Книжкові експерти радять: Яка книжка стала знаковою у 2019?

Ми розпитали у книжкових експертів, яка книжка, на їхню думку, стала найважливішою у 2019 році. І ось що вони обрали:

Тетяна Трофименко, літературна критикиня, авторка книжки «Околітературне»

Від самої весни я старанно повторюю, що найкращі книжки цьогоріч написали дві авторки – Шиян і Карпа, Карпа і Шиян. Станом на грудень моя думка не змінилася. 2019 – це взагалі рік жіночих текстів. Скажімо, «Клавка» Марини Гримич уже здобула відзнаку Форуму видавців, а «Доця» Тамари Горіха з короткого списку Книги року ВВС має всі шанси на перемогу. Та все ж за стилем і кутом бачення проблем мені найбільше імпонують романи «За спиною» та «Добрі новини з Аральського моря». Це сильні й актуальні тексти, які говорять мовою сучасної людини (насамперед жінки) про важливі для неї речі. Українська література назагал схильна до мелодраматизму, використання прямолінійних ходів, патетичного стилю та категоричних опозицій. Цього немає у згаданих книжках, натомість є велика увага до внутрішнього світу героїв, усвідомлене бачення політичних і культурних контекстів, відвертість і гумор. Важливі і цікаві – отак би я сказала про книжки Шиян і Карпи.

Світлана Привалова, програмна директорка Litosvita: центр літературної освіти, модераторка Книжкового клубу Верховної Ради

Щиро хочеться привітати українських читачів з тим, що за рік не встигаєш прочитати всі книжки, які з’являються на книжковому ринку і мають тавро «made in Ukraine». Але серед цього потоку є кілька речей, які допомагають звернути увагу на ті чи ті назви: корисний гештег #переписмихеда від Олександра Михеда, прекрасна рубрика вихідного дня Андрія Любки «а що читаєте ви?», мотивуючий звіт Макса Кідрука прочитане у вересні/жовтні/листопаді, і звичні офлайн-форми – ярмарки, фестивалі, події, презентації і власне стаціонар – книгарня. 

На цей момент мені імпонує децентралізація в літературі: кожному місту по роману про місто. Мали змогу почитати цьогоріч про Черкаси Артема Чеха у «Район “Д”», про Рівне Макса Кідрука у «Доки світло не згасне назавжди». І книгу, яку хочу наголосити у такому переліку і назвати знаковою у 2019 – учасницю короткого списку Книги року ВВС*, «Доця» Тамари Горіха Зерня. 

Це роман про Донецьк. Донецьк, у якому я ніколи не була, і про який знаю лише з віршів Володимира Сосюри, Василя Стуса, Сергія Жадана, з новин і переоповідок колег, друзів, студентів. 

Текст «Доці» важливий і знаковий, бо живучи навіть у поточний момент, важко зрозуміти, яким чином події склалися так, що українське місто стало окремою державою, а з цим українськомовним романом пояснення знаходять свої контури. Залишаючись з ситуацією 2014 року в периметрі роману сам на сам, відчувала себе як персонаж роману Ремарка «На західному фронті без змін». Нагадаю, перша світова війна була окопною, бійці не бачили ворога очі в очі. І ось коли в окоп до одного з героїв падає ворог-француз, йому доводиться вперше прицільно зрозуміти, що у цього протистояння є лице і серце. Вибір за тобою: або ти, або тебе.

Роман «Доця» працює в лобову, через найінтимніші імпульси душі, у ньому все гранично відверто щодо політичних позицій (укропи або наши мальчікі) і становлення взаємин між людьми. Він фіксує історичний злам і червоним пунктиром наводить українські кордони до і під час подій на Сході, ловить з повітря слова, які, сподіваюсь, скоро забудуться, але які були легалізовані саме у цей період. (Свідомо словник цей не озвучую, щоб не дати їм прописку на майбутнє). 

Кілька слів про героїню ту, яка Доця, яка занадто худа, яка так і не навчилась ладнати з чоловіками, але яку чоловіки слухали. Вона намальована як у бойовику, але в таких питаннях пафос – це найменша річ, якої я боюсь. 

