Коворкінг, 3D-принтер та плани на бібліоняню: як оновлювали Дитячу бібліотеку на Подолі

Нещодавно на Подолі відкрилась після ремонту перша публічна дитяча бібліотека. Оновлення торкнулось не лише приміщення, кардинально змінився формат бібліотеки – як відкритого для всіх безбар’єрного простору (як у фізичному, так і в психологічному сенсах). Сьогодні її може відвідати кожен, хто має потребу попрацювати не вдома, але з певних причин не може дозволити собі оренду офісу чи годин у коворкінгу. Але орієнтована вона, передусім, на дітей – для них заплановані численні майстер-класи, навчальні програми, кінопокази та ще багато чого іншого. Ми поспілкувались з Веронікою Селегою, кураторкою проекту змін публічних бібліотек Києва, про ідею впровадження таких перетворень, труднощі, які виникали на шляху до їх втілення, майбутню програму заходів та плани щодо інших бібліотек столиці.

Вероніка Селега, куратор проекту змін публічних бібліотек Києва

Історія проекту

2,5 роки тому почався процес реалізації проекту, а саме – від дня нашого знайомства з Бібліотекою ім. Валі Котика до її відкриття. З одного боку, це багато, з іншого, – вона перша, на ній ми перевіряли, як взагалі працюватиме ця система. Сподіваюся, з іншими бібліотеками впораємося швидше. Втіленню проекту передувало знайомство з Людмилою Березницькою, депутаткою Київради, яка все життя живе на Подолі. Вона познайомила мене з цією бібліотекою та з відділом культури Подільського району.

Тоді ж почався етап дослідження потреб району, порівняння того, наскільки співпадає офіційна статистика відвідування з «живою». І тут багато не треба – лише поспостерігати день-два-тиждень, щоб побачити людей, їхні запити (або ж не побачити). Адже це дитяча бібліотека, а в нас існує традиція водити дітей класами. Це не погано, але хочеться бачити і живий інтерес, щоб у дитини виникало реальне бажання проводити час у бібліотеці. Це непроста задача. Бо ми говоримо про велику кількість дітей з таким інтересом, не про унікальні випадки, яких і так вдосталь. Діти та підлітки мають усвідомлювати, чим саме вони можуть тут займатись, для чого їм це потрібно, має рости відчуття, що це місце, яке належить їм, де вони можуть робити що-завгодно, де немає пильного контролю і примусу. Це публічний простір, який належить кожному, і кожен має право проводити тут стільки часу, скільки вважає за потрібне.

Коли ми проводили дослідження потреб, найчастішою відповіддю батьків була: потрібно впевнитись, що в просторі безпечно – що дитина нікуди не піде без відома бібліотекаря, що дитину до 12 років можна залишити і за неї відповідатимуть. Другий за популярністю запит – щоб було чим тут зайнятися. Третє – найцікавіше – щоб у бібліотеці не було предметів низької якості, які візуально оточують дитину. Тобто щоб на дітей не впливала низькопробна картинка – паперові лебеді, соняшники з фольги і подібне. Адже часто батьки дуже відповідально ставляться до естетичного виховання дітей і дбають про достойне оточення, відкидаючи все зайве. Бібліотеки у більшості викликають стійку асоціацію – низький рівень візуальної естетики. І це не секрет.

Оновлений простір та можливості

Все, що нам вдалось реалізувати в просторі – це проект архітектора Андрія Бражника, співзасновника ГО «Бібліотека майбутнього», з яким ми розділяємо усі цінності, що вкладаємо в бібліотеки. Візуальна частина проекту, як і ідея, належать йому.

Один з головних наших стандартів – стандарт безбар’єрності. Він призначений для максимальної відкритості для усіх категорій населення, тобто в бібліотеці має бути однаково зручно і мамам з немовлятами, і людям з інвалідністю, і людям похилого віку. Тому що коли ми говоримо про безбар’єрність та інклюзивність, часто уявляють, що це тільки для людей в інвалідному візку, але варто також пам’ятати про велику кількість людей похилого віку, яким важко ходити. І йдеться не лише про тих, хто приходитиме сам, а й про бабусь та дідусів, які приводитимуть на заняття онуків – усім їм має бути комфортно. Базовий рівень комфорту дуже важливий у сприйнятті нового простору.

Часто в бібліотеках висять великі плакати, які повідомляють, що є вай-фай, і це подається так, ніби вони мають свідчити про велику перемогу. Але ж зараз це вже базова потреба – відвідувач вже не повинен запитувати, чи є мережа, а одразу дізнаватись пароль до неї. Так само, як і не потрібно просити дозволу, казати, що я на 5 хвилин, щоб зарядити мобільний. Хіба це не елементарна річ, з якої часом починаються великі зміни?

Наразі позиціонуванням в соцмережах та контролем якості заданого нами формату опікується окрема людина, її задача – оперативно реагувати на запити людей та фільтрувати їх, опікуватися додатковими господарчими питаннями, допомагати з будь-якими нестандартними питаннями.

