Мистецтво культових деталей: «Червона помада. Ода іконі краси»

Рейчел Фелдер — журналістка, яка спеціалізується на дослідженні питань краси, трендів та індустрії моди. Цього разу під її приціл потрапила червона помада (і недарма — її складно не помітити!) як певний образ чогось бажаного, який ми звикли бачити по телевізору, як символ впевненості, як атрибут модного культу. Червону помаду Рейчел обожнює настільки, що поставила нафарбовані нею губи на аватарку своєї сторінки в instagram та часто мимоволі її фотографує у різних проявах — червоний слід на чашці з кавою, яскравий макіяж на манекені, портрети відомих особистостей з чітко вираженими губами. Що ж, перевіримо, як її захоплення віднайшло свій прояв у книзі «Червона помада. Ода іконі краси», бо вже маємо щодо цього #ДвіДумки. 

Оглядачки

Мар’яна Хемій: Косметика — моя друга (після книжок, звісно) пристрасть. Щомісяця зростає колекція баночок із засобами для догляду та новими відтінками декоративної косметики. І навіть попри розуміння, що користуватися існуючими засобами зможу ще кілька років — аж поки вони не закінчаться, не можу забрати у себе приємність купівлі й нового експерименту. Згадую радість, яку відчуваю, обираючи, очікуючи й пізніше розгортаючи посилку, тому цілеспрямовано позбавити себе цих емоцій для мене було б надто жорстоко. Хоча ритуалів з повним мейком дотримуюся лише на вихідних і перед важливими івентами — тож більшість часу вони все ж лежать без діла.

Юля Дутка: У мене багато косметики, кілька полиць, кілька коробок: ціла колекція масок, кремів для обличчя та вигадливих туб з кремами для рук, та найбільша моя guilty pleasure — помади. І хоч щоразу обіцяю собі, що не заводитиму нові, поки не закінчу хоч якусь, але американська б’юті-підписка щомісяця надсилає мені нову. Але навіть майже з трьома десятками помад постійно шукаю нові відтінки та текстури.

Робота фешн-фотографа Шалонера Вудса, 1955 рік

Моя червона помада

Юля: Перша червона помада з’явилась у мене не так давно — і то як випадковість, виграш, завдяки всесильному рендомайзеру. До того не дозволяла собі виходити за межі нюдових тілесних та злегка рожевих блисків та строгу прозорість гігієнічних помад. Та, як зараз пам’ятаю, була зухвалого відтінку Firecracker — насиченого класичного червоного, який красиво виглядає на фото, на сцені, але ж… не в житті. Та вона мені підійшла! Звісно, щоб наносити її, потрібна була тверда рука та більше часу, але ж результат! Рейчел Фелдер наголошує на тому, що червона помада вимагає зосередженості, не можна фарбуватись нею на ходу (а тим паче на бігу!). А ще — гарної шкіри, тому, якщо любите червону помаду, подбайте про рівний тон.

Ту помаду я так і не закінчила (на жаль), але вона досі лежить в шухляді для фото (так, вона чудово імітує свіжу кров, тож періодично використовую її для відгуків на трилери), але з того часу в мене з’явилось чимало яскравих класично червоних, соковито ягідних та глибоких винних помад. Тому що червоні помади таки пасують всім (треба тільки знайти свій червоний), а от фіолетові — аж ніяк (перевірено!).

З червоною помадою я завжди почуваюсь впевненіше (часом і привабливіше) і загалом більш розкуто. А ти, Мар’яно? На тебе діє магія червоної помади?

Мар’яна: Колись на одному з майстер-класів з макіяжу почула фразу: «Червона помада пасує усім, треба тільки підібрати правильний відтінок». І, можна сказати, це усвідомлення змінило моє життя. Тепер в колекції близько 10 червоних помад різних відтінків, а серед поставлених собі завдань на рік — носити їх на щодень, не чекаючи свята чи особливих приводів. Тим більше — нанісши яскраву помаду сама створюєш це відчуття свята і винятковості дня, одразу покращується настрій і навіть світ сприймається по-іншому (пішла фарбувати губи червоним 😉 ).

Символіка, історія, мода

Юля: Пам’ятаєте вугільні стрілки Клеопатри? Додайте до цього ще яскраво-червоні вуста, бо імператорка любила помаду. Вона не знала про правило: акцент або на очі, або на губи. А навіть, якщо й знала, то не мусила йому підкорятись. Адже хто командуватиме імператоркою? Для Клеопатри помаду виготовляли з вельми дорогого інгредієнту, який подекуди використовують і зараз, — кошенілі (це перетерті жуки — приємного мало, але який красивий червоний колір виходить).

