13 романів – володарів Букерівської премії

Букерівська премія по праву вважається однією з найпрестижніших літературних нагород і є своєрідним «знаком якості» в книжковому світі. Вона заснована в 1968 році і вручається щорічно автору, що пише англійською мовою, за роман, опублікований у Великобританії. Грошовий еквівалент премії становить 50 тисяч фунтів, однак і автори, які потрапили до шорт-листа премії, отримують заохочувальний приз – по 2,5 тисячі фунтів кожен.

На початку вересня ми з вами дізналися, які 6 романів претендують бути відзначеними цьогорічною Букерівською премією. До короткого списку увійшли твори письменників з Великобританії, Канади, США, Ніґерії, Індії та Туреччини. Зокрема, за престижну нагороду вкотре боротимуться Салман Рушді та Марґарет Етвуд, які свого часу вже отримували Букера. Ім’я переможця 2019 року стане відомим уже незабаром, 14 жовтня. А поки що ми пригадуємо переможців попередніх років та пропонуємо вам підбірку букерівських романів в українському перекладі для проходження 14-го пункту осіннього бінґо від Yakaboo.

Роман, який став одним із найпопулярніших сучасних творів про Голокост. Німецький фабрикант гер Шиндлер рятує від винищення сотні євреїв, що працюють на його фабриці емальованого посуду в Польщі. Для цього йому доводиться прокручувати певні махінації з документами на власний страх і ризик. Але небезпека і загроза власному становищу не лякає Шиндлера, коли мова йде про життя інших людей. Така сміливість дозволить фабриканту назавжди вписати своє ім’я в історію… Роман «Список Шиндлера» екранізовано у 1993-му році, через десятиліття, відколи книгу було відзначено Букерівською премією. Фільм став оскароносним, а автор роману, австралієць Томас Кініллі, завдяки «Списку Шиндлера» став всесвітньо відомим та згодом отримав ще кілька престижних літературних нагород.

Іноді справа всього життя починає замінювати собою саме життя. Така доля спіткала й головного героя «Залишку дня» — дворецького Стівенса, зі щоденникових записів якого і складається цей філігранний роман Кадзуо Ішіґуро, нині вже і Нобелівського, а не тільки Букерівського лауреата. Уже в поважному віці Стівенс вирушає в подорож Англією, що стає чудовою нагодою для переосмислення чоловіком свого життя, яке він присвятив відданій праці в маєтку Дарлінґтон-Голл. Часи змінилися, власник маєтку також змінився, і тільки для дворецького його професійна честь залишається на першому місці. Чудовий роман-роздумування «Залишок дня» також став і неперевершеним фільмом 1993-го року, в якому роль Стівенса зіграв геніальний актор Ентоні Гопкінс.

Якби ж усі книги про війну і кохання могли бути настільки проникливими! Майклу Онтадже вдалося розповісти захопливу історію чотирьох випадкових людей так, ніби все це й справді мало місце в реальному житті. Друга світова уже майже відгриміла, але волею випадку один авантюрист-розвідник, сапер-сикх, юна канадська медсестра і її підопічний – безіменний і обгорілий до невпізнанності «англійський пацієнт», – опиняються на закинутій зруйнованій італійській віллі, полишені один на одного. Саме загадковий «англійський пацієнт» розповість своїм вимушеним сусідам про пристрасний роман із заміжньою жінкою, який воскрешатиме у своїй пам’яті і так, завдяки спогадам, повертатиметься у часи до тієї злощасної авіакатастрофи в Сахарі, яка назавжди змінила його життя і його тіло.

Ця лірична родинна сага буквально розлетілася по всьому світу, завойовуючи серця читачів: книгу індійської письменниці й громадської активістки Арундаті Рой перекладено більш як 40 мовами! Але мало хто може з першого разу повірити, що «Бог дрібниць» – дебютна книжка авторки. Життя в індійській провінції і гострі соціальні питання, пов’язані з кастовим поділом тамтешнього суспільства, описані  з глибоким розумінням усієї серйозності порушеної теми та з непідробним драматизмом оповіді. Життя заможної індійської сім’ї безповоротно змінюється в один день 1969 року. Приїзд Софі стає доленосним для близнят Ести і Рахель та призводить до трагічних наслідків… Одна з найбільш проникливих історій забороненого кохання.

