Читво з «бульбашками»: Книжки про алкоголь

Наші смаки покращуються. З розвитком технологій та індустрії виробництва алкогольних напоїв для споживача відкривається необмежений вибір на будь-який смак та гаманець. Ми стаємо гурманами — те, що куштували ще вчора, сьогодні вже не задовольняє наші рецептори. Україна впевнено стала на шлях крафтового пивоваріння, а на полицях та в меню винних барів все частіше можна помітити вина з позначкою «Біодинамічні». Коктейль-бари зажили слави на міжнародному рівні, а кількість фестивалів, де головна дійова особа алкоголь — вражає! То як не загубитися в цьому калейдоскопі смаків, що обрати для себе та як зробити це правильно? Де шукати якісний алкоголь і що таке, власне, якісний алкоголь? Ми підібрали для вас найцікавіші видання українського книжкового ринку, з яких ви дізнаєтесь багато нового про алкоголь, його історію та сьогодення.

Настільна енциклопедія, яка знайомить читача з винним світом з основ. «Практичний путівник по винах» — написано на першій сторінці, а я б ще додала: «По винах та виносвіту».

Книжка можливо і не зробить з вас професійного сомельє, але однозначно навчить вас оперувати поняттями та розрізняти вина за сортом, регіоном, назвою. Розуміти, чим відрізняється брют натюр від екстра брюту, що таке таніни, звідки вони беруться та для якого вина вони характерні. За якими критеріями дегустатори оцінюють вино, які аромати характеризують якісне вино, а які виказують його недоліки. І якщо ви ще не знаєте, який бокал пасує до купленого в магазині вина — тут ви знайдете відповідь. Дуже зрозумілі схеми та малюнки підкажуть вам, за якої температури подавати те чи інше вино та з якою їжею вона смакуватиме найкраще.

Автори аналізують найбільші виноробні регіони світу, наводять приклади топових винних зразків, а також систематизують вино за видом, при цьому схематично наводять процес виробництва того чи іншого виду та характеристику смаку. То ж якщо ви вирішили навчитись розбиратись в безмежному світі древнього напою, ця книжка — вдалий початок.

На полицях магазинів та у винних картах закладів все частіше бачите позначки «Органічне», «Біодинамічне»? Що це за вино, існує воно насправді чи це все фантазії маркетологів? Чим відрізняються такі вина від тих, що ми звикли вживати? У Видавництві Старого Лева нарешті вийшла книжка, яка вичерпно дасть відповіді на ці та багато інших питань, що турбують допитливого споживача.

Авторка зібрала головні складові правильного та вдалого натурального вина. З якого винограду виготовляється такий напій та як правильно виростити саме той виноград, як і де зберігаються органічні вина. Основні правила споживання, адже дослідження і споживання вина — також мистецтво. Тому, як правильно зрозуміти вино на смак та аромат, визначити чи є в ньому дефекти, а відтак, наскільки якісно винороб створював напій. Ну і звісно про культуру виробництва натуральних вин, походження та розвиток руху.

Останній, дуже смачний та цікавий розділ, як на мене, розповідає про найяскравіших представників натуральних вин та характеристику їх смаків. Ігристі, червоні, білі, рожеві та такі популярні сьогодні оранжеві! Навіть адепти солодких вин знайдуть рекомендації для своїх рецепторів.

Смак пива від Ренді Мошера можна сміливо назвати справжньою пивною Біблією! І як же нам пощастило, що за переклад цієї фундаментальної праці взялась Лана Світанкова, пивна ентузіастка, перекладачка та суддя BJCP (міжнародна сертифікаційна програма пивних суддів, також опис пивних стилів по BJCP більшість пивоварів використовують як основу при створенні нових сортів пива)

Книга є мастрідом для поціновувачів, а також для людей, які тільки починають свій шлях дослідження пивного Всесвіту та пізнають багатство його стилів.

Як правильно підібрати бокал до того чи іншого стилю. Аналізувати зразки вишукуючи в ньому базові аромати та смаки, або дефекти, що, власне, і допоможе вам ідентифікувати, наскільки пиво виготовлене якісно. Для цього вам на допомогу прийдуть яскраві діаграми та ілюстрації. Повний опис пивних стилів, приклади топових зразків для знайомства з ними та історія їх походження. Як відбуваються професійні дегустації пива, якими навичками має володіти пивний суддя. Як правильно подавати пиво і найсмачніше — з чим найкраще смакувати той чи інший сорт! Забудьте про чипси та солону рибку. Справжні пивні гурмани міксують смаки на заздрість навіть поціновувачам вина і доводять, що пиво може посідати високу сходинку серед інших алкогольних напоїв!

