Видання The Guardian, заручившись підтримкою власних експертів та рецензентів, склало список книг, які варто читати у XXI столітті через їхню знаковість, актуальність (усі були написані після 2000 року) та відзнаку у середовищі літкритиків. Пропонуємо і вам поглянути на ці книги і звернути на них особливу увагу.
Це перша частина добірки, другу очікуйте незабаром.
100
Від авторки сценарію романтичного фільму «Коли Гаррі зустрів Саллі» Нори Ефрон ця книга — відверті роздуми про самосприйняття себе. Починаючи з розповіді про те, як вона ненавидить свою сумочку, і до неможливості припинити їсти особливий вид штруделя, який продається в одному певному закладі. Та є й більш вагомі проблеми — наприклад, стосунки, проблеми зі сплатою за оренду житла та небажання визнавати плин часу і його відбиток на власному тілі.
99
Ален Мабанку «Broken Glass»
Комедійна історія письменника з Конго про життя вчителя, що любить роздумувати про французьку літературу і попивати вино. Разом із тим, книга є надзвичайно інтертекстуальною і культурологічною.
98
Цей психологічний трилер від шведського письменника і журналіста Стіґа Ларссона розповідає про приватне розслідування загадкового вбивства, в якому може бути замішана ціла родина. Напружений сюжет, сильна жіноча роль та любовний трикутник.
97
Це четверта книжка про маленького чарівника. За словами видання, саме з цієї книжки серія починає бути жвавішою і динамічнішою.
96
Ця книжка — фіналіст Букерівської премії 2017 року. В оригіналі вона займає понад 800 сторінок, а на її написання пішло 18 місяців. У книзі розкривається тематика стосунків між людьми, хронічних хвороб, травми, суїцидальних думок, значення підтримки та хід видужування тощо. Чотири друга дорослішають разом у Нью-Йорку — і на кожному важливому році їх “ловить” всевидяще око автора.
95
Боб Ділан «Chronicles: Volume One»
Автобіографія Боба Ділана, чи радше, Роберта Аллена Ціммермана, американського співака, поета (лауреат Нобелівки з літератури!), композитора і гітариста. Здається, що він може зіграти все: від фолк-попу до рок-н-роллу. Але що в думках цього генія? Про це — в дуже особистій книзі.
94
The Tipping Point Гладуелла розповідає про соціологічний феномен, коли певні групи різко і непередбачувано змінюють своє рішення на цілком протилежне і неочікуване. Гладуелл популяризував це поняття поворотного моменту, своєрідної точки біфуркації та показав його застосування у повсякденних справах.
93
Нікола Баркер «Darkmans»
Ця книга в понад 800 сторінок — та все ж без чітко означеного сюжету. Авторка відома тим, що любить розкривати людську сутність без прикрас, описуючи біль та алогічність суспільного устрою. Головним у цьому романі ж питання мови й мовлення, її (не)можливості об’єднувати людей, здатності створювати примарні концепти та через помилкові судження передавати зовсім не ті сенси…
92
Роман розповідає про блокаду Ленінграду фашистами під час Другої світової та голодаючу сім’ю, яка попри усе прагне вижити. Та головний ворог часом навіть не голод — а холод, через який головна героїня Анна безстрашно обходить патрулі…
91
М. Джон Гаррісон «Light»
Науково-фантастичний роман про серійного вбивцю, який втікає від організації-найманця й шукає притулку в… майбутньому, у штучно створеному квантовому світі, де є космічні прибульці, пірати та навіть… не зовсім звичні котики.
90
Дженні Ерпенбек «Visitation»
В центрі роману — будинок на території Східної Німеччини, у якого з часом змінюються господарі. У 1930 р. власниками була єврейська сім’я, а потім — і не дивно — туди натомість в’їхали німці. У 90-их, після возз’єднання будинок було символічно повалено.
Ерпенбек вважається однією з найкращих німецьких письменниць, однак українською можна поки знайти хіба що коротеньку розповідь «Сибір» у сукупній збірці прози.
