Топ 15 книг для розвитку навиків спілкування та комунікації

Вам відомо, що ефективна комунікація є запорукою успішності та якості нашого з вами співіснування. Адже без цих складових життя було б порожнім і неповноцінним, без розвитку і без будь-якої радості. Однак просто знати про дані поняття мало, потрібно ще й розуміти, як, власне, навички ефективного спілкування вдосконалювати. У цьому вам допоможуть захоплюючі і одночасно повчальні книги для розвитку навичок спілкування, які ми вам підібрали. Представлений ТОП 15 складається з найбільш корисних видань, за допомогою яких ви навчитеся легко встановлювати контакт, підтримувати бесіду, домовлятися і наполягати на своєму, з ким і за яких би обставин вам не доводилося комунікувати.


Ванесса Едвардс «Наука общения. Как читать эмоции, понимать намерения и находить общий язык с людьми»


02_13_08Комунікація – досить значна частина нашого з вами життя. Але, на жаль, далеко не кожен може назвати себе ідеальним співрозмовником або похвалитися швидким набуттям нових знайомств, ділових партнерів або просто звичайних друзів. Завдяки практичним порадам автора ви зрозумієте, що і як треба робити, щоб завоювати прихильність оточуючих, привернути до себе увагу, впливати на оточуючих на користь собі. Безумовно, книга стимулює до дій. Крім теоретичних даних і наукових досліджень, в ній чимало цікавих фотографій, а також вправ і тестів на розвиток комунікативного досвіду.


Деніел Шапіро «На эмоциях. Как улаживать самые болезненные конфликты в семье и на работе»


02_14_08Найбільш небезпечним видом конфлікту є емоційний. Він спалахує раптово і погасити його не так вже й просто. Найчастіше даний вид суперечок стосується сімейних непорозумінь під час різних робочих ситуацій, а також зіткнення на релігійному і національному ґрунті. Книга відомого психолога базується на сучасних даних конфліктології, психології та соціології. Шапіро переконаний, що подолати навіть найгостріші суперечки можливо. І надає свій покроковий план дій з їх врегулювання. Власну теорію автор підкріплює реальними прикладами залагодження міжнародних конфліктних ситуацій.


Людмила Калабуха «Почніть говорити “НІ”. Як упевнено відмовляти та викликати повагу»


02_15_08Ця книга – покрокова інструкція з ефективної комунікації. Автор переконаний, що говорити «ні» і відмовляти – життєво важливе вміння! З цієї книги з розвитку комунікативних навичок ви дізнаєтеся, як це зробити. Чому? Коли і як треба відмовляти? На ці та інші питання відповіді також є. При цьому, використовуючи методики Калабухи, ви не будете відчувати провину, як це буває, якщо ви комусь у чомусь відмовили. Крім того, методика відмов дозволить вам пробуджувати у клієнта бажання до покупки, допоможе зберегти спокій і впевненість в складних ситуаціях, позбутися від маніпуляторів, а також зберегти відмінні відносини з усіма, хто від вас почув слово «ні»..


Патрик Кінг «Стратегії і тактики спілкування»


02_16_08

Лаконічний (зручний) формат і гучну назву цього видання красномовно натякають – завдяки цій книзі читач зможе отримати безліч корисної інформації, не витрачаючи багато часу. Книга складається з 18 розділів, кожен з яких уособлює 1 порада – як досягти бажаного ефекту і стати першокласним співрозмовником. Прочитавши книгу, ви подивитеся на переговори зовсім інакше – не як на рутинну частину життя, а як на процес, яким можна керувати.

Містер Кінг пропонує різні методи і стратегії ефективної комунікації, серед яких є прийоми ефективних суперечок, захисту від невиправданої критики, заманювання незнайомців і налагодження контакту з потрібною людиною. Автор зосереджується на роботі з емоційним інтелектом, а також на загальному розумінні людського спілкування. Вивчивши інформацію з книги з комунікативних навичок детально, ви навчитеся долати емоційні перешкоди, вселити в себе впевненість і зможете впоратися з усіма необхідними інструментами для досягнення успіху.