І знов Лана Світанкова радує фанатів перекладом пивного бестселера. Насправді надзвичайна книжка, яка переверне ваш погляд на пиво! Комікс вдало поєднує історичні факти з появою пивних стилів. Історія простягається від початку дослідження первісними людьми способів видобування алкоголю до сьогодення. Ненав’язливо та захопливо автори проводять нас від найдавнішого стилю Ламбік, через терни історичних подій народження пивоваріння в монастирях, звідки з`являється хміль, закон про чистоту пива, період виникнення такого знайомого для нас стилю портер та його нащадка — стаута, революційних часів лагера, а за ним технологічно-маркетингового буму промислового виробництва пива в великих масштабах, до крафтової революції, яка дала поштовх ренесансу якісного пива та новаційних пошуків незвичайних смаків, стилів та сортів.

Читається на одному подиху — автори напрочуд вдало прослідкували історичні події, що передували виникненню того чи іншого стилю, як ці події відбивались на пивоварній галузі, смаках та настроях пивоманів. Тут є все! І чума, і світові війни, і сухий закон, і крафтова революція, яка змінила погляд на якість і виробництво пива. Тож якщо ви стомились від серіалів чи фільмів та хочете спокійно, але цікаво провести ваш вечір — ця книжка ідеально для цього підходить! Комікс однозначно цікавіший за будь-який серіал! І перевертаючи чергову сторінку, ви не заспокоїтесь, поки не дочитаєте до кінця! О, ну і звісно пляшечка вдалого крафту не стане на заваді!

Леонід Липовецький — винний ентузіаст з Харкова. Протягом шести років є автором блогу «Винный чайник», людина яка любить та вивчає вино та з легкістю нам про нього розповість в своїй праці «Азбука винного чайника. Червоне біле і трохи рожевого», першій книзі про вино українського автора.

Уявіть собі, що ви ніколи не пили вина, ба більше, ніколи про нього не чули, навіть не знаєте, яке вино на вигляд, але взяли собі за мету дізнатись про цей напій все — тут вам стане у пригоді гід Леоніда Липовецького, адже власне сам автор зізнається, що вважає себе «винним чайником», понад усе люблячи вино, продовжує невпинно вивчати все, що з ним пов’язане і доступно переповідати нам. 360 сторінок суцільного вина! Старий та Новий світ, винні регіони та провінції, гастрономія та пригоди! Ця книжка — яскрава та захоплива подорож світом з келихом найкращого для вас вина.

Видавництво Yakaboo Publishing не перестає нас радувати яскравими та смачними книжками про алкоголь. Нову книжку від Еліс Фейрінг присвятила вину, що наразі завойовує прихильність все більшої кількості поціновувачів цього виноградного напою

Еліс Фейрінг — американська журналістка і письменниця, протягом декількох років оглядачка вина і подорожей для журналу Time, відома як захисниця «натурального вина». Публікувалася в таких виданнях як The New York Times, New York Magazine, San Francisco Chronicle, LA Times, Condé Nast Traveller і Forbes Traveler.

Книга напрочуд легко та приємно читається і радує око ілюстраціями від Нішанта Чоксі. То що ж таке натуральне вино? Якщо коротко: «Натуральне вино — це вино без усякої гидоти в ньому», — пише авторка. Та що стоїть за виробництвом такого вина, чим воно краще або гірше від вина, яке ми з вами звикли пити? Як виробляються такі вина і в чому полягають основні складнощі? Натуральне вино — новий продукт на наших полицях чи це відродження давніх традицій виноробства, як це сталось з крафтовим пивом?

В другому розділі авторка закохує нас в смаки натурального вина і розвінчує міфи про нього, вчить нас правильно його дегустувати, знаходити вади та помилки, ділиться своїми роздумами про враження від напою, ну і, звісно, закликає приєднатися до вживання саме натурального вина.

