15 найкращих науково-популярних книг 2018 року

Науково-популярна література поєднує приємне з корисним: простими словами розповідає про складні речі. До вашої уваги пропонуються найкращі науково-популярні книги – цікава інформація в доступному форматі, яка змінить ваш погляд на багато речей. А ще це по-справжньому захоплююча і дуже весела розваа. Про що б не йшлося – еволюцію і життя на Марсі, царство тварин або самотність людей — відірватися від читання буде нелегко. Які ж книги цієї тематики вважаються кращими на сьогоднішній день?


Тім Гарфорд «Речі, що змінили світ. Історія економіки в 50 винаходах»
(Наш формат, 2018, пер. Роман Скакун)


речі що змінили світ

Краща книга 2017 року за версією Bloomberg Businessweek, Financial Time і Амазон! Лідер усіляких топів і неодмінна література до вивчення в американських університетах!

У зрозумілій манері автор викладає суть процесів економіки крізь призму оточуючих нас винаходів і предметів. Він стверджує: навіть найпростіші речі нашого життя, насправді, здатні запустити глобальні процеси, саме вони передують фундаментальним змінам. Все наше життя складається з дрібниць, здатних визначити баланс сил в економіці, змінити настрої в соціумі і, в цілому, відкрити мільйони нових можливостей.

Перед вами захоплююча історія мінливого світу і його функціонування у Всесвіті. З книги ви дізнаєтеся, як, наприклад, поява бритви Gillette позначилася на розвитку бізнесу або чому кондиціонер став не тільки приємним винаходом для нашого з вами комфорту, а й суттєво вплинув на заселення територій і цілих континентів! Тім Гарфорд виділив 50 речей, що змінили наш світ назавжди, де кожен винахід – це не тільки історія про людські ідеї, а й про невидимі оку процеси і складні системи, які нас оточують.

«Гарфорд зміг розповісти про економічне зростання, продуктивність праці, монополії, регулювання ринку без будь-яких спеціальних термінів, таблиць або графіків» — цитата «Wall Street Journal». І це, насправді, круто!


Кайя Норденген «Твій мозок – суперзірка. Використовуй на повну!»
(K.Fund, 2018, пер. Софія Кирей)


твій мозок суперзірка

Наш мозок працює на 10%, а решта 90% так і залишаються незадіяними протягом усього життя… «Нісенітниця!» – стверджує невролог з Норвегії Кайя Норденген. Якби мозок не працював, він би навіть не розвинувся в процесі еволюції, оскільки на це йшло б багато енергії! Втім, завжди можна підвищити його ефективність. Він організовує і реорганізує себе у відповідь на нові виклики чи освоєння нових знань і навичок, а також зберігає інформацію, отриману в результаті досвіду, тренування або навчання.

Якщо ви не говорите китайською – не біда. Мозок – це 86 мільярдів нейронів, які постійно змінюються. Ви завжди можете освоїти те, що ще не освоїли, а отже, стати краще.

У захоплюючій формі автор пояснює, що робить мозок таким, як він є, і як він насправді функціонує. Багато говорить про еволюцію мозку, починаючи з древніх рептилій і до людини розумної, торкається питань роздвоєння особистості, психічної складової, існування душі, пам’яті і спогадів, навігаційної системи мозку, а також чуттєвої складової, інтелекту і багатозадачності.


Торстен Герке «Спортивная анатомия»
(Попурри, 2016, пер. Сергій Борич)


спортивная

Останнім часом здоровий спосіб життя помітно витіснив звички епохи «втраченого покоління» 90-их років. У соціальних мережах та година красуються фото друзів і знайомих, що хваляться своїми результатами тренувань: біг, гойдалка, нескінченні тренажери … Насправді, щоб мати гарний вигляд, мати підтягнуте тіло, не обов’язково відвідувати спортивний зал. Витрачати гроші і час. Найкращий комплекс для тренувань – ваше власне тіло! Ця книга в доступній формі пояснює, як влаштований наш організм і як взаємодіють між собою його складові. Тепер кожен зможе зрозуміти, що відбувається під різним навантаженням з кістками, м’язами, сухожиллями і зв’язками. Докладно розглянуті всі м’язи, а також, що важливо, проблеми і травми, які можуть виникнути при тренуваннях. Тут же на фото показані вправи на закачку і розтяжку, які ведуть до усунення цих проблем.

Ця книга не є мануалом з правильності тренувань! Перш за все, до питання автор підійшов з анатомічної точки зору. Для студентів медиків і біологів – те, що треба.

Зміст книги поділено на глави частинами тіла, доповнено наочними ілюстраціями. Читаючи найкращі наукові книги, як ця, ви буквально заглянете всередину власного тіла 


«Великий атлас світу»
(КСД, 2018)


великий атлас світу

Вивчати світ – це завжди цікаво і захоплююче! Тим більше, коли під рукою найкраще сучасне картографічне видання. Ілюстрований атлас розширить ваше уявлення про планету Земля, навіть якщо до того ви пройшли шкільний і університетський курс. Адже світ настільки різноманітний, що в ньому завжди знайдеться щось незнайоме, інтригуюче.