Кріс Андерсон «Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів»


02_17_08

Ви боїтеся публічних виступів? Вам не вдається сфокусуватися, коли перед вами велика кількість людей? Перед публікою ви відчуваєте себе некомфортно і розгублено? Прочитайте цю книгу! Перед вами покрокова інструкція з розвитку майстерності виступу і ораторських здібностей на всіх етапах – від задумки спічу і до фінального акорду. Автор наводить безліч прикладів з власного досвіду, дає поради успішного виступу на TED, акцентує увагу на тому, як взагалі створювалася ця платформа і яка її нинішня мета. Якщо ви ніколи не дивилися виступів – ця книга є чудовим стимулом для цього.

І пам’ятайте, що успішна презентація себе є ключем до серця аудиторії.


Ден Роем «Говори та показуй»


02_18_08Ви публічна людина, але жахливо боїтеся виступати перед людьми? Вже тільки одна думка про виступі викликає в тілі тремтіння? Не полінуйтеся прочитати цю книгу. Матеріал вчить кожного творчо підходити до побудови контенту презентації, чітко і ясно викладати власні думки, а найголовніше, не боятися публіки. Автор упевнений, що для спікера публічний виступ має проходити легко, невимушено і, звичайно ж, з бажаним результатом. А для того, щоб все так і було, потрібно опанувати всього лише кілька простих, але при цьому потужних авторських інструментів.


Роберт Чалдіні «Переконання. Революційний метод впливу на людей»


02_19_08

У мистецтві переконання важливо не тільки «Що» і «Як» сказано, але і «Коли» саме. «Привілейований момент», як стверджує сам автор, це той відрізок часу, коли можливість прийняття якогось рішення буде вам на користь. Є безліч інструментів для досягнення цієї миті: правильно поставлене питання, відкрите або приховане нагадування про щось або ж натяк на те, що ви зі співрозмовником близькі.

З книги для розвитку навичок спілкування можна дізнатися секрети того, яким чином нами маніпулюють кваліфіковані рекламодавці, агенти з продажу, родичі або друзі. За твердженням Роберта Чалдіні, ця допомога не розкриє нічого нового маніпуляторам зі стажем, а скоріше допоможе простим споживачам послуг захистити себе від впливу явного чи прихованого нав’язування. Всі дослідження, наведені в виданні, реальні (в кінці книги є посилання на них), а факти викладено максимально просто і доступно.


Ем Гріффін «Коммуникация. Теории и практики»


02_20_08Чудове видання з комунікації з повчальною інформацією і ефективними методиками! У книзі можна знайти поради про те, як перетворити всі тривоги, упередження і страхи в мотивуючі чинники. Всього представлена 31 базова теорія комунікації: хто її зачинатель, які слабкі і сильні сторони, ключові концепти, сфери застосування, загальне визначення, принципи роботи і багато іншого. Завдання цієї книги для розвитку навичок спілкування – навчити читача справляти хороше перше враження, висловлювати свою точку зору, відстоювати власні інтереси, а також справлятися зі складними ситуаціями і людьми.


Тайнан «Супермен по привычке. Как внедрять и закреплять полезные навыки»


02_21_08

Що таке звичка? На це питання багато хто шукає відповідь і досі. Одне відомо точно: завдяки цій здатності ми можемо робити багато щоденних справ на автоматі, не витрачаючи на це розумову енергію. І таких дій у людини приблизно 60%!

Цей матеріал адресований тим, хто прагне кожен свій день зробити кращим за попередній, а себе – кращої версією самого себе. Автор у доступній формі викладає теорію формування корисних навичок, це ефективний практикум щодо впровадження і закріплення популярних життєвих звичок.


Кейт Феррацці «Ваш надійний тил. Як налагодити зв’язки, що приведуть до успіху»


02_22_08Успішно реалізуватися в житті без людей, яких сміливо можна назвати надійним тилом, дуже складно. Однак завдяки дієвим авторським радам від нетворкера # 1 в світі Кейт Феррацці, кожен зможе оточити себе однодумцями і мотивуючими особами, що сприяє швидшій реалізації задуманих цілей. У досить легкій і невимушеній манері автор відповідає на актуальні питання взаємовідносин з впливовими людьми, окреслює звички, від яких варто позбутися, і навпаки, зміни, до яких потрібно прагнути.


Аллан Піз, Барбара Піз «Мова рухів тіла»


02_23_08

На тему навички спілкування книги бувають дуже різні, але ця вже з перших сторінок починає описувати і пояснювати всю суть. А вона тут така – мова рухів, яка навіть не сприймається більшістю співрозмовників. Насправді, невербальні складові можуть сказати про співрозмовника досить багато.