Букерівська премія дісталася Ієну Мак’юену не так то й легко – аж із третьої спроби. Його романи у 1981 та 1992 роках потрапляли до коротких списків, однак принести нагороду письменнику зміг тільки «Амстердам» у 1998-му. Згодом, в 2001-му та 2007-му Мак’юен знову претендував на Букера, але другої премії в його арсеналі поки що так і не з’явилося. Герої «Амстердама» — це двоє чоловіків середнього віку: Клайв — амбітний композитор, який працює над написанням «симфонії тисячоліття», і Вернон — редактор однієї із лондонських газет. Їхня дружба доволі своєрідна: чоловіків поєднала між собою смерть колишньої спільної коханки. Загалом же роман присвячено вічній людській погоні за кар’єрою та славою, і моральним цінностям, якими при цьому багато хто часто готовий пожертвувати.

Роман Кутзее «Безчестя» переносить нас до пост-апартеїдівської Південно-Африканської Республіки і розповідає непросту історію життя одного університетського професора. Девід Лурі через свій зв’язок з однією із студенток поплатився власною репутацією. Втрата роботи поклала край його мріям про нові творчі здобутки. Тому йому не залишається нічого, окрім як покинути столицю – Кейптаун, і переїхати до своєї дочки в провінцію, де намагатися якось переосмислити пережите. Книга «Безчестя» принесла автору другу в його кар’єрі Букерівську премію. Перед тим, у 1983 році Кутзее уже був удостоєний високої нагороди за роман «Життя і час Міхаеля К.». А це свідчить про те, що на творчість південноафриканського письменника обов’язково варто звернути увагу.

Цього року Марґарет Етвуд бореться за право називатися двічі Букерівською лауреаткою. Її новий роман The Testaments, який є приквелом до вже знаменитої «Оповіді служниці», потрапив до шорт-лісту претендентів на премію. А от свого першого Букера канадська письменниця отримала 19 років назад саме за детективний роман «Сліпий убивця». Перед нами – історія двох сестер – Айріс і Лори. Простою вона може здатися тільки на перший погляд, адже фірмовий почерк Марґарет Етвуд обіцяє нам багато дивних таємниць у книзі. Письменниця майстерно змальовує своїх персонажів, яким точно є що приховувати… «Сліпий убивця» – це не просто роман про долю двох жінок та їх предків на «вінтажному» тлі XX століття, це ціла сімейна сага, якій притаманна і любовна інтрига, і детективна загадка.

Поціновувачі історичних романів-епопей точно не могли оминути увагою творчість двічі Букерівської лауреатки Гіларі Мантел. Вперше вона удостоїлась нагороди за книгу «Вулфголл», яка майстерно відтворює дух історичної епохи в Англії часів Томаса Кромвеля. Саме ця історична постать стала центральним персонажем роману Мантел, а прикрасили його сюжет хитросплетіння інтриг королівського двору, політичні залаштунки і тривожні суспільні настрої англійців у першій половині XVI століття. Якщо вам цікаво дізнатись, яким чином утворилась англіканська церква і які події спричинилися до початку епохи Реформації, прочитання цієї книги англійської письменниці стане чудовим способом заповнити прогалини своєї обізнаності в історії Європи.

