Алла Татаренко: «Перекладацька праця — це переодягання»

Фото: Катя Акварельна

Що ми знаємо про Балкани? А про балканську літературу? Робота Алли Татаренко — перекладачки, викладачки, літературознавиці — полягає не лише у перекладі з мови на мову, чи то пак на іншу культуру. Її діяльність — це культурна дипломатія, яка запустила чимало двосторонніх процесів між балканською та українською літературами. Алла Татаренко є авторкою п’яти монографій сербською та українською мовами та близько 230 (!) літературознавчих публікацій українською, сербською, хорватською, польською, французькою, німецькою мовами. Вона переклала понад 90 текстів з сербської, хорватської, польської мов на українську та з української мови на сербську. Саме завдяки їй українською зазвучали Мілош Црнянський, Данило Кіш, Мілорад Павич, Звонко Каранович, Горан Петрович та Срджан Срдич, а Юрій Андрухович, скажімо, сербською. Я розпитала Аллу Татаренко про свій шлях до Балкан, значення мелодики та поетичності у тексті, а також про переклад як особливий вид чуття.

Одного разу ви розповідали, що на вивчення балканських мов потрапили за збігом обставин. Адже того року просто не було набору полоністів в університеті. Пригадуєте цей момент вибору?

Все у світі, мабуть, заплановано, але не нами. Я дійсно потрапила на балканістику за збігом обставин. Чим більше про це думаю, тим більше мені здається, що такі прикметні події стаються з нами протягом всього життя. І тільки з роками ми пригадуємо собі, як все було насправді.

Чому для мене була цікавою польська мова? Я маю кілька постмодерністських історій, як-от про те, що польські слова я вчила з українських книжок — наприклад, Тараса Шевченка чи Степана Руданського. Також велику роль у моєму виборі славістики відіграла музика і, зокрема, польська естрада, яку тоді можна було почути по радіо. А польське радіо було набагато цікавішим від радянського. Завдяки ансамблю «Czerwone gitary» і солісту Северину Краєвському мені захотілося вдосконалити свою польську мову, аби зрозуміти про що вони співають.

Врешті-решт, потрапила я на сербокроатистику. Варто одразу сказати, що Соціалістичну Федеративну Республіку Югославію на той час вважали фактично «західною» країною: безкоштовна освіта, медицина плюс право на приватний бізнес, паспорти, які не вимагали віз для подорожей, переклади літератури, абсолютно не обмежені цензурою, як це було в Радянському Союзі. Це була країна, яка у політичному сенсі відігравала роль буфера між Заходом та Сходом, але думаючи про яку ви уявляли собі зовсім не буфер. А море, блакитне небо, веселих людей та пісні.

Ще в середній школі я почула сербохорватську мову — пісню Здравко Чолича, який співав у новорічній музичній програмі. 

Також з дитинства я пам’ятаю «Маленьку дівчинку» (в оригіналі — «Devojko mala») у виконанні Джордже Мар’яновича. Цікаво, що коли я святкувала в Белграді свій 40-річний ювілей, сталося так, що за сусіднім столом був Джордже Мар’янович. Тоді ми разом заспівали цю пісню.

Коли я вступала на славістику, то й подумати про таке не могла. Звичайно, вже набагато пізніше я з’ясувала, що пісня ця теж непроста, бо текст до неї написаний одним з відомих сербських поетів. Те, що вона дивно звучить — данина неосимволізму, а не дитинному, міфологічному сприйняттю автора тексту.

Цікаво, адже період, коли ви вчилися, був ще за Радянського Союзу, і їздити за кордон було непросто. Як вам вдалось «наглухо» вивчити сербохорватську мову?

Коли ми вивчали цю мову, поїхати до країни мови було справді складно. Рятувалася ми так, як могли врятуватися. Нам пощастило із викладачами, які вміли зацікавити студентів та навчити мови. Наша група із десяти людей була абсолютно закохана у те, що ми вивчаємо. Магія особистості — велика річ. Наші викладачі були не раз в Югославії, їздили на літні школи. А Галина Павлівна Тиртова навчалася в Белграді на курсах синхроністів і володіла тими знаннями та вміннями, про які ми могли лише мріяти. Віктор Юхимович Мойсєєнко зумів прищепити нам зацікавлення дослідницькою справою. І я під його керівництвом писала курсові роботи про сербську мову XVIII століття.

Згодом Володимир Андрійович Моторний, мій майбутній науковий керівник, запропонував мені зайнятися літературою. Пропозиція мене вельми зацікавила. А на дипломну роботу з літератури мене спокусив Меша Селімович і його роман «Дервіш і смерть». До цього часу ця книжка залишається для мене однією з улюблених.

Ще я цікавилася Мілошем Црнянським, і він, письменник, який в Радянському Союзі був майже незнаним і небажаним, став героєм моєї кандидатської дисертації. Його роман «Переселення» (на момент мого навчання в університеті — єдиний твір цього письменника, перекладений у СРСР) торкається теми переселення сербів фактично до території сучасної України. Ще однією важливою книжкою є його «Щоденник про Чарноєвича», який фігурує в дуже багатьох дослідженнях як роман втраченого покоління.

Як на мене, це роман-матриця, який визначив певну лінію розвитку сербської літератури та позначив творчість знакових письменників. Він зумів передати дух часу і те, якою була сучасна людина. Я дуже хотіла його перекласти, і завдяки Василеві Габору ця книжка вийшла у «Приватній колекції». Це твір, про який хочеться і хочеться писати. Моя остання книжка, яка вийшла кілька місяців тому в Сербії, називається «У колі “Щоденника про Чарноєвича”» («У кругу “Дневника о Чарнојевићу”»). Загалом у Сербії вийшло п’ять моїх книжок.

Мілорад Павич колись говорив, що книжки — як діти. Вони виростають і треба їх відпустити в життя. Це стосується і перекладу.

Ви дуже різносторонньо працюєте та розвиваєтесь. Як самі себе ідентифікуєте?

Коли я намагаюся зрозуміти, ким передовсім є — викладачкою, літературознавицею, перекладачкою, літературною критикинею — інколи самій складно відповісти на питання. Але все, що я перелічила, об’єднує читання. Я передовсім читачка, яка у різний спосіб отримує задоволення від літератури.

