10 малих видавництв дитячої літератури, за якими варто слідкувати

За кілька  минулих років на книжковому ринку ще більш зміцніли позиції видавництв-гігантів. Та поряд з тим розвиваються видавництва, які не прагнуть захопити увесь ринок, навпаки – обрали для себе певну тематичну нішу та тримаються цього шляху, і про них ми хочемо вам детальніше розповісти. Сьогоднішній матеріал присвячений малим видавцям дитячої літератури.

Читаріум

Харківське видавництво, засноване 2012 року, познайомило українського читача зі світовою класикою, видавши українською знамениту ще з 1963 року книжку Моріса Сендака «Там, де водяться диковиська», що є однією з найпопулярніших книжок-картинок у світі, та книжками про Груффала письменниці Джулії Дональдсон і художника Акселя Шеффлера («Груффало», «Груффалятко», переклад Віктора Морозова). Зараз колекція видань поповнилась іншими книжками, створеними Дональдсон і Шеффлером («Халепка зі шкарпетками», «Де моя мама?», «П’ятеро гидких», «Ведмідь-поштар», «Зоґ»).

Іншими світовими бестселерами, вперше перекладеними українською і виданими «Читаріумом», є «Тато на зв’язку» Філіпа де Кемметера (переклад із французької Ольги Опанасенко), «Архітектори у світі тварин» Даніеля Нассара (художник Хуліо Антоніо Бласко, переклад з іспанської Олени Забари), «Лікарі у світі тварин» Енджі Тріуса і Марка Дорана (художник Хуліо Антоніо Бласко, переклад з іспанської Олени Забари), «Дуже голодна гусениця» художника Еріка Карла (один із найвдаліших творчих експериментів в історії дитячої літератури, який нещодавно відсвяткував свій 50-річний ювілей).

Серед знакових видань також «Шпулька, пташка і я» — дебютна книжка Еллен Карлсон у шведській дитячій літературі, за яку авторка у 2013 отримала премію Авґуста Стріндберґа в номінації «Найкраща книга для дітей».

Artbooks

Створене у 2015 році, видавництво налічує зараз понад 80 назв і встигло завоювати увагу чималої кількості читачів. Воно спеціалізується на літературі для дітей від 0 до 10+. Серед видань – як переклади класики, яка досі не виходила в Україні, так і популярні за кордоном новинки.

Першими книжками видавництва була серія класичних вімельбухів для найменших читачів, яка пізніше доповнилась вімельбухами для старших («Авто», «Аеропорт», «Пори року», «На будівництві», «Зоопарк», «Професії»). Серед інших знакових видань – бестселери французького художника і письменника Ерве Тюлле («Живі кольори», «Жива книжка»), комікси Люка Пірсона про Гільду («Гільда і троль», «Гільда й Опівнічний Велетень»), книжки про моду («Коко та маленька чорна сукня», «Юбер де Живанші. Для Одрі, з любов’ю», «Глосарій моди») та ін.

Окрім цього, видавництво співпрацює з українськими авторами та художниками.

Видавництво «Видавництво»

Засноване 2016 року, «Видавництво» зайняло нішу видання дещо провокативних книжок для дітей, підлітків і дорослих, піднімаючи теми, які в нас раніше не озвучувались. Так, гучно продзвенів скандал із «Майєю та її мамами» Лариси Денисенко, презентацію якої на Book Forum у 2017 році відмінили через погрози радикалів, перед цим активно обговорювали «Бути мною» знаної шведської авторки й ілюстраторки Анни Хьоґлунд, особливо епізод про менструацію.

Серед інших дражливих тем, порушених у книжках «Видавництва», окрім згаданої уваги до тілесності, – розмова з дітьми про смерть, розлучення, права людини, про домашнє насильство. Багато уваги присвячено тематиці прав жінок, зокрема у двотомнику «Це зробила вона» і «Це теж зробила вона», «Люба Іджеавеле» Чимаманди Нґозі Адічі.