Книга експертів з комунікацій Аллана і Барбари Піз дозволяє дізнатися про співрозмовника більше, ніж він вам розповість – вчить читати думки інших по міміці, жестах і позах. Детально розглядаються знаки рухів зап’ястя, рукостискань, посмішки, поведінки очей і навіть наявності того чи іншого аксесуара або макіяжу! Володіючи інформацією подібного роду, ви завжди будете знати про опонента більше, ніж є очевидним.


Гіл Петерсіл «Новый код нетворкинга»


02_24_08Перед вами безцінне джерело знань про те, як опанувати мистецтво нетворкінгу. Відомий експерт з різних видів комунікації розповідає про таємні прийоми ефективного спілкування, завдяки яким можна швидко стати на шлях успіху, слави і грошей. Прочитавши книгу, ви станете більш уважним і цінних співрозмовником для всіх цікавих вам особистостей. У цьому, до речі, і полягає справжній нетворкінг. Головне, повністю відкритися і почати приймати нову інформацію. Бо саме це є фундаментом для побудови ефективних взаємовідносин.


Алекс Роулінгс «Как заговорить на любом языке»


02_25_08Вивчення нової мови є не тільки захоплюючою розвагою і надзвичайно цікавим процесом, але і нескінченним джерелом розвитку інтелектуальних можливостей. Представлене посібник буде корисним на будь-якому етапі пізнання. Як на початку, коли ви тільки починаєте шукати і вибирати підхід до вивчення, так і в самому кінці навчання, коли толком не знаєш, що робити далі і куди йти. У виконанні автора – свіжі ідеї і несподівані перспективи, а також різні методи та шляхи, що дозволяють набагато швидше і ще й з великим задоволенням опанувати іноземну мову.


Марк Гоулстон «Я слышу вас насквозь. Эффективная техника переговоров»


02_26_08Все вимагає практичного застосування. Ця книга цінна тим, що в ній не пропагуються ідеї використання людей, безглуздої конкуренції і придушення потенційних конкурентів. Навпаки, автор говорить про уважність до інтересів інших, глибоку повагу до особистості і про людяність в цілому. Цей посібник є ключем до успішних переговорів. Автор вчить слухати і чути співрозмовника, а також розуміти, чого від вас чекають оточуючі. З книги для розвитку комунікативних навичок ви дізнаєтеся безліч дієвих технік і стратегій, які однозначно варто використовувати в житті. Окремо цікава тема – технології переговорів з терористами і тими, хто прямо зараз наставив на вас пістолет. Унікальні знання, які навряд чи знайдеш у вільному доступі.


Лиза Крон «С первой фразы. Как увлечь читателя, используя когнитивную психологию»


02_27_08На основі сучасних досліджень неврології і когнітивної психології, автор дає слушні поради, як можна створити світовий бестселер. Виявляється, потрібно всього лише ознайомитися з реакціями мозку на той чи інший сюжетний хід. Кожна окрема глава відповідає одному аспекту роботи людського інтелекту з прикладами його практичного використання. Читаючи подібні книги для розвитку комунікативних навичок, ви навчитеся схиляти співрозмовника на свою сторону, саме так, як вам це потрібно.


Сергій Черевань
Тато в декретній відпустці, майже футбольний хуліган, музикант та засновник веб студії, літературний оглядач та контент-редактор… Різнобічність — то моя фішка. До кожної зі справ підходжу відповідально, тому ніколи не дозволю собі писати неправдиві речі. Читав Гітлера, Пєлєвіна, Гарсію Маркеса. Хочу осягнути всі книги світу. Хоча, це, напевне, перетворило б мене на суперкомп’ютер… Мрійник. Оптиміст-максималіст.

498 thoughts on “Топ 15 книг для розвитку навиків спілкування та комунікації

 1. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger,
  and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice practices and we are looking to swap methods with others, why not shoot me an email
  if interested.

 2. I’m really impressed along with your writing skills and also with
  the structure in your blog. Is this a paid subject matter or did you customize it
  your self? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice weblog like this
  one nowadays..

 3. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I may return once again since I book marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich
  and continue to help other people.

 4. Hello there, You’ve done an excellent job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this web site.

 5. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 6. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.
  It’s always helpful to read content from other authors and
  use something from their web sites.