Дане видання – звід докладних фізичних і політичних карт, а також довідкової інформації, корисної мандрівникам, всім, кому цікавий предмет географія. Тут є повні дані про материки: площа, середня висота над рівнем моря, річки, озера, гори і вулкани. Політична карта України оновлена – містить нові адміністративні назви. У розділі «Світ у цифрах» представлена інформація про всі держави світу. Їхнє місцезнаходження, територію, столиці, населення, офіційні мови, релігії, грошову одиницю, державний прапор. Географічні об’єкти запросто шукати, використовуючи алфавітний покажчик. Перед вами найкращий атлас в допомогу школярам, студентам, викладачам.


Божена Кропка «Твой второй мозг – кишечник. Книга-компас по невидимым связям нашего тела»
(Эксмо, 2018)


твой второй мозг кишечник

Кишечник – орган дуже цікавий: якщо працює як годинник, ми про нього навіть не думаємо. Однак варто йому відмовити, трохи що ми з’їли не те, як всі думки лише про нього! Дійсно, нехай і простий, але такий важливий, кишечник, виявляється, ще й визначає нашу здатність мислити, приймати рішення, жити і бути щасливими.

Вивчивши матеріали книги «Твой второй мозг», ви зможете адекватно оцінювати потенціал власного організму, резерви, зрозумієте, чому людина хворіє на те чи інше захворювання і як впоратися з цими недугами без ліків. Багато стереотипів щодо кишечника автор спростовує, наприклад, стверджує, що для схуднення не треба голодувати і вбивати свій кишечник. Досить просто стежити за ним і за необхідності правильно реагувати на його поведінку. По суті, перед вами вичерпне керівництво по травній системі для чайників. Книга-гастроентеролог, здатна подбати про ваш шлунково-кишковий тракт.

Певну цінність у книзі також мають численні тести, за допомогою яких можна вже «на місці» оцінити себе і свій кишечник, його стан. Організуйте стабільний режим дня, перейдіть на правильне харчування, змініть ставлення до свого здоров’я, використовуючи цінні поради Божени Кропко.


Десмонд Морріс «Голая обезьяна»
(Азбука, КоЛибри, 2018, пер. Віктор Кузнєцов)


голая обезьяна

«Людина походить від мавпи» – твердження, яке має під собою вагому основу. На ряду з космічною та релігійною теорією. Десмонд Морріс викладає оригінальну версію походження людини розумної, а також того, як стародавні тваринні інстинкти, тваринний початок у кожному з нас визначають розвиток сучасного людського суспільства. Тобто, книга наочно показує, ким ми є насправді!

Автор зачіпає масу цікавих питань. Як у людини сформувався сучасний вигляд – прямоходіння, безволосість. Чому у нас така складна міміка, мова; чому такі вивернуті губи, а у жінок великі груди, чим пояснюється жіночий оргазм (у інших приматів його немає). Чому наші жінки люблять надягати декольте, навіщо незнайомі люди розмовляють між собою про погоду, чому ми любимо коней і панд, але не любимо змій і павуків – все це має свої причини в контексті теорії еволюції. Цікаві відомості від автора про те, що всі ми, по суті, тварини, тільки еволюція зовсім випадково дозволила нам зробити величезний стрибок вперед і випередити по розуму братів наших менших.

Це не підручник, напханий сухими фактами, немає жодних посилань на дослідження або якісь наукові роботи! А просто розповідь, яку викладає вчений і яка спонукає поміркувати. Своєрідна відправна точка у подорожі по людському суспільству і становленню людства.

Книга має невеликий об’єм, але по інформативності випереджає набагато більш громіздкі найкращі книги про науку.


Карл Саган «Світ, повний демонів. Наука, як свічка у пітьмі»
(КСД, 2018, пер. Микола Климчук)


світ повний демонів

Захоплююча чтиво, яке звертається до всієї науки і ламає багато її стереотипів, висуваючи здорові ідеї! Факти, отримані в результаті багаторічного досвіду автора, відомого вченого, підкріплені логічними аргументами. Абсолютно природні речі в книзі переплетені з малоймовірними: тут вам і кола на полях, і викрадення інопланетянами, і тибетські химери. Затоплена Атлантида, ясновидці, маги, культи, помилки релігії і багато іншого, часом, є сусідами в одному розділі.

Карл Саган захоплююче і з гумором розповідає, що відбувається за відсутності критичного мислення та здорового скептицизму. Як переписувалася історія? Що відчували творці ядерної та водневої бомб після того, як усвідомили свою відповідальність? Наскільки добре влаштована система освіти в США? Яким чином працює судова система в США? Homo sapiens. Як ми цього досягли? Неймовірними труднощами і блискучими умами, чи з нами поділилися своїми секретами духи на прийомі екстрасенсів, інопланетяни, або Бог нашептав в вухо парафіянам закони квантової фізики? Хто несе ту свічку освіти в темряві безграмотності і забобони? Наука? Бог? Свята інквізиція? Еволюція? Конкуренція? Хто?! Автор вчить читача критично мислити і не забувати про здоровий глузд. Своєю книгою він не бореться з наповнюють світ демонами, а показує, чому боротися з ними необхідно.

Подібні найкращі науково популярні книги повинен прочитати кожен. Прочитати і прожити, обміркувати, не прийняти на віру, а критично розглянути з усіх боків. Це справжній гімн пізнання, свободи, розуму, любові до світу і Людини.


