10 малих видавництв дитячої літератури, за якими варто слідкувати

За кілька  минулих років на книжковому ринку ще більш зміцніли позиції видавництв-гігантів. Та поряд з тим розвиваються видавництва, які не прагнуть захопити увесь ринок, навпаки – обрали для себе певну тематичну нішу та тримаються цього шляху, і про них ми хочемо вам детальніше розповісти. Сьогоднішній матеріал присвячений малим видавцям дитячої літератури.

Читаріум

Харківське видавництво, засноване 2012 року, познайомило українського читача зі світовою класикою, видавши українською знамениту ще з 1963 року книжку Моріса Сендака «Там, де водяться диковиська», що є однією з найпопулярніших книжок-картинок у світі, та книжками про Груффала письменниці Джулії Дональдсон і художника Акселя Шеффлера («Груффало», «Груффалятко», переклад Віктора Морозова). Зараз колекція видань поповнилась іншими книжками, створеними Дональдсон і Шеффлером («Халепка зі шкарпетками», «Де моя мама?», «П’ятеро гидких», «Ведмідь-поштар», «Зоґ»).

Іншими світовими бестселерами, вперше перекладеними українською і виданими «Читаріумом», є «Тато на зв’язку» Філіпа де Кемметера (переклад із французької Ольги Опанасенко), «Архітектори у світі тварин» Даніеля Нассара (художник Хуліо Антоніо Бласко, переклад з іспанської Олени Забари), «Лікарі у світі тварин» Енджі Тріуса і Марка Дорана (художник Хуліо Антоніо Бласко, переклад з іспанської Олени Забари), «Дуже голодна гусениця» художника Еріка Карла (один із найвдаліших творчих експериментів в історії дитячої літератури, який нещодавно відсвяткував свій 50-річний ювілей).

Серед знакових видань також «Шпулька, пташка і я» — дебютна книжка Еллен Карлсон у шведській дитячій літературі, за яку авторка у 2013 отримала премію Авґуста Стріндберґа в номінації «Найкраща книга для дітей».

Artbooks

Створене у 2015 році, видавництво налічує зараз понад 80 назв і встигло завоювати увагу чималої кількості читачів. Воно спеціалізується на літературі для дітей від 0 до 10+. Серед видань – як переклади класики, яка досі не виходила в Україні, так і популярні за кордоном новинки.

Першими книжками видавництва була серія класичних вімельбухів для найменших читачів, яка пізніше доповнилась вімельбухами для старших («Авто», «Аеропорт», «Пори року», «На будівництві», «Зоопарк», «Професії»). Серед інших знакових видань – бестселери французького художника і письменника Ерве Тюлле («Живі кольори», «Жива книжка»), комікси Люка Пірсона про Гільду («Гільда і троль», «Гільда й Опівнічний Велетень»), книжки про моду («Коко та маленька чорна сукня», «Юбер де Живанші. Для Одрі, з любов’ю», «Глосарій моди») та ін.

Окрім цього, видавництво співпрацює з українськими авторами та художниками.

Видавництво «Видавництво»

Засноване 2016 року, «Видавництво» зайняло нішу видання дещо провокативних книжок для дітей, підлітків і дорослих, піднімаючи теми, які в нас раніше не озвучувались. Так, гучно продзвенів скандал із «Майєю та її мамами» Лариси Денисенко, презентацію якої на Book Forum у 2017 році відмінили через погрози радикалів, перед цим активно обговорювали «Бути мною» знаної шведської авторки й ілюстраторки Анни Хьоґлунд, особливо епізод про менструацію.

Серед інших дражливих тем, порушених у книжках «Видавництва», окрім згаданої уваги до тілесності, – розмова з дітьми про смерть, розлучення, права людини, про домашнє насильство. Багато уваги присвячено тематиці прав жінок, зокрема у двотомнику «Це зробила вона» і «Це теж зробила вона», «Люба Іджеавеле» Чимаманди Нґозі Адічі.

Жанрово «Видавництво» різноманітне, окрім книжок-картинок та комбінованих форматів, зараз активно видаються комікси («Персеполіс» Маржана Сатрапі, «Стіна. Як я виростав за залізною завісою» Петра Сіса, анонсовано вихід знаменитого «Мауса» Арта Шпіґельмана).

Також видавництво вирізняється доволі високими цінами на книжки, аргументуючи їх високою якістю друку та оригінальністю оформлення.