«Везіть тіла» — це продовження «Вулфголлу», але схоже, що авторка настільки захопилася успіхом своїх романів, що історія Кромвеля в її виконанні має всі шанси на цьому не закінчитись, а стати трилогією. Поки Гіларі Мантел завершує роботу над третьою частиною циклу, пригадаємо, що і друга, так само, як перша, принесла їй Букерівську премію. У романі «Везіть тіла» придворний Томас Кромвель, якого ми вже знаємо як одного із найрозумніших, найхитріших і найпідступніших діячів своєї епохи, має намір виконати наказ короля Генріха VIII Тюдора і будь-якою ціною позбутися від його другої дружини – Анни Болейн. Саме заради Анни король свого часу розірвав зв’язки із католицькою церквою, але гострий розум дружини і відсутність спадкоємця трону спонукають його до нових навколопрестольних ігрищ.

На момент оголошення лауреата Букерівської премії 2013 року роман «Світила» став найбільшою за обсягом книгою в історії, що отримала цю нагороду. А переможниця – письменниця з Нової Зеландії Елінор Каттон – наймолодшою її володаркою. Дія роману відбувається у XIX столітті, у період, коли «золота лихоманка» охопила все новозеландське узбережжя і, зокрема, невеличке містечко Гокітика. У ньому починають відбуватися дивні події, пов’язані зі зникненнями та вбивствами. У цей ланцюжок таємничих подій, як виявляється, залучена ціла низка людей, на перший погляд, нічим не пов’язаних між собою. Але всім їм не дає спокою одне – золотий скарб, несподівано знайдений у хижі загиблого самотнього золотошукача.

Річард Фленаґан – сучасний австралійський письменник, який був нагороджений Букером у 2014 році за серйозний і складний роман про Другу світову війну. «Вузька стежка на далеку Північ» розповідає про будівництво так званої «Дороги смерті» – залізничної колії, що мала сполучати Бірму та Таїланд. На цьому будівництві гарували австралійські військовополонені, і для них «Дорога смерті» стала справжнім іспитом на виживання – там загинув чи не кожен другий. Історія Другої світової війни на тих фронтах, де воювала Японія – союзниця фашистської Німеччини, – залишається для нас багато в чому невідомою. А виявляється, там також розгорталися вкрай моторошні події. Всі ті жахіття на собі зміг відчути молодий військовий лікар Доріго Еванс, головний герой «Вузької стежки на далеку Північ», завдяки якому ми маємо шанс вкотре задуматися – що робить людину людиною, коли навколо вирує справжнє пекло?

Єдиний станом на сьогодні представник Ямайки, який отримав Букера, – письменник Марлон Джеймс. Дія його «Короткої історії» охоплює кілька десятиліть. У романі розповідається про реальні події, пов’язані із замахом на вбивство Боба Марлі (Співака, як він називається у книзі) в кінці 1970-х років. На тлі цього злочину Марлон Джеймс розповідає читачам також і про ямайську політику, бідність, соціальну нерівність, сутички місцевих банд за контроль та поділ території ямайських ґетто і, звісно ж, наркотики, які тоді буквально заполонили острівну країну. З усього цього вийшов багатошаровий промовистий роман на  дев’ять сотень сторінок, за який автору і вручили престижну літературну нагороду в 2015 році.

Ви теж завжди гадали, що Сполучені Штати Америки – це країна свободи і рівних можливостей? Букероносний роман Пола Бітті змусить вас переглянути свою думку. «Запроданець» – книга провокативна, адже порушує дуже складні теми: расизм, політкоректність, показна толерантність та наявність у суспільстві подвійних стандартів. Описуючи таке соціальне явище, як сегрегація, письменник постарався максимально занурити читачів у атмосферу «чорних» ґетто. Разом із головним героєм, який, власне, і намагався у своєму містечку відновити сегрегацію, сам при цьому будучи темношкірим, ми маємо шанс з іншого боку подивитися на сучасну Америку і її цінності. Пол Бітті виявився гострим сатириком і достойним майстром влучної, актуальної соціальної прози.

Ірина Стахурська
Менеджерка з комунікацій, працюю в аграрній сфері. За першою освітою – банкір. Палко люблю читати і все, що пов’язане з книжками. Віддаю перевагу художці, бо ніщо не зрівняється з задоволенням від прочитання доброго роману. Авторка інстаграм-блогу @book_klondike
https://www.instagram.com/book_klondike/

65 thoughts on “13 романів – володарів Букерівської премії

 1. Admiring the commitment you put into your site and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once in a while that
  isn’t the same unwanted rehashed information. Wonderful read!