Білл Брайсон «Коротка історія майже всього на світі. Від динозаврів і до космосу»
(Наш формат, 2018, пер. Олена Замойська)


коротка історія

Вивчати науку треба цікаво, і тоді вона буде легко зрозуміла і захопить на все життя. За таким принципом будував свою промову в книзі відомий британський письменник і член Лондонського королівського товариства Білл Брайсон. Дивовижні досягнення науки він пояснює доступно, і навіть заглядає в майбутнє, намагаючись зрозуміти суть людського покликання. Багато років вивчаючи наукові праці і спілкуючись з антропологами, математиками, астрономами і фахівцями інших наук, автор розповідає історію про все на світі: від Великого вибуху і до розквіту цивілізації.

Книга поділена на шість частин: перша присвячена дослідженню космосу, друга – виміру розмірів і положення Землі і її життєво важливих елементів, третя оповідає про панування фізики, четверта – геофізики і вулканів, п’ята – створення життя з найдрібніших елементів, панування мікросвіту, а шоста – антропології та пошуку втрачених елементів еволюційного розвитку людини. Як же так вийшло, що колись (не зовсім точно ясно, коли), десь (не зовсім зрозуміло, де саме), кимось (чи точно «Кимось»?), був створений величезний і прекрасний Всесвіт, причому такий, в якій могло зародитися життя, життя розумне?! Сонячна система, атоми, хімічні речовини, радіоактивність таблиця Менделєєва, вулкани, материки, клітинну будову, динозаври, еволюція – ці та багато інших явищ в подробицях розібрані автором.

Головна мета книги – простежити довгий шлях виникнення нашого світу і нас самих, а також акцентувати увагу на глобальних проблемах і питаннях нашого розуміння сучасного світу і його особливостей, а також на небезпеки, що його підстерігають.


Джеффрі Вест «Масштаб. Универсальные законы роста, инноваций, устойчивости и темпов жизни организмов, городов, экономических систем и компаний»
(Азбука, 2018, пер. Дмитро Прокоф’єв)


Масштаб универсальные законы роста

Робота одного з найвпливовіших вчених сучасності! Фізик і візіонер Джеффрі Вест одного разу задався питанням: чому ми живемо саме стільки, не більше і не менше? І в результаті прийшов до цікавого висновку: всі ссавці, по суті, є версіями один одного, тільки в різному масштабі. І підкоряються одним і тим же законам. Пізніше Веста зацікавив розвиток міст і бізнес-систем – і він виявив, що на них поширюються схожі закони. Автор стверджує: в світі існують універсальні приховані закони, які керують усім, починаючи життєвими циклами найпростіших рослин і мікробів і закінчуючи великими містами. Розуміючи і усвідомлюючи цей закон, можна вирішити найбільші завдання людства, запобігти можливим катастрофам. Він – ключ до подолання раку і СНІДу, вирішення проблем стрімкої урбанізації, зростання населення і глобальної стійкості.

Матеріал Веста узагальнює принципи дії дрібних формувань – нашого тіла, і великих – великих міст і компаній, підносячи їх під єдиний знаменник. Показує дивовижну схожість систем, взаємозалежних, взаємодіючих і таких, що розвиваються з використанням мережевих структур, які існують у декількох різних просторових і часових масштабах.


Володимир Савельєв «Статистика и котики»
(АСТ, 2016)


статистика и котики

Читачеві, який не має чіткого уявлення про статистику, ця книга допоможе розкласти все по поличках. Автор висвітлює різноманітні завдання статистики та методи їх вирішення, не вдаючись у подробиці. Багато термінів і понять дано тільки у вигляді назв і, часом, прикладів застосування. Але при цьому те, що автор намагається пояснити, він пояснює добре. У книзі практично немає формул і чисел, і це здорово, хоча автор пішов далі простого пояснення понять медіани, стандартного відхилення і t-критерію Стьюдента. Таким чином, матеріал буде корисний початківцям, тим, хто хоче вивчити всі особливості функціонування науки – статистики.

Теоретичні аспекти книги підтверджені і доповнені різними цікавими прикладами. Відмінним рішенням автора було оформлення узагальнюючих заміток, де він описав головні висновки і тези. Саме такий конспект необхідний новачкові в статистиці. Перед вами настільна книга, або скоріше простий довідник, з якого можна дізнатися різні алгоритми дій в тому чи іншому випадку. Все просто і зрозуміло, так як і повинно бути у випадку з освітньої літературою!


Ервін Шредінгер «Что такое жизнь?»
(АСТ, 2018, пер. Ксенія Єгорова)


что такое жизнь

Класична наукова робота австрійського фізика-теоретика, лауреата Нобелівської премії, одного із засновників квантової механіки, розглядає клітину і організм як фізичні об’єкти. Автор намагається зрозуміти, чи підпорядковується  жива матерія стандартним фізичним законам, як квантова теорія узгоджується з генетикою і що являє собою життя з точки зору «поведінки» живих об’єктів.

Книга написана дуже жваво: трохи про атоми, трохи про розподіл клітини, трохи про те, що з себе представляють хромосоми, і ось уже мутації гена пояснюються як квантові стрибки енергії атомів в ділянці цього самого гена! Автор також багато розмірковує про те, що саме з точки зору квантової фізики могло лягти в основу розвитку життя на Землі.

Чому ми саме такі, які є? Чому наш організм повинен складатися з такого величезного числа атомів? Навіщо нам так багато генів і чому вони такі мікроскопічні? У цій книзі немає відповідей на всі ці питання, зате вона дає можливість задуматися про подібні речі. І це круто! А ще книга буквально напхана тонким гумором, вишуканими епіграфами і безліччю нових ідей, до яких ви ще обов’язково повернетеся. Безумовно, вона цікава, пропонує цінезвичний підхід до біологічних питань з математичної та фізичної точки зору.

