“Книжкові люди” розповідають про улюблені українські книжки

Ці люди пишуть книжки і про книжки, редагують, досліджують та доглядають за ними, ілюструють, організовують літературні події,  та дуже багато читають. У них хороший смак і гідний досвід читання української літератури. До 25-ої річниці Незалежності України “книжкові люди” на наше прохання розповіли про одну книжку із української літератури, яку вони особливо люблять та можуть порадити для читання.

Кляса

Валентина Клименко, журналіст

Розглядаючи історію української літератури під кутом розвитку мого життя, я згадала кілька творів, які мене «перевертали» – від «Міста» Валер’яна Підмогильного і «Саду Гетсиманського» Івана Багряного, п’ятитомника Олександра Довженка і “Лебединої зграї» Василя Земляка до «Імітації» Євгенії Кононенко, «Ворошиловграда» Сергія Жадана і «Notre Dame d’Ukraine» Оксани Забужко. У цьому списку є і роман Павла Вольвача «Кляса»(«Джура», 2004). Там дія відбувається у Запоріжжі, герой Пашок – «пропаща сила» і екзистенційний персонаж, старший брат героїв Сергія Жадана, хлопець, думки якого десь серед київських письменників, а фізичне тіло – серед друзів-роботяг, «пропащих сил» індустріального міста.
У «Клясі», з одного боку, є інший вимір України – непарадної, не цікавої для сучасної літератури, не героїчної і не модної, але дуже потужної і вітальної, з іншого – це роман із відчутним документальним бекграундом і красивими літературними знахідками. Плюс, це перший роман Павла Вольвача, який вочевидь писався і думався довго, тому текст вийшов щільним і пружним, без порожнин, – рваний ритм, пластична мова. Як на мене, кожен художній твір працює з пластами часу – і річ тільки в тому, який за обсягом пласт автор може «копнути» чи «підняти», Вольвач справився з величезним пластом – мені здається, що умовний хтось через 100-200 років, оглядаючись на історію української літератури, знайде маркер часу кінця ХХ – початку ХХІ століття саме в «Клясі».

Тарнавський

Анастасія Пєтушкова, літературознавець

Я дуже ціную книжки, які мене смішать. І хоча жодна українська книжка не смішила мене так, як “Депеш Мод”, її й так всі знають, тож не будемо про Жадана. Натомість колись мені довелося прочитати прозову збірку Зенона Тарнавського “Дорога на Високий Замок”. Попри те, що художньо його тексти недосконалі, напіврепортажні іронічні нариси з життя Львова змушують щораз інакше подивитися на історію галицької прози середини ХХ століття. Для мене відтак Тарнавський став розрадою на випадок, коли щойно дочитала Йогансена, а хочеться ще. Це короткі, але вигадливі й атмосферні тексти, за якими хочеться поговорити з автором.

Йогансен

Марися Рудська, ілюстратор

“Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію” – вже сама назва роману Майка Йогансена натякає на те, що твір незвичайний. Цей роман був написаний в 30-тих роках, за мить до грандіозних розстрілів і репресій. Остання мить того чудового часу, коли українське мистецтво мало повноцінний діалог з європейським. Читати цей роман — суцільне естетичне задоволення. Напевно ніхто більше так не поводився з мовою, як Йогансен. Він був водночас розбишакою і поетом. Я щиро сміялась і заворожено перечитувала кілька разів неймовірні поетичні описи. Напевно цю книгу я порадила найбільшу кількість разів з усіх українських!

Ботакє

Катерина Котвіцька, випускова редакторка культурно-видавничого проекту, засновниця лінії аксесуарів для книголюбів