  I’ve bookmarked your site and I’m including your
  RSS feeds to my Google account.

 2. Can I just say what a comfort to find a person that
  truly knows what they are discussing on the web.
  You actually understand how to bring a problem to light and
  make it important. A lot more people really need to look
  at this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular given that you most certainly have the gift.

 3. Wow, incredible weblog structure! How long have
  you ever been blogging for? you made running a blog glance easy.
  The entire look of your website is excellent, as smartly
  as the content!

 4. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you make this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my very own website
  and want to learn where you got this from or just what the theme is named.
  Kudos!

 5. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a
  colleague who was conducting a little research on this.

  And he in fact ordered me dinner simply because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!!
  But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic here on your web site.
  games ps4 185413490784 games ps4

 6. Its like you read my mind! You appear to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a
  few pics to drive the message home a little bit, but instead
  of that, this is fantastic blog. A fantastic read.
  I will certainly be back. games ps4 185413490784 games ps4

 7. I’m excited to find this site. I want to to thank you for your
  time just for this wonderful read!! I definitely liked
  every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff in your site.

 8. Hi there! I know this is sort of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established website like yours
  require a large amount of work? I’m completely new to operating a blog however I do write in my
  diary daily. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips
  for brand new aspiring blog owners. Appreciate it!

 9. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues
  with your site. It appears as though some of the text in your posts are
  running off the screen. Can somebody else please comment
  and let me know if this is happening to them as well?
  This may be a issue with my browser because I’ve had
  this happen previously. Thank you asmr 0mniartist

 10. I think this is among the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is perfect,
  the articles is really nice : D. Good job, cheers

 11. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was wondering what all is required to get
  setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would
  be greatly appreciated. Cheers

 12. Aw, this was a very nice post. Taking the time and actual effort to generate a superb article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

 13. constantly i used to read smaller articles or reviews that as
  well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.

 14. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 15. scoliosis
  You are so awesome! I do not think I have read through something like that before.
  So nice to discover another person with original thoughts on this
  topic. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that is
  required on the web, someone with a little originality!

  scoliosis

 16. scoliosis
  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly
  again as exactly the same nearly very often inside case you shield
  this hike. scoliosis

 17. scoliosis
  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it, you’re a great author.
  I will always bookmark your blog and will come back at some point.
  I want to encourage yourself to continue your great writing,
  have a nice evening! scoliosis

 18. I do not even know how I ended up right here, however I assumed
  this put up was great. I don’t recognize who you might
  be however definitely you’re going to a famous blogger in case you are not already.
  Cheers!

 19. Hello There. I discovered your weblog the usage of msn. This is a very neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to learn extra
  of your helpful info. Thanks for the post. I will definitely
  comeback.

 20. I’m really enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here
  and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?

  Superb work!

 21. Hello I am so delighted I found your blog, I really
  found you by mistake, while I was searching on Digg for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say cheers for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read much more, Please do keep up
  the excellent work.

 22. Hello! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be awesome if you could point me
  in the direction of a good platform.

 23. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 26. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it grow
  over time.

 27. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog
  and was curious what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% sure.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 28. Hiya! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or
  maybe guest writing a blog post or vice-versa? My website addresses a lot of the same subjects
  as yours and I feel we could greatly benefit from each other.

  If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Great blog by the way!

 29. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I will return yet again since I bookmarked it.

  Money and freedom is the greatest way to change, may you
  be rich and continue to guide other people.

 30. I’ve been surfing online greater than 3 hours today,
  but I by no means found any attention-grabbing article like yours.
  It is beautiful value sufficient for me. In my opinion, if
  all website owners and bloggers made good content as you probably did, the internet shall be
  a lot more useful than ever before.

Залишити відповідь