Не «хрущем» єдиним: Богдан Ігор Антонич, якого ми не знали

 • 5 жовтня виповнюється 110 років від дня народження поета з Лемківщини, модерніста, який носив «сонце у кишені» Богдана Ігоря Антонича. Яким було його життя? Чим був важливий для української літератури? Які смисли його творчості відроджуються й зараз?

Розповідаємо вам про поета цікаві факти — і сподіваємося, що ви дізнаєтеся про нього дещо більше, окрім того, що «Антонич був хрущем, і жив собі на вишні» української поезії.

Історична довідка

Особисте життя

В селі Новиця, що у Польщі, стоїть пам’ятний знак з меморіальною таблицею на честь Богдана Ігоря Антонича. Саме тут, в тогочасному Королівстві Галичини та Володимирії і народився поет. Був гімназистом, багато читав і з захопленням вчився — мабуть, саме так можна охарактеризувати ранні роки життя Антонича і початок його зацікавленості поезією. З книжок Антонич перечитав не лише українську класику, а й книги, що висувалися на Нобелівку з літератури, які того часу були доступні в польському перекладі. До того ж, він грав на скрипці, виступав на сцені, писав картини… 

В університетські роки (а Антонич здобув ступінь магістра філософії) поет долучився до неформального студентського об’єднання тогочасного Львова — Гуртка студентів-україністів. Це була можливість розвитку української літератури в невигідних тодішніх умовах — у роки навчання Антонича в Львівському університеті майже не було українських викладачів, та й сам заклад носив ім’я польського короля Яна Казимира, бо Галичина була захоплена Польщею.

Перші свої вірші Антонич друкував під псевдонімом Ігор Ігоренко — настільки йому імпонувало ім’я Ігор, хоч і хрещений він був Богданом. За свою творчість автор став лауреатом премії Львівського товариства письменників і журналістів ім. Івана Франка та літературної нагороди Українського католицького союзу. 

Одружитися Антоничу так і не вдалося, але в поета була наречена — Ольга Олійник. Завдяки її спогадам багато відомо про його побутові звички, характер. Його поезія народжувалася разом із музикою — він ходив по кімнаті, наспівуючи мелодію, а потім з поодиноких наспіваних фраз компонував твір; і у вірші «Дім за зорею» митець підтверджує свою любов до музики: «Поки я тут, інстинктом чую це: співаю — тож існую». Ользі Олійник Антонич хотів, за її словами, присвятити видання збірки «Зелене євангеліє» — вже як своїй дружині; не встиг і посмертне видання у 1938 році, вийшло вже без присвяти.

Помер поет у віці 28 років від давніх проблем — змалечку мав слабке серце, яке не витримало апендициту і запалення легень. Похований на Янівському цвинтарі у Львові; на його могилі, мов за пророцтвом самого поета, ростуть клени.

Коментар літературознавця та есеїста, автора книги «Антонич від А до Я» Данила Ільницького*:

«Від свого діда – Миколи Ільницького – я знав, що колись на могилі Антонича ріс клен. А відомо, що сам поет писав: «Спочине серце під крилатим кленом, / порине в море трав зелене…». Виходить, що маємо справу зі символічним поетичним пророцтвом. 

Я почав консультуватися з Ігорем Калинцем, який був серед тих, хто в 60-х роках минулого століття знайшов місце поховання Антонича на Янівському цвинтарі у Львові. Просив розповісти, які були дерева чи кущі на могилі в той час, коли вони її відшукали. Пан Ігор скерував мене до статті Ірини Калинець «Повернення Антонича», де серед іншого авторка зазначила, що тоді могила була «з кленом в узголів’ї». Ось такий дослідницький шлях: почути усну історію і переконатися, що це засвідчено у письмовому спогаді. Врешті цей неймовірний символізм набуває виразніших контурів у внутрішній біографії митця і я, зізнаюся, дуже в нього вірю. Та це ще не все. Мене цікавило, чи ростуть там клени сьогодні. Тому прицільно поїхав на Янівський цвинтар і переконався в цьому: виявилося, що навколо могили справді є декілька кленів (я собі навіть встиг – бо це була пізня осінь – зірвати три листочки, і один із них зберіг у першому примірникові книжки). Тому сюжет про клени, а відтак Антоничів вірш на тему смерті й могили, – символічно правдиві».