До збірки також включена лекція Шредінгера «Свідомість і матерія», в якій автор розмірковує на тему, яка ще довго залишиться актуальною, – що є свідомість? І що таке світ, що не осяяний світлом свідомості? Гра без глядачів, нікому не відома, а тому… не існуюча?! Відомий фізик пропонує нам поглянути на феномен свідомості з найрізноманітніших сторін, і це дослідження виявляється більш захоплюючим за будь-який детектив.


Стівен Сломен, Філіп Фернбак «Ілюзія знання. Чому ми ніколи не думаємо на самоті»
(Yakaboo Publishing, 2018, пер. Мирослава Лузіна)


ілюзія знання

Ми живемо в дивовижну епоху: ніколи раніше знання, зокрема наукові, не були настільки доступними, ніколи перевіряти факти не було так легко, ніколи так багато людей не мали можливості вчитися чомусь новому. І, незважаючи на це, людей, які вірять у всесвітню змову, «шапочку з фольги» і інші антинаукові забобони, не стає менше, скоріше навпаки.

Американські вчені Стівен Сломен і Філіп Фернбак з перших сторінок переконують, наскільки мало ми знаємо про те, про що, здавалося б, знаємо багато. Абсолютна більшість людей не розуміє механізм дії приладів, якими ми користуємося щодня, навіть таких простих, як зливний бачок унітазу. Незважаючи на це, людство не тільки вижило, а й досягло небувалих успіхів у розумінні і навіть оволодінні навколишнього світу. Як так сталося? Автори пишуть про те, що всі ми живемо в спільнотах знання, а те, що ми вважаємо «своїми» знаннями, насправді розподілені навколо нас, і ми отримуємо ці експертні знання, навіть не помічаючи цього і не усвідомлюючи глибини свого неуцтва. Насправді, високорозвинені суспільства складаються з окремих осіб, що мають в голові на диво мало знань, і своїм розвитком вони завдячують ефективному інтелектуальному обміну.

У книзі розповыдаэться про багато галузей науки: психологія, політологія і теорія навчання, еволюційна теорія, історія, інформатика і робототехніка. Це дивовижна подорож углиб науки, де автори розповідають історію випробування американцями термоядерної бомби під кодовим ім’ям «Креветка»; на прикладі туалету показують, наскільки ілюзорна наша переконаність в знанні багатьох речей. А також пояснюють, чому спільна розумова діяльність дає в одному випадку радикалізацію, а в іншому виводить на новий рівень і служить інструментом вирішення проблем. Безлыч цікавих наукових фактів зібрані під однією обкладинкою!


Тор Хенсон «Триумф семян. Как семена покорили растительный мир и повлияли на человеческую цивилизацию»
(Альпина Паблишер, 2016)


триумф семян

Сучасна людська цивілізація, така, якою вона сьогодні бачиться, почасти є результатом еволюції багатьох процесів і сутностей. У тому числі насіннєвих і спорових рослин. Автор видання пропонує відвідати дивовижний рослинний світ, дізнатися його палеонтологічний літопис, вплив на прогрес людства. Ви побачите, як торгівля прянощами позначилася на світовому порядку, про те, як бавовна послужила двигуном економіки, промислової революції і політичних подій, а також про роль кави – «головних зерен бадьорості» – в розвитку творчої думки в епоху Просвітництва. Багато уваги приділено відносинам людини і насіння. Без насіння, наприклад, не було б фарб і картин Моне або Ван Гога. Насіння лежать в основі всієї нашої харчової промисловості внаслідок своєї здатності зберігати життєздатність і енергію і вміння людини цю енергію витягувати. Саме завдяки насінню групи древніх мисливців і пастухів стали осілими землеробами. Автор також описує досліди з насінням, проведені вдома і на власному городі. Загалом, вас чекає по-справжньому захоплююче занурення в світ сім’ядолей, ендосперму, алкалоїдів і тому подібних речей.

Ненав’язливий гумор і хороша образна мова допомагають автору говорити про найскладніші наукові гіпотези і теорії легко та цікаво. «Тріумф насіння» сподобається тим, хто любить дізнаватися нове про побутові речі (наприклад, про каву або бавовну), а також цікавиться ботанікою, еволюцією, і садівникам-любителям. Це найкращі наукові книги для всіх ерудитів.


Ювал Ной Харарі «Homo Deus. Людина божественна. За лаштунками майбутнього»
(Book Chef, 2018, пер. Олександр Дем’янчук)


homo deus

Неймовірні речі кояться в даний час: людина вмирає не від епідемій, голоду і війни, а від переїдання, старості і самогубств. Середньостатистичний американець, наприклад, має більше шансів померти від їжі з фаст-фуду, ніж від рук терористів! Проте, на відміну від минулих часів, ми, люди, навчилися справлятися, здавалося б, з найбільш непідконтрольними силами. Отримавши таку бажану могутність, задовольнивши власні базові потреби і ставши на Землі домінуючим видом, ми ризикуємо прийти до точки, коли абсолютне щастя, безсмертя і «богоподібність» не принесуть нам задоволення! Так, може, нам і не варто прагнути до досконалості?