Червону помаду любили й у давньому Єгипті, і у середньовічній Франції, і на Венеційських карнавалах, і надто у ХХ столітті. Вона була красивою, але часто небезпечною: не тільки свинцеві білила вбивали жінок, але й помада з ртуттю.

Вона стала заявою суфражисток, які не боялись заявити про себе червоною помадою (яку для того сприймали виключно як атрибут актрис та… повій).

«Червона помада — як декларація сили, впевненості, хоробрості та жіночності — стала для жінок іще одним способом виявити свою дотичність до руху, — пише Рейчел Фелдер. — Помада також засвідчувала відхід від традицій та опротестовувала ставлення суспільства до жінок, що її носили».

Під кінець ХХ століття мода на червону помаду пішла на спад, щоб у ХХІ повернутись у силі та славі. Чи є тепер вона таким же потужним символом, як тоді? Не надто, адже зараз бути вільною можна й без помади. Але комусь з нею, особливо тою червоною, яка ідеально пасує, якось приємніше.

Мар’яна: Прагнення жінки мати ефектний вигляд, бути доглянутою і панувати над своїм віком не залежить від часу й обставин, в яких вони жили чи живуть. Але статус і статки дають ширше поле для експериментів, і жінки згодні йти на жертви, навіть ціною власного здоров’я, як ми це прочитали вище.

Макіяж і виразні губи є неодмінним атрибутом кіно, і тут теж не оминути ієрархії — на зйомках фільмів, де головну героїню грала Елізабет Тейлор, іншим акторкам забороняли використовувати помади яскравих червоних відтінків, щоб не перебирати увагу, призначену Тейлор.

Червона помада в різний час була візитівкою Мерилін Монро, Одрі Гепберн, Мадонни та інших зірок шоу-бізнесу. «Висока шляхетність цього кольору робить червону помаду улюбленим аксесуаром для червоної доріжки — із нею приходять і Ріанна та Леді Ґаґа, що задають моду й лишаються на її вістрі, і Джуліанна Мур та Наталі Портман, які віддають перевагу стилю, ближчому до класики».

Помаду використовували у фільмах, незалежно від того, чи в зображувану епоху вона використовувалась:

«Чи червоні губи, чи ні — залежить від моди того часу, в який знімалося кіно, — пояснює Дебора Надулман Лендіс, засновниця й директорка Центру вивчення дизайну костюмів імені Девіда Коплі при Школі театру, кіно й телебачення UCLA. — Губи в кіно червоні тоді, коли перевагу червоній помаді віддають глядачки, решта не має значення».

Ілюстрації до французької реклами помади 50-х років. Автор – Рене Ґрюо
Вейн Тібо, «Lipstiks» («Помади»), 1964 рік

Помадні війни

Юля: Інноваційні формули, ще не бачені відтінки, зручніша упаковка (помади ж не завжди пакували у звичні нам «гільзи», які можна викрутити навіть однією рукою), агресивний маркетинг — виробники помади дозволяли собі не зовсім чесну конкуренцію у рекламі, воюючи через стійкість, блиск, об’єм. Звісно, там не доходило до хрестоматійних порівнянь, як серед засобів для миття посуду, але ролик чи банер у шоу, яке дивились переважно жінки, — і продажі злітають до небес. А ще, якщо продукт облюбує якась зірка… звабливі вуста, як у Мерлін Монро — чому б і ні?

Як на мене, найбільшого успіху тут досяг Макс Фактор, який зробив ставку на лак у тон помаді — червоні уста та не менш звабливі червоні нігтики. Стати законодавцем моди — це завжди вигідно. Непогана, до речі, була мода, хоча добре, що минулась, адже я страшенно люблю фіолетові лаки, а помада цього кольору, як вже казала, геть не пасує.

В історії помади було не тільки переманювання клієнтів, а й працівників! Кожен новий відтінок сприймали як подію. Це тепер кожен більш-менш великий бренд щороку випускає новинки та кілька лімітованих відтінків, які треба купувати вже, бо потім не буде. Глянцеві, матові, металік, лакові — як між ними вибрати? Матові ж вже не в моді, так? Але ж їхня стійкість…

Нюдова проти червоної — хто ж переможе?

Мар’яна: Хіба матові вже не в моді? З’являються все нові й нові колекції, бренди експериментують з текстурами, пропонують революційну стійкість — коли від доторків помада не розтирається і не залишається ані на щоках, ані на бокалах чи одязі. І все ще залишається матовою.

У битві нюдової й червоної я б не ставила на когось одного — впевнена, у різноманітті вибору сила. Не кожна з нас обирає той один відтінок, з яким їй добре, раз і назавжди. Ми експериментуємо, досліджуємо, зрештою, робимо акцент на очах — і тоді доводиться обирати для губ щось стриманіше.