89
Лорна Сейдж «Bad Blood»
Мемуари про деструктивну сім’ю: Лорна виросла з бабусею й дідусем, які одне одного ненавиділи; дідусь, до того ж, був алкоголіком, а бабуся любила його шантажувати через знайдені щоденники з таємницями. Сама ж Лорна завагітніла у 16 років. Але історія має свій своєрідний геппі-енд…
88
Книга чудово пояснює суть расизму, показавши фантастичну реальність, в якій все навпаки: в ній чорношкірі є більш привілейованими в суспільстві, а до білих ставляться ганебно. Чорношкіра Сефі хоче побороти несправедливість навколо, а білошкірий Каллум прагне до кращого життя, — герої закохуються одне в одного, однак їхні стосунки приводять обох до біди.
87
Партісія Локвуд «Priestdaddy»
Американська поетеса, яка іронізує над речами, що її оточували в дитинстві: релігія, політичні переконання, застарілі устої, зокрема і рухи за заборону абортів. Сама авторка вже не підтримує цих переконань. «Мій батько не любить котів — каже, ніби всі вони Демократи», — зазначає вона про весь цей абсурд.
86
Перебуваючи на посаді міністра фінансів Греції, Варуфакіс намагався переналагодити стосунки країни з ЄС. За 6 місяців у 2015 році йому довелося відстоювати позиції в МВФ, перед європейськими установами, мільярдерами, ЗМІ та навіть Волл-Стріт. У мемуарах він розповідає про те, як це все відбувалося та які вади він помітив в системі.
85
Еволюційний біолог, винахідник концепції мему Річард Докінз розповідає про наукове сприйняття релігії та розглядає Бога як метафору. Це інтелектуальне і цілком логічне обґрунтування атеїстичних поглядів.
84
У 50 років Дебора усвідомила, що потребує свободи, — і вирішила полишити сім’ю і жити на самоті. Про потребу особистого простору, присвяти вільного часу собі та пошуки себе справжньої — в її щирих та трохи болісних мемуарах.
83
Валерія Луізеллі «Tell Me How It Ends»
Ситуація на кордоні між Мексикою і США стала критичною з приходом до влади Дональда Трампа. Іммігранти мусять пройти безліч перевірок, під час яких не всі опиняються в належних і людяних умовах. Луізеллі в ці часи працює перекладачкою для дітей-мігрантів, які прийшли без належного супроводу — і розповідає про всі жахи, які їм доводиться переживати та які вона спостерігала на власні очі.
82
Містична історія про дівчинку, яка знаходить вхід у паралельний світ, де все схоже на реальність, але віддає чимось зловіщим, — до того ж, у її батьків чомусь ґудзики замість очей… В якийсь момент цей світ хоче поглинути Кораліну.
Чудова історія від автора «Американських богів» Ніла Ґеймана.
81
Джим Крейс «Harvest»
Історія про передчуття зміни епох в середньовічному англійському селищі, назва якого чи то невідома, а чи то вже й просто неважлива; та про суспільні зміни тих часів.
80
Тед Чан «Stories of Your Life and Others»
Збірка оповідань американського письменника Теда Чана — це науково-фантастичні історії з роздумами на тему фізики, релігії, мовлення, комунікації тощо.
79
Дослідження показує, що в багатших країнах значно кращі показники в соціальних вимірах, і чим більше розрив між багатими і бідними в межах однієї держави, тим гірше для її розвитку та для досягнення здорового балансу та ліпшого життя громадян. Книга також може відповісти на питання, чому, наприклад, шведи важать менше за австралійців, а кількість вагітних дівчат-підлітків у США вища, ніж у Франції.
78
Нора К. Джемісін «The Fifth Season»
Фентезійний роман американської психологині і письменниці Нори Джемісін розповідає про далеку планету з єдиним суперконтинентом під назвою Сталість. Раптово на планеті відбувається критична зміна клімату — до того ж, різні класи і верстви в цих важких умовах змагаються за належне становище і ресурси.
77
Юрі Ерера «Signs Preceding the End of the World»
Мексиканка, здатна виживати лише в жорстокій реальності гангстерів, але не на кордоні з США, вирушає все ж туди на пошуки свого зниклого безвісти брата. Вона прагне передати повідомлення: одне від їхньої матері, а два інші — від мексиканського підпільного світу.