Чорні вівці

Арт-видавництво «Чорні вівці» виникло 2015 року в Чернівцях. Назва видавництва відсилає до легенди про походження топоніму «Чернівці»: на території, де постало це старовинне місто, паслося багато чорних овечок. Особливістю книжок є те, що на рекомендований вік читача у вихідних даних вказує кількість чорних овець.

«Вівці» спеціалізуються на арт-буках, білінгвальній та перекладній літературі для дітей. Їхніми «хітами», безперечно, є книжки Вольфа Ельбруха (чого вартий детектив «Про малого крота, який хотів дізнатися, хто наклав йому на голову», що викликав дуже неоднозначну реакцію дорослих) та Ервіна Мозера (наразі їх вже три: «Фантастичні історії на добраніч», «Чудові історії на добраніч» та «Манюній. Велика книжка про маленького слоника», переклад Нелі Ваховської; художнє оформлення Ервіна Мозера).

«Чорні вівці» також видали «Леонард», «Ведмеже диво» Вольфа Ерльбруха та «Двоє закоханих» з його ілюстраціями (автор – Юрґ Шубіґер).

Тут друкуються і книжки українських авторів, серед них варто згадати «Легенди Чернівців від Чорної вівці» Христі Венгринюк (ілюстрації Христини Лукащук), «День усіх білок» Ірени Карпи (ілюстрації Наталки Гайди), книги Сергія Жадана, Галини Вдовиченко, Христини Лукащук та інших.

Маміно

Засноване 2016 року «Маміно» впевнене, що в Україні є достатньо талантів і ресурсів для створення продукту світового рівня, тому співпрацює з українськими авторами та ілюстраторами. Ще одним із напрямків роботи видавництва є видання перекладів світових бестселерів, ретельно відібраних редакцією. Книжки розраховані на дошкільнят і молодших школярів.

«Маміно» першим в Україні видало книжку-картонку за принципом mix&match (коли кожна сторінка розрізана на три частини-клапани, які можна гортати, таким чином по-різному їх комбінуючи) – «Вертку Бешкетну Абетку».

Минулого року у співпраці з видавництвом «Дух і літера» «Маміно» підготували переклад популярної нон-фікшн серії французького філософа Оскара Бреніф’є «Мистецтво мислити», видавши дві книжки: «Хто я?» та «Що добре, а що погано?», проілюстровані Орельєном Деба. Ці видання покликані навчити дітей критично мислити.

Ще одна успішна колаборація згаданих вище видавництв – книжка-білінгва «Очам не вірю. Українські й англійські ідіоми» (ідея Катерини Сінченко/ ілюстрації Анастасії Євтушенко).

Незвичний підхід, переосмислення традиційної казки, вміння розповідати історії по-новому – у «Вовку під вікном» (ілюстрації Наталі Кащак) та в «Не смій читати цю книжку» Лі Енді (переклад Катерини Перконос).

Nebo BokLab Publishing

Молоде видавництво, що спеціалізується на виданні книг про мистецтво, переважно для дітей. Наразі асортимент складається з 50 назв, що включають як українські, так і перекладні книжки, переважно формату артбуків.

У каталозі видавництва чимало перекладів з іспанської: «Якого кольору поцілунок?» Росіо Бонілли (книжка перекладена 14 мовами), серія «Міранда» для дітей та підлітків – про відомих особистостей, до якої увійшли книжки «Фріда», «Амелія» та «Коко» авторства Ітзіар Міранди і Хорхе Міранди, зворушливі книжки «Лілі та море» та «Різдво Лілі» бельгійської письменниці Лоранс Бургіньйон, книжки-картинки української письменниці Юлії Лактіонової («Маєчка», «Розшукується Зіна», «Перше мереживо Стефанії» з серії «Книга про картину»). Нещодавно з’явилась ґрунтовна новинка «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді. Історія мистецтва для дітей» Майкла Бьорда, що містить оповідання з історії мистецтва.

Моя книжкова полиця

Одне з наймолодших у цьому списку. Його створенню передувало відкриття у Києві двох однойменних книгарень. Основний акцент видавництво зробило на дитячий нон-фікшн, запропонувавши змалку вивчати світ мікробів, досліджувати своє тіло та навколишній світ. Наразі загальна кількість назв сягнула 7, серед них – серія з трьох книг «Крута Фізика», «Крута Математика», «Крута Архітектура», згадана вище книжка Клери Імер «Хто живе в тобі. Історії про мікробів, для яких ти рідний дім» (ілюстрації Марі-Ев Трамбле), дитячий путівник по Києву «Гра-прогулянка #суперКиїв», «Не-мов-ля» Вікторії Ніколенко про перші місяці життя дитини та посібник з йоги для малят.