Я рідко повертаюсь до прочитаних книжок й обговорюю їх з друзями чи в соцмережах, але читання сприймаю радше як стиль життя і те, без чого, як і повітря, мені існувати складно. Важливим стає існування у двох вимірах: своєму реальному, із родиною, друзями, роботою і книжковому, у внутрішньому діалозі з автором.
Та повернення до прочитаних книжок, пережитого сюжету не приносить цікавостей. Зустрічей з улюбленими авторами шукаєш у нових історіях і книжках, іншому виданні, зі свіжою фарбою і новим папером.
Але інколи камбеки все ж настільки потрібні й важливі, що починаєш на власній книжковій полиці відшуковувати особливу книжку особливого автора. Для мене ще з університетських часів такою стала «БотакЄ» Тараса Прохаська. На чільному місці у бібліотеці вона завжди поруч в особливий і потрібний момент. Книжка, без якої я не уявляю укрсучліт.
Грубий том вибраних текстів Прохаська з рудим папером і цікавою обкладинкою став для мене медитативним посібником. І коли у шаленому ритмі шаленого життя хочеться зробити паузу, то сонний, плавний і неквапливий світ цієї книжки сповільнює його, дає можливість подивитись на світ інакше, жити споглядаючи і розуміти строкатість цього життя.
Тут немає питань, відповідей, вічних пошуків. Між мап, рослин, життів Прохасько показує життя, яким воно.
«Бо так є (с)».

вава

Тетяна Терен, журналістка, кураторка книжкових проектів та літературних програм

«Сестро, сестро» Оксани Забужко. Пригадую, я була на другому курсі університету, і ця книжка з малюнком-вітражем Ростислава Лужецького на обкладинці стала моїм великим потрясінням. Коли я її читала вперше, було відчуття, що я просто захлинаюся цими текстами, що, доки не дочитаю, просто не зможу видихнути. Після шкільних уроків літератури, звичайно, проза Забужко була шоком. Насамперед мова: всі останні сторінки в тій моїй університетській книжці рясно списані новими словами і цитатами. А ще стилістика! Вже читаючи вдруге, спокійніше, я була захоплена її фірмовими довгими реченнями і задужкованими уточненнями, ось цим авторським умінням не зупиняти свою оповідь, а вибудовувати, як саме життя, як дихання — без жодних пауз. І, звісно, те, про що писала Забужко і чого до цього я просто не зустрічала в літературі (бо тієї ж Вільде у нашій шкільній програмі просто не було, а з Лесі Українки, Пчілки чи Кобилянської ми знали лише «програмові» тексти): ось цей світ відчуттів і думок дівчинки і вже дорослої жінки, ось це відчуття сестринства, яке зароджується ще у твоєму дитинстві, а потім стає вашою спільною кровоносною системою, як на картинах Кало. Врешті, Забужко не залишила цю тему і продовжила її в сучасній лінії «Музею покинутих секретів». Найближчим часом видавництво “Комора” обіцяє видати нову, доповнену текстами останніх років, збірку короткої прози письменниці.

Галяса

Катріна Розкладай, поетеса, редактор

Страшенно люблю книжку “Пісьма братана” Жені Галяса (вид-во “Буква і цифра”, 2006 рік), вона в усіх сенсах стоїть осібно в сучасній українській літературі, і хоча свого часу й здійняла таку-сяку хвилю галасу (галас довкола Галяса, сказала би я), та все ж так і залишилася окремо стояти, забута. Тільки мушу попередити: спочатку, перші дві-три сторінки, читати буде важко, і дуже прошу побороти початковий спротив тексту — тоді відкриється щось прекрасне, живе, впізнаване, дуже смішне й водночас глибоке. Мені ця книжка дорога багато чим, але назву лише одне: вона дуже красиво, яскраво й несподівано показує, як живе мова.

Безимени-1

Юлія Стахівська, ілюстратор, поетеса

Це книжка і класика і сучасність водночас) “Володарка Понтиди” Юрія Косача, нещодавно перевидана Абабою. Ми мало чули про цього автора, він попросту випав з контексту: діаспорянин, племінник Лесі Українки, шляхтянин, блискучий стиліст. Погодься, це аж ніяк не грало на користь включення його в навчальні програми. Та й теми його – історичні- завжди показуюють європейський контекст України, її самобутність, в обхід чужих імперських ідеологій. Це висока проба укр прози. Я думаю, ця книжка, досить, пафосна, між іншим, корисна зараз, в час коли над Понтидою вкотре сходяться хмари. Вона не обіцяє перемог, просто ілюструє завзятість та ентузіазм, з яким українці щораз змушені доводити, що вони в себе вдома.