Автор розповідає про те, як ми стали такими, якими зараз є, і малює наступну картину можливого майбутнього: еліти за рахунок біотехнології і генетичної інженерії будуть покращувати себе і своє життя, і створять богоподібний вид Homo Deus; з’явиться штучний інтелект, який «знає нас краще, ніж ми знаємо себе»; супер розумні роботи, в кінці кінців, вирішать, що існування решти людства не має сенсу…

Під фантастичним початком, Юваль Ной Харари піднімає важливу тему технотронного суспільства, його теперішніх та майбутніх проблем.


Ніл Деграсс Тайсон «Астрофізика для тих, хто цінує час»
(КМ-Букс, 2018, пер. М.Сидоренко, Д. Пілаш)


астрофізика для тих хто цінує часЯкщо ви хочете дізнатися про космос і про інші пов’язані з ним поняття, — перед вами найкраща книга. Один з найвідоміших сучасних популяризаторів науки, людина, що відкрила темну енергію, астрофізик з Американського музею природної історії в Нью-Йорку і директор планетарію Гейден Ніл Деграсс Тайсон зумів написати про складні речі просто і зрозуміло для кожного, незалежно від віку і освіти. Це не просто книга, а справжня подорож у світ сучасної науки з її останніми, до недавнього часу, неймовірними відкриттями. Темна матерія і енергія, міжзоряні перельоти, Великий вибух, гравітація більше не будуть набором малозрозумілих слів. Яка природа простору і часу? Яке наше місце у Всесвіті? Яке місце Всесвіту в нашому житті? Як так склалося, що ми живемо саме зараз і саме тут? Що таке темна матерія та енергія? Якою була найбільша помилка Ейнштейна? Яке майбутнє чекає на Землю? Це тільки частина питань, відповіді на які шукає автор. Він пояснює основне, додаючи, як вершки на какао, більш складні речі, і подає все з гумором. Коротко, але ясно, кращі книги про науку, зокрема «Астрофізика для тих, хто цінує час», знайомить нас з тим, що відбувається далеко в космосі, і не забуває акцентувати на головному. Ми шукаємо своє місце у Всесвіті, забуваючи, що ми і є той самий Всесвіт.


Сергій Черевань
Тато в декретній відпустці, майже футбольний хуліган, музикант та засновник веб студії, літературний оглядач та контент-редактор… Різнобічність — то моя фішка. До кожної зі справ підходжу відповідально, тому ніколи не дозволю собі писати неправдиві речі. Читав Гітлера, Пєлєвіна, Гарсію Маркеса. Хочу осягнути всі книги світу. Хоча, це, напевне, перетворило б мене на суперкомп’ютер… Мрійник. Оптиміст-максималіст.

598 thoughts on “15 найкращих науково-популярних книг 2018 року

 1. Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account
  it. Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. 887198 943890This is a great subject to talk about. Sometimes I fav stuff like this on Redit. I dont feel this would be the very best to submit though. Ill take a look around your web site though and submit something else. 811288

 8. Simply want to say your article is as amazing. The clarity
  on your put up is simply cool and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine together with your permission allow me to take hold of your feed to stay up to date with impending post.
  Thank you 1,000,000 and please keep up the rewarding work.

 9. I simply couldn’t leave your site before suggesting that I extremely enjoyed the standard info an individual provide
  in your guests? Is gonna be again continuously
  in order to check out new posts

 10. First off I want to say wonderful blog! I had a quick question in which I’d like to
  ask if you do not mind. I was interested
  to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying
  to figure out how to begin. Any recommendations or hints?
  Cheers!

 11. I think everything wrote made a bunch of sense. However, what about this? suppose you were to write a awesome headline? I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but suppose you added a title that grabbed people’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda vanilla. You might glance at Yahoo’s home page and note how they create article titles to grab people to click. You might try adding a video or a related pic or two to get readers interested about everything’ve written. In my opinion, it would bring your blog a little livelier.|

 12. 241522 650745Ive read several great stuff here. Definitely value bookmarking for revisiting. I surprise how considerably effort you put to create one of these outstanding informative site. 346291

 13. Full body massage will be a useful technology in many ways. It is good for relieving stress of friends and family members, and it can also help relieve pain or pain of people around them.

 14. Considering the difficulties many academicians face when trying to publish their work in English, the purpose of this article is to offer some suggestions to help them write and publish their research in English. Topics that are presented include: searching the literature for possible resources, writing the literature review section of the manuscript, deciding on statistical methods, writing the discussion section of the manuscript, selection of a journal to submit the manuscript, the process of contacting the editor, undertaking a revision based on reviewers’ feedback, and resubmitting the manuscript. Working with a mentor through a professional organization or collaborating with a colleague who is competent in English is discussed as alternative ways of achieving a publication in English. A flow chart summarizing the submission process, a sample letter to the editor during the initial submission, and another sample letter to the editor when resubmitting the manuscript are presented.

 15. I just could not depart your website prior to suggesting that I actually loved the usual info
  an individual provide on your guests? Is going to be back continuously to check up
  on new posts

 16. You are so awesome! I don’t believe I’ve read something like that before. So good to discover another person with unique thoughts on this topic. Seriously.. many thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a bit of originality!

 17. This is the perfect web site for anyone who hopes to find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject which has been written about for decades. Great stuff, just wonderful!

 18. Hello there! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely happy I came across it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 19. Aw, this was a really good post. Taking the time and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and never seem to get anything done.

 20. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 21. Hello there, I think your site may be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, wonderful site!

 22. Hi! I could have sworn I’ve visited this site before but after going through a few of the articles I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 23. Hello, I do think your site could be having web browser compatibility problems. When I look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, excellent blog!