Роман лишає опік для вразливих читачів особливо, а це може применшувати його художню цінність. І скоріше за все так і є. 

Українська література уже викристалізувала героїв, персонажів, які живуть на війні і які беруть в ній участь, бо відмежуватися від телевізора і подій, живучи на лінії розмежування, неможливо. Воєнні події та їхня терапія у культурному дискурсі (вистава «Війна» у театрі Франка, «Ласкаво просимо до пекла» у Молодому театрі, «Сірі бджоли» у театрі на Подолі) штовхають займати політичну позицію, озвучувати її, розуміти, яка сторона твоя. Питання до сих пір звучить і дискутується, а книжка мотивує його прожити знову: що таке українська держава і з кого чи чого вона постає? Головне зорієнтуватися вчасно, як у виборі книжок.

*написано до оголошення результатів Книги року BBC

Альона Іванова, блогерка, засновниця проєкту Світло

Мабуть, цього року мені хотілося б відзначити переклад Джордана Пітерсона «12 правил життя. Як перемогти хаос». З деяких причин. Мені здається давно книжка не об’єднувала навколо себе стільки різних читацьких кіл. З одного боку, це нон-фікшн від серйозного автора, написаний простою мовою. Тут тобі і мислитель, і прості істини. Пам’ятаю, що книгу обговорювали на кожному розі. У всякому разі, на кожному розі моїх маршрутів. І чекали, майже як «Бесконечную шутку»*.

Потім швидкість перекладу і якість поліграфії. Ми вже перекладаємо швидко, можливо навіть не з російської, а з мови оригіналу. Красива обкладинка, доступна ціна. Якщо винести за дужки тони зайвої води, які, на мою думку, налив автор, то це видання – символ розвитку книжкового ринку цього року. Було б непогано, якби вона замінила в рейтингах продажів «Мистецтво забивати на все».

*роман Девіда Фостера Воллеса

терен тетяна

Тетяна Терен, виконавча директорка PEN Ukraine, журналістка, авторка проєкту «RECвізити. Антологія письменницьких голосів» у 3-х книгах

фото — Ольга Даниленко

Книжкою, до якої я найбільше поверталася в думках, з якою найдовше внутрішньо погоджувалася і сперечалася, яка повсякчас нагадувала про себе подіями і знаками в нашій навколишній дійсності, став для мене роман Гаськи Шиян «За спиною». 

Ще один твір про нашу війну, щоправда, оповідь у ньому ведеться не від імені людини на передовій чи в «сірій зоні», а від імені дівчини, коханий якої отримує повістку і йде в армію. Це був його вибір, але чи її? Ми часто забуваємо, що війна – не лише на фронті: Гасьці Шиян вдається показати, як вона проникає в життя всіх без винятку – хтось їй протистоїть, хтось намагається не помічати. Зрештою, головна героїня «За спиною» проходить обидва ці етапи у своїх стосунках з війною – від намагання стати частиною волонтерського руху до спроби втекти від війни в нормальне щасливе життя, в якому ніхто нікому нічого не винен. Але ця спроба закінчується катастрофою, бо війна в Україні – це лиш пазл куди масштабніших світових трансформацій, тому ніколи не знаєш, де вона нагадає про себе. 

Героїня Гаськи – далеко не позитивний персонаж, і це теж її вирізняє з-поміж інших, часто шаблонних, героїв романів чи фільмів про українську війну. Таким само нешаблонним вона зображує й українське щоденне життя, в якому є багато прикладів самовідданості й жертовності, а водночас – абсурдності, бруду, несмаку і нав’язаних суспільством стереотипів щодо того, якою має бути жінка і чого вона повинна прагнути.