Мій есей «Три гіацинти у вікні: у пошуках героя «Щоденника про Чарноєвича» — це ілюстрація того, як перекладач стає есеїстом і починає писати для душі. Цей перехід дуже тонкий. Я ж до того здебільшого писала літературознавчі тексти. Кандидатську дисертацію захистила у 1989 році, це було давно, і мені довгий час здавалося, що про Црнянського я вже нічого не писатиму. А вийшло зовсім не так. Я про нього пишу й досі… Згодом я почала займатися постмодерністською літературою. А у 1998 році вийшов мій перший великий переклад — «Енциклопедія мертвих» Данила Кіша у видавництві «Класика». Коли вийшов Кіш, розпочалася моя доля перекладачки. Перекладачки, яка мала щастя у більшості випадків самій вибирати, що вона перекладає.

Зараз ви є однією з тих, хто найбільше просуває балканську літературу в Україні. Але якщо повернутися до того періоду, коли балканістика ще не була популярною, як ви спілкувалися з видавцями? Чи було зацікавлення з їхнього боку?

Мушу сказати, що в тому, що я наважилася перекласти свої перші книжки — «Енциклопедію мертвих» і «Гробницю для Бориса Давидовича» Данила Кіша — заслуга радше не моя, а видавця і редактора, які мені запропонували це зробити. Йдеться про ідею видавництва «Класика» видати сучасні твори слов’янських літератур. Їхнім літературним порадником і редактором був Іван Лучук, який сказав мені: «Ну ти ж любиш Кіша, давай щось переклади». Виглядало це все досить випадково та епізодично. Але абсолютно в рекордні терміни я переклала «Енциклопедію мертвих». Сталося так, що протягом п’яти років завдяки праці львівських перекладачів з’явилася маленька бібліотека сучасної сербської літератури в Україні Хозарський словник» Мілорада Павича у перекладі Ольги Рось, його ж «Остання любов у Царгороді» й «Облудники» Момо Капора у перекладі Наталі Чорпіти, дві книжки Данила Кіша у моєму перекладі). Останньою у цій серії була «Зоряна мантія» Мілорада Павича. Це був той щасливий момент, коли ми потрапили до видавця, який розумівся і хотів видавати якісну літературу.

Ми почали цю серію промотувати. Уявіть, у 1998 році на сцені Палацу мистецтв з’являються перекладачі, по суті початківці, які розповідають про «свої» книжки. Тоді це було великою рідкістю. Перекладачі опинилися перед великим залом із можливістю розповісти, чому саме цю книжку варто читати. Це було свято. Згодом у 1999 році Ірина Старовойт зняла фільм про Данила Кіша для телебачення, надзвичайно креативний і цікавий. Потім Юрій Андрухович, який читав Кіша польською мовою, запросив мене на свою лекцію як перекладача цього письменника. Це був момент, коли молода перекладачка (йдеться не про вік, а про досвід) почала відчувати велику відповідальність за долю перекладеного тексту.

Мені здається, Україна є досить добрим прикладом популяризації перекладу. Мені не доводилось в Сербії чи Хорватії бачити такої уваги до перекладача. Коли я розповідаю про відгуки, блоги, відеоінтерв’ю, матеріали в медіа письменникам, яких перекладаю, вони щиро радіють увазі до їхніх книжок в Україні. Мілорад Павич колись говорив, що книжки — як діти. Вони виростають і треба їх відпустити в життя. Це стосується і перекладу.

Уявіть, у 1998 році на сцені Палацу мистецтв з’являються перекладачі, по суті початківці, які розповідають про «свої» книжки. Тоді це було великою рідкістю. Перекладачі опинилися перед великим залом із можливістю розповісти, чому саме цю книжку варто читати. Це було свято. 

Чи ви пам’ятаєте, коли вперше побували в балканських країнах? Цікавий момент відкриття нової культури.

Коротка передісторія про те, як я почала спілкуватися із письменниками колишньої Югославії. Найвідоміша поетка Сербії ХХ століття Десанка Максимович, якій тоді вже було 84 роки, приїхала до Львова отримати премію імені Івана Франка. Я тоді мала приємність зустрічати її в аеропорту в українському національному костюмі разом зі своїми подругами-славістками. У мене, правда, був імідж не зовсім відповідний, бо я була підстрижена під хлопчика. Довгої коси у мене не було, проте я непогано володіла мовою, тому мала таку честь. Потім декламувала на урочистості вірш Десанки «Кривава казка», але мені дуже хотілося поспілкуватися з нею бодай трохи й, відверто кажучи, на другий день її перебування я просто втекла з пар і почала її шукати. Довідалась, що вона має відвідати картинну галерею. Пішла туди, а коли з’ясувалося, що для гості з Югославії чомусь не запросили перекладача, допомогла з перекладом екскурсії. Кілька годин поруч з поеткою, вірші якої знала напам’ять, запам’ятались назавжди.

Далі: на третьому курсі ми отримали можливість працювати з туристичними групами. Це я вважаю надзвичайно важливою віхою своєї перекладацької біографії. У вашій групі може бути 40 людей, і ви потрапляєте до міста, яке можете бачити вперше. У моєму випадку це був «трикутник» Москва-Ленінград-Москва, де я навіть не завжди знала де вихід з вокзалу. А ціла група впевнена в тому, що я знаю все. Два тижні в оточенні мови — це багато. Перекласти екскурсію Ермітажем — будь ласка. Відвідування рибопереробного заводу — будь ласка. Ніхто не питає, знаєш ти ці слова чи не знаєш. Я тоді багато чого довідалась про ментальність югославів. Мене цікавило що вони читають, що вони слухають. Вони навіть склали для мене словничок жаргонізмів. Це був надзвичайно великий поштовх у моєму знанні мови та у бажанні опановувати її далі й далі.