Система надання послуг

Крок уперед – це ресепшн на вході в бібліотеку, де відвідувача зустрічають та консультують. Бібліотека може бути місцем не лише для читання, а й для роботи – вона є безкоштовним аналогом коворкінгу для тих, хто, до прикладу, розвиває малий бізнес і ще не може собі дозволити оренду робочого місця (в офісі чи коворкінгу). Хотілось би, щоб аудиторія з такими потребами збільшувалась. Відвідувачі можуть бути тут настільки довго, наскільки потрібно – користуючись інтернетом, розетками, простором. Це може бути місцем зустрічі для групи засновників стартапу, які навчаються в школі чи університеті.  

Варто окремо наголосити, що, орієнтуючись на потреби і загальні тенденції відкритих просторів, ми облаштували окрему зону для кухні, де можна приготувати собі каву, чай, комфортно перекусити, підігрівши їжу в мікрохвильовці, чи скористатись холодильником, якщо ви проводите в бібліотеці, наприклад, весь день.

Відкриті фонди

Відкриті фонди – це ще один важливий момент, який є вагомим психологічним фактором: навіть якщо відвідувачу не потрібна конкретна книжка, він може довго роздивлятися, знайомитись з асортиментом, придивлятись до того, що може зацікавити. Не потрібно мати конкретний запит, ідучи в бібліотеку. Це давня традиція будь-якої європейської публічної бібліотеки, яку нам вдалось успішно втілити. Далі будемо дивитися, як це працює.

Фонди бібліотеки поповнюються через державні програми, а також завдяки подарункам відвідувачів. Людям подобається приносити книжки, дарують у хорошому стані – нові чи свої мінімально читані – і це постійний активний процес, що триває з дати відкриття.

Також партнерські організації, з якими ми співпрацюємо чи лише починаємо працювати, пропонують допомогу в оновленні фондів. Ми, в свою чергу, відстежуємо запити та, за потреби, звертаємось до партнерських бізнес-структур, які можуть допомогти закупити необхідні книжки.

Цікаві — і не лише книжкові — заходи

Окрім своєї прямої функції – читання і видачі книг додому – бібліотека матиме позашкільну програму, організовуватиме додаткові заняття для дітей. Ми залучаємо партнерів, які регулярно проводитимуть заняття. 14 лютого починається курс з астрономії «Зоряне небо» для дітей різного віку – від 4 до 16 років. Розроблені різні програми, які ініціювала співробітниця Інституту Космічних досліджень України Тетяна Ковальчук-Скороход. Спеціально для курсу створені тактильні навчальні матеріали, які знайомлять дітей з космічною темою, зоряним небом, зокрема надувний планетарій, де за масштабами вказане місце усіх зірок. Ця тема викликає у дітей великий інтерес, хоча й батьки з радістю присутні на заняттях.

На вихідних – вже традиційно – відбуватимуться читання Літклубу Букмоль, одних з перших наших партнерів, спільні заходи з якими відбувались навіть впродовж усіх етапів ремонту.

Плануємо запустити курс програмування, де підлітків навчатимуть писати програми для ігор. Ще до запуску ми тестували подібний курс за програмою Python, для цього набирали групу за результатами тестів. Адже важливо, щоб відвідувачі володіли певною базою знань, мали однаковий рівень в групі. Курс був орієнтований на вік 14 років, діти відвідували заняття регулярно, 1 раз на тиждень.

Оскільки маємо 3-D принтер, заплановані курси для груп, де навчатимуть ним користуватись.

На вихідних ініціативна група студентів Інституту міжнародних відносин організовують кінопокази від групи «Кіно в ІМВ» для всіх бажаючих.

У співпраці з Міжнародним фестивалем документального кіно про права людини Docudays  22-30 березня буде реалізована щоденна дитяча програма (доросла відбуватиметься паралельно у кінотеатрі «Жовтень»).

Для дорослих відбуватимуться вечірні лекторії, найближча лекція – 21 лютого – буде присвячена міському дизайну. Проводитиме захід архітекторка Олена Добровольська, власниця студії Dream Design та авторка проекту будівлі Новопечерської школи.

У планах також маємо запустити опцію бібліоняні – популярну за кордоном можливість залишати дитину на кілька годин в бібліотеці. Поки вона займається або читає, батьки мають змогу вирішити певні свої задачі. Наразі потік відвідувачів ще не такий великий, але щойно запит сформується, така можливість з’явиться.

Перевтілення інших бібліотек у Києві

Усі перетворення бібліотек у Києві курує Департамент культури міста. На 2019 рік маємо план на оновлення наступних бібліотек різних районів. Все могло б відбуватися швидше, якби не традиція системи, яка поки не витримує нових підходів у втіленні робіт на місцях. Мова йде виключно про будівельників. Бібліотекарі ж на нашому шляху – дивовижні люди, з бажанням та енергією розвивати та розвиватися, усвідомлюючи, що процес довгий, емоційно та фізично непростий. Але більшість втомилася від відсутності трансформацій та неможливості відповідати потребам сучасності. І завжди будуть ті, кого все влаштовує і кому нічого не потрібно. І це нормально, це світовий баланс.

