Нерозлий-вода: 12 історій про справжніх друзів

Пройти вогонь, воду і мідні труби, з’їсти пуд солі, підкорити вершину і перепливти океан – ти можеш це все і навіть більше, коли поряд з тобою надійний друг. Герої цих книг – друзі, які підтримують одне одного і в радощах, і в турботах. Але вони насамперед люди, схильні припускатися помилок, змінюватися, відчувати слабкість. Якою різною буває дружба, дізнаєтеся із книжок, які увійшли до цієї підбірки.

Безмежно щира, світла і  до гикавки смішна історія про дружбу двох дівчат почалася із доволі делікатної ситуації (спойлерити не буду :)). А продовжилася нескінченними пригодами пухкенької Маньки-Манюні з войовничим чубчиком і довготелесої Нарки-Наріне, у які було по вуха втягнуто обидві їхні родини – і грозу усього вірменського містечка Ба, і обидвох татусів, і одну маму та трьох Нарчиних сестричок. Колоритні персонажі, кумедні дитячі витівки, продиктовані невгамовною фантазією і смачні рецепти – це лише кілька складників, які зробили «Манюню» і її продовження (у серії є ще дві книжки) справжніми хітами.

Що важливо, кожен розділ «Манюні»  –  це повноцінна історія. Тому її можна смакувати потрошки, щовечора, як ложечку запашного абрикосового варення до чаю.

Це історія про те, як бути дитиною, дівчинкою у повоєнному Неаполі, в нетрях бідного кварталу. Світ за його межами видається далеким і трохи казковим. Світ у його периметрі просякнутий криками, грубою лайкою, насильством і виживанням. Дві дівчинки, Лену і Ліла, борсаються у цьому світі і прагнуть вийти за його межі. Одній вдається це втілити фізично. Інша зуміє, залишаючись у просторі кварталу, переламати застарілі поняття і усталені стосунки, замішані на принципах кровної помсти. Не одразу і не назавжди – але бодай якось. Їхня дружба – це суміш підтримки, захоплення і конкуренції: коли ти надихаєшся подругою, але водночас хочеш бути не просто такою, як вона. Хочеш стати кращою.

«Моя неймовірна подруга» – перша книга, яка належить до «Неаполітанського квартету», циклу романів Елени Ферранте, яким зачитується вся Європа. Тож неймовірна дружба Лени й Лілу матиме продовження – і вона точно не буде простою.

Книжка із заспокійливою назвою від творчого тандему Нікуліна-Бакулін, попри обіцянку, нічого доброго своїм героям не віщує. Це історія про те, як підліткова дружба не витримує випробування дорослішанням: коли Антон, Сашко, Марічка й Катя виростають, їхні мрії і клятви розбиваються об цинізм і жорстокість «дорослого життя». Так буває, коли замість дружби приходять інші цінності – прагнення вигоди, помсти і задоволення своїх бажань та амбіцій.

Динамічна історія, у якій на персонажів чекає чимало випробувань, а на читача – багато гострих моментів, лишає по собі гіркуватий післясмак і відчуття кількох прожитих життів. Чому час так сильно змінив чотирьох друзів, чому фраза «все буде добре» принесла їм стільки болю? Чесні відповіді знайдете у романі.

Молодіжний роман німецького автора Фінна-Олє Гайнріха – про те, як двоє друзів після закінчення школи зважилися зробити дещо шалене – помандрувати до Стамбула. Ці хлопці не просто друзі, а майже брати: батьки Яніка прийняли до себе Самюеля як рідного, підтримуючи і морально, і матеріально. Самюель, який вважає себе турком, хоч і народився в Німеччині, прагне віднайти у Стамбулі не тільки свого батька, а й свою ідентичність, зрозуміти, хто він насправді, і Янік складе йому компанію. Не тільки для того, щоб розділити пригоду, а й для того, щоб зрозуміти, чи була справжньою їхня дружба і чи триває вона досі – попри те, що сталося вдома.

«Руки розбійника» – це історія про подорож, дружбу і про те, як підлітки у пошуках себе спираються на орієнтири, що іноді виявляються хибними, як прагнуть здаватися ліпшими, але не завжди можуть бути такими, якими здаються.