Жанрово «Видавництво» різноманітне, окрім книжок-картинок та комбінованих форматів, зараз активно видаються комікси («Персеполіс» Маржана Сатрапі, «Стіна. Як я виростав за залізною завісою» Петра Сіса, анонсовано вихід знаменитого «Мауса» Арта Шпіґельмана).

Також видавництво вирізняється доволі високими цінами на книжки, аргументуючи їх високою якістю друку та оригінальністю оформлення.

Чорні вівці

Арт-видавництво «Чорні вівці» виникло 2015 року в Чернівцях. Назва видавництва відсилає до легенди про походження топоніму «Чернівці»: на території, де постало це старовинне місто, паслося багато чорних овечок. Особливістю книжок є те, що на рекомендований вік читача у вихідних даних вказує кількість чорних овець.

«Вівці» спеціалізуються на арт-буках, білінгвальній та перекладній літературі для дітей. Їхніми «хітами», безперечно, є книжки Вольфа Ельбруха (чого вартий детектив «Про малого крота, який хотів дізнатися, хто наклав йому на голову», що викликав дуже неоднозначну реакцію дорослих) та Ервіна Мозера (наразі їх вже три: «Фантастичні історії на добраніч», «Чудові історії на добраніч» та «Манюній. Велика книжка про маленького слоника», переклад Нелі Ваховської; художнє оформлення Ервіна Мозера).

«Чорні вівці» також видали «Леонард», «Ведмеже диво» Вольфа Ерльбруха та «Двоє закоханих» з його ілюстраціями (автор – Юрґ Шубіґер).

Тут друкуються і книжки українських авторів, серед них варто згадати «Легенди Чернівців від Чорної вівці» Христі Венгринюк (ілюстрації Христини Лукащук), «День усіх білок» Ірени Карпи (ілюстрації Наталки Гайди), книги Сергія Жадана, Галини Вдовиченко, Христини Лукащук та інших.

Маміно

Засноване 2016 року «Маміно» впевнене, що в Україні є достатньо талантів і ресурсів для створення продукту світового рівня, тому співпрацює з українськими авторами та ілюстраторами. Ще одним із напрямків роботи видавництва є видання перекладів світових бестселерів, ретельно відібраних редакцією. Книжки розраховані на дошкільнят і молодших школярів.

«Маміно» першим в Україні видало книжку-картонку за принципом mix&match (коли кожна сторінка розрізана на три частини-клапани, які можна гортати, таким чином по-різному їх комбінуючи) – «Вертку Бешкетну Абетку».

Минулого року у співпраці з видавництвом «Дух і літера» «Маміно» підготували переклад популярної нон-фікшн серії французького філософа Оскара Бреніф’є «Мистецтво мислити», видавши дві книжки: «Хто я?» та «Що добре, а що погано?», проілюстровані Орельєном Деба. Ці видання покликані навчити дітей критично мислити.

Ще одна успішна колаборація згаданих вище видавництв – книжка-білінгва «Очам не вірю. Українські й англійські ідіоми» (ідея Катерини Сінченко/ ілюстрації Анастасії Євтушенко).

Незвичний підхід, переосмислення традиційної казки, вміння розповідати історії по-новому – у «Вовку під вікном» (ілюстрації Наталі Кащак) та в «Не смій читати цю книжку» Лі Енді (переклад Катерини Перконос).

Nebo BokLab Publishing

Молоде видавництво, що спеціалізується на виданні книг про мистецтво, переважно для дітей. Наразі асортимент складається з 50 назв, що включають як українські, так і перекладні книжки, переважно формату артбуків.

