думок, володарі умів, генії і провидці – насамперед люди.

У той час, коли людство робило перші кроки в Космос, кожен із них був історичною подією, за якою із завмиранням подиху спостерігала вся планета. Книжка Джеффрі Клюгера розповідає про один із них – перший політ до Місяця, який здійснили Френк Борман, Джим Ловелл і Білл Андерс. Перед цими астронавтами стояли як професійні, так і особисті виклики: до польоту вони мусили підготуватися всього за шістнадцять тижнів, а ще мали підібрати слова, аби повідомити найрідніших, що вирушають у місію – найдальшу, в яку коли-небудь збиралися люди, з якої можуть не повернутися.

Із книжки журналіста і старшого письменника журналу Time Джеффрі Клюгера ви дізнаєтеся не лише про те, як влаштовані космічні кораблі і що відбувається з астронавтами у космосі, а й про страхи і сумніви, які чигали на першопрохідців, ризики, на які свідомо йшли усі, хто готував політ, і «подушку безпеки», яку створювала першим мандрівникам до Місяця підтримка і довіра їхніх рідних і близьких.

Говорячи про Леонардо да Вінчі, мабуть, доречно вживати слово «геній» – бо лише це ємке слово може умістити весь спектр його компетенцій і захоплень, від конструювання футуристичних механізмів до створення картин і фресок, які століттями посідають чільні позиції у списках мистецьких шедеврів. Яким він був, цей позашлюбний син нотаря з містечка Вінчі, що спонукало його розвиватися у різноманітних напрямках і досліджувати довколишній світ, завдяки чому він досягнув таких вершин? Про це розповідає один із найвідоміших біографів сучасності Волтер Айзексон.

З коротких нотаток Леонардо, вичитаних у його записниках, автор береться реконструювати не лише фрагменти його біографії, а й настрій та почуття, які переживав митець у певні періоди свого життя. Він пише не лише про славу, а й про скандали, які оточували митця, показує його примхи і слабкості. Але разом із тим розповідає і про механічні та гідроінженерні винаходи, «Тайну вечерю» і «Мону Лізу» – словом, усе те, за що ми Леонардо да Вінчі знаємо і любимо.

Перша «перша леді США» – афроамериканка, Мішель Обама уже увійшла в історію Сполучених Штатів. І не через походження чи колір шкіри, а через те, що зуміла створити у Білому дому надзвичайно гостинну атмосферу, започаткувала чимало цінних громадських ініціатив і завжди, навіть під прицілом папарацці і пильним наглядом політичних суперників її чоловіка зберігала почуття гідності. «Становлення» – це її історія, без якої, втім, не змогла б відбутися історія 44-го президента США Барака Обами.

У своїй автобіографії Мішель розповідає про дитинство і студентські роки, знайомство з Бараком, про те, як їй доводилося поєднувати роботу з материнством і на які компроміси з собою і оточенням доводилося йти, будучи дружиною молодого амбіційного політика і водночас прагнучи не загубити себе і своїх мрій. Історія Мішель – це історія пошуку і знаходження балансу, вміння віддавати і приймати підтримку, надихати і бути натхненною, змінюватися самій і змінювати світ.

Дівчинка-підліток Анна Франк, як і більшість її одноліток, вела щоденник. Але сталося так, що завдяки цьому саме вона стала голосом, який розповів усьому світові про злочини нацистів і трагедію євреїв під час Голокосту. Письменник Сід Джейкобсон та художник Ерні Колон побували в історичних та меморіальних місцях, пов’язаних з нею, вивчили архівні документи, тиждень провели в Будинку Анна Франк в Амстердамі і створили графічну біографію цієї непересічної дівчинки.

Їхня «Анна Франк» не дублює «Щоденник», адже охоплює значно ширший часовий проміжок. Анна вела свій щоденник переважно у «схованці» в Амстердамі, а Джейкобсон і Колон починають свою історію з Німеччини, з весілля батьків Анни. Вплітаючи біографію дівчинки у широкий контекст, у теми війни, нацизму і Голокосту, автори створюють такий «портрет епохи», на фоні якого історія Анни звучить особливо яскраво і виразно.

