Як воно, бути «Без Меріт»: життєствердна історія про непросту сім’ю

Авторка книг для підлітків і молоді у своїх книгах любить порушувати важкі питання: самотності, психологічних проблем, заплутаних стосунків з оточенням. Книжка «Без Меріт» не стала виключенням. Та не все так темно й страшно, ще блищить промінчик надії, бо історія є насправді життєствердною — обіцяють оглядачки блогу Yakaboo, які мають про роман #ДвіДумки.

Оглядачки

Юлія Дутка: Книжки Колін Гувер постійно збирають нагороди за версією читачів та мають величезні наклади. Чим же ця американська письменниця так приваблює вередливу аудиторію янґ-едалту? Власне, через це я й надумала читати «Без Меріт». Що ж, авторська манера мене захопила. Гувер вдалось висвітлити низку болючих тем у вельми приємній для читання книжці. Тому читатиму авторку ще. Ще не раз.

Віталіна Макарик: Колін Гувер пише у жанрі янґ- та нью-едалт (друга категорія стосується читачів віком 18–30 років), і це стовідсоткове попадання у мої читацькі вподобання. Її романи надовго затримуються у списках бестселерів New York Times і кілька разів отримували відзнаку «Вибір року» від користувачів читацької платформи Goodreads. Але мене вона вчепила не цим, а обіцяною в анотації історією про дивну сімейку, самогубство і підліткові проблеми. Звичний набір як для янґ-едалту, але секрет Колін Гувер у тому, що вся ця історія виявилася надзвичайно життєствердною.

Коли знаєш таємниці всіх довкола

Віта: Меріт — типова дівчина-підліток з нетиповою сімейкою. Кожен зі своїми дивацтвами, і ні з ким у неї нема близького контакту, хіба з найменшеньким, зведеним братом Мобі, який ще не встиг надбати своїх таємниць, котрі зіпсують його остаточно. А так — ні старший брат, такий правильний і позитивний юнак, що аж нудить; ані сестра-близнючка з нездоровою прив’язаністю до хлопців, які лежать на смертному одрі, особливого тепла до неї не виявляють. Тато примудрився закрутити роман із жінкою, яка доглядала його дружину, поки та хворіла на рак. І мало того, що обох звуть Вікторіями, так ще й обидві досі мешкають у цьому домі — нова у подружній спальні, стара — у підвалі. Як із цим всім не збожеволіти?

Але Всесвіт вирішує, що Меріт цього замало, і посилає їй хлопця, в якого вона готова до безтями закохатися, якби він не зустрічався з її сестрою і не мешкав у них вдома, і дивака-автостопера з чудернацьким ім’ям Щастунчик, який, виявляється, теж їде до неї додому. І все це було б не так нестерпно, якби кожен із них не приховував якісь секрети… Хоча й без таємниць таке життя, як у них, важко взяти за «норму», як гадаєш, Юлю?

Юля: Дозволю собі процитувати Павла Глазового «От сімейка, так сімейка, хоч тікай із дому» — десь такі емоції викликають у мене Восси. Хата в церкві, мама в підвалі, дітиська — всі на купу, а тут ще й цей хлопака невідомо звідки взявся. Але проблеми у сім’ї помічає тільки Меріт. Для решти — норм. Нехай так і буде. А що інші живуть інакше? (принаймні не в церкві, хіба ні? Хоча чому мене церква дивує, колись зупинялась в гостелі при монастирі…).

Поки читачі чудуються тому, як Восси налагодили свій побут, в Меріт аж дах зриває від неправильності цього всього. Вона просто забагато знає про свою сім’ю: щось побачила випадково, коли прогулювала школу, у чомусь взяла участь не зі своєї волі — і все це разом наростає у величезну снігову кулю, яка колись стане лавиною, а потім знищить хату-церкву і тих, хто в ній.