 24. Having read this I believed it was really informative. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 25. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who was doing a little research on this. And he actually ordered me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your web site.

 26. I seriously love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own blog and would like to find out where you got this from or what the theme is called. Appreciate it!

 27. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something relating to this.

 28. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always exciting to read through content from other authors and practice something from their websites.

 29. Hi there! This blog post could not be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this information to him. Pretty sure he will have a good read. I appreciate you for sharing!

 30. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to talk about this issue here on your website.

 31. Next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me just as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, nonetheless I truly thought you’d have something helpful to talk about. All I hear is a bunch of complaining about something that you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 32. An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who was conducting a little research on this. And he in fact ordered me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this subject here on your blog.

 33. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through some of the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 34. Kuranda Birini Kendine Aşık Etme Duası says:Kuranda Birini Kendine Aşık Etme Duası Kuranda Birini Kendine Aşık Etme DuasıReply 11/22/2021 at 10:49 pm

 35. Having read this I thought it was really informative. I appreciate you spending some time and effort to put this short article together. I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 36. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 37. I’m more than happy to discover this great site. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely savored every part of it and i also have you bookmarked to look at new stuff on your blog.

 38. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it. Is there anyone else getting identical RSS issues? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!

 39. I blog often and I truly appreciate your content. The article has really peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new information about once a week. I opted in for your Feed too.

 40. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read articles from other authors and use something from their sites.

 41. Howdy! This blog post could not be written any better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I’ll forward this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 42. You’re so awesome! I don’t believe I’ve read through anything like that before. So wonderful to find another person with unique thoughts on this topic. Seriously.. thank you for starting this up. This site is something that is required on the internet, someone with some originality!

 43. Hello there, There’s no doubt that your web site could be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful site!

 44. An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish more on this subject matter, it might not be a taboo subject but typically people don’t talk about such issues. To the next! Best wishes!!

 45. I’m very happy to find this page. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every bit of it and I have you bookmarked to see new information in your web site.

 46. Hello there, I do believe your blog could be having browser compatibility issues. Whenever I look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 47. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much, However I am having difficulties with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 48. A motivating discussion is worth comment. I do think that you need to publish more about this subject matter, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk about these issues. To the next! All the best!!

 49. I was extremely pleased to uncover this website. I need to to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely really liked every little bit of it and I have you saved to fav to see new stuff in your website.

 50. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my hunt for something relating to this.

 51. This is the perfect web site for everyone who hopes to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

 52. Can I just say what a comfort to discover somebody who truly knows what they are discussing online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to check this out and understand this side of your story. It’s surprising you’re not more popular given that you most certainly have the gift.

 53. Right here is the perfect website for everyone who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been discussed for decades. Great stuff, just wonderful!

 54. Wow that was odd. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!|

 55. Hello there! This blog post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I most certainly will send this article to him. Pretty sure he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!

 56. Having read this I believed it was extremely enlightening. I appreciate you taking the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worthwhile!

 57. Hi! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through a few of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 58. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little research on this. And he in fact bought me breakfast simply because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this matter here on your site.

 59. Spot on with this write-up, I seriously think this web site needs a lot more attention. I’ll probably be back again to read more, thanks for the information!

 60. Hi there! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this article reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!

 61. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 62. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 63. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may revisit yet again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.

 64. Having read this I believed it was extremely informative. I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 65. Having read this I thought it was very enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put this article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worth it!

 66. When I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Many thanks!

 67. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own blog now 😉

 68. Right here is the perfect blog for anyone who hopes to understand this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been written about for many years. Excellent stuff, just great!

 69. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am experiencing difficulties with your RSS. I don’t understand why I cannot subscribe to it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 70. Howdy, I do believe your web site could be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!

 71. After looking at a handful of the blog posts on your website, I really like your way of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please check out my website as well and tell me how you feel.

 72. May I just say what a comfort to uncover an individual who really understands what they are discussing online. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people ought to read this and understand this side of the story. I was surprised that you’re not more popular given that you definitely possess the gift.

 73. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through articles from other authors and practice a little something from other sites.

 74. Hello there! This blog post couldn’t be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Fairly certain he’ll have a great read. Thank you for sharing!

 75. An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more about this topic, it may not be a taboo subject but typically people don’t discuss such subjects. To the next! Best wishes!!

 76. Howdy! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My blog looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 77. Hello! I could have sworn I’ve visited this blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 78. Hi, I do think this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I’m going to return yet again since I bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 79. I must thank you for the efforts you have put in writing this blog. I’m hoping to check out the same high-grade content by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own website now 😉

 80. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little homework on this. And he in fact bought me lunch because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to talk about this issue here on your web page.

 81. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am encountering problems with your RSS. I don’t know the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having identical RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 82. After I initially commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. There has to be a means you can remove me from that service? Thanks!

 83. Hello! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through some of the posts I realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly happy I discovered it and I’ll be book-marking it and checking back often!

 84. After I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a way you can remove me from that service? Appreciate it!

 85. After going over a number of the blog articles on your web site, I honestly like your technique of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and let me know your opinion.

 86. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own site and would love to know where you got this from or just what the theme is called. Appreciate it!

 87. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 88. Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through many of the posts I realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 89. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something that not enough men and women are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this in my hunt for something concerning this.

 90. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been doing a little research on this. And he in fact bought me dinner because I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to discuss this topic here on your site.

 91. Good day! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely pleased I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 92. Aw, this was a really good post. Spending some time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get anything done.