У цій книжці йдеться не лише про алкоголь. Німецький історик Вольфґанґ Шивельбуш присвятив книгу найсуперечливішим продуктам, які завоювали прихильність людей протягом багатьох століть, ставали причинами військових експансій, розвивали торгівлю, відкривали нові континенти та країни, були розмінною монетою в суперечках, створювали нову культуру споживання та просто давали можливість насолодитись їхнім смаком. Продукти-стовпи, що свого часу перевернули світ смаків — спеції, кава, чай, тютюн, шоколад та алкоголь.

Отже, що таке алкоголь для звичайного робітничого класу, військових та знаті, як сильно впливав цей трунок на життя людей, чому дехто вважав його ліками від жорсткої буденності і чому саме горілка посіла перше місце серед найуживаніших напоїв та набула статусу соціальної катастрофи страхітливих розмірів, якого досі не позбулась, зайнявши місце таких популярних напоїв того часу, як пиво та вино.

Окремий розділ автор присвятив ритуалам, які стали невід’ємною частиною пиття, розвитку культури питних закладів та еволюції шинквасу.

«Хто заходить до кнайпи (пивниці), той потрапляє в інший світ. Абстрактний принцип обміну тут почасти втрачає силу».

Справжній історичний екскурс у світ алкоголю, звичаїв, вірувань, традицій та міфів. Автор дослідив сотні джерел і представив на розсуд читачів ґрунтовний, але легкий та ненав’язливий опис людських стосунків та алкоголю.

Книга розділена на 10 розділів, які називаються чарками. Так ми дізнаємося, як і звідки народився алкоголь, як він довгий час заміняв воду і чому його вживання вважалося престижним. Яку роль відіграв алкоголь у створенні шедеврів світового мистецтва. Які боги були ще тими п’яничками і чому саке має таку назву. Чому ми «проставляємося» за причини та без, а весілля зазвичай не обходиться без великої кількості пляшок на столах, та багато інших цікавих, несподіваних та захоплюючих фактів про зеленого змія.

Ох, ну і звичайно, як правильно пити, щоб зранку не було боляче і соромно.

Цього разу Юрій Винничук не потішить своїх шанувальників традиційно улюбленим романом. Замість цього письменник зробить приємність поціновувачем міцних напоїв. Головним дійовим персонажем нової книги Винничука виступає традиційний український напій — Горілка.

Від прадавніх часів, коли люди тільки починали досліджувати природу бродіння різних продуктів до винайдення власне горілки та проблеми ідентифікації, хто ж саме першим створив цей напій. Як жилося горілці за різних часів, які існували звичаї, як оковита вироблялась і які її види існували в Україні. Окремий розділ автор відвід для культури споживання і виробництва напою та звичаї, що з ним пов’язують у Львові.

Горілка крокує світом, опису найпопулярніших світових версій інших країн автор відвів передостанній розділ, в якому також розповідає історію виробництва таких популярних високоградусних напоїв як віскі, бренді, коньяк, ром та ін.

«Ще до того, як стати людьми, ми вже були любителями випити»

Марк Форсайт — відомий британський письменник і популярний блогер, захоплений культурою споживання алкоголю, зібрав найпопулярніші історичні факти, свідчення, гіпотези та міфи пов’язані з виникненням та розвитком цієї давньої звички та виклав їх в притаманній йому стислій та жвавій манері.

Чи дійсно поштовх до фруктів, що забродили, штовхнув мавп з дерева на землю? Як пили в доісторичну епоху? Якому алкогольному напою присвячували свої перші письмена шумери та яким алкобогам сповідувались єгиптяни та давні греки? Чим була випивка для стародавнього Китаю та як бенкетували римляни? Чи існував алкоголь на Близькому Сході та як сталося, що тепер ми не уявляємо образ вікінга без кухля в руці? Як розвивались пивні господарства і що стало прообразом сучасного бару. Головні «скандали, інтриги та розслідування», що невідривно супроводжував алкоголь та вирішальні історичні алкогольні події. Все це достатньо кумедно і легко автор переповідає, як захопливі застільні історії за келихом, наприклад, джину або ж віскі.

Тож вивчати, відкривати, дегустувати!