Дебютний роман фронтмена гурту «Фіолет» Сергія «Колоса» Мартинюка – це теж історія про мандрівку друзів дитинства, але без чітко визначеного маршруту і видимої мети. Оповідач і Пі, такий собі філософ-волоцюга, брутально-романтичний капітан Смуток без свого корабля, мандрують автостопом, випадковими автобусами й поїздами, заводять нових знайомих, зустрічають старих приятелів, падають в обійми жінок і рішуче вислизають, аби повернутися на Дорогу.

Якщо ви любите роуд-муві, рок-музику, історії з дитинства, невимушений ритм оповіді і життя, яскраві цитати, які можна набивати на своєму тілі як фрази, які досконало дійсність, химерних персонажів і атмосферу тремкого передчуття – як затишшя перед літньою грозою, як мить, коли має статися щось важливе, – «Капітан Смуток» закохає вас у себе. Тільки дайте йому шанс. 

Свіженький роман від Павла Коробчука – це також історія дорослішання чотирьох друзів, але на тлі становлення Незалежності України. Ян, Юра, Ден і Віта – типові діти 90-х. Якось, гарячого серпневого дня, повертаючись зі своїми інструментами з музичної школи, вони натрапляють на похоронну процесію. Цього дня хоронять і Радянський Союз. І хоч діти про це не знають (як і їхні батьки не знають теж, як їм жити в новій реальності і новій країні), але таких символічних збігів, паралелей і повторів у романі Павла Коробчука буде чимало. «Ключові клапани» – текст продуманий. Жоден епізод, жодна деталь тут не випадкові – і тим цікавіше спостерігати за розвитком персональних історій чотирьох друзів.

Хто зростав у 90-ті, той знає: легко не буде. На героїв «Ключових клапанів» чекають пошуки, невдачі, маленькі перемоги і страшні падіння. Хтось виявиться пристосованішим і зможе з цим впоратися. А комусь не вдасться випливти з буремних десятиліть Незалежності живим.

Перший гуцульський детектив відкриє для вас магію Карпат, історію зйомок фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» і секрети, пов’язані із прототипами героїв з однойменної повісті Коцюбинського. Дія роману розгортається у трьох часових вимірах. Перший – у прадавніх горах, де духи сусідять з людьми, а Обмінник, прийомний син Чугайстра закохується в людську дівчину. Другий – у Криворівні, куди приїздить геніальний Параджанов разом зі знімальною групою і не лише знімає кіно шедевр, а й закохується у гуцулів та їхні традиції. Третій – у сучасному світі, де колеги-друзі журналістка Олеся й оператор Ярема намагаються розплутати  тугий клубок, в якому змішалися легенди, літературні сюжети і родинна історія дівчини.

Містичний і колоритний детектив, у канву якого вплетено реальні факти й анекдоти, які траплялися насправді – це не тільки захопливе чтиво, яке відкриває чимало правди про зйомки «Тіней…» Параджанова, але й дуже атмосферна розповідь про те, як дружба переростає у дещо більше.

Літератор Джейк, який пройшов війну не без наслідків для тіла й душі, збавляє паризькі вечори і вікенди у компанії приятелів. Серед них – дещо інфантильний письменник-американець Роберт Кон і чарівна, повна життя і меланхолійної бентеги леді Брет Ешлі. Яскрава Брет, втілення сексуальної свободи, звикла плювати на «суспільну думку» і закохуватися зі швидкістю вітру. У неї ніжні почуття до Джейка, вона збирається заміж за Майкла, а інтрижка з Робертом Коном лишає по собі не дуже приємний післясмак, здатний перепаскудити найгарячішу іспанську фієсту, на яку вони вирушають великою і різношерстою компанією. 