 7. Greate post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done a great job. I will definitely digg it and in my view recommend to my
  friends. I am sure they will be benefited from this site.

 8. I just could not depart your web site before suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual
  provide for your guests? Is going to be back incessantly in order to inspect new posts

 9. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own blog and was wondering what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

 10. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am encountering difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I can’t join it. Is
  there anyone else having similar RSS problems? Anybody who
  knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 11. Unquestionably believe that which you said.

  Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be
  aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and
  defined out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

 12. Awesome site you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics
  discussed here? I’d really like to be a part of group where I
  can get feed-back from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know. Thanks a
  lot!

 13. Hey just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different browsers and both show the same outcome.

 14. I have been surfing on-line more than three hours
  as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty price enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made just
  right content material as you did, the net will probably be a lot more useful than ever before.

 15. I am extremely impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing,
  it is rare to see a nice blog like this one nowadays.

 16. Thanks for one’s marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great
  author.I will always bookmark your blog and will often come back
  someday. I want to encourage you continue your great writing, have a nice weekend!

 17. Awesome things here. I am very glad to look
  your article. Thank you a lot and I’m taking a look ahead
  to contact you. Will you kindly drop me a e-mail?

 18. Greate article. Keep writing such kind of info
  on your page. Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve done an excellent job. I’ll definitely digg it and individually suggest to
  my friends. I am confident they will be benefited from this web site.

 19. Right here is the right website for everyone who wants to find out about
  this topic. You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which
  has been discussed for ages. Excellent stuff, just great!

 20. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing
  very good results. If you know of any please share.
  Thanks!

 21. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 22. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to
  improve my web site!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 23. Hi! I know this is sort of off-topic however I needed
  to ask. Does operating a well-established website like yours take a lot of work?

  I am brand new to blogging but I do write in my journal daily.

  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 24. Amazing! This blog looks just like my old one!
  It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and
  design. Great choice of colors!

 25. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious
  what all is required to get set up? I’m assuming having a
  blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 26. Admiring the time and effort you put into your blog and detailed information you
  provide. It’s awesome to come across a blog every
  once in a while that isn’t the same old rehashed information. Excellent read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.

 27. I’m not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for
  me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my
  end? I’ll check back later and see if the problem still exists.

 28. Hey There. I discovered your weblog using msn. That is an extremely well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read
  more of your useful information. Thanks for the post.
  I will definitely return.

 29. A fascinating discussion is definitely worth comment.

  I do think that you need to write more about this topic, it might
  not be a taboo subject but typically people don’t discuss such subjects.
  To the next! Cheers!!

 30. My brother suggested I might like this website. He was once
  entirely right. This publish actually made my
  day. You can not imagine just how so much time I had spent
  for this information! Thanks!

 31. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 32. Hello! I’m at work browsing your blog from my new iphone 4!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

  asmr 0mniartist

 33. Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your webpage? My website is in the exact same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from some of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you. Thank you!

 34. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 35. Hello, i feel that i saw you visited my website thus i got here to go back the choose?.I am trying to find issues to improve
  my website!I assume its good enough to use some of your ideas!!

 36. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem
  to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this is
  a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I’d post to let you
  know. The design and style look great though! Hope you
  get the issue resolved soon. Thanks

 37. Interesting blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your theme. Kudos 0mniartist
  asmr

 38. Hello! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

  asmr 0mniartist

 39. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate
  to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 40. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same topics you discuss
  and would love to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 41. I am now not sure where you’re getting your info,
  but good topic. I needs to spend some time studying much more or working out
  more. Thanks for fantastic information I used to be looking for this information for my mission.

 42. Your style is unique compared to other people I’ve read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just book mark this web site.

 43. Hi there, I found your website by the use of Google at the same time as searching for a related subject, your web site came up, it seems good.

  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply turned into aware of your weblog through Google, and
  found that it’s truly informative. I am going to be careful for brussels.
  I’ll appreciate in case you proceed this in future.
  Many folks will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 44. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 45. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you’ve hit
  the nail on the head. The issue is something which not enough men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this during my search for something relating to
  this.

 46. Have you ever thought about publishing an e-book or guest authoring on other sites?

  I have a blog centered on the same topics you
  discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would appreciate your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 47. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I
  submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog writer but I’m still
  new to the whole thing. Do you have any tips for beginner blog writers?
  I’d genuinely appreciate it.