Згодом була поїздка до Дубровника і Загреба на літню школу. Я була тоді вже студенткою п’ятого курсу. Я, звичайно, трохи боялась — як воно все буде? Виявилося, що Дубровник — це місто-казка. А літня школа — це місце, де можна зустріти незмір цікавих людей з цілого світу. Мої колеги з інших університетів дивувалися, чому я ніколи раніше не бувала в Югославії. Тому що в Радянському Союзі було лише чотири університети, де вивчалася сербохорватська мова і лише Львівський університет не мав ознайомчих практик і лектора. Ми були відрізані від цих можливостей. Але час від часу міністерство давало місце для участі в літній школі. Їздили туди переважно викладачі, бо інакшої можливості поїхати до СФРЮ не мали, але інколи місце перепадало і студентам.

Сама поїздка і підготовка до неї — це смішна історія. Всі знають з розповідей старшого покоління, як складно було поїхати за кордон і які співбесіди треба було пройти. Це літо 1983-го року, коли Радянський Союз уже трохи відкритіший для подорожей, але система зберігає певні правила. Одне з таких правил — поїздка до Москви перед відрядженням. Тобто зі Львова до Югославії я мала їхати через Москву, залишивши свій паспорт і взявши службовий паспорт у міністерстві.

Але відвідинами міністерства це не обмежувалося, треба було ще відвідати ЦК КПРС. Мої колеги, які їздили до Чехії чи Болгарії, не мали цього робити, тому що це були соцкраїни. Югославія ж вважалася країною майже капіталістичною.

Пам’ятаєте, як відбувалася ця співбесіда?

Москву я знала не надто добре і відверто спізнювалася на цю зустріч. Я знала, що це Кремль, КПРС, але який під’їзд потрібен? Підбігла до міліціонера із запитанням: «Де тут ЦК КПРС?». Він мені показав, але скерував на ЦК Комсомолу з огляду на мій вік. Там я з’ясувала, що не туди прийшла. Потрапила я нарешті на ту співбесіду, а дядечко поставив мені одне єдине питання: «Чи знаємо ми, навіщо їдемо в Югославію?». Я сказала: «Вчити мову». Це була, як виявилось, правильна відповідь. До цього часу дивуюсь, бо якою ще могла бути відповідь?

Нас, студентів, які їхали на літню школу, відправили до бібліотеки підписати інструкцію для тих, хто виїжджає за кордон. Можливо, ви колись чули пісню Володимира Висоцького «Инструкция перед поездкой за рубеж». Виявляється, що це не просто гумор, а дійсно є такий документ. За кордоном бажано було не знайомитися з іноземцями (а це складно!), якщо ви отримуєте подарунки, їх потрібно віддати керівникові групи або принаймні показати. І третє — у жодному разі не можна їхати в купе з іноземцем протилежної статі. Ознайомилися, засвідчили підписом. У моєї подруги потім був курйоз, бо її посадили в купе з іноземцем. Вона наполягала, що так не можна, і після цього їй підсадили двох іноземців протилежної статі. Таке інструкцією не заборонялося.

Югославія, яку я побачила, мене вразила. Дубровник і Загреб — це фантастичні міста з чудовою аурою, культурою, про яку я багато читала. Вони мене настільки зачарували, що якщо в дитинстві я мріяла поїхати в Париж, а потім до Югославії, то тоді я вирішила, що Париж зачекає. Можливість і бажання поринути в море цієї мови та культури виявилися надто сильними. У мене з’явилося багато друзів і багато причин туди їздити. Я поповнювала свої енергетичні запаси, просто слухаючи мову, музику, дивлячись на обличчя своїх друзів, привозячи повні валізи книжок.

Балкани та балканські країни для українських читачів виглядають загадковим конгломератом різних культур. Якщо ми можемо проводити якісь паралелі з Україною, то у чому наші країни близькі, а у чому — навпаки — далекі?

Думаю, вони достатньо близькі для того, щоби бути зрозумілими, і достатньо далекі, щоб залишатись екзотичними. Мені здається, що це хороше поєднання.

Нас поєднує складна історична доля, яка розділила народ або народи між державами. Тому що у Першу світову війну не лише українці воювали за дві імперії, серби теж. Вони так само були в австро-угорській армії, як Црнянський, і були представниками держави Сербія, яка воювала проти Австро-Угорщини. Це складна історична доля народів і країн, які опинилися на перехресті культур, на землях, які дуже привабливі для загарбників. Як військових, так і культурних. А про паралелі в історичних долях українців та хорватів можна розповідати довго.

І в Сербії, і в Хорватії, і в Боснії живуть українські меншини, й це свідчить про те, що ми близькі. Ще в часи Австро-Угорщини сюди переселялись русини, українці. Також у фольклорі цих народів є багато спільного. В Сербії є пісня «Копао сам дубок зденац», тобто «Копав, копав криниченьку». Та сама музика, ті самі слова, як в українській пісні.

Між самими балканськими народами є теж і певні відмінності. Коли ми говоримо про Сербію, Хорватію, Боснію, то йдеться про різні шари культури, навіть про три релігії, які формували ці країни. Українцям, які потрапляють туди, передовсім цікавими видаються люди. Вони нагадують українців гостинністю, щирістю, відвертістю. Хоча, в залежності від територій, ті чи інші якості народу проявляються по-різному. Наша спорідненість також проявляється в історії білих хорватів, які, можливо, не всі переселилися на Балкани, а залишилися і в Карпатах. Ми можемо також говорити про нащадків сербів та чорногорців на півдні України. Наші культури сильно переплелися десь на глибині.

Література, музика, культура цих народів є зрозумілою для українців. Мені дуже приємно, що й українську літературу в цих країнах перекладають і хочуть зрозуміти.

Два тижні в оточенні мови — це багато… Ніхто не питає, знаєш ти ці слова чи не знаєш. Я тоді багато чого довідалась про ментальність югославів. Мене цікавило що вони читають, що вони слухають. Вони навіть склали для мене словничок жаргонізмів. 

Якщо я не помиляюсь, ви переклали «Перверзію» Юрія Андруховича на сербську. Заведено вважати, що перекладати можна лише на рідну мову. Мабуть, це був певний виклик для вас. Що вам дав цей досвід?

Той день, коли я потрапила до белградського видавництва «Кліо», змінив моє життя. Мене запросили тоді з приводу розмови про антологію українського оповідання. До цього моменту мені не спадало на думку перекладати щось на їхню мову. Видавець сказав, що він подумає над пропозицією видати антологію, але його цікавить роман.