Робота
Марина Єщенко, письменниця та бібліотекар

Книжкою-відкриттям для мене стала збірка оповідань Павла Кирика «Робота». Вважаю, що її має прочитати кожен. Складається з кільканадцяти, на перший погляд, ніяк не пов’язаних творів. У кожному – трагедія, біль, зрада чи пошуки в житті. Ніби ж нічого нового. Однак вражає інше: автор не дає шансу читачеві оцінити дії своїх героїв в певній звичній системі координат. Досягає такого ефекту, закидаючи маленькі гачечки з одного оповідання в інше. Ось перед нами жінка, яка викликає лише роздратування через надмірну опіку над дитиною на майданчику. Та достатньо автору натякнути, що хлопець, що загинув у попередньому творі – її старший син, як зневага змінюється на розчулення. До кінця збірки читач не впевнений у жодній оцінці героїв, їхніх дій і вчинків. І це – прекрасно! Бо саме такий нестійкий і неоднозначний наш світ.

Непрості
Анастасія Євдокимова, кураторка літературних проектів

Як на мене, роман Тараса Прохаська «НепрОсті» – найбільш універсальний текст, який, починаючи із будь-якої сторінки, можна читати за всіх життєвих обставин. Відсутність тягучого сюжету і цілісність кожного окремого розділу – дають можливість коротко і концентровано занурюватися у чарівний світ на межі міфології та історії, що виростає серед Карпат. Персонажі живуть у вигаданому місті із високими технологіями: Ялівець – крутий курорт із гігантським кінотеатром для якого Франциск постійно знімає фільми, а одна із трьох Анн, які по черзі з’являються у книзі – головний архітектор міста і придумує всілякі карколомні штуки. Тут урбанізм переплітається із духом Галичини. Для героїв важливо фіксувати свої відчуття і переживання, з’ясовуючи їхню природу та розкладаючи їх у просторі – це і робить текст компактним, замкненим і близьким для кожного, хто його відкриває.

шевчук

Олексій Жупанський, письменник, перекладач, видавець

З-поміж всього огрому української літератури – і сучасної, і класичної – дуже запам’ятався і досі страшенно подобається не найвідоміший роман Валерія Шевчука “Привид мертвого дому”. Насправді за такою інтригуючою, ба навіть зловісною, назвою ховається ностальгічний і по-особливому дуже затишний текст пам’яті про дитинство і юність, майстерний літературний зліпок місця, часу, епохи та людей, які в ній мешкали, а тапер все це зникло, розвіялося часом і лише пам’ять головного героя-оповідача воскрешає їх для того, аби ще раз, вже з відстані прожитих років, зрозуміти, ким вони всі були, яким життям жили і чому все так сталося, як сталося.

Римарук

Богдана Романцова, редактор видавничих проектів

У мене довгі і суперечливі стосунки з українською літературою: через нерозуміння, заперечення, гнів і прийняття. І, нарешті, визнання що щось у нас таки було і хтось все ж писав дуже добре. Це навчило любити українську літературу без прив’язки до патріотично-обтяжливих концептів і фраз «любіть, бо наше, а іншого нема». Один з тих, кому я завдячую прийняттям – Ігор Римарук, тонкий і розумний поет. Його «Бермудський трикутник» – книжка триптихів, ідеальних з точки зору форми і композиції, наскрізь інтертекстуальних, проте без алюзій заради самих алюзій: «живу собі обідаю/ не тішуся повірте/ ні дівою обидою/ ні другом у повітрі/ пустельний люд колотиться /та між римаруками/є мешканець колодязя/ харукі муракамі/». Ці вірші легко читати, легко цитувати і запам’ятовувати: «Спокій – раптовий, мов шок. / Птаство туземне. / Море порожніх пляшок. / І – Середземне». І, головне, вони не лишають відчуття того, що поет занурений у нескінченне самозамилування та приміряння петрарківських лаврових вінків. Це поезія образів: жінка-клепсидра, зелена блискавиця, мигдалики-метелики, чорний попіл на білому снігу. І хоча навіть у «Бермудському трикутнику» можна відшукати фальшиву ноту чи невдалий рядок, це справді прекрасна поезія, яка варта місця на полиці.

малярчук

Олександр Михед, письменник

За місяць друком вийде нова книжка Тані Малярчук. Думаю, варто оновити в пам’яті одну з її вершинних збірок “Звірослов”. Унікальна книжка в рамках української сучасної літератури. За своєю концептуальною вивіреністю, щемкістю і фантазією лишається прецедентним твором.