У каталозі видавництва чимало перекладів з іспанської: «Якого кольору поцілунок?» Росіо Бонілли (книжка перекладена 14 мовами), серія «Міранда» для дітей та підлітків – про відомих особистостей, до якої увійшли книжки «Фріда», «Амелія» та «Коко» авторства Ітзіар Міранди і Хорхе Міранди, зворушливі книжки «Лілі та море» та «Різдво Лілі» бельгійської письменниці Лоранс Бургіньйон, книжки-картинки української письменниці Юлії Лактіонової («Маєчка», «Розшукується Зіна», «Перше мереживо Стефанії» з серії «Книга про картину»). Нещодавно з’явилась ґрунтовна новинка «Зоряна ніч Ван Гога та інші оповіді. Історія мистецтва для дітей» Майкла Бьорда, що містить оповідання з історії мистецтва.

Моя книжкова полиця

Одне з наймолодших у цьому списку. Його створенню передувало відкриття у Києві двох однойменних книгарень. Основний акцент видавництво зробило на дитячий нон-фікшн, запропонувавши змалку вивчати світ мікробів, досліджувати своє тіло та навколишній світ. Наразі загальна кількість назв сягнула 7, серед них – серія з трьох книг «Крута Фізика», «Крута Математика», «Крута Архітектура», згадана вище книжка Клери Імер «Хто живе в тобі. Історії про мікробів, для яких ти рідний дім» (ілюстрації Марі-Ев Трамбле), дитячий путівник по Києву «Гра-прогулянка #суперКиїв», «Не-мов-ля» Вікторії Ніколенко про перші місяці життя дитини та посібник з йоги для малят.

Книгаренька

Книгаренька теж «виросла» з книжкового магазину, першою виданою  книжкою-картинкою був «Зуб» Надьожної, що започаткував філософську серію художніх мотиваційних видань для дітей (пізніше вийшов «Пуп»). Головними героями книжок стають несподівані частини тіла людини, які вирушають у екзистенційні пошуки.

Ще одна книжка у співпраці з Надьожною – «Ом і Дзень», авторка – Олександра Орлова, присвячена вправам з йоги, які можуть допомогти дітям зацікавитись корисними, але водночас дивними рухами.

Каламар

Засноване влітку 2015-го, видавництво «Каламар» видало подарункове факсимільне видання Біблії, створеної в Аугсбурзі (Баварія) 1748 року знаменитими художниками братами Клауберами, з колекції Музею книги і друкарства України. Згодом одним з найголовніших напрямків роботи видавництва стали дитячі книжки, виборовши собі навіть окрему сторінку у фейсбуці. Його топовими авторками є українські письменниці Галина Малик («Вуйко Йой і Лишиня», ілюстрації Грасі Олійко, «Їде грудень на коні», ілюстрації Ольги Кваші) та Оксана Кротюк («Михлик їде на море» та «Рукавичка для носа», обидві з ілюстраціями Інни Рудої).

Рабарбар

Ще одне невелике видавництво, яке заповнює лакуну популярної у всьому світі класики, подарувавши українським дітям книжки-картинки з історіями про Меллопів Томі Унгерера, ілюстратора, лауреата премії Андерсена («Як Меллопи Різдво святкували», «Як Меллопи за скарбами пірнали», «Як Меллопи нафту шукали»). За своє життя Унгерер створив понад 140 книжок, а в рідному для нього Страсбурзі навіть існує музей, присвячений його творчості — ілюстраціям, письменництву, дизайну та скульптурі.

Каталог «Рабарбара» зараз налічує всього 5 позицій, тому згадаємо і решту: окрім пригод Меллопів, тут є «На добраніч, Норі» Бріґітте Венінґер з ілюстраціями Юсуке Йонецу та енциклопедія «Книга про тварин» Стіва Дженкінса – для дітей, віком від 3-х років.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

51 thoughts on “10 малих видавництв дитячої літератури, за якими варто слідкувати

 1. I have read so many articles or reviews on the topic of
  the blogger lovers except this piece of writing is truly a good piece of writing,
  keep it up.

 2. Its such as you read my thoughts! You seem to know so much approximately this, like you wrote the book in it or something.
  I believe that you can do with some percent to drive the
  message house a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will definitely be back.