Я одразу згадала «Перверзію». І написала про неї невеличкий текст. Коли ми наступного разу зустрілися, видавець сказав: «Добре. А коли ти це перекладеш?». Це мене спантеличило. Потім з’ясувалося, що у видавця немає кандидатури перекладача, який міг би взятися за цю роботу. На той момент україністика у Белградському університеті вже існувала, але не було ще жодного дипломованого україніста, який би закінчив цей факультет саме за цією спеціальністю.

Я довго не наважувалася на цей крок. А згодом у Львові відкрилася перекладацька майстерня, на яку можна було запрошувати іноземних перекладачів. Пощастило запросити Мілену Іванович, яка робила тоді перші кроки як перекладачка, а тепер є знаним фахівцем. На цій майстерні був також Андрухович і цілий блок розмов з перекладачами Андруховича — англійською, німецькою, болгарською, польською. Ми з Міленою подивилася одна на одну і вирішили перекласти фрагмент «Перверзії». Це нам настільки сподобалося, що ми зважилися взятися за цю справу.

Перекладали ми цей роман вдвох, поділивши його за «голосами». Для того, аби не було перепадів стилю, кожен мав «свої» частини. А потім ми ними обмінювалися і звірялися. Бо зрозуміло, що українську краще знаю я, а сербську краще знає Мілена. Де б ми не були, коли ми зустрічалися, витягали свої папери й починали шукати третій, четвертий, п’ятий варіант слова. Ми отримували від цього задоволення. Це, сподіваюсь, передалося і читачам. Роман закінчується фрагментом, коли Перфецький говорить: «Санта Марія делля Салюте. Це замість молитви». «Santa Maria della Salute» — назва найвідомішого вірша геніального сербського поета Лази Костича. Сербський читач, почувши назву венеційської церкви, згадує передовсім цю поезію. Отакий несподіваний ефект перекладу.

Ви заговорили про поезію. Що вам ближче до душі — поезія чи проза? Ви згадували, що навіть почали писати вірші сербською, «перевдягнувшись в іншу мову»? Що для цього потрібно і чи ця любов до поезії вас досі супроводжує?

Саме зараз у мене в сумці вірші, які перекладаю хорватською. Вірші дуже хорошої поетки. Складно перекладати поезію, бо страшно її зіпсувати. Поезія, до речі, присутня і в «Перверзії». Є імпровізація Перфецького, після перекладу якої я почувалася так, ніби носила мішки з піском. Складно перекласти щось невимушено. А поезія — це складна невимушеність, глибока гармонія і щирість. Це якась особлива відвертість. Коли мені довелося читати вірші на публіку, я почувала себе так, ніби розповідаю щось надто особисте. Натомість прошарок іншої мови дозволяв мені захиститися, сказати: «Це все ж не я. Хтось, хто говорить від мого імені». Цей невеликий досвід писання віршів допоміг мені насмілитися перекладати поезію.

Поезію я люблю, і вона для мене є одним з найбільших див літератури. Для того щоб перекласти текст, треба перекласти не лише слова, а й настрій, ритміку, мелодику. Те, що ріднить поезію з музикою, це враження і відчуття. Так само як музика може додати нам настрою, це робить і поезія. Поезію зараз не пишу, але перекладаю. Перекладацька праця — це й переодягання. Тому що ви забуваєте про власний стиль і починаєте писати рукою іншого.

Хороший переклад — це не лише той, який передає зміст і структуру, а той, який діє на рівні чуттів. Коли ви читаєте якийсь твір і у вас бігають мурашки, якщо ви зможете перекласти твір так, щоб читач отримував такі самі відчуття, це велике щастя. Це вдається далеко не завжди. Як на мене, література існує не тільки для того, аби передавати знання чи інформацію, а для того, аби стати частиною життя кожного з читачів.

Олеся Яремчук
Олеся Яремчук – українська журналістка, авторка книжки «Наші Інші. Історії українського різноманіття». Працювала журналісткою для газети «День», журналів «Нова Східна Європа", онлайн-видань «Літакцент», «The Ukrainians». З 2017 до 2019 р. – головна редакторка видавництва «Човен». Лауреатка конкурсу художнього репортажу «Самовидець» від видавництва «Темпора» (2014), премії «ЛітАкцент року» (2018), стипендіатка ADAMI Media Prize (2018) та Фундації «KulturKontakt Austria» (2019).

917 thoughts on “Алла Татаренко: «Перекладацька праця — це переодягання»

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Terrific work! This is the kind of information that should be
  shared around the net. Shame on Google for not positioning this put up upper!
  Come on over and talk over with my website . Thanks =)

 3. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no
  back up. Do you have any solutions to prevent hackers?

 4. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very useful information particularly the last part :
  ) I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 5. It is the best time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I have read this put up and if I could I want to counsel
  you some attention-grabbing issues or tips. Perhaps you
  could write subsequent articles relating to this article.
  I desire to read more issues about it!

 6. This is really attention-grabbing, You are an overly skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for searching for more of your fantastic post.
  Additionally, I have shared your website in my social networks

 7. I’m not sure exactly why but this weblog is loading incredibly
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem
  still exists.

 8. Hey there great blog! Does running a blog similar to this require a
  large amount of work? I have no expertise in coding
  however I had been hoping to start my own blog soon.
  Anyways, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I just
  needed to ask. Many thanks!

 9. Fantastic site. A lot of useful info here. I’m sending it to
  several buddies ans also sharing in delicious.
  And of course, thanks in your effort!

 10. Hi there! I could have sworn I’ve been to this web site before
  but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly happy I came across it
  and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 11. Pretty component to content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I
  get in fact loved account your weblog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I success you get entry to
  constantly quickly.

 12. Hi there, I think your blog could be having web browser compatibility
  problems. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, excellent website!

 13. Today, I went to the beach front with my children.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 14. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 different internet browsers
  and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price?
  Kudos, I appreciate it!

 15. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for?

  you make blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful,
  let alone the content!

