Маленькі герої: 10 книг, де діти мудріші за дорослих

Мудрість не завжди приходить з віком. Іноді діти та підлітки виявляються більш кмітливими, сміливими, врівноваженими і мудрими, ніж дорослі. Вони роблять відважні вчинки, приймають складні рішення, зберігають спокій, коли руйнується світ, і просто глибше і проникливіше сприймають реальність. Маленькі і юні герої цих книг – саме такі.

Поки маленький Джеррі спостерігає за морськими гадами, тваринами і птахами, ловить в імпровізований басейн молюсків, плаває на нічну риболовлю, препарує гігантську мертву черепаху і селить на піддашші птахів, його дорослі родичі не пасуть задніх. Один брат постійно випробовує різну вогнепальну зброю, другий запрошує в гості диваків, які мають звичку припертися серед ночі, сестра вдаряється у спіритизм, а мама намагається зберігати спокій, але їй це не завжди вдається. На їхньому хаотичному фоні Джеррі з його природознавчими пошуками та експериментами виглядає юним академіком-натуралістом, стриманим і вдумливим. Що, втім, не заважає йому лишатися жвавим допитливим підлітком, завжди готовим до пригод.

«Птахи, звірі та родичі» – автобіографічна книжка зоолога і натураліста Джеральда Даррела, яка розповідає про його яскраве дитинство, проведене на острові Корфу. Дотепна, цікава і з величезною кількістю дивовижних цікавих фактів про тварин, а в українському виданні ще й розкішно ілюстрована художницею Марисею Рудською.

Останню частину серії пригод невгамовного Джорджа, юного науковця й астронавта, Люсі Гокінг писала уже без свого батька Стівена. Їхнього героя вона перенесла в майбутнє. Повернувшись із польоту у космос, Джордж виявляє, що минули десятки років, відколи він полетів, давні друзі постаріли, а світ змінився до невпізнання і став зовсім дивним. У країні, якою керує схиблений Трелліс Дамп, дітей виховують окремо від дорослих і роблять з ними якісь ну дуже нехороші речі. Намагаючись з’ясувати, що тут і до чого, і врятувати нову знайому – дівчинку Геро, Джордж знову опиняється у ролі єдиного адекватного підлітка серед божевільних дорослих. І йому вкотре доведеться приймати швидкі і зважені рішення, аби порятувати світ від загибелі.

Фантастика, антиутопія чи гостра соціальна сатира? У цій книжці є всього потрохи. Для дітей – захопливий сюжет,  для дорослих – впізнавані натяки і похмурі прогнози, які спонукають задуматися, куди ж прийде наш світ, якщо людство не змінить стратегію свого співжиття.

В автокатастрофі Обрі та її мама втрачають половину своєї сім’ї. Але горе доводиться переживати їм поодинці. В якийсь момент мама просто зникає, Обрі спершу намагається робити вигляд, що все гаразд, а потім, коли бабуся виявляє «згубу» і забирає дівчинку до себе, мусить зібрати себе докупи і вкласти в голові чимало речей. Як пережити втрату? Як вибачити мамі, яка не впоралася з травмою і залишила єдину доньку напризволяще? Як знову навчитися сміятися, бавитися, відчувати смак їжі і жити життям звичайної дитини?

Історія Обрі сплетена з болю і світла. Адже люди, які поряд, намагаються віддати їй якнайбільше підтримки. Не всім це вдається однаково добре. Але дружба з сусідською дівчинкою Бріджит і щирість та відкритість її родини стають для Обрі цілющими ліками. А ця пронизлива книжка може стати для читачів опорою, яка допоможе пережити травму, а також підказкою, як підтримати тих, кого спіткало горе.

Дім, в якому живуть діти, покинуті, скалічені, але не зламані, – це дійсно чудернацьке, химерне місце. Вони дають одне одному нові імена, пишуть свій власний епос і свої легенди, живуть за своїми правилами і, керуючись внутрішньою логікою, вибудовують ієрархію. Їхній світ настільки інший, закритий, впорядкованіший, за зовнішній, за світ «дорослих», що важко й уявити, як житимуть у ньому діти, коли Дому не стане. Кажуть, Дім – не назавжди, покинути його можна в різний спосіб. Але чи про це мріють діти?

Роман вірменської письменниці Міріам Петросян – дивна казка для дорослих, в якій органічно поєднуються жорстокість і ніжність, любов і зрада, розпач і надія, незгасне світло і непробудна пітьма. Кажуть, він повністю просякнутий якоюсь особливою магією. І якщо він «знайшов» вас, значить, вам справді потрібно його прочитати.