Для Меріт цього забагато. У неї, як і у кожного підлітка, повно своїх проблем, їй не треба ще цього всього багажу зверху, їй вже досить. Вибух наближається. І він буде.

Підліткова депресія як суспільна норма

Юля: Ми звикли до того, що підлітки дратівливі, конфліктні та постійно чимось засмучені. Ми самі такими були. Може, трохи не такими, але прекрасно уявляємо цей підлітковий чорно-білий світ, якому, здається, хочеться зовсім тебе доконати. Тому не дивно, що за цими симптомами, які просто волають про допомогу, не бачимо прогнозованої відповіді — депресія. Донедавна депресія навіть хворобою не вважали, а лінощами, небажанням працювати над собою і знайти собі заняття. «Просто робити нічого не хоче», — десь так говорили про людей з депресією. А тут справа не в бажанні, а в можливості. Просто не може нічого робити.

От і Меріт не розуміє, що з нею відбувається. Її особиста криза переростає у глибоку депресію, пустку, яку не здатні заповнити ні чужі кубки, ні його малюнки, ні переодягання статуї Ісуса у вітальні. Це — не ліки. І постійне нагадування про те, що хтось таки має нормальне життя ще більше ранить міс ненормальність, якій все так набридло, бо не має сенсу.

Меріт намагається відшукати у своєму житті сенс, але, зважаючи на те, що над цим питанням людство б’ється тисячоліттями, в неї не особливо виходить. Тож вона вирішує, що сенсу немає. А він таки є… Правда ж, Віто?

Віта: Звісно, але важко його побачити чи відчути, якщо сама почуваєшся невидимкою. Меріт тижнями пропускає школу, спить цілими днями й не завжди згадує про те, що треба поїсти, але на це ніхто особливо не зважає. Вічно невдоволена підлітка, яка замикається у своїй кімнаті, гиркає на близьких і має дивні хобі, типу збирати переможні кубки з конкурсів та змагань, виграні кимось іншим, — це ж нормально як для такого віку. Сама Меріт теж так вважає. Та навіть суїцидальні нахили списує на підлітковий вік. Камон, хто в тому віці жодного разу не замислювався про те, щоб наковтатися таблеток чи порізати зап’ястя, не уявляв, як ті, хто не цінує тебе, побиватимуться за тобою?

От тільки не кожен від думок переходить до реальних дій, на щастя. А Меріт — так. Те, наскільки близько вона підійшла до смерті, лякає не тільки її, але й усіх рідних. Але той лист, який дівчина написала перед тим, як поставити фінальну крапку свого життя, дещо розмиває почуття жалю до неї. Складно жаліти доньку чи сестру, яка звинувачує тебе у жахливих речах, так до пуття й не розібравшись, а що ж насправді відбувається. Чому вона це робить — бо хоче завдати їм болю? Чи тому, що їй самій усе це жахливо болить?

З Меріт. Рецепт подолання депресії

Віта: Встановлення правильного діагнозу — перший крок до одужання. Без нього не зрушиш ніяк. Саме це і робить Меріт для своїх рідних: відкриває їм очі на те, що з ними відбувається і як це виглядає збоку. Чи зробить хтось такий жест і для неї? Адже можна скільки завгодно виправдовувати свої вчинки «перехідним віком», але коли у чек-лісті симптомів депресії ставиш галочку навпроти кожного пункту, то в якийсь момент стає не до сміху. До речі, підозрюю, що Колін Гувер виписала цей епізод ще й для того, аби читачі також принагідно могли себе перевірити і зрозуміти — чи пора їм звернутися за допомогою чи підстав для хвилювання немає.

Щоб вибратися з депресії, треба визнати її присутність. А ще можна дозволити собі робити спонтанні й імпульсивні вчинки — набити тату, бути щирою, закохатися, вибачити й попросити вибачення. Але аж ніяк не займатися самолікуванням. Коли в тебе запалення легень, ти йдеш до лікаря, і депресія — це аж ніяк не менш вагомий привід звернутися за допомогою до фахівця, нагадує авторка.