Хтозна, чим закінчилась би Друга світова війна, якби на місці Вінстона Черчилля був інший політик – не такий затятий і рішучий. Британський прем’єр-міністр став одним із тих людей, які дали відсіч претензіям Гітлера на світове панування. Всім іншим, мільйонам відомих і безіменних, які поклали за це життя журналіст-розслідувач Джон Харт віддає шану на сторінках книжки. Але у центрі цієї історії він ставить Черчилля – того, кому вдалося вберегти Британію.

Чому? Над цим і міркує автор. Розповідаючи про світ, від Африки й Норвегії до Сталінграда і Лондона охоплений вогнем, Джон Харт аналізує вчинки і рішення Черчилля, прагнучи зрозуміти, які риси характеру, особливості менталітету чи фрагменти життєвого досвіду допомогли йому стати саме таким, яким він був.

Мабуть кожен із нас, розглядаючи знаменитий портрет Ейнштейна з висолопленим язиком, намагався відгадати: що відбувалося у цього веселого генія в голові? Деніел Сміт трішки привідкриє нам цю таємницю і розповість, чи завжди він був таким розумним і таким диваком, як ставився до побутових справ, що думав про події, які відбувалися в Європі, і які стосунки мав із Богом.

Ця книжка – не стільки про наукові теорії, здобутки і відкриття Ейнштейна, а радше про те, що приводило до них, лишалося за кадром, але створювало важливий фон. Легка і цікава біографія генія не розкриє повністю його особистість, але точно стане поштовхом для того, щоб дізнатися більше.

Стала найвпливовішою султаною світу, зробила унікальну операцію на очах, диктувала моду нью-йоркським красуням, закохала півсвіту в українську пісню, спроектувала будинок Верховної ради, започаткувала новий стиль у мистецтві, літала до зірок і будувала літаки. Усе це зробила вона і вона, і вона – сотня жінок-українок.

Їхні історії зібрані у двох томах видання, унікального проекту, для співпраці в якому зібралося 120 творців текстів та ілюстрацій. Кожен розворот книжок – це окрема історія про видатну українку плюс її портрет, виконаний у техніці, яка найліпше відображає її характер. І кожна з них доводить: «Дівчата можуть усе».

Її перформанси нерідко балансують на межі мистецтва і саморуйнування, кожен її акт творчості – гучна заява, а її ім’я відоме усім, хто цікавиться сучасним мистецтвом. Це – Марина Абрамович, яка своїми виступами змінила уявлення багатьох людей про те, що таке творчість. «Пройти крізь стіни» – її автобіографія, гранично відверта, до болю щира. В ній Марина описує не лише своє життя, а й ті концептуальні експерименти, які ставила над собою, щоб зануритися у нові глибини творчого самопізнання.

У цій книзі ви знайдете спогади про повоєнну Югославію, розповіді про пристрасне кохання, міркування і рефлексії на тему мистецтва, і навіть сценарій її похорону, який задуманий як останній перформанс художниці. А ще, звісно, багато надзвичайно цікавих фотографій з домашнього архіву авторки.

Хтось його знає як дядька, чиє обличчя зображене на стодоларовій купюрі, хтось – як одного з отців-засновників США. І лише небагатьом відомо, що «Б. Франклін, друкар» (як полюбляв підписувати себе він) – винахідник, науковець і політик найвищого класу, який дав людству такі речі, як, наприклад, біфокальні окуляри, громовідвід і федеральна модель національного уряду. Що ж, Волтер Айзексон змінить ваші уявлення про Бенджаміна Франкліна!

У цій біографії дядько-зі-стодоларової-купюри постане як жива людина, яка, попри широкі компетентності, обдарування і вміння, мала ще й неабиякий запас цікавих особливостей характеру (які дехто міг би назвати й вадами), іноді йшла на хитрощі, щоб не суперечити власним принципам бодай публічно, щиро вірила, що людське щастя складається з маленьких дрібниць – і при цьому всьому зробила для США більше, аніж, мабуть, будь-хто інший. Тож без Франкліна, як і без Сполучених штатів, нинішній світ однозначно був би іншим.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

6 thoughts on “Вони змінили світ: книжки про людей, які увійшли в історію

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь