Хто такий Юрій Андрухович?

Я добре пам’ятаю, як побачила його вперше. То був похмурий і холодний день, який цілком міг бути кінцем листопада, серединою лютого чи початком березня. Тоді цілком міг лежати сніг, закінчитись дощ чи взагалі не бути жодних опадів, мені тоді цілком могло бути років 15 чи 19, а, можливо, то взагалі було в попередньому житті? Я йшла по Площі Ринок повз Чорну кам’яницю, і ось навпроти в компанії двох чи трьох — а, може, й сотні — людей йшов він. В чорному пальті, не звернувши на мене увагу, а, може, й звернувши? І це все, що я запам’ятала — чорне пальто. Я пройшла повз і раз обернулась, не подумала «вау, це ж Андрухович», не згадала жодного вірша, я просто побачила його якось отак без всіх його творінь і цікавих фактів з біографії, без прочитаних книжок і статусу Патріарха. І більше я його таким не бачила. Ким був той чоловік? Ось тепер я сиджу і перебираю в думках всі його іпостасі, не знаю з чого почати, як вмістити (і в якому порядку) всі ті причини, через які до його 60-річчя маю написати цей текст. І що б я взагалі мала написати насамперед, а що насамкінець?

Я б могла зробити звичайну розважальну статтю під назвою «За що треба любити Юрія Андруховича» і по пунктах, як в шкільній анкеті, з домальованими сердечками й зірочками на полях, старанним почерком писати:

1.За нескінченну кількість цитат, які never go out of style. В цьому пункті я би згадала про «Знову, курва, радіо», «Ця психічна хвороба, тобто кохання», «Це не зима, це щось зі мною», «100 баксів на місяць і всі тебе трахають», «Кохання — то велика дивовижність: там, де лише народжувалась ніжність, за хвильку може виникнути ніж» і так ще на якихось надцять сторінок продовжувати вибирати цитати, щоб захоплені читачі й читачки поширювали, і зрепощували, і лайкаючи лайкали, а котрась з шанувальниць навіть би наважилась нарешті зробити собі татуювання — десь в районі міжніжжя — з фразою «скільки ключів назавше квітку в тобі відімкнуть» або «do not masturb’ please». Потім я б (а все ж, в якому порядку?) писала наступні пункти:

2. «за всі його твори» — і тут довелось би детально розібрати на добру сотню сторінок усі ті збірки віршів, «Рекреації» й «Московіаду», мою улюблену «Перверзію», всі ті «дезорієнтації на місцевості», лексикони й таємниці;

3. «за його мову» — і тут я б написала цілу оду тому, як він перетворює кожне речення на музичну композицію, котра звучить незалежно від змісту, а ще за всі вигадані й використовувані ним слова;

4. «за Антонича» — при чому не тільки в «12 обручах»;

5. «за його голос» — і тут би були вставлені посилання на «Снайпера», «Колискову» (Перкалаби), «Зиму в Баварії», «Just in Between» і т.д.;

6. «за Шульца, Шекспіра і «День смерті пані День»» — тут я б розказала про значимість оцього авторського перекладу Андруховича, який оживив для нас і зробив нарешті читабельним Шульца і таким близьким Шекспіра, і всіх тих американських поетів 50–60-х років;

7. «за «Альберта»» — бо це одна з найкращих вистав, яку мені доводилось бачити і від якої кожного разу мурашки по шкірі;

8. «за пісні для Мертвого Півня» — і взагалі за Мертвого Півня;

9. «за колонки» — завжди сповнені сарказму й почуття гумору найвищого рівня, завжди без страху попасти під обстріл коментарями невдоволених читачів;

10. «за скандальність» — в сенсі не бажання бути ще одним зручним автором;

11. «за всі його інтерв’ю» — і тут я б розказала про «Ворохтаріум», який би мав прочитати кожен культурний журналіст, і за те, як відповідально ставиться до кожного сказаного ним слова;

12. «за Енеїду Котляревського» — оту справжню містику, створену разом з ArtPole

…і так щоб було 12 пунктів, як обручів чи коханок Альберта, або навіть цілих 60, як прожитих ним років.

А ще я могла би зробити цілу інтелектуальну мапу чи лексикон інтимних книг, (знов) 12 гіперлінків Патріарха або Ревізію Центрально-Східного письменника. А все ж, ким був той чоловік у чорному плащі з Площі Ринок? Хіба він був Патріархом чи центрально-східноєвропейським письменником? Хіба він був першим лауреатом престижної літературної премії Angelus? Ні, він був кимось без оцього найбільш очевидного. Наприклад, він був тим чоловіком, який вперше сказав «сучукрліт», він зараз вам сам все пояснить. 