Рафаель Сойе, «Café Scene» («Сцена в кафе»), приблизно 1940 рік
Друкована реклама для помади Montezuma Red від Elizabeth Arden. Творці відтінку надихалися червоними елементами форми Жіночого корпусу морської піхоти США

Пряма мова

«Коли день не вдався, завжди можна скористатись помадою» (Одрі Гепберн).

«Червоний — це енергійний та життєдайний колір. Власне, це і є колір життя. Я люблю червоний і думаю, що він пасує до будь-якої статури і будь-якого часу. У кожного є свій відтінок червоного» (Крістіан Діор).

«Ти або пасуєш до червоної помади — або ні» (Боббі Браун).

«Швидкий мазок помади на губах додає хоробрості. Від червоного мазка губи перестають тремтіти. На коротку мить ця маленька туба набуває сили меча».(«Червоний знак мужності», Harper’s Bazaar, листопад 1937 року).

Хустинки із зображенням помади від Джонатана Адлера
Ріта Гейворт на кадрі з фільма «Gilda» («Гільда»), 1946 рік

Кому варто читати

Мар’яна: Усім, хто дозволяє червоній помаді бути — незалежно від того, чи ви вже її прихильниця, або ж тільки роздумуєте над тим, чи не спробувати б. Тим, хто любить історію стилів, моди загалом та певних їхніх складових зокрема. Кому подобається роздивлятися ефектні реклами, фотопортрети та занурюватися в різні епохи, звертаючи увагу на деталі.

Юля: Помадним маніячкам та косметичним гуру, а також тим, хто любить візуальні книжки, які гортати один кайф.

Кому не варто читати

Юля: Байдужим до косметики та її місця в історії.

Мар’яна: Якщо ви очікуєте глибокий аналіз феномену червоної помади. Якщо не цікавитеся модою, косметикою.

Схожі книги

Юля: «Виживання найгарніших. Наука краси» Ненсі Еткофф — там чимало про червоні уста та їхню привабливість, «Писана краса» Лізи Елдридж — про історію косметики та, певна річ, помаду.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

1 148 thoughts on “Мистецтво культових деталей: «Червона помада. Ода іконі краси»

 1. Thanks for finally writing about > Мистецтво культових деталей: «Червона помада.

  Ода іконі краси» – Блог Yakaboo.ua < Loved it!

 2. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.

  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway,
  just wanted to say superb blog!

 3. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more
  of your great post. Also, I have shared your website in my social networks!

 4. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that
  “perfect balance” between superb usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a very good job with this. In addition, the blog loads very fast for me on Opera.
  Superb Blog!

 5. I used to be suggested this website by my cousin. I am no longer sure whether or not this
  post is written by way of him as nobody else understand
  such unique about my problem. You’re amazing!
  Thanks!

 6. Have you ever considered about adding a little bit more than just your
  articles? I mean, what you say is important and all. Nevertheless just imagine if you
  added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this
  site could definitely be one of the best in its niche.
  Amazing blog!

 7. Hi to every one, the contents existing at this web site
  are genuinely amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
  games ps4 allenferguson games ps4

 8. May I simply say what a comfort to find a person that really understands what they’re discussing online.
  You definitely know how to bring a problem to light and make it important.

  A lot more people must check this out and understand this side of the
  story. It’s surprising you’re not more popular because you certainly have the gift.

  games ps4 allenferguson games ps4

 9. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting
  videos to your site when you could be giving us something informative to
  read?

 10. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all. However think of if
  you added some great graphics or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this site
  could certainly be one of the greatest in its niche.
  Superb blog!

 11. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you could be
  a great author. I will make sure to bookmark
  your blog and will eventually come back later in life.
  I want to encourage you to continue your great
  job, have a nice morning! asmr 0mniartist

 12. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.

  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 13. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

 14. Every weekend i used to pay a quick visit this web page, because i want enjoyment,
  since this this web site conations genuinely fastidious funny information too.

 15. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going
  to come back once again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich
  and continue to guide other people.

 16. Hi, Neat post. There’s an issue together with your site in web explorer, could check this?
  IE nonetheless is the market leader and a huge element of other folks will leave out your
  wonderful writing because of this problem.

 17. Excellent post. I used to be checking constantly this weblog and I’m
  inspired! Very useful information specifically the final section :
  ) I deal with such info a lot. I used to be looking for this particular info for a
  very lengthy time. Thanks and good luck.

 18. It’s in point of fact a nice and helpful piece of information. I’m glad
  that you simply shared this helpful information with us.
  Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

 19. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for fantastic information I was looking for this info for my mission.