Книгаренька

Книгаренька теж «виросла» з книжкового магазину, першою виданою  книжкою-картинкою був «Зуб» Надьожної, що започаткував філософську серію художніх мотиваційних видань для дітей (пізніше вийшов «Пуп»). Головними героями книжок стають несподівані частини тіла людини, які вирушають у екзистенційні пошуки.

Ще одна книжка у співпраці з Надьожною – «Ом і Дзень», авторка – Олександра Орлова, присвячена вправам з йоги, які можуть допомогти дітям зацікавитись корисними, але водночас дивними рухами.

Каламар

Засноване влітку 2015-го, видавництво «Каламар» видало подарункове факсимільне видання Біблії, створеної в Аугсбурзі (Баварія) 1748 року знаменитими художниками братами Клауберами, з колекції Музею книги і друкарства України. Згодом одним з найголовніших напрямків роботи видавництва стали дитячі книжки, виборовши собі навіть окрему сторінку у фейсбуці. Його топовими авторками є українські письменниці Галина Малик («Вуйко Йой і Лишиня», ілюстрації Грасі Олійко, «Їде грудень на коні», ілюстрації Ольги Кваші) та Оксана Кротюк («Михлик їде на море» та «Рукавичка для носа», обидві з ілюстраціями Інни Рудої).

Рабарбар

Ще одне невелике видавництво, яке заповнює лакуну популярної у всьому світі класики, подарувавши українським дітям книжки-картинки з історіями про Меллопів Томі Унгерера, ілюстратора, лауреата премії Андерсена («Як Меллопи Різдво святкували», «Як Меллопи за скарбами пірнали», «Як Меллопи нафту шукали»). За своє життя Унгерер створив понад 140 книжок, а в рідному для нього Страсбурзі навіть існує музей, присвячений його творчості — ілюстраціям, письменництву, дизайну та скульптурі.

Каталог «Рабарбара» зараз налічує всього 5 позицій, тому згадаємо і решту: окрім пригод Меллопів, тут є «На добраніч, Норі» Бріґітте Венінґер з ілюстраціями Юсуке Йонецу та енциклопедія «Книга про тварин» Стіва Дженкінса – для дітей, віком від 3-х років.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

372 thoughts on “10 малих видавництв дитячої літератури, за якими варто слідкувати

 1. I have read so many articles or reviews on the topic of
  the blogger lovers except this piece of writing is truly a good piece of writing,
  keep it up.

 2. Its such as you read my thoughts! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something.
  I believe that you can do with some percent to drive the
  message house a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 3. I used to be suggested this web site via my cousin. I am not sure whether this submit is written via him as
  no one else know such designated approximately my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something informative to read?

 5. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information particularly the
  ultimate phase 🙂 I handle such information a lot.
  I was seeking this certain info for a very long time.
  Thanks and best of luck.

 6. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog
  like this one these days.

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any
  recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 8. That is really interesting, You are an overly professional blogger.

  I’ve joined your feed and stay up for in the hunt for extra of
  your magnificent post. Additionally, I have shared your website in my social networks

 9. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my
  Facebook group. Talk soon!

 10. What i don’t realize is in reality how you’re now
  not actually much more well-favored than you may be right now.
  You’re so intelligent. You know therefore considerably in terms
  of this matter, made me personally believe it from a lot of varied angles.

  Its like men and women are not interested except it is something to accomplish with Lady gaga!
  Your personal stuffs great. All the time handle it
  up!

 11. Please let me know if you’re looking for a article author
  for your blog. You have some really great articles and I feel I
  would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested.

  Regards!

 12. Whats up very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many helpful info right here within the put up, we need work out extra
  techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 13. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

 14. Wow, amazing blog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The total look of your web
  site is excellent, as smartly as the content material!

 15. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is something too few people are speaking intelligently
  about. I am very happy I stumbled across this during
  my search for something relating to this.

 16. Hey there! I realize this is sort of off-topic however
  I had to ask. Does running a well-established website such as yours take a lot of
  work? I am completely new to operating a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 17. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to
  have you share some stories/information. I know
  my audience would enjoy your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an email.

 18. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.

  I’ve had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Thanks!

 19. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉
  I’m going to come back once again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 20. Hi there, I discovered your site via Google at the same time as
  looking for a similar topic, your site came up, it looks great.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was aware of your blog via Google, and
  found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate for those who continue this in future.
  A lot of other people will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 21. Your style is very unique in comparison to other
  people I’ve read stuff from. Thanks for posting
  when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark
  this site.