 48. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you need to write more on this issue,
  it may not be a taboo matter but generally people do not speak about such topics.
  To the next! All the best!!

 49. I’m not sure where you’re getting your info, but great topic.

  I needs to spend some time learning much more or understanding
  more. Thanks for great information I was looking for this info for my mission.

 50. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wanting to know your
  situation; we have developed some nice methods and we are
  looking to exchange techniques with others, be sure to
  shoot me an e-mail if interested.

 51. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 52. You really make it seem really easy together with your presentation however I find this topic to
  be really something that I feel I might by no means understand.

  It sort of feels too complex and extremely broad for me.
  I’m having a look forward in your subsequent submit, I will attempt to get the cling
  of it!

 53. Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept talking about this. I will forward
  this post to him. Fairly certain he will have
  a good read. Thank you for sharing!

 54. you are actually a excellent webmaster. The website loading velocity is amazing.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.

  Also, The contents are masterwork. you have performed a magnificent activity
  on this subject!

 55. After I originally commented I seem to have clicked
  on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a
  comment is added I get four emails with the same comment. Perhaps there
  is a way you are able to remove me from that service? Appreciate it!

 56. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 57. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said
  “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 58. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you
  might be a great author. I will remember to bookmark your blog and will often come back at some point.
  I want to encourage you to definitely continue your great job, have a
  nice weekend!

 59. Hey! Do you know if they make any plugins to
  help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you
  know of any please share. Many thanks!

 60. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 61. Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set
  up my own. Do you need any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be really appreciated!

 62. Wow that was unusual. I just wrote an incredibly long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say superb blog!

 63. I’m extremely impressed with your writing skills and also with
  the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify
  it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it
  is rare to see a great blog like this one these days.

 64. I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any browser compatibility
  problems? A small number of my blog audience have
  complained about my site not operating correctly in Explorer but looks
  great in Safari. Do you have any solutions to help fix this issue?

 65. Very good website you have here but I was wanting to know if you knew of any message
  boards that cover the same topics talked about
  here? I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other knowledgeable people that share the
  same interest. If you have any recommendations, please let me know.
  Kudos!

 66. I think that everything posted made a lot of sense.
  However, think about this, what if you were to write a killer post title?

  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but suppose you added a title that grabbed people’s attention? I mean Топ 15 книг для розвитку навиків спілкування та
  комунікації – Блог Yakaboo.ua is kinda boring.
  You could look at Yahoo’s front page and watch how they create article titles to get people to open the links.
  You might add a related video or a related picture or two to get readers
  excited about everything’ve got to say. In my opinion, it might make your
  website a little livelier.

 67. Greetings! I know this is kinda off topic however , I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I
  think we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested
  feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing from you!

  Great blog by the way!

 68. May I just say what a relief to find a person that genuinely understands
  what they are discussing on the internet. You actually understand how to bring a problem
  to light and make it important. More people need to look at this
  and understand this side of the story. I
  can’t believe you are not more popular given that you certainly possess the gift.

 69. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed
  to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% positive.
  Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 70. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from
  someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

 71. Please let me know if you’re looking for a author for your blog.
  You have some really good posts and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off, I’d
  love to write some material for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please blast me an email if interested.
  Kudos!

 72. Does your blog have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it
  grow over time.

 73. Its like you read my mind! You seem to know so much about this,
  like you wrote the book in it or something. I think
  that you could do with a few pics to drive the message home a little bit,
  but other than that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I will definitely be back.

 74. That is really fascinating, You are an excessively skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look ahead to searching for extra of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks

 75. You could certainly see your skills in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

 76. What i don’t understood is actually how you are not really a lot more well-liked than you may be
  right now. You’re so intelligent. You recognize therefore considerably in the case of this topic, made me personally consider it from
  so many various angles. Its like men and women are not involved except it is something to do with Girl gaga!
  Your own stuffs nice. At all times deal with it up!

 77. whoah this blog is wonderful i love studying your articles.
  Keep up the great work! You realize, lots of people are looking around for this information, you can aid them greatly.

 78. Howdy this is kind of of off topic but I was wondering if blogs
  use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get
  advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

 79. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really
  useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like
  you aided me.

 80. This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of
  your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my
  social networks!