76
У людини в мисленні є дві системи — та, яка миттєво готова діяти в пориві відчутті, і та, яка потребує осмислення. Ці системи були закладені в нас від народження, але як їх урегульовувати? Про це розповідає психолог-біхевіорист Деніел Канеман, який вкаже читачу на типові помилки у судженнях.
75
У віддаленому польському селі раптово знаходять трупи. Біля кожного з них — сліди тварин, і більше нічого. Одна напівбожевільна стверджує: це така їхня помста за роки винищення і браконьєрства. І вона не настільки вже й не права…
74
Історія кохання ірландського емігранта до Канади Томаса та американця Джона. 1850-ті рр., хлопцям доводиться брати участь у війнах — спочатку в індіанських, а потім і в Громадянській. Як би це не було парадоксально, дитячі роки юнаків були настільки суворими, що навіть жахіття війни видаються насиченими, яскравими і захопливими…
73
Художнє переосмислення історій вихідців із Північної Кореї дозволяє зазирнути за ширму найбільш засекреченої держави ХХІ століття. Тим, хто хоче втекти, переважно вдається дістатися Сеула, куди й попрямувала авторка книжки, репортерка Барбара Демік. Трудові табори, строга робоча дисципліна та суцільний антигуманізм — описані в цій книзі жахи неможливо було б вигадати; їх продукує лиш сама реальність.
72
Шошана Зубофф «The Age of Surveillance Capitalism»
Нова форма капіталізму — це панівне становище технологічних компаній, які прагнуть знати про свого користувача максимум інформації. Про ці прогалини в епоху демократії, коли кожен крок — “під прицілом”, розповідає з економічної точки зору Шошана Зубофф.
71
Один із найбільш душевних графічних романів про нещасливого офісного працівника, що одного дня зустрічає свого батька, який покинув його в дитинстві. Раптова екзистенційна криза героя додає твору болючості і відчуття спорідненості читача з ним. До цієї книги графічні романи не вигравали літературних нагород.
70
Темна історія про доволі суперечливу тему: кохання між 41-річною вчителькою і 15-річним учнем. Це психологічна драма, яка піднімає питання сексуальності, меланхолії та ролі відмінності інтерпретацій у міжлюдській комунікації.
69
Хав'єр Маріас «The Infatuations»
В оригіналі назва звучить як enamoramiento, що означає поступовий початок закоханості в когось, та настільки ємко, як в іспанській, навряд чи якась інша мова зможе передати це відчуття. Але сюжет книги не настільки радужний: головна героїня щодня спостерігає за закоханою парою, та одного разу помічає, що чоловік десь зник… Дізнавшись, що він помер, вона товаришує з його вдовою, та потроху дізнається про секрет цих стосунків.
68
Молоду активістку Тессу було жорстоко вбито без очевидних на те підстав, підозра падає на її друга. Однак більш детальне дослідження викриває злочин міжнародного масштабу. Книга частково базується на реальних подіях, які трапилися в сім’ї британського дипломата в Кенії.
67
Сучасне переосмислення “Іліади” Гомера крізь перспективу жіночого погляду на події, описані в ній: чоловіки руйнують міста, продають і дарують жінок за військові заслуги. Тріумф якого-небудь героя, яки ми бачимо в Гомерівській історії тут ретранслюється в жахіття, які переживають жінки в ході домінування війська одного лідера над іншим.
66
Фізик-теоретик Карло Ровеллі у колонці італійської газети писав статті-пояснення щодо особливостей світоустрою, і ця книга є фактично збіркою таких статей. Теорія відносності, квантова механіка, космічні закони, оптика, сила тяжіння та навіть свідомість описані чітко і ємко на менше ніж 100 сторінках, та цього вистачає, аби назавжди зацікавитися фізикою та її секретами. Читач дізнається про неймовірні речі, окрема чому в фізиці не існує поняття “зараз”.
65
Відома також за романом “Гострі предмети” у цьому трилері Ґіліян Флінн розповідає про таємниче зникнення дружини Ніка, перфекціоністки, яка наперед вже визначила їхнє майбутнє та кар’єрну перспективу чоловіка. Поліція відразу ж кидає підозру на самого героя, який своєю дивною поведінкою вказує на причетність до викрадення. Та чим глибше входиш у стосунки пари, тим більше розумієш жахливу правду.