 16. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe
  for a weblog site? The account aided me a applicable deal.
  I were a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent concept

 17. When someone writes an paragraph he/she retains the image of
  a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
  Therefore that’s why this paragraph is perfect.
  Thanks!

 18. I have been exploring for a bit for any high quality articles
  or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo
  I at last stumbled upon this site. Studying this info So
  i’m glad to exhibit that I have a very good uncanny feeling I found out exactly
  what I needed. I such a lot certainly will make certain to do not disregard this site
  and provides it a glance regularly.

 19. Wow, amazing weblog layout! How long have you been running a blog
  for? you made blogging glance easy. The overall glance of your website is great, as
  well as the content material!

 20. The other day, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive a 40 foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this
  is entirely off topic but I had to share it with someone!

 21. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

 22. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 23. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 24. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 25. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 26. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 27. Forget about spam and advertising mailings.Keep your real inbox clean and secure. 10 Minute Mail provides temporary, secure, anonymous, free, disposable email address for 10 minutes.

 28. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 29. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 30. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself? Plz reply back as I’m looking to create my own blog and would like to know wheere u got this from. thanks

 31. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 32. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 33. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 34. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 35. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 36. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.!!!

 37. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 38. Betist, bahisçilerin tüm spor etkinliklerine bahis yapmalarına, favori takımlarını desteklemelerine veya nakit ödüller kazanmalarına olanak tanıyan yeni bir.

 39. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 40. I just want to mention I am newbie to blogging and site-building and honestly liked this blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You definitely have perfect articles. Thanks a bunch for sharing with us your blog site…..

 41. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 42. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 43. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 44. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 45. Restbet giriş yapacak kullanıcıların tercih ettiği firma onaylı bir siteyiz. Öncelikle site adresinden bahsetmek gerekirsek 2015 yılında açılmış bir bahis ve

 46. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 47. You actually make it seem really easy together with your presentation but I find this topic to
  be really one thing which I think I might never understand.
  It seems too complex and very extensive for me.
  I am looking ahead on your next post, I’ll try to get the dangle of it!

 48. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 49. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 50. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 51. Those are yours alright! . We at least need to get these people stealing images to start blogging! They probably just did a image search and grabbed them. They look good though!

 52. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 53. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 54. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 55. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 56. Hi! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!

 57. Hello there! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!|

 58. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 59. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website – although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 60. İnsan yaşamı bugüne dek türlü hastalık geçirmiş ve artık evrimleşme sonucu birçok hastalığa bağışıklık kazanmıştır. Geçmişte bu hastalıkların çoğu insan ölümlerine sebep olurken; bugün artık adaptasyon sayesinde insan bedeni kendini bu hastalıklara karşı bağışık hale getirmiştir. Sağlımıza önem vermek uzun ömürlü bir yaşamın ilk ve en önemli maddesidir. Bunun için güncel sağlık bilgileri hakkında okumalar yapmak gerekiyor. Ancak her bilginin doğruluğunun teyide muhtaç olduğu günümüz dünyasında karşılaştığımız bilgilere ihtiyatlı yaklaşmak gerekiyor. Diğer yandan insan hayatını düşünen ve etik doğrulara önem veren yayın kuruluşları da bulunmuyor değil. Bunlardan belki de en önemlisi Sağlık Ajandası diyebiliriz. Sağlık Ajandası, insan yaşamında fayda sağlayacak, insana hayatına önem veren sağlık bilgileri derleyip paylaşan bir online yayın platformudur. Bugüne kadar onlarca konuda önemli makaleler paylaşan internet sitesi, sağlık konusunda meraklı ve araştırmayı seven okurlar için kıymetli mecralardan birisi konumunda. Bilimsel veriden uzak ve doğruluğu tartışılan bilgileri paylaşmak yerine, bilimle beraber kanıtlanmış ve otoriteler tarafından onaylı içerikleri paylaşan platform, uzun yıllar yayın faaliyetlerine devam etmek istiyor.

 61. Sitemiz üzerinden betist giriş adresine erişebilir ve hiçbir kesinti yaşamadan bahis ve casino oyunlarını denemenin keyfini yaşayabilirsiniz.

 62. Do you have a spam problem on this site; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; we have developed some
  nice practices and we are looking to exchange techniques with
  others, be sure to shoot me an email if interested.

 63. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer

 64. Günümüzde şans oyunları oldukça fazla kişi tarafından hobi ve kazanç sebebiyle tercih edilmektedir. Şans oyunları arasından en meşhur olanı ise iddaa yani spor müsabakalarına oynanan bahislerdir. Bankottu.com ekibinin hazırladığı kesin gelecek maçlar, iddaa oynayan kişiler için hazırlanmaktadır. Bu maçların yer aldığı banko kuponlar özenle hazırlanmakta olup, takımların maçı etkileyebilecek tüm formasyonları hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Takımlarda bulunan sakatlık, cezalı oyuncular, deplasman veya iç saha faktörleri, takım içi dinamikler teknik ekibimiz tarafından incelenmektedir. Bu bilgiler ışığında oluşturulan banko maçlar, bu maçlara iddaa oynamak isteyen kullanıcılar için büyük kolaylıklar arasındadır. Her gün düzenli olarak hazırlanan günlük maç tahminleri deneyimli ekibimizin analizleri neticesinde ortaya çıkmaktadır. Günün banko maçları, bankottu.com sitemiz üzerinden her gün yenilenerek paylaşılmaktadır.

 65. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part I care for such info much. I was seeking this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.

 66. The attractiveness of those blogging engines and CMS platforms could be the lack of limitations and ease of manipulation that makes it possible for developers to put into action prosperous content and ’skin’ the website in such a way that with really tiny work one particular would never ever discover what it is generating the website tick all devoid of limiting material and effectiveness.

 67. Howdy, I do believe your website may be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 68. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am experiencing troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anyone else getting the same RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 69. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I may return yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 70. Right here is the right webpage for everyone who wishes to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which has been discussed for ages. Great stuff, just great!