 20. Hi just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same outcome.

 21. Appreciating the dedication you put into your website and in depth information you provide.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed
  material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 22. Betting can be of many types, with every type requiring
  its own legal arrangement. In Nevada, for example, there is what’s known as a”lawsuit”
  A suit is an agreement or a contract between a individual placing a bet and the individual or group
  placing the cash at stake. In some countries, a”gaming accounts” is made
  in which cash deposited into the account is retained by a bookmaker and isn’t accessible to players;
  others allow online gambling but don’t allow offline gambling.
  In the end, you will find”rollover” trades where the money
  in a player’s account is removed before it is used. This
  manner, the term gambling covers a vast range
  of transactions and can refer to every one of these, as each has its own set of conditions under which it may take place.

 23. That is very attention-grabbing, You are an excessively skilled blogger.
  I have joined your feed and sit up for in search of extra of your excellent post.
  Also, I have shared your website in my social networks

 24. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks,
  However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anybody getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond?
  Thanx!!

 25. I’m not sure why but this web site is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a problem
  on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 26. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get
  that “perfect balance” between user friendliness and visual appearance.

  I must say you have done a superb job with this. In addition, the blog
  loads extremely fast for me on Chrome. Exceptional Blog!

 27. Great article! That is the kind of info that are
  meant to be shared around the web. Disgrace on Google for now not positioning this put up upper!
  Come on over and seek advice from my website .
  Thanks =)

 28. It’s the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may I wish to counsel you
  few fascinating things or advice. Maybe you can write next articles relating to this article.

  I desire to read even more issues approximately it!

 29. Greetings! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My blog looks weird
  when browsing from my iphone 4. I’m trying to find a template or
  plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 30. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader
  amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to say, and more
  than that, how you presented it. Too cool!

 31. Greate post. Keep posting such kind of information on your
  blog. Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed a great job. I will
  definitely digg it and in my view recommend to my friends.
  I am confident they will be benefited from this web site.

 32. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up something new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this website,
  as I experienced to reload the web site many times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again very soon.

 33. Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 34. Hey! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this site? I’m getting sick and
  tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be great if you could point
  me in the direction of a good platform.

 35. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 36. Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a 40 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
  83 views. I know this is completely off topic but I had to
  share it with someone!

 37. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d
  certainly donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group.
  Chat soon!

 38. Good post. I learn something totally new and
  challenging on blogs I stumbleupon every day. It’s always helpful to read through articles from other writers and use something from
  their web sites.

 39. I believe that is among the most important info for me.
  And i’m satisfied reading your article. But wanna statement
  on few general things, The web site style is perfect, the articles is in reality nice
  : D. Good activity, cheers

 40. Excellent weblog right here! Additionally your web site lots up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your associate
  hyperlink in your host? I desire my web site loaded up as fast as yours lol

 41. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!

  Very helpful info specially the last part 🙂 I care for such info
  a lot. I was looking for this particular info for a very
  long time. Thank you and best of luck.

 42. I have read several just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how much attempt you put to make such a magnificent informative web site.

 43. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added
  I get several emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Cheers!

 44. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in trading links or maybe guest
  authoring a blog article or vice-versa? My
  website goes over a lot of the same subjects as yours and I feel we could
  greatly benefit from each other. If you might be interested feel free to
  send me an e-mail. I look forward to hearing from you!
  Great blog by the way!

 45. I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 46. Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established
  blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to
  start. Do you have any points or suggestions? With thanks

 47. Superb blog you have here but I was wondering if you knew of any community forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I can get advice
  from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know. Thanks!

 48. Good day! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 49. We stumbled over here by a different web address and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to looking over your web page again.

 50. scoliosis
  Its like you read my thoughts! You seem to know so much approximately this, such as you wrote the e-book in it or something.

  I feel that you just could do with a few p.c. to pressure the message home a little bit,
  however instead of that, that is great blog. A fantastic read.
  I will certainly be back. scoliosis

 51. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard
  time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S
  Sorry for being off-topic but I had to ask!

 52. free dating sites
  Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am going
  through difficulties with your RSS. I don’t know why I can’t join it.
  Is there anyone else getting the same RSS issues? Anyone
  who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!
  free dating sites

 53. scoliosis
  I always used to read paragraph in news papers but now as I am a user
  of net therefore from now I am using net for articles, thanks
  to web. scoliosis

 54. I’ve been surfing online more than 3 hours as of late, but I
  by no means discovered any attention-grabbing article like yours.

  It is lovely worth sufficient for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content material as you did, the
  internet will likely be much more useful than ever before.