64
Цю книгу Кінг написав після жахливого інциденту, коли його збила машина і він буквально боровся за життя. Тому на читача очікує не лише майстер-клас з написання творів, а такі собі мемуари з яскравими спогадами.
Кінг пише по 2 тис. слів на день (10 сторінок), не відволікаючись навіть у Новий рік, день народження чи День незалежності.
63
Ребека Склут The Immortal Life of Henrietta Lacks
Генрієтта Лакс — афроамериканка, чиї клітини було забрано для експериментів без її відома. Медики і досі купують і продають їх задля різноманітних дослідів, тому можна сказати, що саме завдяки Генрієтті вчені змогли дізнатися, як працювати з генетикою, як проводити вакцинацію та штучне запліднення тощо. Однак про саму Генрієтту мало хто знає.
62
Едвард Сент-Обін Mother's Milk
Четверта книга з серії про Патрика Мелроуза, який намагається пережити завдану йому в дитинстві травму. Ставши дорослим і опинившись у ситуації, схожій на батькову, коли кар’єра не приносить задоволення, Патрік боїться, що почне сьавитися до дітей так само ганебно, як у дитинстві поставилися до нього. Цей напівбіографічний психологічний роман зачіпає питання смерті, алкоголізму, героїнової залежності, проблем у шлюбі тощо.
61
Хелен Гарнер «This House of Grief»
Нон-фікшн про деталі судового процесу над австралійцем, який в’їхав машиною у ставок, вибрався сам звідти, але залишив помирати трьох своїх дітей. Авторка перебувала і нотувала на всіх судових засіданнях; її невеличке розслідування порівнюють з відомою книгою Трумена Капоте. Критики відзначили, що авторка пише з глибоким розумінням людської природи, уразливості перед сиоьними емоціями та співчуттям.
60
Еліс Освальд «Dart»
Авторці вдалося створити щось незвичне — поетичне полотно про річку, зіткане з опитувань жителів, які живуть поблизу неї. Вийшов своєрідний наратив річки Дарт у Девоні (Велика Британія).
59
29 віршованих “танго”, які, за ствердженням авторки, треба протанцювати до кінця, так само як і шлюб: крізь низку зрад пара приходить до логічного розлучення у символічному “останньому танго”. Це історія нещасливого кохання, а також — сміливе твердження, що краса є самою правдою, яке було натхненне Кітсом.
Енн — канадська перекладачка, професорка класичнрї літератури, авторка есеїв та поетеса.
58
Тоні Юдт «Postwar»
Європа після 1945 року: зароджується поступове відродження і… Холодна війна. Юдт спостерігає наростання напруги у тодішній Чехословаччині.
57
Майкл Шабон «The Amazing Adventures of Kavalier and Clay»
Ця книга принесла автору Пулітцер у 2001 році.
56
Автор розповідає, що відбувається в буквальному сенсі під землею: від фйордів до переплетіння корінь дерев. Незвична подорож катакомбами і норами — аж до Земної кори. Нон-фікшн про історію створення того, що завжди знаходиться в нас під ногами і на що ми звертаємо мало уваги.
55
Майкл Поллан «The Omnivore’s Dilemma»
Автор розповідає про культурні особливості у споживанні їжі, зачіпаючи важливі теми, на кшталт, чи етично їсти тварин, чому є нації, яким більше подобається нездорова їжа та як те, що ми їмо, залежить від історичних процесів.
54
Мері Бірд «Women & Power»
Феміністична книга про мізогінію, дискримінацію жінок в політиці та навіть в мовленні.
53
Пітер Кері Kelly Gang
Оповідь у цій книзі ведеться від імені злодюжки Келлі Ґенґа, який промишляв крадіжкою худоби та якось пограбував банк. У 1880 році 25-річного Келлі стратили у в’язниці, однак в народі він чомусь залишився героєм…
52
Андреа Леві Small Island
Книга означила початок епохи мультикультуралізму в Великій Британії, показуючи ці події через історію відносин двох іммігранток з Ямайки та традиційної британської сім’ї.
93 thoughts on “100 найкращих книг ХХІ століття (за версією британського видання The Guardian) – Ч.1”