 22. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform. 0mniartist asmr

 23. Thank you for any other informative website. Where else may
  I am getting that type of information written in such a perfect manner?
  I have a mission that I’m simply now operating on, and I
  have been at the look out for such info.

 24. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s
  to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content
  to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or
  elaborating on many of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome weblog!

 25. I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m having some small security issues with my latest site and I’d like to find something
  more secure. Do you have any recommendations?
  0mniartist asmr

 26. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers
  and both show the same outcome.

 27. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thank you!

 28. Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the problem solved soon.
  Kudos

 29. First of all I would like to say excellent blog! I
  had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be wasted simply just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or hints? Kudos!

 30. Link exchange is nothing else except it is only
  placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also do same for you.
  asmr 0mniartist

 31. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the fantastic work!

 32. Hi there, I believe your web site may be having browser compatibility problems.
  When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to provide you with a quick heads up!

  Besides that, great blog!

 33. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up something new
  from right here. I did however expertise several technical issues using this web site, as I experienced to
  reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I am complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and
  can look out for much more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again very soon.

 34. Good post however I was wanting to know if you could write a litte
  more on this topic? I’d be very thankful
  if you could elaborate a little bit further. Bless you!

 35. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Appreciate it

 36. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet
  Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, superb blog!

 37. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It is pretty worth enough for me. In my opinion, if
  all web owners and bloggers made good content as you did,
  the web will be much more useful than ever before.

 38. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 39. scoliosis
  I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz reply as I’m looking to construct my own blog and would like to find out where u
  got this from. thank you scoliosis

 40. dating sites
  I’m really impressed with your writing abilities and also with the layout
  to your weblog. Is this a paid subject or did you customize it your self?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s uncommon to see a nice blog
  like this one today.. free dating sites

 41. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether
  this post is written by him as nobody else know such detailed about
  my problem. You are wonderful! Thanks!

 42. Nice post. I was checking constantly this weblog and I’m inspired!
  Extremely useful info specifically the last part :
  ) I take care of such information much. I was looking for this particular
  information for a very long time. Thank you and good luck.

 43. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and great design.

 44. Someone essentially lend a hand to make critically posts I might state.
  This is the first time I frequented your web page and up to now?

  I amazed with the analysis you made to make this particular publish amazing.
  Wonderful task!

 45. Appreciating the time and energy you put into your website and
  in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a
  while that isn’t the same outdated rehashed
  material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

 46. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed
  to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% positive.

  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

 47. I have realized some new elements from your internwt site aboujt pcs.
  Another thing I hav always considered is that laptop computers have become a product that each
  house must have for many reasons. They provide convenient ways inn whjich to organize the home, pay bills, shop, study, focus on music and in many ases watchh
  tv shows. An innovative strategy to complete every one of these
  tasks is to use a laptop. These computer systems are mobile, small, robust and mobile.

 48. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems
  with your blog. It appears as if some of the written text in your posts are running
  off the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them as well?
  This could be a issue with my internet browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

 49. Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The text in your post seem to be running off the screen in Chrome.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to
  do with web browser compatibility but I thought I’d post to let
  you know. The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

 50. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 51. Hi my family member! I wish to say that this post is awesome,
  great written and come with approximately all significant infos.

  I would like to peer extra posts like this .

 52. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 53. I simply couldn’t go away your web site before suggesting that I
  extremely loved the usual information an individual
  supply on your visitors? Is gonna be back frequently to check up on new posts

 54. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 55. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I recieve four emails
  with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service?

  Thanks!

 56. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 57. Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you! By the way, how could we communicate?

 58. Hello I am so grateful I found your webpage, I really found you
  by mistake, while I was browsing on Aol for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read
  through it all at the minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read much more, Please do keep up the excellent work.

 59. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard
  to get that “perfect balance” between user friendliness and visual
  appeal. I must say you have done a excellent job with this.
  In addition, the blog loads very fast for me on Opera.
  Superb Blog!

 60. Hello, I think your site could be having internet browser
  compatibility issues. When I take a look at
  your site in Safari, it looks fine however when opening
  in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up!

  Aside from that, great blog!

 61. Do you mind if I quote a few of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your weblog?
  My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would
  genuinely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you.
  Thanks!

 62. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time
  and was hoping maybe you would have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

 63. Woah! I’m really loving the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that
  “perfect balance” between superb usability and visual appearance.
  I must say that you’ve done a very good job with this.
  Also, the blog loads very fast for me on Internet explorer.

  Outstanding Blog!