Хочеться ще відзначити особливу «монтажну» стилістику цього роману. В окремих сценах Гаська Шиян заглиблюється в момент тут-і-тепер, показує нам крупні плани – зі зморшками, потом, яскравою помадою на губах. Потім ніби різко відводить камеру, «склеює» кадри без «перебивок» і довгих пояснень – і ми разом з героїнею опиняємося в іншому часі чи іншому місці. Так авторці вдається створити максимальний ефект присутності, який затягує читача, робить його свідком, а може, навіть співучасником. Значною мірою це роман про вибір – і, читаючи цю книжку, ви неодноразово запитуватимете себе, як би вчинили ви на місці героїні. Єдине питання – чи кожен здатен на таку відверту розмову з собою, на яку зважується героїня Гаськи Шиян?

Павло Гудімов, галерист, куратор арт-центру «Я галерея»

фото — Dmitriy.trofymenko

 • Василь Косів у своїй монографії «Українська ідентичність у графічному дизайні 1945-1989 років» зачепив складну тему української графічної ідентичності у період після Другої світової до незалежності в діалозі з роботами художників діаспори. Гостро. Правдиво і ґрунтовно. Такого дослідження не вистачало.
 • Книга «Основ» про архітектуру пізнього модернізму Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings є продовженням лінії вивчення і фіксації радянського періоду та, після успіху книги Євгена Нікіфорова про радянські мозаїки, є логічним продовженням. Такі книжки розраховані більше на західних поціновувачів, які мало знайомі з нашими феноменами, але відкривають їх для себе. З іншого боку, ця книга є спробою запобігти знищенню архітектури, надаючи їй цінність через публікацію.
 • Balcony Chic Олександра Бурлаки – проєкт, який звертає на себе увагу завдяки оригінальній іронічній темі самовільного оздоблення балконів у наших містах. І смішно і грішно. Справжня урбаністична трагікомедія.
 • Спільне видання «Артбук» і «Родовід» книги «Божена Чагарова. Діалектична матриця» про сенсаційні вишивки Божени Чагарової. Серії, інспіровані діяльністю Віктора Пінчука, Вільяма Шекспіра і Леоніда Кучми.
 • Дослідження торговельних марок радянських часів «Знак. Українські товарні знаки 1960–1980-х років», яке видало IST Publishing, можна назвати найбільш неочікуваним виданням. Книга підкреслює глибоке коріння українського графдизайну.

Таня Родіонова, директорка фестивалю Translatorium, координаторка Української програми Книжкового Арсеналу

фото — Валентин Кузан

Ольга Токарчук у своїй нобелівській лекції говорить про те, що нам бракує нових способів оповідати історію. І з цим важко не погодитись. Ми не надто вміємо розповідати про себе, а ще менше знаємо й чуємо про тих, хто живе поруч. Багато особистих історій губиться і знецінюється на тлі загального нерозуміння того, ким ми є насправді. Книга «Ukraїner. Країна зсередини» робить спробу зафіксувати історії українців сьогодення, відкриває нам надзвичайні місця України, ставлячи, однак на перший план людину та її справу життя. Вона цілком може зайняти місце енциклопедії про сучасну Україну на вашій поличці. Не менш важливим, як на мене, є видання «Ukraїner. Країна зсередини» англійською, що також вийшло друком 2019 року, адже окрім самоідентифікації, варто працювати й над формуванням розуміння України у світі.

Богдана Романцова, літературознавиця, лекторка Litosvita: центр літературної освіти, редакторка видавництва «Темпора»

фото — Kate Krasnoselska

«Одним одна історія» Джуліана Барнза – текст вишукано простий та щирий. На поверхні – історія кохання юного Пола і зрілої С’юзен, вглибині – болюча сповідь про дорослішання. Проза Барнза – ритмізована і витончена, кожне речення – самодостатнє, але водночас немає жодного зайвого. Авторові вдається втримати тонкий баланс між простотою та емоційною насиченістю, буденністю і поезією. Коли читаєш Барнза, розумієш, що це – голос не одного автора, а цілого покоління: від Мак’юена до Ішіґуро. Епохи, яка вже відходить, – і від цього сумно, – але ж сонце найкрасивіше, саме коли сідає. Українською роман «Одним одна історія» звучить у ювелірному перекладі Ярослави Стріхи – і це той випадок, коли жодної ноти не було втрачено.