 93. Right here is the right blog for anybody who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for ages. Excellent stuff, just excellent!

 94. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am going through difficulties with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anybody else having the same RSS issues? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 95. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I will revisit yet again since I book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 96. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my hunt for something regarding this.

 97. An interesting discussion is definitely worth comment. There’s no doubt that that you ought to write more about this topic, it might not be a taboo matter but generally folks don’t speak about these issues. To the next! Best wishes!!

 98. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this site. I really hope to view the same high-grade content by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 99. Greetings, I do believe your web site could be having browser compatibility problems. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful site!

 100. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is a very neatly written article. I will make sure to bookmark it and return to read more of your helpful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.|

 101. I blog quite often and I truly thank you for your information. This article has really peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed too.

 102. The very next time I read a blog, I hope that it does not fail me as much as this particular one. I mean, I know it was my choice to read through, but I really believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something you could possibly fix if you weren’t too busy searching for attention.

 103. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. The issue is something too few people are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something regarding this.

 104. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through issues with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t subscribe to it. Is there anybody getting identical RSS problems? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanks!!

 105. That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate information… Thanks for sharing this one. A must read article!

 106. After looking over a number of the blog posts on your web page, I truly like your way of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please visit my website as well and tell me how you feel.

 107. When I originally left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 108. You are so cool! I don’t believe I’ve read through something like this before. So good to discover another person with a few genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is one thing that’s needed on the internet, someone with some originality!

 109. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to discuss this matter here on your web site.

 110. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read through articles from other authors and practice something from other sites.

 111. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that “perfect balance” between superb usability and visual appeal. I must say you have done a fantastic job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Chrome. Outstanding Blog!|

 112. Hello! I’ve been following your site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to tell you keep up the good job!|

 113. Everything is very open with a very clear clarification of the issues. It was definitely informative. Your site is very useful. Many thanks for sharing!

 114. I was very pleased to discover this great site. I need to to thank you for your time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you book-marked to see new information in your web site.

 115. After looking into a number of the articles on your website, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I book-marked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me what you think.

 116. Hi, I believe your site may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful website!|

 117. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my own personal site and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers!

 118. After checking out a number of the blog articles on your blog, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Take a look at my web site too and tell me what you think.

 119. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through troubles with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 120. I’m very happy to find this great site. I wanted to thank you for your time just for this wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you bookmarked to check out new stuff in your site.

 121. May I simply just say what a relief to find someone that genuinely understands what they’re talking about on the internet. You actually understand how to bring an issue to light and make it important. More people have to check this out and understand this side of your story. I was surprised you’re not more popular since you certainly have the gift.

 122. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. The article has really peaked my interest. I’m going to book mark your website and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your Feed as well.

 123. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he in fact bought me lunch because I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this topic here on your web site.

 124. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I’m very happy I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 125. May I simply say what a relief to find somebody who actually knows what they are talking about online. You actually know how to bring an issue to light and make it important. More people should check this out and understand this side of the story. I can’t believe you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 126. You’ve made some decent points there. I checked on the net for more info about the issue and found most people will go along with your views on this site.

 127. Good site you have got here.. It’s hard to find high quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!

 128. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read through articles from other authors and practice a little something from their web sites.

 129. That is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very precise information… Many thanks for sharing this one. A must read article!

 130. Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 131. Right here is the right blog for anyone who wants to understand this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been written about for a long time. Great stuff, just great!

 132. Can I simply just say what a comfort to find a person that really knows what they’re discussing over the internet. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More and more people must look at this and understand this side of the story. I was surprised you are not more popular since you surely have the gift.

 133. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 134. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s both equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The problem is something that too few people are speaking intelligently about. Now i’m very happy I found this during my hunt for something concerning this.

 135. An interesting discussion is worth comment. I think that you should publish more about this issue, it may not be a taboo matter but usually people do not speak about such issues. To the next! Cheers!!

 136. After I initially commented I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 137. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole lot and don’t seem to get anything done.

 138. I truly love your website.. Great colors & theme. Did you create this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my own personal site and would like to know where you got this from or just what the theme is named. Many thanks!

 139. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t fail me as much as this particular one. After all, Yes, it was my choice to read through, but I truly believed you would probably have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you were not too busy searching for attention.

 140. Right here is the perfect webpage for anyone who really wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You certainly put a new spin on a topic that’s been written about for decades. Excellent stuff, just great!

 141. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Many thanks!

 142. This is the perfect blog for everyone who wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!

 143. I blog frequently and I genuinely appreciate your information. This great article has really peaked my interest. I will bookmark your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.

 144. Next time I read a blog, I hope that it won’t disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read through, however I really thought you would probably have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something you could fix if you weren’t too busy looking for attention.

 145. The next time I read a blog, I hope that it won’t fail me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read through, nonetheless I really believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of moaning about something you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

 146. I was very pleased to uncover this site. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely savored every little bit of it and I have you saved to fav to check out new information on your web site.

 147. You’re so cool! I do not think I’ve read something like that before. So wonderful to find another person with a few unique thoughts on this subject. Really.. thank you for starting this up. This website is one thing that is required on the internet, someone with some originality!

 148. Hello, There’s no doubt that your website could be having internet browser compatibility problems. Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE, it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 149. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Studying this info So i’m glad to show that I have a very excellent uncanny feeling I found out exactly what I needed. I such a lot undoubtedly will make certain to do not omit this website and give it a look regularly.|

 150. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know the reason why I can’t join it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 151. After exploring a handful of the articles on your web site, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website too and tell me what you think.