Вона бачить красу там, де інші не помічають, не соромиться говорити проникливі і щирі слова, які хтось інший назвав би надто пафосними, тішиться дрібницям і ніколи не припиняє фантазувати і мріяти. Маленька сирітка Енн з рудим волоссям, великим серцем і невгамовною уявою оселилася на фермі Зелені Дахи у літніх Метью і Марілли – і назавжди змінила їхні життя. Навіть втрапляючи у різноманітні халепи, вона вчить своїх близьких (і вчиться сама) бути мудрішими, добрішими і більш відкритими до світу.

Перша книжка канадської письменниці Люсі-Мод Монтгомері про Енн із Зелених Дахів заряджає життєлюбством, оптимізмом і вірою у маленькі – не чарівні, а цілком-таки земні, людські – дива. І з кожною наступною книжкою ця віра лише посилюється.

Спочатку підлітки, по суті, діти Катнісс і Піта перемогли у Голодних іграх (ще нікому не вдавалося зробити це удвох!), а потім і взагалі знищили арену, на якій відбувалися жорстокі бої. У третій частині антиутопії їм належить долучитися до повстанців у 13-му окрузі, аби скинути тиранію Капітолію. І Катнісс, зраненій фізично і морально дівчині, доведеться не лише стати Переспівницею, символом руху опору, але й приймати дуже складні рішення. Чи виявиться вона мудрішою за «дорослих» керівників повстання чи буде лише слухняною маріонеткою у їхніх руках? Саме час взяти на себе відповідальність.

Захоплива, яскрава і непроста історія про Катнісс-Переспівницю завоювала серця багатьох читачів і глядачів, адже була екранізована. Та навіть якщо ви дивилися фільм (і особливо – якщо він вам сподобався!), варто взятися за книжку, бо вона відкриє вам набагато більше.

Юній Флавії де Люс доводиться вплутуватися у небезпечні історії, намагаючись розгадати жахливі таємниці і розслідувати криваві злочини. Але дівчину це аніскілечки не обтяжує! Королева хімічної лабораторії, знавчиня отрут, надзвичайно кмітлива і зріла панночка залюбки перемкне свою увагу з набридливих і нелюбих старших сестер на щось справді цікаве, гостре і кримінальне.

Події книжки відбуваються у романтичній і похмурій атмосфері вікторіанської Англії, а розплутувати юна слідча буде зникнення рідкісної марки, яка належала самому королю Георгу. Цей захопливий детектив був відзначений Премією Агати Крісті за найкращий дебютний роман, приніс автору з десяток інших премій і став початком цілої серії книжок про харизматичну і кмітливу Флавію де Люс.

Чесна історія про те, що не всі юні пари, які клянуться у коханні одне одному, достойно витримують випробування незапланованою вагітністю, а їхні дорослі родичі не завжди поводяться виважено і мудро. Реакція Адріана на несподівану новину ошелешує Лінку: він віддає перевагу престижній освіті і творчому розвитку, а не радощам спільного батьківства. Вчорашні закохані розбігаються, і Лінці доводиться самотужки вчитися поєднувати підготовку до випускних іспитів і вступу з піклуванням про немовля, а головне – намагатися по-новому скласти всі важливі для неї справи і речі, аби вони вмістилися в це її нове життя.

Добре, що поряд є люди, здатні підтримати. Добре, що не всі хлопці-однолітки бояться відповідальності. Добре, що гаряче молоко з медом – прояв не спонтанної, а справжньої турботи. А роман «Молоко з медом» – правдива історія про мінливе життя, в якому є місце і для гірчинки, і для меду.

Коли ти – єдиний у місті підліток, а всі дорослі чоловіки явно чогось не договорюють, тобі не лишається нічого іншого, аніж взяти долю у свої руки. Тодд живе у містечку, мешканців якого спіткав Шум – вірус, який примушує чути чужі думки. Він же, кажуть, і винищив жінок міста. Відключитися від Шуму неможливо, але  й вірити йому не варто: дорослі навчилися брехати і в думках. Вони запевняють, що тиші не існує. І коли Тодд її нарешті почує, то зрозуміє декілька важливих речей про світ, в якому живе. І вже не буде таким, як був раніше.

Потужний молодіжний роман про дорослішання, ініціацію, відкриття зовнішнього світу у компанії несподіваного супутника і пошук себе у ньому – це лише перша частина трилогії-антиутопії Патріка Несса.