 64. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that’s equally educative and
  interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is an issue that too few folks are speaking intelligently
  about. Now i’m very happy that I came across this during my search for something regarding this.

 65. Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading
  it, you happen to be a great author.I will
  remember to bookmark your blog and will come back at
  some point. I want to encourage one to continue your great work, have a nice evening!

 66. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I encounter
  a blog that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The problem is an issue that too few men and women are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this in my search for something relating to this.

 67. I am not sure where you are getting your information, but good topic.
  I needs to spend some time learning more or understanding more.

  Thanks for great info I was looking for this info for my mission.

 68. Hello there! This blog post couldn’t be written much
  better! Going through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I
  most certainly will forward this article to him. Pretty sure he will have
  a great read. I appreciate you for sharing!

 69. Hey would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult
  time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 70. Hey there! Do you know if thesy make any plugins to assist with Search Engine Optimization?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.
  Thanks!

 71. Its like you read my mind! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the e book in it or something.
  I feel that you simply could do with a few percent to power
  the message house a bit, but other than that, that is great
  blog. A great read. I will definitely be back.

 72. Hmm is anyone else experiencing problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 73. I’m curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m having some small security issues with my latest website
  and I’d like to find something more secure. Do you have any solutions?

 74. Hello very cool site!! Man .. Beautiful .. Superb ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also? I am glad to seek out a lot of useful information here in the submit,
  we want work out extra techniques in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

 75. I blog quite often and I really thank you for your
  content. The article has really peaked my interest.
  I’m going to take a note of your site and keep checking for new details about
  once a week. I opted in for your RSS feed as well.

 76. Howdy, There’s no doubt that your website could be having web browser compatibility problems.

  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks
  fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up! Besides
  that, excellent website!

 77. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I
  will come back once again since i have book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to help other people.

 78. Hi there, i read your blog occasionally and i own a
  similar one and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 79. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way
  keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.

 80. It’s actually a great and useful piece of info. I’m satisfied that you
  simply shared this helpful info with us. Please stay us up
  to date like this. Thank you for sharing.

 81. Its like you read my thoughts! You seem to understand so much approximately this, like you wrote the e-book in it or something.
  I feel that you just could do with some p.c.
  to force the message home a little bit, however instead of that, this is excellent blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

 82. I’ve been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a lot
  more useful than ever before.

 83. It’s really a nice and useful piece of information. I’m happy that you simply
  shared this helpful info with us. Please stay us up to date
  like this. Thank you for sharing.

 84. Howdy just wanted to give you a quick heads up. The words
  in your post seem to be running off the screen in Safari.

  I’m not sure if this is a formatting issue or something
  to do with internet browser compatibility but I thought I’d
  post to let you know. The design look great though! Hope
  you get the problem resolved soon. Cheers

 85. Hey very cool site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your web
  site and take the feeds also? I’m glad to seek out so many useful information right
  here in the put up, we need work out more strategies
  in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 86. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed!

  Extremely helpful info specifically the last part :
  ) I care for such information a lot. I was looking for this particular info for
  a long time. Thank you and best of luck.

 87. I was recommended this website by my cousin.
  I am not sure whether this post is written by him as nobody
  else know such detailed about my problem. You
  are incredible! Thanks!

 88. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog
  and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.

  Any tips or advice would be greatly appreciated. Cheers

 89. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will remember to bookmark your blog and will often come back someday.
  I want to encourage you to continue your great posts, have a nice afternoon!

 90. Hi, Neat post. There’s an issue with your site in internet explorer, would check this?
  IE nonetheless is the market leader and a huge part of people will miss your excellent writing
  due to this problem.

 91. Doch insgesamt lohnt sich der Kauf, denn die Immobilie steigert ihren Wert
  und am Ende besitzt der Käufer seine eigene Immobilie als Vermögensanlage.

  So lässt sich dann wiederum Geld mit Immobilien verdienen. Dabei zahlt er dann nur noch die Instandhaltungskosten, während der Mieter
  weiterhin Miete und Nebenkosten zahlen muss. Zusammenfassend
  lohnt sich der Kauf einer Immobilie und das Geld in Immobilien investieren, wenn die
  Kreditwürdigkeit gegeben ist und der Fokus auf einer langfristigen Planung liegt.
  Mit einem Kredit oder genügend Eigenkapital lässt sich
  zudem auch eine Wohnung oder ein Haus als Mietobjekt kaufen. Wichtig ist hierbei
  jedoch, dass ein besonderer Fokus auf der Objektbewertung liegt.
  Denn nur wenn die Wohnung oder das Haus qualitativ überzeugen können und keine
  groben Mängel aufweisen, lässt sich mit den Immobilien Geld verdienen. Das Ziel
  ist dabei, einen positiven Cash-Flow zu generieren. Dass bedeutet, dass nach Abzug aller
  Kosten und Steuern von der Kaltmiete jeden Monat ein Überschuss vorhanden ist.