 81. I know this if off topic but I’m looking
  into starting my own weblog and was wondering what all
  is required to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

  I’m not very web smart so I’m not 100% sure. Any suggestions or
  advice would be greatly appreciated. Many thanks

 82. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly loved browsing your weblog posts.
  After all I will be subscribing for your rss feed and I’m hoping you
  write again very soon!

 83. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for
  you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to know where u got this from.
  thanks

 84. Awesome blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little
  lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed ..

  Any ideas? Many thanks!

 85. Aw, this was an exceptionally nice post. Taking a
  few minutes and actual effort to create a superb article… but what can I say… I hesitate a
  whole lot and never seem to get nearly anything done.

 86. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that
  you ought to write more about this issue, it may not be a taboo matter but
  generally people don’t speak about such topics. To the next!
  All the best!!

 87. Hey there just wanted to give you a brief heads up
  and let you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsers and both show
  the same outcome.

 88. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and everything. However imagine if you added some great
  images or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with images and videos, this
  blog could undeniably be one of the greatest in its niche.

  Good blog!

 89. It is the best time to make some plans for the long run and it’s
  time to be happy. I have learn this put up and if I may just I wish to counsel you few attention-grabbing issues or advice.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.

  I want to learn more things approximately it!

 90. I do not know if it’s just me or if perhaps everybody else experiencing issues with your blog.
  It appears like some of the text on your posts are running
  off the screen. Can somebody else please provide
  feedback and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my browser because I’ve had this happen before.
  Thanks

 91. First off I would like to say superb blog! I had a quick question that I’d like to ask
  if you don’t mind. I was interested to find out how you center
  yourself and clear your head prior to writing. I’ve had difficulty clearing my mind in getting my ideas out there.
  I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10
  to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin.
  Any suggestions or tips? Thank you!

 92. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It positively
  useful and it has helped me out loads. I am hoping to contribute & aid
  other users like its helped me. Good job.

 93. I’m not positive where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend a while studying more or understanding
  more. Thanks for magnificent information I was searching for this info for
  my mission.

 94. I’ve been surfing on-line greater than 3 hours nowadays, but I
  by no means found any interesting article like yours.

  It’s beautiful worth enough for me. In my opinion, if all webmasters and
  bloggers made just right content material as you probably did,
  the net shall be a lot more helpful than ever before.

 95. Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am encountering problems with your RSS. I donít understand why I am unable to join it. Is there anybody having identical RSS problems? Anyone who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 96. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through issues with your RSS. I donít know the reason why I am unable to join it. Is there anybody else having similar RSS problems? Anyone who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 97. I’m excited to uncover this site. I wanted to thank you for your time for this wonderful
  read!! I definitely appreciated every little
  bit of it and i also have you bookmarked to look at new information on your website.

 98. Iím amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog thatís both educative and entertaining, and without a doubt, you have hit the nail on the head. The issue is something that too few men and women are speaking intelligently about. I’m very happy I found this in my search for something regarding this.

 99. Hello! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this post to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 100. Hello, There’s no doubt that your blog may be having web
  browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine however when opening in IE,
  it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!

  Besides that, great website!

 101. I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I do not know who you are but definitely you are going to a
  famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 102. I think that is among the most important info for me. And i’m satisfied studying your
  article. However should commentary on few common issues, The website style is ideal,
  the articles is in reality excellent : D. Good process, cheers

 103. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog?

  My blog is in the exact same area of interest as yours and my
  users would definitely benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this alright with you.
  Regards!

 104. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your web site in my social networks!

 105. I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet
  I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all
  web owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.

 106. I’ll right away clutch your rss feed as I can not find your e-mail subscription hyperlink or
  e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me
  understand in order that I could subscribe. Thanks.

 107. Just want to say your article is as surprising. The clarity to your put up is simply nice and i can suppose you’re
  a professional on this subject. Fine along with your
  permission allow me to seize your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

 108. Howdy! I could have sworn I’ve visited this website before but after looking at a few of
  the articles I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I came
  across it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!

 109. hey there and thank you for your information – I’ve definitely picked up anything
  new from right here. I did however expertise several technical points using
  this website, as I experienced to reload the website a lot of times previous to I could get
  it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement
  in google and can damage your high quality score if ads
  and marketing with Adwords. Anyway I am adding
  this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content.
  Make sure you update this again soon.

 110. Good day! I know this is kinda off topic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My site covers a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you’re interested feel free to shoot me an e-mail. I look forward to hearing
  from you! Terrific blog by the way!