Одного вечора тато забрав синів з дому і перевіз їх в інше помешкання, зробивши вигляд, що так і має бути. Що це нове життя – така собі пригода, а його дівчина, яка була хлопчикам за маму, – не дуже важлива частинка минулого. 11-річний Бекет і семирічний Білл не розуміють, що насправді відбулося, шалено сумують за тим, як жили раніше, і підозрюють тата у різних нехороших штуках – наприклад, у тому, що він завів собі цілий гарем коханок. А ще старшого мучить думка про те, що він так і не зумів попрощатися з мамою перед тим, як вона померла… Та коли молодший прокидається вночі у сльозах, Бекет бере його на руки і вигадує чарівну казку про відважного і доброго хлопчика, який переплив океан у кріслі…

Ця книжка Лари Вільямсон – світла і зворушлива, з гумором написана історія про те, як важливо говорити з дітьми про все, у тому числі про «дорослі» проблеми.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

63 thoughts on “Маленькі герої: 10 книг, де діти мудріші за дорослих

 1. After looking into a handful of the articles on your site,
  I really appreciate your technique of blogging.
  I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back
  in the near future. Please check out my web site too and tell me how you feel.

 2. I like the helpful information you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and check once more right here regularly.

  I am slightly certain I’ll be informed plenty of new stuff proper
  right here! Best of luck for the following!

 3. Wow that was strange. I just wrote an extremely long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say
  wonderful blog! games ps4 allenferguson games ps4

 4. Thanks for your personal marvelous posting!
  I genuinely enjoyed reading it, you might be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will come back at some point.

  I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice
  holiday weekend!

 5. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my
  blog stand out. Please let me know where you got your
  design. Kudos

 6. Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you
  are a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and will often come back very soon. I want to encourage continue your great writing, have a nice day!

 7. Nice blog here! Also your site rather a lot up very fast!
  What host are you the usage of? Can I get your affiliate hyperlink for your host?
  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 8. Hi! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of people that I think would really
  enjoy your content. Please let me know. Thank you

 9. When I initially left a comment I seem to have
  clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment.

  Perhaps there is an easy method you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 10. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we
  are looking to swap strategies with others, please shoot me an e-mail if interested.

 11. Great website. Plenty of useful info here. I am sending it to several
  friends ans additionally sharing in delicious. And naturally, thank you to your sweat!

 12. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different
  web browsers and both show the same outcome.

 13. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this piece
  of writing i thought i could also create comment due to this sensible piece of writing.

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 15. scoliosis
  Yesterday, while I was at work, my sister stole my
  iphone and tested to see if it can survive a 30 foot drop, just so
  she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!
  scoliosis

 16. scoliosis
  Hi, i think that i saw you visited my blog so i got here to return the desire?.I am
  attempting to to find things to enhance my site!I guess its good enough
  to use some of your concepts!! scoliosis

 17. dating sites
  I was wondering if you ever thought of changing the structure of your blog?
  Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little
  more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2
  pictures. Maybe you could space it out better?
  dating sites

 18. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m
  having a hard time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 19. Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my
  own but I’m not sure where to begin. Do you have
  any ideas or suggestions? Cheers

 20. you’re actually a good webmaster. The web site loading velocity is incredible.
  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent
  activity in this matter!

 21. hello there and thank you for your info – I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload
  the website lots of times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m
  complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my email and could look out for
  a lot more of your respective intriguing content.
  Ensure that you update this again soon.

 22. I will immediately snatch your rss feed as I
  can’t to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me realize in order that I may just subscribe.
  Thanks.

 23. Greate post. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed an incredible job. I will definitely digg it and personally
  suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web site.

 24. Its like you learn my thoughts! You appear to understand a lot about this, such as
  you wrote the book in it or something. I feel that you just
  could do with a few p.c. to drive the message house a bit, however other than that,
  this is magnificent blog. An excellent read. I’ll definitely be
  back.

 25. I do trust all of the ideas you’ve introduced in your post.
  They’re really convincing and can definitely work. Still, the
  posts are too quick for starters. May just you please extend them a bit from
  subsequent time? Thank you for the post.

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 29. Good day! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Thanks a lot!

 30. With havin so much content do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of completely
  unique content I’ve either authored myself or outsourced but
  it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do
  you know any techniques to help reduce content from being
  stolen? I’d certainly appreciate it.

 31. Nice weblog right here! Additionally your website rather a lot up very fast!
  What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink for your
  host? I desire my site loaded up as fast as yours lol

Залишити відповідь