 92. After going over a few of the articles on your web site, I really
  appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark website list and will be checking
  back soon. Take a look at my website as well and
  tell me what you think.

 93. Someone necessarily help to make seriously posts I’d state.
  This is the first time I frequented your website page and to
  this point? I amazed with the analysis you made to
  make this particular submit extraordinary.
  Fantastic process!

 94. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool.
  I’m impressed by the details that you have on this
  web site. It reveals how nicely you perceive this subject.
  Bookmarked this website page, will come back for more articles.
  You, my friend, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and just could not come across.
  What a great web-site.

 95. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 96. Wow, incredible blog structure! How lengthy have
  you been blogging for? you made running a blog look easy.
  The total look of your site is great, as well as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I simply couldn’t leave your web site before suggesting that
  I extremely enjoyed the usual information a person supply in your
  visitors? Is gonna be back often to check out new posts.

 97. Appreciating the commitment you put into your site and detailed information you offer.
  It’s great to come across a blog every once
  in a while that isn’t the same out of date rehashed
  material. Excellent read! I’ve bookmarked
  your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.

 98. Thanks for sharing superb informations. Your web site is so cool.
  I am impressed by the details that you have on this website.
  It reveals how nicely you perceive this subject.
  Bookmarked this website page, will come back for more articles.
  You, my friend, ROCK! I found just the info I already searched all
  over the place and just couldn’t come across. What an ideal web-site.

 99. I have been surfing online greater than three hours as of late, but
  I never found any fascinating article like yours. It is lovely worth enough for me.
  In my view, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did, the net can be much more useful than ever before.

 100. When someone writes an piece of writing he/she retains the image of a user in his/her brain that how a user can know it.
  Thus that’s why this article is outstdanding. Thanks!

 101. I was honored to obtain a call coming from a
  friend as soon as he identified the important ideas shared on the site.

  Reading through your blog article is a real fantastic experience.
  Thanks again for taking into consideration readers
  at all like me, and I would like for you the best of achievements
  for a professional in this realm.

 102. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so I decided to
  check out your website on my iphone during lunch
  break. I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m amazed at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 103. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your posts.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics?
  Thanks!

 104. I do accept as true with all the ideas you have presented in your post.
  They’re very convincing and can certainly work. Still,
  the posts are too short for newbies. May just you please extend them a
  bit from next time? Thank you for the post.

 105. Thanks for another informative web site.
  The place else may I am getting that type of info written in such an ideal way?
  I have a mission that I’m simply now running on, and
  I’ve been on the glance out for such info.

 106. Normally I don’t read article on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to
  check out and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, very nice article.

 107. What i don’t realize is if truth be told how you are no longer really a lot more well-favored
  than you might be right now. You are so intelligent.
  You know thus considerably with regards to this
  subject, produced me personally consider it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women aren’t fascinated except it is something to accomplish with Lady
  gaga! Your personal stuffs excellent. All the time maintain it up!

 108. Pretty portion of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to
  claim that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing for your feeds or even I fulfillment you access
  consistently quickly.

 109. Pretty element of content. I simply stumbled upon your website and in accession capital to claim that I acquire in fact loved
  account your weblog posts. Anyway I’ll be subscribing in your augment or
  even I achievement you get right of entry to consistently fast.

 110. Hmm it seems like your website ate my first comment (it
  was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your
  blog. I too am an aspiring blog writer but I’m still new to everything.
  Do you have any tips for beginner blog writers? I’d certainly appreciate it.

 111. I am no longer sure the place you’re getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time studying much more or understanding more.

  Thank you for magnificent info I was on the lookout for this info for my mission.

 112. Thanks for your personal marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you may be a great
  author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage continue your great work,
  have a nice evening!

 113. Heya i am for the primary time here. I found
  this board and I to find It really useful & it helped
  me out much. I’m hoping to offer something again and aid others like you
  helped me.

 114. Having read this I believed it was rather enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together.

  I once again find myself spending a lot of time both reading and
  commenting. But so what, it was still worth it!

 115. Hey there! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct
  this issue. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 116. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning this website.
  I really hope to view the same high-grade blog posts from you later on as well.