 55. Massage therapy has been known as being a
  legal therapeutic art since the ancient civilizations.
  The first signs of its practice can be traced as far again since 2021
  B C in ancient China. Medi cal massage techniques are used for therapeutic functions one of early cultures.

  This therapeutic artwork was later adapted for various healing clinics by diverse civilizations also has really come to be understood as one of
  the absolute most common sorts of massage therapy.

  Medical care is result-oriented massagetherapy, mainly because of applying of some
  precise therapeutic intervention aimed at the specific physical problem that the individual poses to the
  massage therapist and also are administered
  with exact results after a thorough medical evaluation/examination from the certified massage therapist applying different proven practices.

  Medical care is also known to support relieve pain because of rheumatoid arthritis as well as
  other degenerative disorders, postoperative discomfort,
  migraine, menstrual cramps, pressure, muscle cramps, traumas, plus even more.
  It is also useful for the patients that are experiencing chronic
  discomfort. Chronic pain, in general, is usually a consequence of
  not only receiving the suitable nourishment or maybe to fix any imbalance that may be causing the pain. Medical massage is typically a
  part of the palliative care for medicine.

 56. How Issue Gambling Affects You

  From the sphere of online gaming one of many best issues on the discussion is
  that of betting. It’s is one among the absolute most popular games but nearly all of the gamblers don’t find out howto bet it directly.
  If you want to be a success within this match you have to know it
  also because Gambler’s psychology. It has been seen that the men and women who are successful in this particular game are those who have the ability
  of psych. You will find specific folks who may achieve success after having a couple
  situations in a game of Gambler’s psych and they keep playing when they lose.
  In fact they genuinely feel that if they eliminate a
  small they are still understanding and there isn’t any
  purpose in stopping.

  Gambling is against the law in various nations and you will find
  a number of cases where individuals have been detained and
  provided prison sentences such as betting. Thus individuals have been searching for a valid alternative to Gambilng.

  Casinos are one such location where people are providing gambilng a go.
  Casinos are a popular place in which gamblers can try their fortune and should they win money and also if they lose they
  will need to get out of the casino.

 57. I’ve been browsing online greater than 3 hours as of late, yet I by no means discovered any interesting article like yours.
  It’s lovely worth enough for me. In my opinion, if
  all site owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be a lot more useful than ever before.

 58. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at a
  few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy
  I discovered it and I’ll be book-marking it
  and checking back often!

 59. Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your
  post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please continue the rewarding work.

 60. Nice post. I was checking continuously this weblog and I
  am inspired! Extremely helpful information particularly the final section 🙂 I
  handle such information a lot. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time.
  Thanks and best of luck.

 61. Thanks for your marvelous posting! I seriously enjoyed reading
  it, you could be a great author. I will make sure to
  bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage one to continue your great work, have a nice
  morning!

 62. Greetings from Idaho! I’m bored to tears at work so I decided to check out your
  website on my iphone during lunch break. I love the info you present here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful blog!

 63. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 64. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this outstanding blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my
  Facebook group. Chat soon!

 65. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 66. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 67. Hey I amm so exxcited I found your blog page, I really found you by accident, while I was searchihg on Yahoo for smething else, Nonetheless I
  am here now and would just ike to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to go
  through it all at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the great work.

 68. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am experiencing troubles with your RSS. I donít understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS problems? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 69. This is the right webpage for anyone who really wants to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a fresh spin on a subject which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just excellent!

 70. I’m more than happy to discover this web site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every bit of it and i also have you book-marked to look at new things in your blog.

 71. This is the right blog for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a topic which has been written about for years. Wonderful stuff, just great!

 72. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 73. Greetings! I know this is kind of off topic but I was wondering which
  blog platform are you using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 74. I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever
  run into any browser compatibility issues? A handful of my blog
  audience have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any advice to help fix this issue?

 75. I’m very happy to find this website. I wanted to thank you for ones
  time just for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and i
  also have you bookmarked to check out new stuff on your web
  site.

 76. Thanks for some other excellent post. Where else may anybody get that kind of information in such
  a perfect means of writing? I’ve a presentation next
  week, and I am on the search for such info.

 77. Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same topics you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to
  shoot me an email.

 78. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 79. I think this is one of the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But want to remark on few general
  things, The web site style is ideal, the articles is
  really excellent : D. Good job, cheers

 80. Every Day our hacker group Will update the store with Fresh Cards, Paypal verified balance, Accounts store ( ebay,amazon,Bank login,fullz info dob ssn…)

 81. Greetings from Florida! I’m bored at work so I decided to check out
  your website on my iphone during lunch break. I enjoy the knowledge you provide here
  and can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

 82. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding
  one? Thanks a lot!