Юля: Інтуїтивно Меріт знаходить вихід. І «без Меріт» перетворюється у «з Меріт». А ще їй допомагають, коли нарешті усвідомлюють масштаб. Не переживають, як біля розбитого яйця, а вельми конструктивно (і навіть занадто як для сім’ї, яка живе в церкві) діють. Бо все ж рідні, а не так, як здавалось головній героїні з прірви депресивного бачення.

Восси — не такі вже й погані, хоча в кожного свої секрети в шафі (але то вже не секрети, бо, якщо знає Меріт…), але хто ж живе без таємниць, яким не пишається. Погляньмо на цю людину у білому пальті! Тут єдність стає розв’язанням проблеми, адже гуртом і батька легше бити (і батька Восса таки варто би було лупнути за те, що він вижив отця з церкви, хай би яким той був).

Скинувши тягар хвороби та знайшовши сенс, Меріт немовби перероджується у дівчину, яку хотілось би бачити своєю подругою, адже вона вже не прогледить симптоми того, чого так героїчно позбулась. Думаю, Меріт заслуговує ще одного кубка, але цього разу власного — за мужню боротьбу з невидимим ворогом.

Пряма мова

«Твої емоції та думки важливі, Меріт. Не дозволяй нікому заперечувати це. Адже лише ти їх відчуваєш»

«Не всі помилки повинні мати якісь погані наслідки. Інколи треба просто пробачити людині».

«Ми на цьому світі не для того, щоб бути копіями своїх батьків».

Кому варто читати

Юля: Підліткам — однозначно і тим, хто з підлітками контактує. Можливо, після цієї книжки ви побачите дещо важливе.

Віта: Тим, хто любить чудернацьких персонажів і незвичайні життєві ситуації, а також шанувальникам янг-едалту.

Кому не варто читати

Віта: Тим, хто не вважає чиїсь сімейні історії достатньо цікавою темою, щоб витрачати на неї свій час.

Юля: Тим, хто не хоче читати про чужі проблеми і не вважає депресію хворобою.

Схожі книги

Юля: «Книжка про депресію» Саші Скочиленко, «Привіт, це Чарлі, або Переваги сором’язливих» Стівена Чбоскі — щоб ще посумувати, а потім усміхнутись.

Віта: Якщо вам хочеться янґ-едалту про дивні сімейки, то «Розмальована мама» Жаклін Вілсон чудово продовжить цей ряд.

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

342 thoughts on “Як воно, бути «Без Меріт»: життєствердна історія про непросту сім’ю

 1. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much,
  However I am having difficulties with your RSS. I don’t know the
  reason why I am unable to join it. Is there anyone else having the same RSS issues?
  Anyone who knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 2. Hi there very cool blog!! Man .. Excellent .. Amazing ..

  I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many useful info right here within the put up, we want work out more techniques on this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 3. This is very attention-grabbing, You are an overly skilled blogger.
  I’ve joined your feed and stay up for in search of more of your fantastic post.
  Also, I have shared your web site in my social networks

 4. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS.
  I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS issues?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 5. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your
  site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

 6. magnificent post, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don’t notice this.
  You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’
  base already!

 7. I don’t even know the way I ended up right here, however I assumed
  this post was great. I do not understand who you might be however certainly you are going to a well-known blogger
  for those who aren’t already. Cheers!

 8. Spot on with this write-up, I honestly believe this amazing
  site needs much more attention. I’ll probably be back again to read through
  more, thanks for the information!

 9. Today, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she
  can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she
  has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share
  it with someone! ps4 games allenferguson ps4 games

 10. What i don’t understood is in reality how you are no longer really much more smartly-appreciated than you might be now.
  You’re very intelligent. You know therefore considerably in terms of this topic, produced me personally believe it from numerous numerous angles.