жолдак

Антон Санченко, письменник, видавець

Богдан Жолдак, “Топінамбур, сину”. Книжка доволі давня, збірка коротеньких оповідань. В усіх оповіданнях Жолдака – двоє зустрічаються за геть несподіваних обставин і це головне диво нашого життя. Мене колись книжка вразила філігранною роботою з мовою, а саме з суржиком, що придавало всім текстам абсурдистського і стьобного звучання. Я зрозумів, що найцікавіші речі в нас робляться в українській літературі, не скутій тягарем традицій і умовностей, і треба писати українською.

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

125 thoughts on ““Книжкові люди” розповідають про улюблені українські книжки

 1. Hola! I’ve been following your website for a long time now and finally got the courage to go ahead and give
  you a shout out from Humble Tx! Just wanted to tell you keep up the good
  job!

 2. Magnificent goods from you, man. I have take into account your
  stuff previous to and you are just too great.

  I actually like what you’ve received right here,
  really like what you’re stating and the way wherein you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.

  I can not wait to read much more from you. This is actually a terrific website.

 3. Hello, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, very good
  blog!

 4. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed
  reading it, you might be a great author.I will make sure to bookmark your blog and may
  come back later in life. I want to encourage one to continue your great work, have a nice holiday weekend!

 5. I think this is among the most significant info for me.

  And i am glad reading your article. But want to remark on some general things,
  The site style is perfect, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 6. My family all the time say that I am killing my time
  here at net, except I know I am getting experience all the time by reading such pleasant content.
  games ps4 allenferguson games ps4

 7. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away
  your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 8. A fascinating discussion is worth comment.
  I believe that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically people do
  not talk about such subjects. To the next! Best wishes!!

 9. My brother suggested I may like this blog. He was once entirely right.

  This publish actually made my day. You cann’t consider simply how a lot time I had spent for this info!

  Thank you!

 10. I blog quite often and I seriously appreciate your information. This great article
  has truly peaked my interest. I will take a note of your website
  and keep checking for new details about once per week.
  I opted in for your Feed too. 0mniartist asmr

 11. It is perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I have read this post and if I could I want to suggest you few
  interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this
  article. I desire to read even more things about it!

 12. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during
  lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.

  I’m surprised at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
  wonderful site!

 13. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you happen to be a great author.I will be
  sure to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage you to definitely continue your great work, have a nice
  weekend!

 14. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog
  and in accession capital to assert that I get in fact
  enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment and
  even I achievement you access consistently fast.

 15. Thank you, I have just been looking for information about this topic for a long time and yours is the greatest I’ve discovered till
  now. But, what in regards to the conclusion? Are you sure about the source?

 16. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and bloggers made
  good content as you did, the internet will be a lot more useful than ever before.

 17. scoliosis
  Thank you for the good writeup. It in fact was a enjoyment account it.
  Look complex to far brought agreeable from you! However, how could
  we keep in touch? scoliosis

 18. scoliosis
  Hey there would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m planning to start my own blog soon but
  I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
  for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  scoliosis

 19. scoliosis
  I was wondering if you ever considered changing
  the layout of your blog? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful lot of text
  for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out
  better? scoliosis

 20. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a
  doubt donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will share this blog
  with my Facebook group. Talk soon!

 21. I must thank you for the efforts you have put in writing this website.

  I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.
  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 22. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your weblog when you could
  be giving us something enlightening to read?

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 25. After looking at a handful of the blog posts on your web site,
  I seriously appreciate your way of blogging. I added it to my bookmark
  site list and will be checking back in the near future.
  Take a look at my web site as well and let me know your opinion.

 26. Great post. I was checking constantly this blog and I am
  inspired! Extremely helpful info specifically the closing section 🙂 I handle such info a lot.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and best of luck.

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 28. I blog often and I genuinely thank you for your content.
  This great article has really peaked my interest.
  I’m going to book mark your blog and keep checking for new information about once per
  week. I subscribed to your RSS feed as well.

 29. Hey, I think your blog might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Safari, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other then that, great blog!

 30. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 31. I do not even know the way I ended up right here, however I thought this submit was
  once good. I don’t know who you might be however certainly you are going to a famous blogger
  if you happen to aren’t already. Cheers!

 32. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her
  ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 33. I’m extremely impressed with your writing talents
  as neatly as with the structure in your blog.
  Is that this a paid subject or did you modify it yourself?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 34. Nice post. I was checking continuously this weblog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specifically the ultimate section 🙂 I care for such information a lot.
  I was looking for this certain info for a very long time.
  Thank you and good luck.