 83. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  http://cvt-portal.ru/showthread.php?tid=96575&pid=331259#pid331259.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 84. Российские компании начали наказывать сотрудников-антипрививочников. Как им противостоять — можно узнать
  по ссылке:
  http://english-german.ru/viewtopic.php?f=2&t=8063&sid=1f864d19c6f62db738d8a2f117c6e441.
  Согласно опросам, каждая пятая фирма уволила тех, кто отказался от прививок от коронавируса и при этом не имел на то медицинских причин. С одной стороны, руководство можно понять: они вынуждены под угрозой санкций перед региональными властями отчитываться о количестве привитых сотрудников и отказ от прививки воспринимают как нелояльность.

  Но это не значит, что можно на этом основании какого-то увольнять. По закону, если вы не привились, можно только отстранить от работы без оплаты, но рабочее место всё равно будет за вами. Фактически это отпуск за свой счёт. Если же начальство требует выбрать — прививка или работа, то тут переговоры нужно вести очень осторожно. Во-первых, на тему вакцинации с начальством лучше общаться не устно, а по электронной почте или в мессенджерах, и если указания были на словах, то об этом следует упоминать в переписке. Конечно, не стоит забывать делать скриншоты.

  Во-вторых, если дело дошло до отстранения (об этом работник уведомляется официальным приказом) или представители руководства требуют написать объяснительную, необходимо письменно указать, что вы временно воздерживаетесь от вакцинации и при этом не входите в число тех, кого обязали делать прививку актом региональных властей. Данный аргумент важен, так как, если вас заставляют вакцинироваться просто потому, что так хочет начальник, это незаконно.

  В-третьих, в случаях, когда не допускают на рабочее место, этот факт необходимо фиксировать. В любом случае приходить на работу нужно без опозданий и на камеру своего телефона снять, как вам не позволяют пройти на место исполнения служебных обязанностей. При этом во время записи надо назвать точные место, дату и время, когда происходит фиксируемое событие.

 85. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to
  “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance
  my site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 86. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts in this kind of house .

  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m satisfied to convey
  that I’ve a very good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I most indubitably will make certain to don?t omit this web site and give it a look regularly.

 87. You actually make it seem so easy with your presentation but I
  find this topic to be really something that I think I would
  never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of
  it!

 88. Vielen Dank für Die Schönen Bericht. Ich zufällig untersuchen dieses Thema für irgendwann . Die Waren und Details Sie zeigen, ich war nicht bewusst Über. Ich wird wahrscheinlich sein verfolgend Ihre Site jetzt und hoffentlich Sie können viel mehr Gedanken und Einsichten.

 89. Danke für Die Guten Kurzer Artikel. Ich sind untersuchen dieses Thema für irgendwann . Die Waren und Besonderheiten Sie zeigen, ich war nicht aufmerksam. Ich könnte sein folgend Ihre Website jetzt und mit etwas Glück Sie werden viel mehr Ansichten und Einsichten.