«Здається, було так, що ми з Іздриком восени 1992 р. готували презентацію нашого першого спільного з ним «Четверга» в Києві. Я взявся писати собі виступ на відкриття. Але він мусив ще й бути веселий. Вислів «сучасна українська література» здався мені занудним і занадто офіційним, я раптом побачив, що його можна подати як скорочення – сучукрліт, і при цьому ще заграє «суч». І коли в Києві це виголошував зі сцени (то було в Будинку актора), то зала засміялася. Я зрозумів, що скорочення вдале. Але не думав, що буде жити таким довгим і незалежним від мене життям.»

Мені тут йому хочеться відповісти: а про що ще він не думав чи думав, але воно так не сталось? Яким би він був, якби не з’явився сучукрліт? На що, пригадую, він мені колись вже відповів:

«В юності, в тому совковому безпросвітті, я розмірковував про перекладацтво як про можливий варіант прожити життя не клерком, а все-таки з літературою. Я не бачив жодних шансів для опублікування своїх власних текстів, тож вони мали йти до шухляди і про них мали знати лише в найвужчому колі друзів. Натомість перекладачем я міг стати цілком «леґальним» і друкуватися завдяки цьому в тому ж таки «Всесвіті». І якби СРСР не розвалився, а цензура не впала, то я, напевно, донині переклав би і Вулфа, і Гессе, і — чим чорт не грається — Джойса, і ще, напевно, багатьох поляків.»

Тоді, може, той чоловік з Площі Ринок був саме перекладачем, але яким? Для чого він перекладав, наприклад, американських поетів 50–60-х років?

«У перекладі є одне надзавдання — ламати тенденції, створювати, умовно кажучи, іншу моду. Так мені хотілось антологією «День смерті пані День» поламати певну інертність українського віршописання, яка, на мій погляд, заволоділа нашим літпроцесом наприкінці 90-х. У нас тоді ледь не всі писали гарно римовані, грамотно зверсифіковані вірші, а мені хотілося жбурнути в це читацьке, а воно ж і пишуче (майже на 100 % збігається), середовище щось зовсім інше. Таке, що вони б ніколи не подумали, що це взагалі можна вважати поезією. Мені здається, це був успішний випадок, бо трохи згодом у нашій поезії з’явилося багато розкутого і сміливо-брутального верлібру. Молоді поети «нульових» дуже активно це підхопили. Тобто вірус таки вдалось прищепити.»

Але ж хіба переклад тільки в цьому? А як же переклади Шекспіра, після яких я нарешті зрозуміла й полюбила «Гамлета» до глибини душі?

«Я би порівнював те, що намагаюсь робити, із режисурою в театрі. Зокрема, у випадку Шекспіра. Режисер же отримує текст п’єси таким, яким цей текст є зафіксований раз і назавжди. Здавалось би, навіщо тоді цей режисер, проте з одних і тих самих фраз можна ж побудувати цілком іншу мізансцену, із зовсім іншим значенням. Певною аналогією цього я вважаю свій підхід до перекладу, однак замість живих акторів моїми акторами є дібрані мною слова. Тому наважуюся інтерпретувати, позаяк хочу підвести свого читача до ідеї що автор міг би сказати, окрім того, що сказав насправді, тобто — дещо більше. Або ще страшніше: я хотів би, щоб це сказав автор. Безумовно, це дуже виразно видно лише місцями, і воно не є моїм загальним принципом у процесі перекладу, але часом я ризикую.»

Але що, якби не сталось ні перекладу, ні сучукрліту, ні всього того, що сталось?

«У доволі незапам’ятні часи, тобто десь в один із перших років нашого століття, я мав чергові виступи в Польщі й мене запросили на інтерв’ю до студентського радіо Варшавського університету. Там мене допитували дуже милі хлопець і дівчина. Хтось із них поставив запитання приблизно так, що от якби я колись перестав писати, то чим би зайнявся. Я відповів, що відкрив би власну радіостанцію. Вона працювала б лише по ночах і передавала б лише сумну музику. Я ненавидів наші ідіотські ефемки з їхніми стандартами веселої тупості, тому я справді мріяв про таке цілком незалежне радіо, до того ж нічне. Я вів би свої етери вночі, а вдень відпочивав би. Мені сподобалося б таке життя. «А маєш назву для свого радіо?» — спитали вони. Я мав назву: Радіо Смуток. Вони похвалили, що назва класна, тим більше англійською — Radio Smootalk.