  Its like women and men aren’t interested until it’s something to do with Girl gaga!
  Your individual stuffs great. Always deal with it up!

 11. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would really like to have you share
  some stories/information. I know my subscribers would enjoy your
  work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 12. Thanks for your marvelous posting! I seriously
  enjoyed reading it, you will be a great author.I will remember to bookmark your blog and
  will come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great writing,
  have a nice day!

 13. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog
  posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.
  Studying this information So i am glad to express that I
  have an incredibly good uncanny feeling I discovered
  just what I needed. I so much unquestionably will make sure to do not fail to remember this web site and
  provides it a look on a relentless basis.

 14. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s
  both equally educative and entertaining, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking
  intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something regarding this.

 15. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going
  through issues with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it.

  Is there anybody else getting similar RSS issues?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?

  Thanx!!

 16. Good day! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but
  I can figure things out pretty fast. I’m thinking about making my own but
  I’m not sure where to start. Do you have any points or suggestions?
  Thanks

 17. I don’t know if it’s just me or if perhaps everyone else encountering issues with your blog.
  It looks like some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to
  them too? This might be a issue with my internet browser because
  I’ve had this happen previously. Thank you

 18. I have been exploring for a bit for any high-quality articles or blog
  posts in this sort of house . Exploring in Yahoo
  I eventually stumbled upon this website.
  Studying this info So i’m glad to express that I have a very just right uncanny feeling I
  came upon exactly what I needed. I such a lot unquestionably will make sure to don?t fail to remember this
  site and provides it a look on a continuing basis.

 19. Your style is very unique in comparison to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this site.

 20. Hi there! This post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds
  me of my previous roommate! He continually kept preaching about this.
  I am going to send this post to him. Pretty sure he will have a very good read.

  Thank you for sharing!

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 22. scoliosis
  Please let me know if you’re looking for a writer
  for your site. You have some really great articles and I feel I would
  be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to
  write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested.
  Regards! scoliosis

 23. scoliosis
  I have to thank you for the efforts you have put
  in writing this site. I really hope to see the same high-grade content from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get
  my own site now 😉 scoliosis

 24. scoliosis
  Hello! This is kind of off topic but I need some advice from an established blog.
  Is it very hard to set up your own blog? I’m not
  very techincal but I can figure things out pretty quick.

  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.

  Do you have any tips or suggestions? Thank you scoliosis

 25. You actually make it appear really easy along with your presentation however I
  to find this topic to be actually one thing that I think I might never
  understand. It kind of feels too complex and very vast for
  me. I am taking a look forward on your subsequent post, I’ll attempt to
  get the grasp of it!

 26. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout
  out and say I truly enjoy reading your articles. Can you suggest any
  other blogs/websites/forums that deal with the same subjects?

  Thanks!

 27. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am inspired!
  Extremely useful information specifically the ultimate part 🙂 I care
  for such info much. I used to be seeking this particular info
  for a long time. Thank you and best of luck.

 28. Hey there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts.

  Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same
  topics? Thank you!

 29. Hi, i feel that i noticed you visited my blog so i got here to go back the favor?.I’m trying to to find things to enhance my web site!I assume its adequate to use a few of your ideas!!

 30. I do not even know how I ended up here, but I assumed this publish was good.
  I do not recognize who you’re but certainly you’re going to a famous blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

 31. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 32. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 33. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 34. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 35. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with
  your website. It appears like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me
  know if this is happening to them too? This might be a issue with my browser because I’ve had this
  happen before. Cheers

 36. Hi, Neat post. There is a problem with your website in web explorer,
  could test this? IE nonetheless is the marketplace
  leader and a huge portion of folks will leave out your fantastic writing because of this
  problem.

 37. We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You
  have performed a formidable task and our entire neighborhood will be thankful to you.

 38. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your
  point. You clearly know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
  us something informative to read?