 111. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still care for to keep it smart.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

 112. Attractive portion of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your weblog posts.
  Any way I’ll be subscribing in your feeds and even I achievement you get entry to persistently rapidly.

 113. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff prior to and you’re simply
  extremely fantastic. I actually like what you’ve received right
  here, really like what you are saying and the way in which through which you
  are saying it. You make it entertaining and you still
  take care of to stay it wise. I can not wait to learn much more from you.

  That is really a wonderful website.

 114. Having read this I thought it was really enlightening.

  I appreciate you spending some time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself personally spending a lot
  of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile!

 115. of course like your website but you have to check the spelling on several of your posts.

  A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to tell
  the reality however I will certainly come again again.

 116. It is in reality a nice and useful piece of info. I’m satisfied
  that you shared this helpful information with us. Please
  keep us informed like this. Thanks for sharing.

 117. Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your post is just excellent and i can assume you’re an expert
  on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue
  the enjoyable work.

 118. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading this
  post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this post to him. Pretty sure he will
  have a good read. Many thanks for sharing!

 119. Howdy! This blog post couldn’t be written any better!
  Going through this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept preaching about this. I am going to forward this post to him.
  Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 120. Simply desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply excellent and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated
  with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.

 121. I’m not sure exactly why but this site is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 122. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
  and I look forward to your new updates.

 123. Generally I do not learn article on blogs, but I wish to say that
  this write-up very pressured me to check out and do so!
  Your writing taste has been amazed me. Thank you, very nice article.

 124. Greetings from Los angeles! I’m bored to
  death at work so I decided to browse your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the information you provide here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m amazed at how
  quick your blog loaded on my cell phone .. I’m not even using WIFI,
  just 3G .. Anyhow, superb site!

 125. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me.
  Personally, if all website owners and bloggers made good content as
  you did, the web will be much more useful than ever before.

 126. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem
  to be running off the screen in Chrome. I’m not sure if this
  is a format issue or something to do with web browser
  compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The style and design look great though! Hope you
  get the issue resolved soon. Kudos

 127. Good day! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really
  enjoy reading your posts. Can you recommend any
  other blogs/websites/forums that cover the same topics?
  Thank you!

 128. Someone necessarily lend a hand to make significantly posts I’d state.

  That is the first time I frequented your web page and thus far?
  I surprised with the analysis you made to make
  this actual publish extraordinary. Great process!

 129. Fantastic blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices out there
  that I’m completely confused .. Any suggestions? Cheers!

 130. What i don’t understood is if truth be told how you’re not actually a lot more smartly-preferred than you might be now.
  You are very intelligent. You understand thus significantly
  relating to this matter, made me personally believe it from numerous
  varied angles. Its like women and men aren’t
  involved until it’s one thing to accomplish with Girl gaga!
  Your personal stuffs outstanding. At all times handle
  it up!

 131. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and
  it pinched her ear. She never wants to go back!
  LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 132. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send
  you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it develop over time.

 133. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the
  same niche. Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a wonderful
  job!

 134. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog!

  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates
  and will talk about this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 135. Unquestionably consider that that you stated.
  Your favourite justification appeared to be on the web the
  easiest thing to remember of. I say to you, I definitely get irked even as people think
  about concerns that they plainly do not understand about.

  You managed to hit the nail upon the top and
  outlined out the whole thing with no need side effect , people can take a
  signal. Will likely be again to get more. Thank you

 136. I do agree with all the ideas you’ve presented in your post.
  They are very convincing and will certainly work.
  Nonetheless, the posts are too short for beginners.
  Could you please extend them a bit from subsequent time?
  Thank you for the post.

 137. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how can i subscribe for a blog web site?
  The account helped me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of this
  your broadcast offered vivid transparent idea

 138. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but
  after looking at a few of the posts I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 139. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have created
  some nice procedures and we are looking to exchange solutions with others, why not shoot
  me an email if interested.

 140. You’re so interesting! I don’t think I’ve read through anything like this before.
  So good to find someone with a few genuine thoughts on this topic.
  Really.. many thanks for starting this up. This site is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

 141. With havin so much content do you ever run into any
  problems of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I’ve either written myself or
  outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my permission. Do you know any methods to help protect against
  content from being ripped off? I’d definitely appreciate it.