*Джерело коментарів літературознавця у цьому матеріалі: “Антонич від А до Я”: книга, що спонукає пам’ятати (бесіда Лесі Салій з Данилом Ільницьким) // Дукля. 2019. № 3; Буковинський журнал. 2019. № 3.

Творчість

Антонич мав вплив на андерґраундне мистецьке життя Львова 60-их — 70-их рр., коли про нього згадали після затяжного мовчання (з 1967 року про нього знову “забули” з посилки радянської влади — тепер на чергове двадцятиріччя).

Його поетичні мотиви можна назвати двоїстими: писав релігійні вірші, та разом з тим прослідковувався в його творчості і міфічний пантеїзм; черпав натхнення від природи — та поряд з тим у віршах виступав і поціновувачем міста, таким собі урбаністом. Модерністичний напрям прослідковується в його алітераціях, звуконаслідуваннях, метафорах, символізмі (особливо, у звукосимволізмі) тощо.

Цікавим був спосіб, у який він писав, адже зазвичай робив це дуже рано вранці, і потребував записати все відразу, бо інакше — досить швидко міг забути. В одній зі статей він сам розповідав про це так: «Найкраща пора писати для мене, це ранній ранок. Напівпробуджений, ще в ліжку складаю вірші. Тоді уява викликує образи небагато ріжні від сонних мрій, тоді маю дослівно враження, мовби мені хтось у сні нашіптував якісь дивні слова. Буджуся вже цілком, одягаюсь і записую якнайскоріше зложені в цей спосіб поезії. Так повсталі вірші здебільша не потребують згодом майже ніяких поправок і змін. Все на свому місці, нічого не можна переставити. В інших порах дня, при повній свідомості пишу на загал важко й багато виправляю» («Як розуміти поезію»). 

Сучасне осмислення

Театралізованість

Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса театрально переосмислив творчість поета, створивши ще у 2009 році поетичну інсталяцію «Формули екстази», яка і досі регулярно є в програмі. Антонич був досить синестезійним поетом — в його віршах література, музика й малярство поєднувалися воєдино. Тож це помітно і в театрі: вірші лунають тут під музику Лисенка, Баха, лемківські народні пісні та романси Богдана Весоловського, а самі актори за допомогою світлотіней, рухів, жестів допомагають передати візуальну складову поезії Антонича. Назву теж обрано невипадково — Антонич метафорично називав формулами екстази свої власні вірші.

Коментар Данила Ільницького:

«Антоничеві вірші і є цими формулами екстази, своєрідним «перекладом» синкретичної, первинно відчутої і запам’ятаної емоції на мову літератури. Як правило, о-словлені відчуття бліднуть, але поети, яких ми називаємо геніальними, можуть їх максимально наблизити до первісної форми, дати змогу хоча би на крихітку – через образи-натяки, образи-символи – відчути їхню природу, наблизитися до розуміння цієї екстатичної сутності. Врешт-решт, всю свою творчість, все своє життя Антонич присвячує потребі доносити вість про свою екстазу. Тому, коли читаємо його вірші, нам подекуди, а то й досить часто, здається, що ми самі її переживаємо. Антонич у своїх творах говорить про потребу дуже щільного, безпосереднього контакту зі світом, що нас оточує і частиною якого ми є. Екстаза є водночас процесом цього контакту і його результатом».

Література

З Гарвардської докторської дисертації вийшла книжка Лідії Стефановської «Антонич. Антиномії» (Київ: Критика, 2006), де досліджується, зокрема, двомовність поета та її вплив на творчість; його мистецькі теорії; мітичне в поезії автора тощо. Це досить детальний аналіз творчості Антонича, спроба зрозуміти, який вплив мали на нього тогочасні суспільно-політичні обставини, а також — інші письменники й поети. 

Антоничезнавець, літературний критик Микола Ільницький досліджував творчість поета у монографії «Богдан Ігор Антонич: Нарис життя і творчості», яка згодом увійшла у книгу «Формули осягання Антонича» (Львів: Піраміда, 2015). У ній автор інтерпретує поезію Антонича у сучасному літературознавчому ключі.