 39. My brother suggested I may like this web site.
  He used to be totally right. This post actually made my day.
  You can not believe just how a lot time I had spent for this info!

  Thank you!

 40. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily
  basis. It’s always helpful to read articles from other authors and practice something from their web sites.

 41. Hi there! This blog post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I most certainly will send this information to him.
  Pretty sure he’ll have a great read. Thanks for sharing!

 42. Fantastic website you have here but I was wanting to know if you knew
  of any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I
  can get feedback from other experienced individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me
  know. Bless you!

 43. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this
  site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance” between superb usability
  and visual appeal. I must say you’ve done a fantastic job with
  this. In addition, the blog loads very fast for me
  on Opera. Exceptional Blog!

 44. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform
  are you using for this site? I’m getting sick and tired
  of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of
  a good platform.

 45. Hi! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking
  at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.

 46. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this
  post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
  You’re wonderful! Thanks!

 47. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 48. Hi every one, here every person is sharing these kinds of familiarity, therefore
  it’s pleasant to read this webpage, and I used to go to see
  this website all the time.

 49. Usually I don’t read article on blogs, however I would
  like to say that this write-up very pressured me to try and do it!
  Your writing style has been surprised me. Thanks, very great article.

 50. I have to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog. I am hoping to see the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own blog now 😉

 51. Hi there! I could have sworn Iíve been to your blog before but after going through many of the posts I realized itís new to me. Anyhow, Iím definitely delighted I found it and Iíll be book-marking it and checking back often!

 52. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!Very helpful info specifically the last part 🙂 Icare for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time.Thank you and good luck.

 53. I’m not sure where you are getting your information, but great topic.I needs to spend some time learning much moreor understanding more. Thanks for great info I waslooking for this information for my mission.

 54. An interesting discussion is definitely worth comment. I believe that you should publish more on this topic, it may not be a taboo matter but typically people don’t speak about such issues. To the next! All the best!!

 55. Can I simply say what a relief to discover someone that truly knows what
  they are talking about over the internet. You definitely realize how to bring a problem to light
  and make it important. A lot more people have to look at this
  and understand this side of your story. I was surprised you aren’t more popular given that you surely possess the gift.

 56. I like the helpful information you supply oon your articles.I’ll bookmark your blog and check again here regularly.I’m quite sure I will be told many new stuff properhere! Best of luck for the next!

 57. Xem Trực Tiếp Viettel Vs Tỉnh Bình Dương Trên V League 2021 Ở Kênh Nào? m88Đội tuyển nước ta chỉ cần một kết trái hòa có bàn thắng nhằm lần loại hai góp mặt tại World Cup futsal. Nhưng, nhằm thực hiện được điều đó

 58. A fascinating discussion is definitely worth comment. I do believe that you should publish more on this issue, it might not be a taboo subject but usually people do not discuss these issues. To the next! Many thanks!!

 59. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’vefound It absolutely helpful and it has aided me out loads.I am hoping to give a contribution & aid other customers like its helped me.Good job.

 60. Heya i’m for the primary time here. I cameacross this board and I to find It really helpful & it helped me out much.I’m hoping to provide something again and aid otherssuch as you helped me.

 61. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would
  love to have you share some stories/information. I know my subscribers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to
  shoot me an email.

 62. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to generate a superb articleÖ but what can I sayÖ I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 63. Thanks on your marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you’re a great author.I will make certain to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage continue your great job, have a nice morning!

 64. I blog frequently and I genuinely thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 65. When I originally commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get three e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Appreciate it!

 66. Thanks , I have recently been looking for information about this topic for ages and yours is the greatest I have discovered till now. However, what concerning the conclusion? Are you certain about the source?

 67. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed surfing around your blog posts.In any case I will be subscribing to your feedand I hope you write again soon!

 68. Hi my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come withalmost all important infos. I’d like to peer more posts like this .

Залишити відповідь