 3. I used to be suggested this web site via my cousin. I am not sure whether this submit is written via him as
  no one else know such designated approximately my difficulty.
  You are wonderful! Thank you!

 4. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be
  giving us something informative to read?

 5. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information particularly the
  ultimate phase 🙂 I handle such information a lot.
  I was seeking this certain info for a very long time.
  Thanks and best of luck.

 6. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your
  weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Either way keep up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog
  like this one these days.

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any
  recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

 8. That is really interesting, You are an overly professional blogger.

  I’ve joined your feed and stay up for in the hunt for extra of
  your magnificent post. Additionally, I have shared your website in my social networks

 9. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this excellent blog!
  I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to
  my Google account. I look forward to fresh updates and will share this site with my
  Facebook group. Talk soon!

 10. What i don’t realize is in reality how you’re now
  not actually much more well-favored than you may be right now.
  You’re so intelligent. You know therefore considerably in terms
  of this matter, made me personally believe it from a lot of varied angles.

  Its like men and women are not interested except it is something to accomplish with Lady gaga!
  Your personal stuffs great. All the time handle it
  up!

 11. Please let me know if you’re looking for a article author
  for your blog. You have some really great articles and I feel I
  would be a good asset. If you ever want to take
  some of the load off, I’d love to write some material
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested.

  Regards!

 12. Whats up very cool web site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m happy to seek out so many helpful info right here within the put up, we need work out extra
  techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .

 13. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the
  easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people consider worries that they plainly do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

 14. Wow, amazing blog layout! How long have you ever been running a blog for?
  you make running a blog look easy. The total look of your web
  site is excellent, as smartly as the content material!

 15. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.

  The issue is something too few people are speaking intelligently
  about. I am very happy I stumbled across this during
  my search for something relating to this.

 16. Hey there! I realize this is sort of off-topic however
  I had to ask. Does running a well-established website such as yours take a lot of
  work? I am completely new to operating a blog however I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers.
  Thankyou!

 17. Have you ever considered writing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same ideas you discuss and would love to
  have you share some stories/information. I know
  my audience would enjoy your work. If you are even remotely
  interested, feel free to shoot me an email.

 18. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.

  I’ve had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Thanks!

 19. Hi, I do believe this is a great web site. I stumbledupon it 😉
  I’m going to come back once again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 20. Hi there, I discovered your site via Google at the same time as
  looking for a similar topic, your site came up, it looks great.

  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply was aware of your blog via Google, and
  found that it is truly informative. I am going to watch out for brussels.

  I will appreciate for those who continue this in future.
  A lot of other people will likely be benefited out of your writing.
  Cheers!

 21. Your style is very unique in comparison to other
  people I’ve read stuff from. Thanks for posting
  when you’ve got the opportunity, Guess I’ll just bookmark
  this site.

 22. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a good
  platform. 0mniartist asmr

 23. Thank you for any other informative website. Where else may
  I am getting that type of information written in such a perfect manner?
  I have a mission that I’m simply now operating on, and I
  have been at the look out for such info.

 24. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s
  to be precisely what I’m looking for. Does one offer guest writers to write content
  to suit your needs? I wouldn’t mind composing a post or
  elaborating on many of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome weblog!

 25. I am curious to find out what blog system you’re utilizing?
  I’m having some small security issues with my latest site and I’d like to find something
  more secure. Do you have any recommendations?
  0mniartist asmr

 26. Hey there just wanted to give you a quick heads up and let you know a few
  of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers
  and both show the same outcome.

 27. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?

  Thank you!

 28. Hi there just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your content seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with internet
  browser compatibility but I figured I’d post to let you know.

  The layout look great though! Hope you get the problem solved soon.
  Kudos

 29. First of all I would like to say excellent blog! I
  had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.

  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend
  to be wasted simply just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or hints? Kudos!

 30. Link exchange is nothing else except it is only
  placing the other person’s weblog link on your page at suitable place and other person will also do same for you.
  asmr 0mniartist

Залишити відповідь