 71. I truly love your blog.. Great colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my very own website and would love to know where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 72. En iyi IPTV 2021 arayışı içinde olanlar için bu site oldukça kaliteli ve de fiyat bakımından da gayet makul olan bir sitedir. En iyi IPTV 2021 araştırmaları yapıldığında bu site üst sıralarda çıkmakta ve de kullanıcıları için benzersiz bir deneyim sunmaktadır. Bu site sayesinde pek çok içeriğe ulaşmak ve aynı zamanda sadece internet bağlantısı yardımıyla sitede aktif kalmak gerekmektedir. Bilgisayar, akıllı telefon ve Smart TV ile bağlanmak ve her yerden bağlantı sağlamak oldukça kolay ve pratik olmaktadır. Bu site sayesinde 70 binden fazla içeriğe aynı anda ulaşma olanağı ile keyifle ekran karşısına geçebilirsiniz. Sitede her bütçeye uygun olan fiyatlandırma seçenekleri de mevcuttur. Güvenilir IPTV aratmaları arasında ilk sıralarda yer alan sitede oldukça kaliteli ve uygun fiyat seçenekleri ile kullanım fırsatı sunulmaktadır. Bu sayede her bütçeden kişi, kolay yoldan üye olabilir, paketlerden satın alabilir ve aynı zamanda da bayilik için başvuru da yapabilir. Oldukça kazançlı olan bu siteden kullanıcıları yüksek oranda memnun kalmaktadır. En iyi IPTV 2021 listesini merak edenler açısından bu siteye üye olmak ve sunduğu fırsatlardan yararlanmak noktasında destek alınabilir. 7/24 destek hattı sayesinde site hakkında herhangi bir bilgiyi sorabilir veya da oluşan bir sorunu gidermek için de anlık olarak irtibat haline geçebilirsiniz.

 73. Haritalarda bulunan yorumlar oldukça önemlidir. Yorumlar, işletmeniz hakkında insanlara hem olumlu hem de olumsuz fikir verebilir. İnsanlar internette bir işletmeyi aradığında karşısına çıkan ilk şey haritalardaki konumu ve bilgileri oluyor. Bu konumda işletmeye nasıl gidileceği görülürken aynı zamanda işletme hakkında bazı önemli bilgiler yer alır. Aynı zamanda diğer müşteriler tarafından verilen puanlar ve yapılan Google Maps yorum gösteriliyor. Yorumlar olumlu ise insanlar çoğunlukla işletmeden hizmet almaya karar veriyor. Olumsuz yorumlarda ise bunun tam tersi oluyor ve hizmetler tercih edilmiyor. Müşterilerin memnun olduğuna işaret eden olumlu yorumlar bu nedenle büyük bir öneme sahiptir.

 74. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled across this during my hunt for something regarding this.

 75. Gündelik yaşam içerisinde bazen bedenimiz için sağlıklı ve organik ürünler tercih etmek yerine o an karşımıza çıkan ilk şeyi alırız. Oysa bedenimiz için yararlı,doğal ürünler bulmak çok da zor değil.Annelerimizden duymuşuzdur zeytinyağının faydalarını. Her alanda önerilerle gelir karşımıza zeytinyağı çeşitleri. Çocuk pişik mi oldu zeytinyağı sürelim. Kabız mı olduk bir kaşık zeytinyağı yuttuk mu tamam.Gıdalar için de öneriler bitmez tabii ki… Salataya mutlaka bir çorba kaşığı zeytinyağı çeşitlerinden sizin ağzınıza en güzel geleninden bir kaşık katılmalı. Zeytinyağlı yemek çeşitlerini say say bitiremeyiz ama her yemeğe bir çorba kaşığı zeytinyağı koyunca da tadı ayrı güzel oluyor, kabul etmek lazım.Bunları söyletince herkesin aklına aynı şey geliyor aslında: Zeytinyağı fiyatları. Biz çocukken bulması da alması da zordu zeytinyağını. Şimdi öyle değil. İnternetin yayılması ve sosyal platformlarda satışın artmasıyla aslında istediğimiz an her şeye ulaşabilir olduk. Zeytinyağı da bu durumdan nasibini aldı. Zeytinyağı fiyatları da yüzümüzü güldürecek duruma geldi.

 76. İstanbul ağır nakliyat hizmet çeşitleri günümüzde sıklıkla tercih edilir. Güngör nakliyat firması günümüzde İstanbul ve çevresi için düzenli olarak ağır nakliyat hizmetlerini sunar. İstanbul ağır nakliyat hizmetleri günümüzde oldukça yaygındır. Bölge olarak İstanbul bölgesi bir ticaret bölgesidir. Bu yüzden de İstanbul şehrinde sıklıkla farklı ağır nakliyat hizmetlerine gereksinim duyulur. Özelliklede son zamanlarda ağır nakliyat hizmetlerine daha yoğun bir ilgi vardır. Genel olarak ağır nakliyat hizmetleri günümüzde profesyonel bir şekilde Güngör nakliyat firması ile sunulur. Ağır nakliyat hizmetlerinin pek çoğu günümüzde liman alanlarında sağlanır. Çünkü ağır nakliyat hizmetleri sıklıkla yurt dışına nakil edilir. Deniz ulaşımı ile nakliye hizmetleri ağır nakliye hizmetleriyle daha kısa sürede gelişim göstermiştir. Genel olarak günümüzde İstanbul ağır nakliyat hizmetleri düzenli bir şekilde sağlanır. Son yıllarda İstanbul bölgesi ağır nakliye hizmetlerinde daha çok ön planda yer alır. Güngör firması ile ağır nakliye hizmet çeşitleri daha sık sunuluyor. Özelliklede iş dünyasında ağır nakliye hizmetleri için Güngör nakliyat firması sıklıkla tercih edilir.

