За 28 років незалежності України українська література те значно виросла. Ми вирішили зібрати знакові і цікаві кроки до 28-річчя нашої Незалежності.
*обережно: список подій обраний суб’єктивно авторкою блогу Yakaboo; він може відрізнятися від вашої думки — і це нормально. Ми відкриті до коментарів та ідей щодо того, що саме варто вважати вагомим кроком в літературі Незалежної України.
1992 рік
Сергій Жадан, Ростислав Мельників та Ігор Пилипчук створили в Харкові літературне угруповання «Червона фіра», в рамках якого проводили літвечори, мистецькі акції тощо. Концепцією, яка б об’єднувала угруповання, обрали неофутуризм.
1993 рік
У Києві створено творчу асоціацію «500», активними учасниками якої стали Максим Розумний, Сергій Руденко, Роман Кухарук, Андрій Кокотюха. Асоціація мала на меті звернути увагу старших і досвідчених письменників на нове покоління митців. Члени Асоціації вважаються представниками постмодерного дискурсу 1990-х.
1994 рік
У Львові проходить перший Форум Видавців — літературний фестиваль, який поєднує в собі книжковий ярмарок та літературні події (з 2018 року відомий як Book Forum Lviv).
1994 рік
Засновано неофіційне творче об’єднання “Пси Святого Юра”, за ініціативи Юрія Покальчука, Юрія Андруховича та Ігоря Римарука. Також членами літоб’єднання вважаються Василь Герасим’юк, В’ячеслав Медвідь, Віктор Неборак, Олександр Ірванець (вийшов з групи 1995 року) і Тарас Федюк (приєднався 1995 року). Угруповання мало на меті спільне обговорення, редагування текстів, формування альманахів тощо.
1996 рік
Невдоволені роботою Спілки письменників України утворюють Асоціацію українських письменників. До її членства увійшли такі літдіячі як Юрій Андрухович, Юрій Винничук, Сергій Жадан, Оксана Забужко, Олександр Ірванець, Іван Малкович, Юрко Покальчук, Анатолій Дністровий, Віктор Мельник тощо.
1996 рік
Виходить перший роман Оксани Забужко “Польові дослідження з українського сексу”. Твір викликає неабияку увагу до себе через еротичні сцени, порушення проблематики жіночої героїні в літературі та “сповідальний” характер оповіді. Роман перевидавався близько 10 разів, став одним із перших український бестселерів.
1998 рік
За упорядництва Юрія Андруховича виходить антологія “Мала українська енциклопедія актуальної літератури”, в якій зібрано дослідження українського літературного процесу 1980-х і 1990-х років. Видання мло на меті упорядкувати сучасний стан літератури; читачеві було запропоновано глосарій та хрестоматійний додаток.
1999 рік
Роман Андрія Куркова “Пікнік на льоду” було перекладено німецькою, і того ж року він увійшов в десятку бестселерів в Німеччині, Швейцарії та Австрії, ставши одним із перших творів письменника з країн СНД, що здобули таку популярність в Європі.
2003 рік
Ухвалено Закон України «Про державну підтримку книговидавничої справи в Україні», “спрямований на подолання кризи у вітчизняному книговиданні та створення сприятливих умов для його розвитку”.
2004 рік
В Україні вперше відзначили Всесвітній день поезії.
2004 рік
Літературна премія імені Лесі Українки набула статусу державної. Це нагорода за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва. У 2018 році премію виграв Іван Андрусяк за казку “Зайчикова книжечка”.
2004 рік
Всеволод Нестайко видає нову редакцію своєї вже легендарної книги “Тореадори з Васюківки”. У новій варіації автор додав нових епізодів та прибрав певні ідеологічні нашарування, щоб твір був зрозумілим і близьким сучасним дітям.
2004 рік
В Україні вперше вручається премія “Книга року Бі-Бі-Сі”.
2006 рік
Юрій Андрухович здобуває перемогу в щойно створеній цього ж року польській літпремії Angelus за його роман “12 обручів”.
2006 рік
На фестивалі “Київські Лаври” відбувся перший слем-турнір за правилами, і з того часу він став систематичним в країні явищем. Слем-турніри являє собою змагання з артистичного, виразного, майже театралізованого читання віршів. Відомим учасником і переможцем багатьох слемів є Павло Коробчук.
2007 рік
Офіційно 2007-ий проголошено в Україні Роком української книги.
2008 рік
Припиняє роботу літературно-мистецький журнал “Четвер”. Створене ще у 1989 році, журнал став взірцем альтернативного видання літпубліцистики. Проєкт було засновано Юрком Іздриком, він став осередком митців так званого «станіславського феномену», що позначає митців з Івано-Франківська, у творчості яких були закріплені засади українського постмодернізму.
2010 рік
Після 20-річного мовчання виходить перший прозовий роман Ліни Костенко «Записки українського самашедшого». Десятитисячний тиражний був настільки швидко розпроданий, що потім, прагнучи наживитися на тих, хто ще хотів прочитати книгу й не зміг, почали масово з’являтися підробки.
2011 рік
У Києві відбувся перший фестиваль Книжковий Арсенал. Подія стала міжнародною: серед гостей були присутні почесні відвідувачі з 10 країн.
2012 рік
Письменник Макс Кідрук пише перший український технотрилер “Бот”. Технотрилер є особливим жанром, в якому досліджується за допомогою художніх прийомів взаємодія людини з технологіями.
2012 рік
Національна Академія наук України висунула кандидатуру поета-шістдесятника Бориса Олійника на здобуття Нобелівської премії.
2013 рік
Започатковано Премію імені Юрія Шевельова — за художню та наукову есеїстику. Лауреатами премії вже стали Андрій Любка, Тарас Прохасько, Олександр Бойченко, Вахтанґ Кебуладзе, Володимир Єрмоленко тощо.
2015 рік
Книга українська поета Ігоря Павлюка “Політ над Чорним морем” (в її англомовному перекладі A Flight Over the Black Sea) визнана найкращою з книжок, вихід яких був підтриманий англійським ПЕН-клубом в рамках проєкту World Bookshelf. За книжку було віддано 2521 голосів широкої громадськості.
2016 рік
При Міністерстві культури України засновано Український інститут книги, покликаний “формувати державну політику у книжковій галузі, провадити промоцію книгочитання в Україні, підтримувати книговидавничу справу, стимулювати перекладацьку діяльність, популяризувати українську літературу за кордоном”.
2018 рік
В Україні створено першу онлайн-бібліотеку аудіокниг українською “Слухай”, в якій представлено твори переважно українських авторів.
2018 рік
Український історик Сергій Плохій отримав премію Baillie Gifford Prize за книгу “Чорнобиль: Історія трагедії”. Цю британську премію вручають за найкращі твори у жанрі нон-фікшн.
2019 рік
Український національний стенд вперше представлений на Лондонському книжковому ярмарку.
2019 рік
Україна вперше взяла участь у Літературній премії Євросоюзу – винагорода, покликана популяризувати літературу різних європейських країн у світі. Першою переможницею премії стала Гаська Шиян за роман “За спиною”.
12 thoughts on “28 літературних кроків до 28 річниці Незалежності”