Марта Шокало, координаторка Книги року BBC

«Танець недоумка» Ілларіон ПавлюкЗнаковість книжки для мене визначається тим емоційним станом, в якому я перебуваю, її дочитавши. Коли перехоплює подих, тобі хочеться поділитися нею зі світом і майже кричати: «Це прекрасно!». Отак на мене подіяв фантастичний трилер Ілларіона Павлюка «Танець недоумка». Він підсаджує тебе на голку з першої сторінки, і цей стан ейфорії і захоплення від тексту не полишає тебе до кінця. Я ніколи не думала, що колись осилю книжку фантастики та ще й таку товсту. Але я її проковтнула і була абсолютно щаслива – що я таке прочитала і що її завдяки нам – Книзі року ВВС – прочитають інші. (Вона потрапила у п’ятірку найкращих цього року).

Ця книжка про людські страхи, про те найпотаємніше, що ховає наша свідомість і чим вона нас полонить. Тут містика моторошно справжня і правдоподібна. А все страшне вражає своєю буденністю і від того стає ще страшнішим. Десь як у «Вії» Гоголя.

Поява письменника Ілларіона Павлюка – це одна з найяскравіших подій в українській літературі останніх років. Тішуся, що наступного року вийде його новий роман.

стасіневич

Євгеній Стасіневич, літературний критик, ведучий програми «Букоголіки» на «Суспільному телебаченні», автор книжки «Ціна питання: 27 інтерв'ю Євгенію Стасіневичу»

Леонід Ушкалов «Чарівність енергії: Михайло Драгоманов»Наш Теодор Герцль і Маркс в одному сюртуку, еталонна людина ХІХ століття, коли в тугу спіраль особистих, а заразом і зальноєвпропейських інтересів закручуються націоналізм із соціалізмом, етнографія з історією, літературознавство з культуртрегерством. І якраз Михайло Драгоманов – фігура, що є максимально точним зліпком того часу. Але от зробити точний та – що не менш важливо – яскравий зліпок з його фантастично строкатої біографії – це ну прям челендж, із яким Леонід Ушкалов впорався пречудово. 

Певно, «Чарівність енергії» можна було би написати дещо легше (хоча автор тут є дослідником емоційним та пристрасним, таким, що свого ставлення маскувати не хоче – і це динамізує текст), проте кожному своє. Ушкалов написав взірцеву академічно-популярну біографію, саме так: коли й нові інтерпретації пропонуються, але й про посполитого читача думають. 

Від Гадяча і до Женеви, від Полтави до Софії, через Стару Громаду, еміграцію, наукову роботу й розпечену публіцистику, – Леонід Ушкалов твердою рукою картографує кручені маршрути свого героя, який, окрім усіх своїх фактичних регалій (економіст, фольклорист, філософ і т.і.), також є й одним із ключових наших інтелектуалів, поруч із Кримським, Шевельовим та своєю племінницею.

Словом, Драгоманов повернувся – і це так нині доречно. Але Ушкалов пішов, і від того невимовно сумно. Хоча та обставина, що саме він, харківський інтелектуал, який планомірно загачував найбільші діри в українській гуманітаристиці, написав біографію «українського Едипа» – в цьому, що не кажіть, є очевидна вища логіка. Для мене вона – українська книга року, не інакше. 

Таня Стус, засновниця проекту БараБука, дитяча письменниця, критикиня, співробітниця Українського інституту книги

Особисто для мене цього року було багато знакових книжок, особливо – знакових романів, насамперед у “дорослій” літературі. Але про них точно знайдеться кому говорити. На жаль, набагато менше в літературному процесі аналізують підліткову і дитячу літературу. Тож скористаюся можливістю поговорити саме про них. Для мене найбільш знаковою книжкою цього року стала науково-фантастична повість Володимира Арєнєва «Сапієнси». Величезна шана автору: кожну його книжку читачі й критики чекають з особлимим нетерпінням. Володя, як мало хто в сучасній підлітковій літературі, може тонко й глибоко, вправно з точки зору письменницької майстерності — в будові сюжету, динаміки подій, мотивації персонажів — заглиблюватися в надважливі теми, на які з дітьми рідко наважуються говорити.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

61 thoughts on “Книжкові експерти радять: Яка книжка стала знаковою у 2019?