  In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my
  very own site now 😉

 117. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I have shared your website in my social
  networks!

 118. Great goods from you, man. I have be aware
  your stuff previous to and you are just too wonderful.
  I really like what you have got right here,
  certainly like what you are stating and the best way in which
  you are saying it. You’re making it enjoyable and you still take care of to stay it smart.
  I can’t wait to learn much more from you. That
  is actually a terrific website.

 119. Hi! Do you know if they make any plugins to help with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted
  keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share.
  Many thanks!

 120. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird
  when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able
  to fix this problem. If you have any suggestions, please
  share. Many thanks!

 121. Hey there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  many months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to stop hackers?

 122. We absolutely love your blog and find the majority of your post’s to
  be exactly what I’m looking for. Would you
  offer guest writers to write content for yourself?

  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you
  write concerning here. Again, awesome blog!

 123. Hi, Neat post. There is a problem with your web site in web explorer, would test this?
  IE still is the market leader and a huge component of other people will omit
  your excellent writing because of this problem.

 124. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how can i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast
  provided shiny transparent idea

 125. Hey I am so excited I found your blog page, I really found you by
  error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless
  I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at
  the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read much more, Please do keep up the excellent job.

 126. Oh my goodness! Impressive article dude!

  Many thanks, However I am encountering troubles
  with your RSS. I don’t know why I cannot subscribe to it.
  Is there anybody having similar RSS problems? Anyone
  that knows the answer will you kindly respond? Thanks!!

 127. Wonderful goods from you, man. I have understand your
  stuff previous to and you’re just too excellent. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the
  way in which you say it. You make it enjoyable and you
  still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a great web site.

 128. I think this is among the most significant info for me. And i am happy
  reading your article. However should commentary on some general things, The web site taste is
  great, the articles is in point of fact nice : D. Excellent job, cheers

 129. hey there and thank you for your information –
  I’ve definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this
  web site, since I experienced to reload the site many times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage
  your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again soon.

 130. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell
  and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had
  to tell someone!

 131. Hi, I do believe this is an excellent website.
  I stumbledupon it 😉 I may revisit once again since i have book-marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
  to guide other people.

 132. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you spending some time and energy to put this content together.
  I once again find myself spending way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worthwhile!

 133. First off I would like to say terrific blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.

  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

 134. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic
  to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me.

  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

 135. I have been browsing online more than three hours today, yet
  I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough
  for me. In my view, if all website owners and bloggers made good content as you did, the web will be
  much more useful than ever before.

 136. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
  violation? My blog has a lot of completely unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a
  lot of it is popping it up all over the internet without
  my authorization. Do you know any ways to help protect against content from being stolen?
  I’d genuinely appreciate it.

 137. First of all I want to say great blog! I had a quick question that
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I’ve had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out.
  I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just
  trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Appreciate it!

 138. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers
  publish only about gossips and net and this is actually annoying.
  A good website with exciting content, that’s what I need.

  Thank you for keeping this site, I’ll be visiting
  it. Do you do newsletters? Cant find it.

 139. Hello, Neat post. There is a problem along with your website in internet explorer,
  could test this? IE still is the market chief and
  a big portion of folks will leave out your wonderful writing because of this problem.

 140. At the IMBMS (Indian Medical Business Management System), we deal with products of renowned international brands with which come the guarantee of the best results minus any side effects. Some of our valued products come formulated with the goodness of Glutathione, an element much known for its positive effects on skin. We supply skin whitening capsules, skin whitening night creams, skin whitening soaps, skin whitening injections, anti-aging products, weight loss products, weight gain products, health care products, health supplements, hair care products, and cosmetics across India.

 141. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger,
  and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to
  swap strategies with other folks, be sure to shoot me
  an email if interested.

 142. This is really interesting, You are an overly professional
  blogger. I have joined your rss feed and look ahead to in search of more of
  your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks

 143. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your website offered us with helpful info to work on. You have done a formidable task and our
  entire group might be thankful to you.

 144. I think everything posted was very reasonable. However, what about this?
  what if you added a little content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however what if you added something to maybe grab folk’s attention? I mean 10 малих
  видавництв дитячої літератури, за якими варто
  слідкувати – Блог Yakaboo.ua is a little plain. You could peek at Yahoo’s home page and note how they create post headlines to get viewers interested.
  You might add a related video or a related picture
  or two to grab readers interested about everything’ve written. In my opinion, it would bring your posts a little livelier.