 77. IPTV aracılığı ile yasal yoldan yayın yapmak için IPTV satın al seçeneğiyle bu siteyi tercih edebilirsiniz. İzlemek de bu sitede yasaldır. IPTV satın al diyerek IPTV almış olur ve yasal bir siteden almış olarak da yasal izleme deneyimini edinmiş olursunuz. Bu siteden IPTV satın alarak aynı zamanda klasik kanalların yerini alan IPTV hesabınız olacaktır. İnternet üzerinden yapılan yayınlar neticesinde tek yapılması gereken internet bağlantısının sağlanması noktasında etkili olacaktır. Bu IPTV sayesinde altyapı, anten, kablo gibi şeylere ihtiyaç duymadan izleyebilmektesiniz. Erişilmesi kolay ve aynı zamanda da hesaplı olan bir yayın kanalıdır. Aslında internet protokolü açılımı olan IPTV, anten veya da kablo prensibindeki yayınlara göre daha kolaydır. Anten üzerinden yapılan yayınlar izlenirken görüntü ve seste kesinti olabilmekte ve aksilikler yaşanabilmektedir. Ancak IPTV üzerinden izlenen bir görüntüde herhangi bir kesinti ve başka bir sorun meydana gelmemektedir. IPTV satın al seçeneği doğrultusunda bu siteden almanız halinde uygun olan paketler sunulmaktadır. Herkesin bütçesine yönelik olan bu paketler sayesinde herkes IPTV hesabı edinebilir. Bu hizmetten kolayca yararlanmak istiyorsanız bu siteyi tercih edebilirsiniz. Daha özgür bir biçimde izleme olanağı sunan IPTV sayesinde her yerde izleme olanağına da sahip olursunuz. Analog yayının aksine içerik çeşitliliği de oldukça fazladır. Yüksek kalitede izleme olanağı da sunulmaktadır.

 78. A motivating discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you should write more about this subject, it may not be a taboo matter but usually folks don’t discuss these issues. To the next! Cheers!!

 79. An interesting discussion is definitely worth comment. I do believe that you ought to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but typically folks don’t speak about these topics. To the next! Many thanks!!

 80. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 81. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.

 82. Hello there! This post couldn’t be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll send this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

 83. Its like you learn my mind! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the e book in it or something. I feel that you can do with some to force the message home a bit, however other than that, that is fantastic blog. An excellent read. I will definitely be back.|

 84. Just before we speak about lesbian intercourse, Allow’s speak about exactly what the phrase implies.
  Typically, folks make use of the phrase “lesbian intercourse” to suggest intercourse among two Females. If that’s the case, do not forget that Individuals Females may not recognize as lesbian.
  As an example, they might recognize as bisexual, pansexual, queer, and even heterosexual. Intercourse among Females isn’t limited to lesbians.
  Bear in mind, also, that “lesbian intercourse” isn’t limited to cisgender couples.
  In addition, it contains other people who have vaginas, individuals with penises, and individuals with intersex genitalia.
  Heterosexual couples, as an example, might have oral, guide, or penetrative intercourse. All of it is determined by the few and the things they like to do.
  Likewise, lesbian intercourse — or intercourse among Females, regardless of whether cis or trans — can contain no matter what type of intercourse you’d wish to try out.

 85. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 86. Right here is the right site for everyone who really wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about for many years. Excellent stuff, just excellent!

 87. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you need to write more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people do not discuss such subjects. To the next! Many thanks!!

 88. Hello, There’s no doubt that your website might be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Aside from that, excellent blog!

 89. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 90. Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

 91. This would be the right weblog for anybody who wishes to discover this topic. You realize a great deal of its almost tough to argue along with you (not too When i would want…HaHa). You actually put a brand new spin using a topic thats been written about for decades. Wonderful stuff, just fantastic!

 92. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 93. Hello, I believe your blog may be having internet browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic website!

 94. Excellent web site you have here.. It’s hard to find high quality writing like yours nowadays. I really appreciate people like you! Take care!!

 95. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something too few men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my hunt for something relating to this.

 96. An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but usually people do not discuss these topics. To the next! Best wishes!!

 97. May I just say what a relief to find someone who really knows what they’re discussing on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More and more people need to check this out and understand this side of the story. I was surprised you aren’t more popular given that you most certainly have the gift.

 98. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy I stumbled across this during my hunt for something concerning this.

 99. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read, however I truly thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you can fix if you were not too busy seeking attention.

 100. Günümüzde pek çok kişi nakliyat firmalarına ihtiyaç duymaktadır. Ambarlı nakliyat firmaları bakımından en iyisi olan bu firma kaliteli ve hızlı nakliyat alanında ünlüdür. Ambarlı nakliyat firmaları arasında oldukça tecrübeli olan bu firma, uzun süredir hizmet vermektedir. Kaliteli hizmet anlayışı çerçevesinde ağır nakliyat ve kiralama ihtiyaçlarına çözüm sunan bu firma uygun fiyatlandırma talep etmektedir. Bu nedenle de oldukça sık tercih edilen firmalar arasında yer almaktadır. Nakliyat firması günümüzde oldukça fazla sayıdadır ve birçok kişi zaman zaman bu nakliyat firmalarının hizmetine ihtiyaç duymaktadır. Bu bakımdan en kaliteli hizmeti en doğru şekilde veren bu firma aynı zamanda konteyner iç nakliye, açık yük taşıma, yurtiçi- şehir içi ağır yük taşıma, proje taşımacılığı, kiralama hizmetleri gibi hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetleri sunarken de kaliteli hizmeti karşılığında oldukça makul olan bir fiyatlandırma kalitesi de sunmaktadır. Ambarlı nakliyat firmaları arasında en iyisi olarak hizmet veren bu firma uzun süredir bu alanda kaliteli ve uygun bir hizmet sunmaktadır.

 101. After checking out a few of the blog posts on your web page, I seriously like your technique of writing a blog. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site too and tell me how you feel.

 102. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 103. Hello there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 104. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 105. Can I just say what a aid to seek out someone who really knows what theyre speaking about on the internet. You definitely know the way to carry a difficulty to mild and make it important. More people need to read this and perceive this aspect of the story. I cant imagine youre not more fashionable because you positively have the gift.

 106. Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Thank you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this blog.

 107. The the next time I read a blog, Hopefully that it doesnt disappoint me up to this blog. What i’m saying is, I know it was my method to read, but I personally thought youd have some thing intriguing to say. All I hear is usually a lot of whining about something that you could fix if you werent too busy seeking attention.

 108. Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 109. I’m impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my hunt for something concerning this.

 110. Dengan memilih untuk bermain di mesin yang membayar tuainan slot kasino gratis adalah dengan mengetahui jenis mesin di tempat itu. Beberapa mesin menutupi uang tunai aktual sementara yang lain tidak. Bermain mesin slot online yang membayar uang nyata memastikan bahwa gamer mendapatkan lebih banyak peluang untuk menang dengan setiap putaran.