Гімн «втраченого покоління», заснований на реальних епізодах з життя автора, – це мастрід для тих, хто хоче пізнати творчість Гемінгвея і дух епохи. У центрі роману – історія про друзів, які поїхали подивитися на кориду у місті Памлона. Спека, пристрасть, алкоголь – шалена, гримуча суміш. Але це лише фасад, за яким ховаються травми й тривоги міжвоєнного покоління…

Живий і пронизливий молодіжний роман, написаний на початку 1960-х років, уже став американською класикою. Його авторка на той час сама була підлітком, тому зуміла переконливо передати атмосферу, в якій жила молодь маленьких містечок. В романі С.Е.Гінтон підлітки діляться на два угруповання, відповідно до свого соціального статусу: бідніші – «маслюки», багатші – «соци». Перші – байдуже, якими б чесними, розумними, обдарованими і порядними не були – носять на собі тавро хуліганів і дрібних злочинців, і хоч-не-хоч, а мусять йому відповідати. Другі – «золоті» хлопчики та дівчатка на дорогих тачках, які не знають ліпшої розваги, ніж спіймати «маслюка» і побити його до півсмерті.

Війна з чужими проти міцної дружби, яка об’єднує «своїх», прагнення вирватися з середовища, проявити себе, стати кращим – проти відданості побратимам, яка змушує робити не дуже законні вчинки. Чесна, драматична, зворушлива, до болю пронизлива історія братів Кертісів та їхніх друзів – це однин із найкращих романів про американську молодь, який досі не втрачає актуальності.

Вирушити у довгий, виснажливий і ризикований похід Стежкою Аппалачів – ще те випробування для дружби, надто ж якщо й вона не так щоб дуже міцна. Білл Брайсон вибрався в таку мандрівку у компанії давнього приятеля Стівена Катца, в минулому якого – проблеми з алкоголем і фінансами. І ось двоє лінюхів, обидва в не дуже хорошій фізичній формі, запаслися спорядженням, провізією, картами і оптимізмом – і рушили у похід через густі ліси і скелясті підйоми і спуски, дощі і палюче сонце, болота і річки до кінцевої точки маршруту. Ночі в прихистках для туристів, знайомства з приємними і не дуже мандрівниками, періодичні вилазки в «цивілізацію»… Головна інтрига – чи не втомляться ці чоловіки від своєї мандрівки й одне від одного, чи вдасться їм пройти свій шлях до кінця. 

«Прогулянка лісами» – це надзвича йно весела й дотепна нон-фікшн історія, яка розповість чимало про природу й маленькі міста великої Америки, а також про те, яким благословенням і водночас випробуванням може стати дружба.

Дотепна історія від «королеви модернізму» Вірджинії Вульф про дружбу собаки й людини у дуже красивому українському виданні – це гарна нагода познайомитися з творчістю авторки для всіх, хто цього досі не зробив. У ній – біографія британської письменниці Елізабет Баррет, показана крізь призму життя її улюбленця, спанієля Флаша. Адже пес – це не тільки вірний друг, щоденний супутник і свідок важливих подій. Він – джерело невимовної любові і водночас ревнощів, а отже, його історія не буде простою.

Цей невеличкий за обсягом роман точно припаде до душі любителям песиків і модерної британської прози. 

Мемуари «хрещеної мами панк-року», поетеси і музикантки Патті Сміт – це, найперше, історія її стосунків із художником та фотографом Робертом Мепплторпом. Друзі, коханці, споріднені душі – одне для одного вони значили більше, ніж можна окреслити якимись словами. І Патті Сміт дуже щиро, відверто, цікаво і красиво розповідає про розвиток їхніх стосунків та їхньої творчості, занурюючи читачів у неповторний світ нью-йоркської богеми 60-х років.

Мистецькі експерименти, бідність і поневіряння, вибір – купити хліба чи піти в музей, вишукане й екстравагантне середовище мешканців культового готелю «Челсі», відомі у світі мистецтва, моди, музики й кіно імена, які ніби оживають на сторінках спогадів Патті Сміт. Все це перетворює її мемуари на захопливу хроніку бунтарської епохи, з якою варто ознайомитися.

Віталіна Макарик
Журналістка, редакторка, блогерка і пристрасна читачка і мама двох дітей. Люблю каву, цікаві тексти різних жанрів і підліткову літературу. Мрію про те, щоб у добі було більше годин, щоб встигнути написати і прочитати усе, що хочеться. Але коли кількість непрочитаних книжок у «списку очікування» скорочується до п’яти, починаю панікувати. Поки збираюся написати свій роман, з насолодою читаю чужі і обожнюю про них говорити.
http://vityska.pp.ua/

14 thoughts on “Нерозлий-вода: 12 історій про справжніх друзів

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

Залишити відповідь