 145. I have read some good stuff here. Certainly worth bookmarking
  for revisiting. I wonder how so much effort you
  set to make this kind of wonderful informative site.

 146. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up
  what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any points for inexperienced blog writers?
  I’d really appreciate it.

 147. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share
  some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

 148. Thank you a lot for sharing this with all of us you really realize what
  you’re talking about! Bookmarked. Please additionally visit my site =).
  We will have a link change contract between us

 149. I have been exploring for a little bit for any high
  quality articles or blog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I
  at last stumbled upon this web site. Studying this information So i’m
  happy to show that I’ve an incredibly good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I so much for sure will make certain to don?t disregard this site and give it a look regularly.

 150. Generally I do not learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to
  try and do so! Your writing taste has been surprised me.
  Thank you, quite great article.

 151. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?

  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had
  issues with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform.

 152. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly
  enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing
  to your rss feed and I hope you write again soon!

 153. Hello There. I discovered your blog the use of msn. That is a very
  well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to
  learn more of your helpful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly comeback.

 154. Thanks for finally talking about > 10 малих видавництв
  дитячої літератури, за якими
  варто слідкувати – Блог Yakaboo.ua < Loved it!

 155. I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to
  be what precisely I’m looking for. Does one offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 156. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly
  informative. I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if
  you continue this in future. A lot of people will
  be benefited from your writing. Cheers!

 157. Heya! I know this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established website like yours take
  a massive amount work? I’m brand new to blogging
  but I do write in my journal daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience
  and thoughts online. Please let me know if
  you have any kind of ideas or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

 158. Appreciating the persistence you put into your website and detailed information you present.

  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same
  old rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 159. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but
  I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something
  completely unique. P.S Sorry for getting off-topic
  but I had to ask!

 160. Hey there excellent website! Does running a blog similar to this require
  a massive amount work? I have virtually no knowledge of computer programming but I was hoping to start
  my own blog in the near future. Anyways, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I just had
  to ask. Kudos!

 161. Hi there I am so excited I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something
  else, Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a
  remarkable post and a all round entertaining blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to read through
  it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read much
  more, Please do keep up the excellent work.

 162. I am curious to find out what blog platform you
  have been working with? I’m experiencing some small security issues with my latest site and I’d like
  to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 163. Pretty part of content. I simply stumbled upon your weblog and
  in accession capital to say that I get in fact enjoyed account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing for your augment or even I achievement
  you get entry to persistently quickly.

 164. I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site
  owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 165. Awesome blog you have here but I was curious about if you
  knew of any community forums that cover the same topics talked about in this article?

  I’d really like to be a part of group where I can get responses from
  other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

 166. Hello there, There’s no doubt that your blog could
  possibly be having browser compatibility issues. When I look
  at your site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues.
  I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that,
  great site!

 167. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on various websites for about a year and am worried about switching to
  another platform. I have heard fantastic things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any kind of help would be greatly appreciated!

 168. I think this is one of the most vital information for me. And i
  am glad reading your article. But should remark on few general things, The site style is great, the articles is really
  excellent : D. Good job, cheers

 169. Anal plug or Butt plug are the best toys to start with anal stimulation. Anus has a ton of sensitive nerves ending that feel good when stimulated. It has the power to deliver orgasm, stimulate G-Spot and A-spot, and is also the gateway to the prostate. A butt plug is meant to remain in place during sexual play, allow you to explore a whole new area of intimacy and sexual pleasure. Anal sex toys including anal beads let you simulate different senses or warm-up for anal sex. So Visit us Today Sexual charms

 170. Hey there! I understand this is somewhat off-topic however I needed
  to ask. Does operating a well-established blog like yours
  require a massive amount work? I am brand new to
  operating a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.
  Thankyou!

 171. Wonderful work! This is the kind of info that are supposed to be
  shared around the internet. Disgrace on Google for no longer positioning this
  post upper! Come on over and seek advice from my web site
  . Thank you =)

 172. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. However think of if you added some great photos or
  video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent
  but with images and clips, this website could certainly be
  one of the very best in its field. Fantastic blog!

 173. When I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added-
  checkbox and now every time a comment is added I recieve 4 emails
  with the same comment. Is there a way you are able to remove me from that service?
  Thank you!

 174. hi!,I love your writing so much! proportion we keep
  up a correspondence extra approximately your post on AOL?
  I require a specialist in this house to unravel my problem.
  Maybe that’s you! Looking ahead to see you.

 175. Hello there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I’m gonna watch out
  for brussels. I will appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing.
  Cheers!

Залишити відповідь