 142. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew
  of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 143. Hello very cool blog!! Guy .. Excellent .. Amazing
  .. I will bookmark your website and take the feeds
  also? I am happy to seek out numerous useful info right here within the
  submit, we want develop more techniques in this regard,
  thank you for sharing. . . . . .

 144. Just want to say your article is as astonishing. The clearness to your post is
  just spectacular and that i can think you’re knowledgeable
  in this subject. Fine together with your permission allow
  me to seize your RSS feed to keep updated with coming near near post.

  Thanks one million and please carry on the enjoyable work.

 145. Good day! Do you know if they make any plugins to help
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Thanks!

 146. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what
  all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice would be greatly
  appreciated. Thank you

 147. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely useful and it has aided me out loads.
  I hope to contribute & help other customers like its aided me.
  Great job.

 148. Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us
  so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m
  bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Fantastic blog and wonderful style and design.

 149. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed
  account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

 150. fantastic put up, very informative. I ponder why the opposite experts of this sector don’t
  understand this. You should proceed your
  writing. I am confident, you’ve a great readers’ base already!

 151. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your site,
  how could i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 152. Do you mind if I quote a couple of your posts as long as I provide credit and
  sources back to your weblog? My website is in the very same niche as yours
  and my visitors would truly benefit from some of the information you present here.

  Please let me know if this alright with you. Thank you!

 153. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my
  followers! Wonderful blog and superb design and style.

 154. Greetings! I’ve been reading your website for some time
  now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from
  New Caney Texas! Just wanted to tell you keep up the good work!

 155. Hey there would you mind letting me know which web host you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good hosting provider at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

 156. Hey I know this is off topic but I was wondering if you
  knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

 157. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve
  really loved browsing your weblog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I’m hoping you write once more very soon!

 158. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as
  I experienced to reload the web site many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web
  host is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will often affect your placement in google and can damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon.

 159. I loved as much as you will receive carried
  out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come
  further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 160. Hi there just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your content seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do
  with browser compatibility but I figured I’d post to let you know.
  The style and design look great though! Hope you get the issue fixed soon. Many
  thanks

 161. I truly love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop
  this site yourself? Please reply back as I’m attempting to create
  my very own website and would like to learn where you got
  this from or what the theme is called. Thanks!

 162. My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I might
  check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to finding out about your web page for a second
  time.

 163. Fantastic blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?

  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.

  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many options out there that I’m totally confused ..
  Any recommendations? Thank you!

 164. We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable information to work on. You have
  done a formidable job and our entire community will
  likely be grateful to you.

 165. Hello just wanted to give you a brief heads up and let you know a
  few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried
  it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 166. Hey there! I understand this is sort of off-topic
  but I needed to ask. Does operating a well-established
  website like yours take a large amount of work? I am completely new to running a
  blog but I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I can share
  my personal experience and feelings online. Please let
  me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 167. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your
  useful info. Thanks for the post. I will definitely return.

 168. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.

  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you
  presented it. Too cool!

 169. Appreciating the hard work you put into your website and in depth information you provide.
  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed information.
  Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 170. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is just
  spectacular and i could assume you’re an expert on this subject.

  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

 171. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I will make sure to bookmark it and
  come back to read more of your useful info.
  Thanks for the post. I’ll definitely return.

 172. I’m extremely inspired with your writing talents as neatly as
  with the format to your weblog. Is that this a paid topic
  or did you modify it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it’s rare to
  peer a great weblog like this one today..

 173. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up
  anything new from right here. I did however expertise a
  few technical issues using this site, as I experienced to reload the web site
  lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage
  your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective
  exciting content. Ensure that you update this again soon.

 174. Great weblog right here! Also your website rather a
  lot up very fast! What host are you the use of?
  Can I get your affiliate link for your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 175. Excellent post. I used to be checking constantly this
  weblog and I’m impressed! Extremely useful information specially the final phase 🙂 I take care of
  such information a lot. I used to be seeking this particular
  info for a very long time. Thank you and good luck.

 176. First of all I want to say fantastic blog! I had a quick question which I’d like to ask if you
  do not mind. I was interested to know how you center yourself and clear your
  head before writing. I have had a hard time clearing my
  mind in getting my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing
  but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are lost just trying to figure out how to begin. Any ideas
  or tips? Thanks!

Залишити відповідь