Дегустувала разом з вами,

Оленка Головіна

Оленка Головіна
Закінчила Національний університет харчових технологій. Захоплююся пивною культурою та вивченням гастрономії світу. Люблю мандрувати, нову країну відкриваю для себе через традиційні напої та їжу. Цікавлюся мистецтвом, кіно та літературою. Не розлучаюся з книжками.

58 thoughts on “Читво з «бульбашками»: Книжки про алкоголь

 1. I don’t even know the way I ended up here, but
  I assumed this publish was great. I do not recognise who you’re however
  definitely you are going to a famous blogger in the
  event you are not already. Cheers!

 2. Excellent pieces. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed an excellent job.
  I will definitely digg it and personally suggest to my friends.

  I am confident they’ll be benefited from this web site.

 3. I was curious if you ever considered changing the
  structure of your blog? Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people
  could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
  only having 1 or two images. Maybe you could space it out better?

 4. I got this web page from my pal who informed me regarding this
  web page and now this time I am visiting this web page and
  reading very informative content here.

 5. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t
  already 😉 Cheers!

 6. That is a great tip especially to those new to the
  blogosphere. Brief but very precise information… Thank you for sharing this one.

  A must read article! games ps4 185413490784 games ps4

 7. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate
  a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot! ps4 games 185413490784 ps4 games

 8. Hi there, i read your blog from time to time and i own a
  similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments?

  If so how do you stop it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me crazy so any help is very much appreciated.

 9. Hi, There’s no doubt that your website could possibly
  be having internet browser compatibility problems. Whenever I look at your website in Safari,
  it looks fine however, if opening in IE, it has
  some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up!
  Besides that, fantastic site!

 10. Great blog here! Also your web site loads up fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol asmr 0mniartist

 11. I have been surfing online more than three hours
  today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. Personally, if all
  website owners and bloggers made good content as you did,
  the net will be much more useful than ever before.

 12. Magnificent goods from you, man. I have keep in mind your stuff previous
  to and you’re just extremely wonderful. I really
  like what you have acquired right here, really like
  what you are saying and the way through which you are saying it.
  You make it entertaining and you continue to take care of to stay it smart.
  I cant wait to read much more from you. That is actually a wonderful web site.

 13. I’m not sure where you’re getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more
  or understanding more. Thanks for great info I was looking for this info
  for my mission.

 14. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create
  this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u
  got this from. cheers

 15. Your style is so unique in comparison to other folks I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark
  this blog.

 16. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and
  sources back to your website? My blog site is
  in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 18. scoliosis
  Hi there great website! Does running a blog similar to this require a massive amount work?
  I have virtually no knowledge of coding but I was
  hoping to start my own blog soon. Anyways,
  if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.

  I understand this is off topic however I simply needed to ask.
  Appreciate it! scoliosis

 19. scoliosis
  I do consider all of the ideas you have offered in your post.

  They are really convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too quick for beginners. Could you please extend them a little from subsequent
  time? Thanks for the post. scoliosis

 20. scoliosis
  Hi would you mind stating which blog platform you’re using?

  I’m planning to start my own blog in the near future
  but I’m having a difficult time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask! scoliosis

 21. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I
  found it and I’ll be book-marking and checking back
  frequently!

 22. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the exact same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from
  a lot of the information you provide here. Please let me know if this alright with you.

  Appreciate it!

 23. I’m very pleased to find this great site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!!
  I definitely enjoyed every bit of it and I have you bookmarked to look at new things
  on your website.

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 25. I am not sure where you’re getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this info for my mission.

 26. What i do not realize is in fact how you are now not
  actually a lot more smartly-appreciated than you may be now.
  You are so intelligent. You recognize therefore
  considerably relating to this matter, made me in my opinion imagine it from so many varied
  angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it is
  one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.
  Always deal with it up!

 27. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your
  useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 28. Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit familiar of this your broadcast
  provided shiny clear concept

 29. It’s perfect time to make some plans for the future and it is time to be
  happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you
  few interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 30. I like the valuable info you provide in your articles.
  I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I’m quite certain I’ll learn lots of new stuff right here!
  Good luck for the next!

 31. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 32. Definitely imagine that which you stated.
  Your favourite justification appeared to be on the net the simplest thing to understand of.
  I say to you, I definitely get annoyed whilst other people
  consider concerns that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing with no need side effect , other people could take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks

Залишити відповідь