Книжки, що надихають та спонукають на зміни

 • Зараз (нарешті) читаю «Міста для людей», Йен Гел.  Ну як читаю, більше опрацьовую, креслю в книжці та виписую. Багато інформації, яку треба виписувати та обмірковувати. Це не література, яку можна просто читати та насолоджуватися. Для мене це робочий посібник.
 • Маргарет Юрсенар «Адріанові спогади». Література для серця від друга серця.
 • Слава Курілов «Сам в океані». Література від іще одного друга серця.
 • Сергій Плохій «Брама Європи». Кажуть, найкращий підручник з історії України. Це також не про читання, більше про пізнання та опрацювання. Процес повільний, але ефективний.
 • Нещодавно на репетиції треба було близько години зачекати і хтось залишив на столі «Мистецтво любові» Еріха Фромма. Шедевр.
 • У планах – «Фрагменты любовной речи» Ролана Барта. 

Людмила Іванівна, директорка бібліотеки

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

70 thoughts on “Коворкінг, 3D-принтер та плани на бібліоняню: як оновлювали Дитячу бібліотеку на Подолі

 1. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective.
  A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a amazing job with this. Additionally, the blog loads extremely quick for me on Chrome.
  Exceptional Blog!

 2. Hey I am so glad I found your website, I really found you by error, while I was looking on Bing for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a
  all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look
  over it all at the moment but I have bookmarked it and also
  added your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read much more, Please do keep up the fantastic
  job.

 3. I blog quite often and I truly thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
  I am going to bookmark your site and keep checking for new details about once per
  week. I subscribed to your RSS feed too.

 4. Wonderful article! This is the type of information that should
  be shared across the web. Disgrace on Google for not positioning this post
  higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)

 5. Hi! I’ve been following your weblog for a while now and finally got the
  bravery to go ahead and give you a shout out from Humble Tx!
  Just wanted to mention keep up the great job!

 6. Good day! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I
  can figure things out pretty fast. I’m thinking about
  creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions?
  Many thanks

 7. I know this website provides quality depending posts and extra information,
  is there any other web page which presents these kinds of things in quality?

 8. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having
  a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 9. When I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
  and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same
  comment. There has to be an easy method you can remove me
  from that service? Thanks a lot!

 10. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always interesting to read through content from other authors and practice a little
  something from other web sites.

 11. magnificent put up, very informative. I’m wondering why the other experts
  of this sector don’t understand this. You must continue your writing.
  I am confident, you have a huge readers’ base already!

 12. Hi this is somewhat of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance
  from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 13. Hi there! I simply would like to give you a huge thumbs up for your great info you have right here on this post.
  I am coming back to your web site for more soon.

 14. Please let me know if you’re looking for a author for your weblog.
  You have some really great articles and I believe I would be a
  good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please send me an email if interested. Kudos!

 15. Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested
  to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83
  views. I know this is totally off topic but I had to share
  it with someone!

 16. Having read this I believed it was really enlightening.

  I appreciate you taking the time and energy to put this short article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 17. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again.
  Anyway, just wanted to say excellent blog!

 18. Amazing issues here. I’m very happy to look your article.
  Thanks a lot and I’m having a look forward to contact you.
  Will you please drop me a e-mail?

 19. Hmm it seems like your site ate my first
  comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any recommendations for rookie blog writers?
  I’d really appreciate it.

 20. Hey excellent website! Does running a blog like this take a
  great deal of work? I have virtually no expertise in coding however I had been hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for
  new blog owners please share. I know this is off subject however
  I just needed to ask. Kudos!

 21. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords
  but I’m not seeing very good results. If you know of any please share.
  Thank you!

 22. wonderful points altogether, you just won a emblem new reader.
  What might you recommend about your submit that you simply
  made some days ago? Any sure?

 23. Hi my loved one! I want to say that this article is amazing, nice written and include almost all important
  infos. I would like to look more posts like this .

 24. Great blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using?

  Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 25. Nice blog here! Also your site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 26. I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody
  else know such detailed about my problem. You are amazing!
  Thanks!

 27. Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I suppose its ok to
  use a few of your ideas!!

 28. I don’t even understand how I stopped up here, however I
  thought this post was once good. I do not realize who you might be however certainly you are
  going to a famous blogger when you aren’t already.
  Cheers!

 29. Hello there! Do you know if they make any plugins
  to protect against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any
  tips?

 30. I was recommended this web site by my cousin. I’m
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed
  about my trouble. You’re incredible! Thanks!

 31. Hey! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to
  get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.

  If you know of any please share. Thank you!

 32. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 33. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 34. I was recommended this web site via my cousin. I’m no longer certain whether this submit is written via him as nobody else realize such targeted about my problem.
  You are amazing! Thanks!

 35. Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you finding the time and energy to put this short article together.
  I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 36. I was suggested this web site via my cousin. I am no longer positive whether this
  submit is written via him as no one else understand
  such exact approximately my difficulty. You’re wonderful! Thanks!

 37. After going over a handful of the blog posts on your web site,
  I honestly like your technique of writing a blog. I saved
  as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please
  check out my web site as well and let me know your opinion.

Залишити відповідь