 152. You’ve made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 153. You are so cool! I don’t suppose I’ve read through something like this before. So nice to discover another person with a few original thoughts on this subject matter. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that is needed on the web, someone with a bit of originality!

 154. I blog often and I truly thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 155. A motivating discussion is worth comment. I think that you should publish more about this subject matter, it may not be a taboo subject but generally people don’t discuss such subjects. To the next! All the best!!

 156. An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a little homework on this. And he in fact ordered me breakfast because I found it for him… lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanks for spending the time to discuss this topic here on your web site.

 157. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to create a really good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get anything done.

 158. An interesting discussion is worth comment. There’s no doubt that that you need to publish more about this issue, it may not be a taboo subject but usually people don’t discuss such subjects. To the next! All the best!!

 159. I’m really enjoying the design and layout of your blog. It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Fantastic work!|

 160. After looking at a few of the blog posts on your website, I really like your technique of blogging. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the near future. Please visit my website too and tell me your opinion.

 161. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to generate a good article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 162. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you should publish more about this subject, it might not be a taboo matter but typically folks don’t discuss these subjects. To the next! Cheers!!

 163. You’re so cool! I do not think I’ve truly read something like that before. So good to find someone with a few unique thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 164. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 165. Your style is so unique in comparison to other people I’ve read stuff from. Many thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 166. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read through articles from other writers and practice a little something from other websites.

 167. I really love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own website and would love to find out where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 168. After checking out a handful of the blog posts on your website, I really like your technique of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Take a look at my web site too and tell me what you think.

 169. You have made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 170. A motivating discussion is worth comment. I do think that you should write more about this subject, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss these issues. To the next! All the best!!

 171. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I’m hoping to view the same high-grade blog posts by you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own website now 😉

 172. I blog quite often and I seriously appreciate your content. The article has really peaked my interest. I will bookmark your blog and keep checking for new information about once per week. I opted in for your RSS feed as well.

 173. Greetings! This is my first visit to your blog! Weare a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in thesame niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a marvellous job!

 174. I like the valuable info you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here frequently. I am quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 175. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be interesting to read articles from other authors and practice a little something from other websites.

 176. We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve performed a formidable activity and our whole community will likely be thankful to you.|

 177. You are so awesome! I don’t think I’ve read through something like this before. So great to find another person with a few unique thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with a bit of originality!

 178. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 179. Hello there! This post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept preaching about this. I will send this article to him. Fairly certain he’s going to have a very good read. Many thanks for sharing!

 180. May I just say what a comfort to discover somebody who genuinely understands what they are discussing online. You certainly know how to bring an issue to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you most certainly have the gift.

 181. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

 182. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something too few men and women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled across this in my search for something relating to this.

 183. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark this blog.

 184. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.|

 185. After going over a handful of the blog posts on your website, I honestly appreciate your technique of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my web site as well and tell me how you feel.

 186. A fascinating discussion is worth comment. I do think that you ought to publish more on this subject, it might not be a taboo matter but generally folks don’t discuss these subjects. To the next! Best wishes!!

 187. Good post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read through articles from other authors and practice something from other web sites.

 188. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you need to publish more on this issue, it might not be a taboo matter but generally people don’t speak about these subjects. To the next! Many thanks!!

 189. I was pretty pleased to discover this site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you bookmarked to look at new stuff in your website.

 190. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am experiencing issues with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

 191. Right here is the perfect webpage for anybody who wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that’s been discussed for many years. Great stuff, just excellent!

 192. I’m impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

 193. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a few minutes and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 194. After looking at a handful of the articles on your website, I honestly appreciate your technique of writing a blog. I saved it to my bookmark site list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 195. I really love your site.. Great colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m attempting to create my very own site and would like to know where you got this from or just what the theme is called. Thanks!

 196. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who had been conducting a little research on this. And he actually bought me lunch due to the fact that I found it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to talk about this topic here on your site.

 197. I’m extremely pleased to find this great site. I need to to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely appreciated every little bit of it and i also have you book marked to check out new things on your web site.

 198. I’m more than happy to find this web site. I need to to thank you for ones time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every little bit of it and i also have you book-marked to see new information in your website.

 199. The next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this one. After all, I know it was my choice to read, nonetheless I actually believed you’d have something interesting to talk about. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you weren’t too busy searching for attention.

 200. Aw, this was an incredibly nice post. Taking the time and actual effort to generate a good article… but what can I say… I hesitate a lot and never seem to get anything done.

 201. You’ve made some good points there. I looked on the web for more info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 202. An intriguing discussion is worth comment. I believe that you need to publish more on this subject matter, it may not be a taboo matter but usually people don’t discuss these issues. To the next! Best wishes!!

 203. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be exciting to read articles from other writers and use something from other websites.

 204. Nice post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other authors and use a little something from their sites.

 205. An interesting discussion is definitely worth comment. I think that you should write more on this subject, it might not be a taboo matter but typically folks don’t talk about these topics. To the next! Cheers!!|

 206. I’m not sure where you are getting your information, but great topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for wonderful information I was looking for this info for my mission.|

 207. Heya outstanding blog! Does running a blog similar to this require a lot of work? I’ve absolutely no understanding of computer programming however I had been hoping to start my own blog in the near future. Anyway, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic but I simply needed to ask. Many thanks!|

Залишити відповідь