 1. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really
  something which I think I would never understand.
  It seems too complex and very broad for me. I’m
  looking forward for your next post, I’ll try to get the hang
  of it!

 2. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you don’t
  mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.

  I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out.

  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure
  out how to begin. Any recommendations or tips?
  Appreciate it!

 3. I like the valuable info you provide in your articles.

  I’ll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn a lot of new stuff right here!

  Good luck for the next!

 4. Greate post. Keep writing such kind of info on your blog.

  Im really impressed by it.
  Hey there, You have done a fantastic job. I will certainly digg it and in my
  opinion recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 5. I like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage!
  Keep up the very good works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.
  ps4 games 185413490784 ps4 games

 6. Helpful info. Fortunate me I discovered your web site accidentally, and I’m shocked why
  this twist of fate did not took place in advance!
  I bookmarked it. games ps4 allenferguson games ps4

 7. Nice blog right here! Also your site quite a bit up very fast!
  What host are you the usage of? Can I am getting your
  associate hyperlink to your host? I want my website
  loaded up as quickly as yours lol

 8. Good day! I could have sworn I’ve been to this site before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking
  back frequently!

 9. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without
  a doubt donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll
  settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Talk soon! asmr 0mniartist

 10. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you are a
  great author.I will make sure to bookmark your blog and will come back someday.
  I want to encourage you to ultimately continue your great writing,
  have a nice morning!

 11. Greate article. Keep posting such kind of info on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll definitely
  digg it and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this website.

 12. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thanks!

 13. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful info.

  Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 14. I got this site from my friend who told me concerning this
  web site and at the moment this time I am visiting this
  web page and reading very informative articles at this time.

 15. Thanks for finally writing about > Книжкові експерти радять:
  Яка книжка стала знаковою у 2019?
  – Блог Yakaboo.ua < Loved it!

 16. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get
  the hang of it!

 17. Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful,
  as well as the content!

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 19. scoliosis
  Just desire to say your article is as surprising.

  The clearness in your post is simply great and i can assume
  you are an expert on this subject. Well with your permission let me to
  grab your feed to keep up to date with forthcoming
  post. Thanks a million and please continue the gratifying work.
  scoliosis

 20. I am not certain the place you are getting your info, but good topic.
  I needs to spend some time learning much more or working out more.
  Thank you for great info I was in search of this information for my
  mission.

 21. This is the perfect website for anybody who really wants to find out about this
  topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You definitely put a brand new spin on a subject that has
  been written about for decades. Excellent stuff, just
  wonderful!

 22. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get
  a lot of spam remarks? If so how do you reduce it,
  any plugin or anything you can suggest? I get so much lately
  it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 25. It’s the best time to make a few plans for the future and it’s time to be
  happy. I have learn this publish and if I could I wish to recommend you few fascinating issues or tips.
  Perhaps you can write next articles regarding this article.
  I want to read even more issues approximately it!

 26. It is the best time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I have read this post and if I could I desire to
  suggest you few interesting things or tips.
  Maybe you can write next articles referring to this article.

  I desire to read more things about it!

 27. Hello there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking
  back frequently!

 28. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, certainly like what you’re saying and the way
  in which you say it. You make it entertaining and you still take
  care of to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is really a terrific site.

 29. I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see
  a great blog like this one today.

 30. An impressive share! I have just forwarded this onto a coworker who has been conducting
  a little homework on this. And he in fact bought me
  breakfast simply because I stumbled upon it for him… lol.
  So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss this
  subject here on your web page.

 31. You have made some really good points there. I looked on the net to learn more about the issue and found
  most individuals will go along with your views on this website.

Залишити відповідь