Радіостанції в мене поки що не вийшло, бо я не кинув писати. Але от минуло півтора десятка років після тієї розмови на студентському радіо у Варшаві — і той самий імпульс раптом нагадав про себе.»

Але який імпульс? Невже йдеться про новий роман? Не про збірку оповідань, не книжку з його інтерв’ю, не збірку колонок, а новий-новісінький роман, який нам нагадає, хто найкращий в сучукрліті? Юрко каже, що мова саме про нього.

«І так у грудні 2017-го почався цей роман, до якого я вже відразу мав назву — звичайно, «Радіо Смуток». Я протримався з нею до осені 2018-го. А тоді мені довелось її переглянути: мене попросили прочитати дебютний роман молодого автора і висловитися на його підтримку. Роман мені сподобався, як і його назва — «Капітан Смуток», але я мусив відмовитися від смутку у власній назві. Тому мій роман тепер називається «Радіо Ніч». І він закручується навколо нічних монологів одного радіоведучого. Він ставить своїм випадковим слухачам сумну нічну музику і розповідає. Все дійство розгортається протягом однієї ночі: воно починається опівночі й завершується о восьмій ранку.

Думаю, це роман про постійну втечу — від режиму, від мафії, від батьківщини, любові, врешті від самого себе — з остаточною її, втечі, неможливістю. Він досить авантюрний — щоб не сказати пригодницький. У кожному разі це буде найсюжетніший з моїх романів. Я дуже сподіваюся, що він буде здатний по-справжньому затягнути читача, як затягнув мене в писання. Це тривало два роки і два місяці. Перший рік я його обдумував. Другий рік писав. За ці два роки я так із ним зжився, що дуже не хочеться з ним прощатися після того, як дописав. Зі мною таке вперше.»

І на цьому моменті він мені каже, що далі я маю писати сама, тим більше, що ексклюзив вже є, та й не годиться, щоб до власного ювілею винуватець свята сам про себе розказував. І я тепер міркую, а, може, в його «Таємниці» — між іншим, однієї з найкращих книжок жанру літературного інтерв’ю (це журналістам на замітку) — вигадані саме відповіді, а не запитання? Може у самих запитання криється відповідь: ким був той чоловік з Площі Ринок? А, може, річ якраз в тому, що ми ще не годні осягнути, принаймні в межах одного короткого тексту, усі ті геніальні таланти нинішнього ювіляра? Бо я знаю, що йому було б дуже приємно, якби я тут зробила детальний аналіз його творчості й пояснила (і заразом нагадала) усім, що всі оці твори насправді ніколи не вийдуть з моди бодай за свою постмодерністську наркотичність (а взагалі скільки в його текстах трави!), просто їх треба перечитати, забувши усі інтерпретації та закиди критиків. А, може, річ у тім, що він творить так довго, що вже й сам не знає, ким саме він є? Рок-музикантом, прозаїком, колишнім поетом, актором театру, «коханцем Юстиції», есеїстом, публіцистом, Патріархом Бу-Ба-Бу й всього сучукрліту? Тому нині я вітаю кожного з цих Юріїв Андруховичів, себто кожну його іпостась, з надією, що десь поміж них є той чоловік, якого я колись бачила.

Хоча, може, насправді той чоловік в чорному пальті на Площі Ринок був Стас Перфецький?…

Але цього ми ніколи не дізнаємось, відтак просто: Многая літа!

Юстина Добуш
Юстина Добуш – культурна журналістка, співпрацюю зі Zbruc, Apofenie, ЛітАкцент, публікувалась на Читомо, інтерв'юерка серії розмов «Почуй Співпричетність» на Urban Space Radio та «Філософії перекладу» на Збручі. Найбільше люблю жанр інтерв'ю, теми перекладу і відвертості в культурній журналістиці.

159 thoughts on “Хто такий Юрій Андрухович?

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for
  quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you
  run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 3. We stumbled over here by a different page and thought I may as well check things
  out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking into your web page repeatedly.

 4. Hey there! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips
  or suggestions? Many thanks

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog post
  or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as yours and I feel
  we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to send
  me an e-mail. I look forward to hearing from you!

  Fantastic blog by the way!

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 9. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be
  really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 11. You actually make it appear really easy together with your presentation however I to
  find this topic to be actually something that I believe I’d by no means understand.
  It kind of feels too complex and very wide for me.
  I am having a look forward in your next post, I will try to get the cling of it!

