10 історій про кохання. Автори світових бестселерів рекомендують книжки

За рекомендаціями відомих у всьому світі авторів бестселерів ми склали перелік найкращих книг-історій про кохання. Незалежно від того, як ви плануєте провести свої вихідні, ознайомитеся з добіркою. Можливо, одна з цих книжок – саме та, яку ви шукали для легкого весняного читання.


07_5_03

“Still Me” Джоджо Мойєс


Продовження улюбленої історії! Луїза Кларк приїжджає до Нью-Йорка, готова почати нове життя і впевнена, що вона зможе приборкати цю нову пригоду і зберегти свої стосунки з Семом навіть на відстані кількох тисяч миль. Вона входить у світ найбагатших, працюючи на Леонарда Гопніка та його значно молодшу дружину Агнес. Лу вирішує максимально використати досвід і з головою занурюється у свою нову роботу та життя в Нью-Йорку.

Коли вона починає з’являтись у нью-йорському високому суспільстві, Лу зустрічає Джошуа Райана, чоловіка, який приносить із собою шепіт її минулого. Невдовзі Лу опиняється розірваною між П’ятої авеню, де вона працює, і майстернею магазинів одягу, де вона фактично відчуває себе вдома. І коли справа доходить до голови, вона повинна запитати себе: хто Луїза Кларк? І як примирити серце, що живе у двох місцях одночасно?

Рекомендація: Софі Кінселла називає “Still Me” «величезним задоволенням, яке їй сподобалося».


07_6_03

«Чужестранка» Діана Геблдон


Шотландське нагір’я, 1945 р. Клер Рендалл, колишня британська бойова медсестра, повернулася з війни і возз’єдналася зі своїм чоловіком на другий медовий місяць, допоки вона не проходить повз старовинний камінь у одній з найдавніших споруд на Британських островах. Раптово вона стає Сассенахом – «чужинцем» – у Шотландії, розірваній війною та кланами, які воюють.  У 1743.

Клер опиняється у світі повному інтриг, які загрожують її життю і можуть зруйнувати серце. Покинута на межі небезпеки, пристрасті та насильства, Клер дізнається, що її єдиний шанс – це Джеймі Фрейзер, галантний молодий шотландський воїн. Те, що починається з примусу, перетворюється на пристрасть, і Клер опиняється розірваною між двома дуже різними людьми у двох непримиренних життях.

Рекомендація: Джордж Р. Р. Мартін вважає, що шоу STARZ (ґрунтується на серії книг Діани Геблдон) «є одним із найкращих шоу на телебаченні, прекрасним поєднанням історичної драми, фантастики та романтики».


07_7_03

«Гордість і упередженість» Джейн Остін


Загальновизнаною істиною є те, що одинак – та ще і при грубеньких грошах – неодмінно мусить прагнути одружитися.

Перше речення роману «Гордість і упередженість» Джейн Остін – одне з тих, які постійно цитують. Воно встановлює гумористичну і безвладну розповідь про англійське суспільство, невисловлені наміри та справжнє кохання. Гордість і упередженість – це класика, яка чудово простежує тонкощі соціальних статусів, звичаїв та ритуалів відносин в Англії дев’ятнадцятого сторіччя, завдяки чому вся любов між Елізабет Беннет і паном Дарсі в кінцевому підсумку розквітає.

Рекомендація: Джоді Піколт високо оцінює Остін та пояснює це в інтерв’ю Writer’s Digest: «Героїні з глибиною, дотепністю та чудовою іронією про суспільство. Крім того, я завжди хотіла бути Елізабет Беннет».


07_8_03

«Як зупинити час» Метт Хейг


Том Хазар має небезпечний секрет. Він може виглядати як звичайний 41-річний чоловік, проте живе вже не перше століття. Том живе історією – грає на сцені з Шекспіром, досліджує відкрите море з Капітаном Куком і ділиться коктейлями з Фіцджеральдом. Тепер він просто хоче звичайного життя. Отже, Том повертається до Лондона, свого старого будинку, щоб стати вчителем історії середньої школи – ідеальною роботою для тих, хто був свідком історії міста з перших рук.

Суспільство Альбатрос, секретна група, яка захищає таких людей, як Том, має одне правило: ніколи не закохуватися, але у Тома свої плани. Оскільки болісні спогади про його минуле та нестабільність поведінки сторожового лідера Товариства загрожують зруйнувати його нове життя та романтику, є лише одна можливість, щоб врятуватися. Тому доведеться раз і назавжди вирішити, чи залишатися в минулому, чи нарешті почати жити в теперішньому.