 90. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 91. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 92. [QUOTE][b]taiskilcont[/b], [url=http://you-art.ru ] Ищу опытного мужыка, мне 17 лет. [/url]
  [url=http://xxx-retro.ru ]Фото сомной [/url]
  [url=http://sexchika.ru Я классная) [/url]
  [url=https://ru.translate.freejournal.org/translate/1?to=en&from=ru&source=%3CQUOTE%3E%3Cb%3E%D0%A0%E2%80%99%D0%A0%C2%B5%D0%A0%D0%85%D0%A0%C2%B5%D0%A0%D2%91%D0%A0%D1%91%D0%A0%D1%94%D0%A1%E2%80%9A%3C%2Fb%3E%2C%20%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fdeinfeuer.ru%3E%20%D0%98%D1%89%D1%83%20%D0%BE%D0%BF%D1%8B%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%83%2C%20%D0%BC%D0%BD%D0%B5%2014%20%20%D0%BB%D0%B5%D1%82.%20%3C%2Fa%3E%20%0D%0A%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fbaraholka-online.ru%3E%D0%92%D0%BE%D1%82%20%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%20%3C%2Fa%3E%20%0D%0A%20%0D%0A%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fru.translate.freejournal.org%2Ftranslate%2F1%3Fto%3Den%26from%3Dru%26source%3D%253CQUOTE%253E%253Cb%253Enepomi%253C%252Fb%253E%252C%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fkinoclas.ru%253E%2520%25D0%2598%25D1%2589%25D1%2583%2520%25D0%25B7%25D1%2580%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BC%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D0%25BA%25D0%25B0%252C%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%252015%2520%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%2520%253C%252Fa%253E%2520%250D%250A%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fbezplana.ru%253E%25D0%259C%25D0%25BE%25D0%25B8%2520%25D1%2584%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25BA%25D0%25B8%2520%2520%253C%252Fa%253E%2520%250D%250A%2520%250D%250A%2520d0907bd%2520%2520%250D%250A%253C%252FQUOTE%253E%2520%250D%250A%253Cb%253E%25D0%25A0%25D1%2592%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25B0%253C%252Fb%253E%252C%2520%25D0%25A2%25D0%25BE%25D0%25B6%25D0%25B5%2520%25D0%25B8%25D1%2589%25D1%2583%2529%2520%2520%2520%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%2520%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B5%252014%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%26result%3D%253CQUOTE%253E%253Cb%253Enepomi%253C%252Fb%253E%252C%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fkinoclas.ru%253E%2520%25D0%2598%25D1%2589%25D1%2583%2520%25D0%25B7%25D1%2580%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BC%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D0%25BA%25D0%25B0%252C%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%252015%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%2520%253C%252Fa%253E%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fbezplana.ru%253E%25D0%259C%25D0%25BE%25D0%25B8%2520%25D1%2584%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25BA%25D0%25B8%2520%253C%252Fa%253E%2520d0907bd%2520%253C%252FQUOTE%253E%2520%253Cb%253E%25D0%25A0%25D1%2592%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25B0%253C%252Fb%253E%252C%2520%25D0%25A2%25D0%25BE%25D0%25B6%25D0%25B5%2520%25D0%25B8%25D1%2589%25D1%2583%2529%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%2520%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B5%252014%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%3E%D0%98%D1%89%D1%83%20%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%83%3C%2Fa%3E%20%20907bd27%20%20%0D%0A%3C%2FQUOTE%3E%20%0D%0A%3Cb%3Eschulylca%3C%2Fb%3E%2C%20%D0%A2%D0%BE%D0%B6%D0%B5%20%D0%B8%D1%89%D1%83%29%20%20%20%20%D0%BC%D0%BD%D0%B5%20%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%2013%20%D0%BB%D0%B5%D1%82.&result=%3CQUOTE%3E%3Cb%3E%D0%A0%E2%80%99%D0%A0%C2%B5%D0%A0%D0%85%D0%A0%C2%B5%D0%A0%D2%91%D0%A0%D1%91%D0%A0%D1%94%D0%A1%E2%80%9A%3C%2Fb%3E%2C%20%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fdeinfeuer.ru%3E%20%D0%98%D1%89%D1%83%20%D0%BE%D0%BF%D1%8B%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE%20%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%83%2C%20%D0%BC%D0%BD%D0%B5%2014%20%D0%BB%D0%B5%D1%82.%20%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3Dhttp%3A%2F%2Fbaraholka-online.ru%3E%D0%92%D0%BE%D1%82%20%D1%84%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B8%20%3C%2Fa%3E%20%3Ca%20href%3Dhttps%3A%2F%2Fru.translate.freejournal.org%2Ftranslate%2F1%3Fto%3Den%26from%3Dru%26source%3D%253CQUOTE%253E%253Cb%253Enepomi%253C%252Fb%253E%252C%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fkinoclas.ru%253E%2520%25D0%2598%25D1%2589%25D1%2583%2520%25D0%25B7%25D1%2580%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BC%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D0%25BA%25D0%25B0%252C%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%252015%2520%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%2520%253C%252Fa%253E%2520%250D%250A%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fbezplana.ru%253E%25D0%259C%25D0%25BE%25D0%25B8%2520%25D1%2584%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25BA%25D0%25B8%2520%2520%253C%252Fa%253E%2520%250D%250A%2520%250D%250A%2520d0907bd%2520%2520%250D%250A%253C%252FQUOTE%253E%2520%250D%250A%253Cb%253E%25D0%25A0%25D1%2592%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25B0%253C%252Fb%253E%252C%2520%25D0%25A2%25D0%25BE%25D0%25B6%25D0%25B5%2520%25D0%25B8%25D1%2589%25D1%2583%2529%2520%2520%2520%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%2520%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B5%252014%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%26result%3D%253CQUOTE%253E%253Cb%253Enepomi%253C%252Fb%253E%252C%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fkinoclas.ru%253E%2520%25D0%2598%25D1%2589%25D1%2583%2520%25D0%25B7%25D1%2580%25D0%25B5%25D0%25BB%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%2520%25D0%25BC%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B8%25D0%25BA%25D0%25B0%252C%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%252015%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%2520%253C%252Fa%253E%2520%253Ca%2520href%253Dhttp%253A%252F%252Fbezplana.ru%253E%25D0%259C%25D0%25BE%25D0%25B8%2520%25D1%2584%25D0%25BE%25D1%2582%25D0%25BA%25D0%25B8%2520%253C%252Fa%253E%2520d0907bd%2520%253C%252FQUOTE%253E%2520%253Cb%253E%25D0%25A0%25D1%2592%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25BB%25D0%25A0%25C2%25B0%253C%252Fb%253E%252C%2520%25D0%25A2%25D0%25BE%25D0%25B6%25D0%25B5%2520%25D0%25B8%25D1%2589%25D1%2583%2529%2520%25D0%25BC%25D0%25BD%25D0%25B5%2520%25D1%2583%25D0%25B6%25D0%25B5%252014%2520%25D0%25BB%25D0%25B5%25D1%2582.%3E%D0%98%D1%89%D1%83%20%D0%BC%D1%83%D0%B6%D1%87%D0%B8%D0%BD%D1%83%3C%2Fa%3E%20907bd27%20%3C%2FQUOTE%3E%20%3Cb%3Eschulylca%3C%2Fb%3E%2C%20%D0%A2%D0%BE%D0%B6%D0%B5%20%D0%B8%D1%89%D1%83%29%20%D0%BC%D0%BD%D0%B5%20%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%BE%2013%20%D0%BB%D0%B5%D1%82.]Мужчины вы где[/url] 265ac92
  [/QUOTE]
  [b]Марк[/b], И мне такого… мне уже 18 лет.