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 13. An intriguing discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter
  but usually folks don’t discuss such topics. To the next!

  Best wishes!!

 14. I’m really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A small number of my blog visitors have complained about my website
  not operating correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any recommendations to help fix this issue?

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 16. hi!,I really like your writing so a lot! percentage we keep up a correspondence extra approximately your post on AOL?

  I require an expert in this area to resolve my problem.
  Maybe that’s you! Taking a look forward to see you.

 17. I want to to thank you for this wonderful read!! I certainly enjoyed every bit of it.
  I’ve got you book marked to look at new things you post…

 18. Excellent post. I was checking continuously this weblog and I’m impressed!

  Extremely helpful information specially the closing phase :
  ) I maintain such information much. I was looking for this particular info for a very lengthy time.
  Thanks and good luck.

 19. Hey! Someone in my Facebook group shared
  this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will
  be tweeting this to my followers! Exceptional blog and outstanding design and style.

 20. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 21. Have you ever thought about adding a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is fundamental and
  everything. Nevertheless think about if you added some great
  photos or videos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could definitely
  be one of the greatest in its niche. Very good blog!

 22. Its like you learn my mind! You seem to know a lot about this, such as you wrote the
  e-book in it or something. I think that you could do with some
  percent to force the message home a little bit, but other than that, that is great blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 23. Hey there! I know this is somewhat off topic but
  I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers
  and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of
  a good platform.

 24. Hello I am so excited I found your blog, I really found you by accident, while I was looking on Aol
  for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say many thanks for
  a tremendous post and a all round interesting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked
  it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the excellent work.

 25. Wonderful beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how could i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I were tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear idea

 26. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up anything
  new from right here. I did however expertise some technical
  issues using this website, as I experienced to reload the website many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web host is
  OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your
  placement in google and could damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much
  more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon.

 27. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could find a
  captcha plugin for my comment form? I’m using the same
  blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 28. Thanks for the auspicfious writeup. It actally used to be a enjoyment
  account it. Look complicated to more added agreeabvle froom you!
  By the way, how could we communicate?

 29. I have been browsing on-line greater than 3 hours nowadays,
  yet I by no means found any attention-grabbing article
  like yours. It’s beautiful value sufficient for me. Personally,
  if all webmasters and bloggers made good content as you probably
  did, the internet will be much more helpful than ever before.

 30. I’m extremely inspired together with your writing talents and also with
  the layout for your weblog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway stay up the nice high quality writing, it’s uncommon to
  look a great blog like this one these days..

 31. Hello, i feel that i saw you visited my blog thus i
  got here to go back the want?.I’m attempting to in finding things to
  enhance my web site!I assume its ok to make use of some of your concepts!!

 32. What you said was very reasonable. But, what about this?

  what if you added a little content? I mean, I don’t wish to tell you how to
  run your blog, but what if you added a title that makes people desire
  more? I mean Хто такий Юрій Андрухович?

  – Блог Yakaboo.ua is kinda plain. You might look at Yahoo’s home page and watch how they write news
  titles to grab viewers to click. You might try adding a
  video or a related pic or two to grab people excited about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could make your posts a little bit more
  interesting.

 33. hi!,I love your writing so a lot! share we be in contact extra approximately your article on AOL?
  I need an expert in this area to solve my problem.
  Maybe that is you! Having a look ahead to peer you.

 34. I’m no longer sure where you’re getting your info, however great topic.
  I must spend some time learning much more or working out more.
  Thank you for fantastic info I used to be in search of this information for my mission.

 35. Hey There. I found your blog using msn. This is a very
  well written article. I will be sure to bookmark
  it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I will certainly return.

 36. Hello this is kind of of off topic but I was wanting to
  know if blogs use WYSIWYG editors or if you have
  to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 37. Hey There. I found your weblog the use of msn. This is a very smartly written article.

  I’ll be sure to bookmark it and come back to read
  extra of your helpful info. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 38. Woah! I’m really digging the template/theme of this
  blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very
  difficult to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.

  I must say you’ve done a very good job with this. Also, the
  blog loads super fast for me on Chrome. Excellent Blog!

 39. Simply want to say your article is as astounding. The clarity
  to your put up is simply excellent and that i can assume you are knowledgeable on this subject.
  Well together with your permission allow me to grasp your RSS feed to stay updated with imminent post.

  Thank you one million and please carry on the gratifying work.

 40. This is the right webpage for anybody who hopes to understand this topic.
  You know so much its almost tough to argue with you (not
  that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for
  years. Great stuff, just great!