 35. I was curious if you ever considered changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe
  you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 36. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger, and I
  was wanting to know your situation; we have developed some nice procedures and we are
  looking to swap methods with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

 37. Nice post. I was checking constantly this weblog and I am impressed!
  Very useful information particularly the ultimate section 🙂 I take care of such
  information a lot. I used to be seeking this particular information for a long time.

  Thank you and best of luck.

 38. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article
  or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I feel we
  could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free
  to send me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

 39. I think what you composed was actually very reasonable.
  However, think on this, suppose you added a little information? I ain’t saying your information is not good, but what if you added something to possibly get folk’s attention? I mean "Книжкові люди" розповідають про улюблені українські книжки – Блог Yakaboo.ua is kinda plain. You might glance at
  Yahoo’s front page and see how they write article titles to
  get people to open the links. You might add a video
  or a related pic or two to get readers excited about what
  you’ve got to say. In my opinion, it would make your posts a little bit more interesting.

 40. Hi there to every , for the reason that I am in fact eager of
  reading this web site’s post to be updated daily. It contains pleasant
  data.

 41. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I am inspired!
  Very useful info particularly the last part 🙂 I deal with such
  information a lot. I used to be looking for this certain info for a very long time.
  Thanks and best of luck.

 42. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

 43. Hey there! I realize this is somewhat off-topic however I needed
  to ask. Does managing a well-established website such as yours take a
  lot of work? I am completely new to writing a blog but I do
  write in my journal on a daily basis. I’d like
  to start a blog so I will be able to share my personal experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring
  bloggers. Appreciate it!

 44. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find
  It truly helpful & it helped me out a lot. I am hoping
  to present one thing back and help others such as you aided me.

 45. Someone essentially lend a hand to make seriously posts I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and
  up to now? I amazed with the analysis you made to create this particular put up extraordinary.

  Wonderful job!

 46. I think that everything typed was very logical. However, what about this?
  what if you were to create a killer post title?

  I am not saying your content isn’t solid., but what if you added something
  that grabbed folk’s attention? I mean "Книжкові люди" розповідають про улюблені українські книжки – Блог Yakaboo.ua is a little boring.

  You ought to look at Yahoo’s front page and watch how they create news headlines to grab viewers
  to open the links. You might add a related video or a picture or two to get people interested about everything’ve written.
  Just my opinion, it could make your blog a little livelier.

 47. Its such as you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the e book in it or something.
  I think that you could do with a few % to power the message home a little
  bit, but instead of that, that is great blog. A great read.
  I’ll definitely be back.

 48. I am extremely impressed along with your writing talents and
  also with the layout on your weblog. Is this a paid subject or
  did you modify it your self? Either way keep up the nice quality writing, it is uncommon to peer a nice weblog like this one these days..

 49. Hi, Neat post. There’s a problem with your website in web explorer, could test this?
  IE still is the market leader and a good component to other folks will leave out your magnificent writing because of this problem.

 50. Hello There. I found your blog using msn. This is a
  really well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more
  of your useful info. Thanks for the post. I’ll definitely
  return.

 51. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your excellent post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 52. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 53. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over
  that you wish be delivering the following. unwell unquestionably
  come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you
  shield this increase.

 54. I know this if off topic but I’m looking into starting
  my own weblog and was wondering what all is needed to get
  setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure.

  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Many thanks

 55. Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after going
  through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways,
  I’m definitely happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 56. Hi! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.

  Does running a well-established blog like yours require
  a massive amount work? I’m completely new to running a blog but I do write
  in my journal daily. I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and feelings
  online. Please let me know if you have any suggestions or tips for new aspiring bloggers.
  Appreciate it!

 57. Hey there! This post couldn’t be written any better! Reading through this
  post reminds me of my previous room mate! He always
  kept talking about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 58. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on various websites for about a year and am nervous about switching
  to another platform. I have heard great things about blogengine.net.

  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 59. Oh my goodness! Incredible article dude!
  Many thanks, However I am going through troubles with your RSS.
  I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anyone
  else having the same RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 60. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I’ve really
  enjoyed surfing around your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again soon!

 61. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this
  excellent blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group.

  Chat soon!

Залишити відповідь