 93. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about making my own but I’m not sure where to begin. Do you have any tips or suggestions? Thanks

 94. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 95. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 96. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 97. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you some interesting things or advice. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!

 98. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 99. This is the correct weblog for anybody who desires to find out about this topic. You notice a lot its virtually laborious to argue with you (not that I really would want…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

 100. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 101. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 102. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 103. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads. I hope to contribute & aid other users like its helped me. Great job.

 104. I have been surfing on-line more than three hours as of late, yet I by no means found any interesting article like yours. It’s beautiful value sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just right content as you did, the web will probably be a lot more helpful than ever before.

 105. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 106. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 107. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 108. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 109. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 110. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 111. I would like to express my appreciation to the writer for rescuing me from this particular difficulty. Just after scouting throughout the world wide web and seeing concepts which were not powerful, I figured my life was gone. Being alive without the solutions to the difficulties you have solved all through the site is a crucial case, and the ones that could have adversely damaged my entire career if I had not come across your blog post. Your actual knowledge and kindness in handling a lot of things was tremendous. I am not sure what I would have done if I had not come across such a point like this. I am able to at this point look ahead to my future. Thanks for your time so much for this professional and amazing help. I will not think twice to propose your site to any individual who needs support on this matter.

 112. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 113. Throughout this grand scheme of things you’ll secure an A+ just for effort. Where you confused me personally was first on your facts. As people say, details make or break the argument.. And it could not be much more correct at this point. Having said that, allow me say to you just what did give good results. The authoring is definitely highly convincing and this is possibly why I am taking an effort to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Secondly, whilst I can easily notice a jumps in reason you come up with, I am not confident of exactly how you appear to connect your points that produce the actual final result. For right now I shall subscribe to your position but trust in the future you link the facts better.

 114. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 115. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 116. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 117. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 118. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 119. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 120. Have you ever considered creating an ebook
  or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same
  subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my
  audience would value your work. If you are even remotely interested, feel free to
  send me an email.

 121. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 122. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 123. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 124. My programmer is trying to persuade me to move to .net from
  PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites
  for about a year and am concerned about switching to
  another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content into it?
  Any help would be really appreciated!

 125. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 126. Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 127. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 128. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 129. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 130. I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post…

 131. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 132. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 133. I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!

 134. Greetings! Very helpful advice on this article! It is the little changes that make the biggest changes. Thanks a lot for sharing!

 135. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 136. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Kudos

 137. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 138. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 139. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently fast.

 140. I was wondering if you ever considered changing
  the page layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having 1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 141. I love your blog. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 142. Hey! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

 143. Ставки на мероприятия из мира спорта постоянно привлекают внимание большинства со всей планеты. Везунчики очень хорошо на ставках подрабатывают, причём постоянно. Важно подобрать надёжного букмекера. Один из надёжных вариантов БК – 1 win. Лучший обзор букмекера на портале betonmobile.

  2c91266

 144. I like the valuable information you supply for your articles. I’ll bookmark your weblog and check once more here regularly. I’m moderately certain I will be told lots of new stuff proper right here! Good luck for the next!

 145. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it? Any help would be greatly appreciated!

Залишити відповідь