 111. Hello there! I could have sworn I’ve visited this site before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 112. A motivating discussion is definitely worth comment. I do think that you ought to write more about this subject, it may not be a taboo matter but generally folks don’t talk about such issues. To the next! Many thanks!!

 113. The next time I read a blog, Hopefully it does not fail me as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, however I truly believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 114. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this in my hunt for something regarding this.

 115. Your style is really unique compared to other folks I’ve read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this page.

 116. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here on your site.

 117. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I actually thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of crying about something you could fix if you weren’t too busy seeking attention.

 118. Hi there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a very good read. I appreciate you for sharing!

 119. You are so interesting! I do not believe I’ve truly read through anything like that before. So great to discover another person with some genuine thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 120. I need to to thank you for this great read!! I certainly loved every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new things you post…

 121. A motivating discussion is worth comment. I do believe that you ought to write more on this issue, it may not be a taboo subject but generally folks don’t discuss such subjects. To the next! Many thanks!!

 122. Greetings, I do think your site could be having browser compatibility issues. When I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent blog!

 123. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who was conducting a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this topic here on your web page.

 124. Bilhassa peynirleri, yel değirmenleri, bisikletleri, laleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal alanda geniş insan hakları ile bilinen Hollanda, Avrupa’nın önemli şehirleri arasındadır. Hollanda’da yaşamak dini, cinsel ve birçok özgürlük açısından konforlu ve özgür bir yaşam anlamına gelmektedir. Ülkenin başkenti olan Amsterdam, birçok farklı alanda dünyanın en kıymetli şehirleri arasında yer almaktadır. Turistlerin bir numaralı tercihleri arasında yer alan ülke, Avrupa’da vatandaşına en çok değer veren ülkelerden de biri olarak karşımıza çıkıyor. Ülkede kalıcı yaşam için Hollanda evlilik oldukça önemli bir konu. Kalıcı vatandaşlık noktasında sıklıkla tercih edilen Hollanda evlilik konusu hakkında detaylı bilgi edinmek için birçok ajansın online olarak ürettiği içeriklere bakmak gerekiyor.

 125. A fascinating discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but generally people do not speak about such subjects. To the next! All the best!!

 126. This is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been written about for a long time. Wonderful stuff, just wonderful!

 127. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 128. I was excited to find this web site. I wanted to thank you for ones time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every part of it and I have you book marked to see new things on your blog.

 129. Can I just say what a comfort to find somebody that genuinely understands what they are discussing on the net. You certainly know how to bring a problem to light and make it important. More people have to look at this and understand this side of the story. It’s surprising you aren’t more popular since you surely possess the gift.

 130. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 131. After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 132. Great post. I became checking constantly this web site and I’m impressed! Extremely useful info particularly the final part I look after such info much. I had been seeking this particular information for just a very long time. Thanks a lot and good luck.

 133. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 134. I blog often and I genuinely appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

 135. Hi, I think your blog could be having browser compatibility issues. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic site!

 136. Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 137. Aw, this was a very nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I put things off a whole lot and don’t seem to get anything done.

 138. Spot on with this write-up, I absolutely believe this website needs a great deal more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!|

 139. Everything is very open with a clear description of the issues. It was definitely informative. Your website is extremely helpful. Many thanks for sharing!

 140. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 141. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read content from other authors and use something from their web sites.

 142. Your style is really unique in comparison to other people I have read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just book mark this web site.

 143. I am not sure where you’re getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

 144. After looking over a handful of the blog articles on your site, I truly like your technique of writing a blog. I saved as a favorite it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me what you think.

 145. I blog often and I really appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will book mark your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed as well.

 146. Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 147. Hello there! This article couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!

 148. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Cheers!

 149. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to return once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 150. I blog often and I truly appreciate your content. This article has really peaked my interest. I’m going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 151. Simply wish to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.|

 152. Having read this I thought it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 153. I blog quite often and I truly appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I am going to bookmark your website and keep checking for new details about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 154. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

 155. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

 156. NFTshoout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

 157. After I initially left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be a means you are able to remove me from that service? Many thanks!

 158. An interesting discussion is worth comment. I believe that you need to write more on this subject matter, it may not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these topics. To the next! All the best!!

 159. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this web site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would like to learn where you got this from or exactly what the theme is called. Appreciate it!

 160. A motivating discussion is definitely worth comment. I believe that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss such issues. To the next! Best wishes!!

 161. That is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in quest of
  extra of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks

 162. Howdy I am so delighted I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Bing for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the moment but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.|

 163. I was excited to find this site. I want to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also have you saved to fav to see new things on your blog.

 164. NFTshootout.co is a play to earn NFT football game where players earn shoo token for winning penalty shootouts. NFT shootout will soon have a scholarship program for scholars to earn crypto while gaming soccer on the metaverse

 165. You could certainly see your enthusiasm within the work you write.The arena hopes for even more passionate writers such as you who aren’t afraid to say how they believe.Always go after your heart.Here is my blog :: healthy eating diet

 166. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 167. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been doing a little research on this. And he in fact ordered me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your web site.

 168. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are really convincing and will certainly work. Still, the posts are too short for starters. Could you please extend them a little from next time? Thanks for the post.

 169. Hello there! This post couldn’t be written any better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this article to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Many thanks for sharing!|

 170. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have created some nice methods and we are looking to exchange strategies with others, why not shoot me an email if interested.|

 171. After checking out a few of the blog articles on your web page, I honestly like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me your opinion.

 172. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own personal blog and would like to learn where you got this from or just what the theme is named. Appreciate it!

 173. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such info a lot.I was seeking this certain information for a long time.Thank you and good luck.

 174. Aw, this was an incredibly good post. Finding the time and actual effort to create a superb articleÖ but what can I sayÖ I put things off a lot and never manage to get anything done.

 175. Can I simply say what a relief to discover someone that truly knows what they are talking about on the internet. You definitely know how to bring a problem to light and make it important. More people ought to look at this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular since you most certainly have the gift.

Залишити відповідь