 41. Hello there! I know this is somewhat off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for
  this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if
  you could point me in the direction of a good platform.

 42. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your site.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve performed an incredible job. I will
  certainly digg it and individually recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this site.

 43. I do believe all the ideas you’ve presented to your post.
  They’re very convincing and can certainly work.
  Nonetheless, the posts are very brief for starters.

  May you please extend them a little from subsequent
  time? Thanks for the post.

 44. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing problems with your site.
  It seems like some of the text in your posts are running off the screen.
  Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a problem with my web browser
  because I’ve had this happen previously. Many thanks

 45. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is just excellent and i
  can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow
  me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 46. Heya i’m for the primary time here. I came across this
  board and I in finding It truly useful & it helped me out a lot.
  I hope to give one thing back and help others
  such as you helped me.

 47. I was recommended this web site by my cousin. I
  am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my problem. You are incredible! Thanks!

 48. naturally like your website however you need to check the
  spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality nevertheless I’ll surely come back again.

 49. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website
  has a lot of exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it appears a
  lot of it is popping it up all over the web
  without my permission. Do you know any solutions to help protect against content from being
  ripped off? I’d really appreciate it.

 50. This is the right web site for anybody who wishes to find
  out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for a long time.

  Great stuff, just great!

 51. Everything is very open with a very clear clarification of the challenges.
  It was truly informative. Your website is extremely helpful.
  Many thanks for sharing!

 52. Hello There. I found your weblog the use of msn. This is an extremely neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra
  of your useful information. Thank you for
  the post. I will definitely return.

 53. We’re a bunch of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your website offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable task and our entire community
  will likely be thankful to you.

 54. Hi there! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There’s a lot of people that I think would really enjoy your
  content. Please let me know. Thanks

 55. Hello my family member! I want to say that this post is amazing, great written and come with approximately all important infos.
  I’d like to peer extra posts like this .

 56. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between user friendliness
  and appearance. I must say you’ve done a excellent job
  with this. In addition, the blog loads super quick for me on Internet explorer.
  Outstanding Blog!

 57. Thank you for some other informative web site. Where
  else may just I am getting that kind of info written in such an ideal method?
  I’ve a venture that I’m just now operating on, and I have been on the
  glance out for such info.

 58. You have made some really good points there. I looked on the web to learn more about the issue and
  found most individuals will go along with your views on this website.

 59. It’s the best time to make some plans for the longer term and it is time to
  be happy. I have learn this publish and if I may I wish
  to suggest you few fascinating issues or advice.
  Perhaps you could write next articles relating to this article.
  I desire to learn more things approximately it!

 60. excellent points altogether, you just received a emblem new reader.
  What would you suggest about your put up that you made a few days
  in the past? Any sure?

 61. Thanks a bunch for sharing this with all people you really realize what you are speaking about!
  Bookmarked. Please additionally talk over with my web site =).
  We may have a link change agreement among us

 62. I don’t know whether it’s just me or if everybody else experiencing problems with your site.
  It looks like some of the written text on your content are running
  off the screen. Can someone else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a problem with my browser because I’ve had this happen previously.
  Thank you

 63. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 64. Hi, Neat post. There’s an issue along with your website in web
  explorer, could test this? IE still is the market leader and a good
  part of other folks will miss your excellent writing due to this problem.

 65. Helpful information. Lucky me I discovered your website
  by chance, and I’m stunned why this coincidence did
  not came about in advance! I bookmarked it.

 66. Hola! I’ve been reading your weblog for a while now and finally got the courage to go ahead and give you
  a shout out from Austin Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!

 67. I’ve been surfing online more than 3 hours today, yet I by no means
  found any fascinating article like yours.
  It’s pretty price enough for me. In my view, if all website owners and
  bloggers made excellent content as you probably did, the web might be a lot more useful than ever before.

 68. Hello this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
  to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 69. Have you ever thought about including a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and all.

  Nevertheless think of if you added some great visuals or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this website could
  certainly be one of the most beneficial in its field.

  Amazing blog!

 70. Aw, this was an exceptionally nice post. Spending some time and actual effort to generate a very good article…
  but what can I say… I hesitate a whole
  lot and never seem to get anything done.

 71. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your web site offered us with helpful info to work on. You
  have performed an impressive activity and our entire group can be grateful to you.

 72. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may I wish to recommend you
  some fascinating issues or suggestions. Maybe you could write next articles
  relating to this article. I want to learn more issues about it!

 73. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to
  my followers! Fantastic blog and fantastic design.

Залишити відповідь