Вже не з літературознавчих студій, а більше — як мистецький проєкт, можна розглядати видання «Галерея Чуття», де твори низки авторів (а разом з ними — й творчість Антонича) поєднали з візуальними складовими, зробивши своєрідний перформанс на папері — все в найкращих традиціях синестезійного бачення поета.

І у 2017 році у «Видавництві Старого Лева» вийшла абетка-енциклопедія «Антонич від А до Я» авторства літературознавця та есеїста Данила Ільницького та художників-ілюстраторів Людмили і Володимира Стецьковичів, що має на меті розповісти про поета дітям та їхнім батькам, легкою і зрозумілою мовою.

Музика

Український бард, кобзар і бандурист Василь Жданкін, який трагічно помер 2 вересня 2019 року, виконував, серед інших, також і пісні за мотивами віршів Антонича:

І наостанок

У Львові, проходячи повз будинок номер 50 на вулиці Городоцькій, не забудьте звернути увагу на пам’ятну плиту на стіні. У цьому будинку з 1928 до 1937 року проживав Богдан Ігор Антонич — вулиця і в його часи мала таку ж назву, ось тільки будинок був 18-им.

Скріншот узято з сервісу Google Maps

І заразом у сквері біля Львівського цирку, на тій же таки вулиці Городоцькій, знайдете перший в Україні символічний пам’ятник Антоничу – мистецьку композицію «Привітання життя», який відкрили аж у 2016 році.

Джерело фото: сайт dyvys.info
Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

64 thoughts on “Не «хрущем» єдиним: Богдан Ігор Антонич, якого ми не знали

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS.

  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.
  Is there anyone else having similar RSS problems?
  Anybody who knows the solution will you kindly respond?
  Thanks!!

 5. After I initially commented I seem to have clicked on the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you can remove me from that service?
  Cheers!

 6. Fantastic goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff prior to and you’re simply extremely wonderful.
  I really like what you’ve received right here, certainly
  like what you are stating and the way in which wherein you assert it.
  You make it entertaining and you continue to care for to keep it wise.
  I can not wait to read far more from you. That is actually a wonderful web site.

 7. I feel this is among the most important information for me.
  And i am glad studying your article. However should commentary on some general things, The web site style is ideal,
  the articles is actually excellent : D. Excellent activity, cheers

 8. That is very fascinating, You are an excessively professional blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to in quest
  of extra of your fantastic post. Additionally, I’ve shared your website in my social networks

 9. I don’t even know how I ended up here, but I thought this
  post was great. I do not know who you are but certainly you are
  going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 10. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any suggestions would be greatly appreciated.

 11. Thanks , I’ve just been looking for info about this subject
  for ages and yours is the greatest I’ve found out so far.

  However, what concerning the conclusion? Are you positive about the supply?

 12. Spot on with this write-up, I truly feel this amazing site needs much more attention. I’ll probably be returning to read through more, thanks for the information!

 13. Good day I am so glad I found your webpage, I really found you by accident, while I was researching on Yahoo for something else, Anyways
  I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to read it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the awesome job.

 14. Awesome blog you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards that cover the same topics talked about here?

  I’d really like to be a part of online community where I can get feedback from other experienced individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.
  Bless you!

 15. Wonderful items from you, man. I have take into accout your stuff
  prior to and you are just too fantastic. I really like what you have bought right here, really
  like what you’re saying and the way in which in which you assert it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it
  wise. I cant wait to learn much more from you. This
  is really a terrific site.

 16. hello there and thank you for your information – I’ve certainly picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this website, since I experienced to
  reload the site lots of times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with
  Adwords. Well I’m adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective exciting
  content. Make sure you update this again very soon.

 17. What i do not understood is if truth be told how you are no longer actually a lot more smartly-appreciated than you might be now.
  You’re so intelligent. You already know therefore significantly with regards to this matter, produced me
  individually believe it from a lot of various angles.
  Its like women and men aren’t interested unless it’s one thing to accomplish with Girl gaga!
  Your own stuffs great. All the time maintain it up!

 18. 319634 875471Hi there. Really cool web site!! Guy .. Beautiful .. Fantastic .. I will bookmark your site and take the feeds additionallyI am glad to locate so a lot helpful information proper here within the write-up. Thanks for sharing 982151

 19. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to figure out if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 20. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some
  of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly pleased I stumbled
  upon it and I’ll be book-marking it and checking back
  often!

Залишити відповідь