«Як зупинити час» розповідає історію кохання у часі й та всі часи; про людину, яка втратила час; про жінку, яка його врятувала; і про те, як можна загоїти рани, аби навчитися жити далі. Це великодушний, оригінальний роман про втрату і відчуття себе, про неминучість змін, і про те, що скільки б часу у нас не було для навчання, ми маємо віднайти щастя.

Рекомендація: Грем Сімсіон каже, що ця книга: «неперевершена та повна великих питань життя, «Як зупинити час»– книга, яку ви не зможете відкласти».


07_9_03

«Звіяні вітром» Маргарет Мітчелл


Насправді «Великий американський роман», який дуже часто пам’ятають завдяки його яскравій кіноверсії, «Звіяні вітром» досліджує глибину людських пристрастей, інтенсивність яких така ж смілива, як навколишнє середовище Джорджії. Прекрасна розповідь, що яскраво зображує драму громадянської війни та реконструкції.

Це історія Скарлетт О’Хара, зіпсованої, маніпулятивної дочки багатих плантаторів, яка бачить громадянську війну і вирішує назавжди змінити свій спосіб життя. Велика історія заплутаної пристрасті й мужності, на сторінках «Звіяних вітром» Маргарет Мітчелл приносить життя незабутнім персонажам, які захоплюють читачів більше семидесяти років.

Рекомендація: Філіппа Ґреґорі називає «Звіяних вітром» «непереборним книжковим вихором із набагато більшою історією поразки Півдня в американській громадянській війні, ніж показують кінострічки».


07_10_03

“Call Me by Your Name” Андре Асіман


Книга Андре Асімана “Call Me by Your Name” – це історія раптового та потужного роману, який захоплює хлопчика підлітка та літнього гостя в особняку його батьків на італійській Рив’єрі. Кожен не готовий до наслідків їхнього тяжіння, коли під час неспокійних літніх тижнів безповоротні течії одержимості, захоплення та бажання посилюють свою пристрасть і випробовують заряджену землю між ними. Обидві сторони бояться, що вони ніколи не зможуть по-справжньому віднайти те саме знову: тотальну близькість. Це моментальна класика та одна з чудових історій кохання нашого часу.

Рекомендація: Ніколь Краусс каже: «Якщо ви готові отримати жорсткий удар у живіт і бути хоробрими, гострими, піднесеними, голими, жорстокими, ніжними, гуманними та прекрасними, тоді ви прийшли в потрібне місце».


07_11_03

«Кохання під час холери» Габріель Гарсія Маркес


У молодості Флорентіно Аріса й Ферміна Даса пристрастно закохуються. Коли Ферміна в кінцевому рахунку вирішить вийти заміж за багатого доктора шляхетного походження, Флорентіно спустошений, але він не втрачає романтичного піднесення. Коли він піднімається й будує кар’єру, коли він витрачає роки на 622 справи, він однаково залишає своє серце для Ферміни. Через 50 років її чоловік вмирає, а Флорентіно цілеспрямовано відвідує похорони. П’ятдесят років, дев’ять місяців і чотири дні після того, як він уперше оголосив про свою любов до Ферміни. І він зробить це знову…

Рекомендація: Діана Геблдон каже: «Магічний реалізм, довгі річкові подорожі, проза, в яку можна поринути і дрейфувати вниз течією. Один із менш ймовірних, але найпривабливіших романів, з якими ви зіткнетеся».


07_13_03

«Провина зірок»  Джон Грін


Незважаючи на пухлинне медичне диво, яке додало їй кілька років життя, Хейзел ніколи не відчувала себе в іншому місці, окрім як у залі очікування – останній розділ її життя уже написано в діагнозі. Але коли раптово з’являється чудовий сюжетний твіст на ім’я Огастус у групі підтримки дітей хворих на рак, історію Хейзел потрібно повністю переписати. Проникливий, сміливий і непокірливий роман «Провина зірок» блискуче досліджує смішне, захоплююче та трагічне в стані бути живим і закоханим.

Рекомендація: Маркус Зусак каже: «Роман про життя, смерть та людей, що потрапили між ними. Ви смієтеся, плачете, а потім повертаєтесь за рештою».


07_12_03

«Джейн Ейр» Шарлотта Бронте


Визнана класика Шарлотти Бронте – це історія пошуків любові та прийняття молодої жінки у вікторіанській Англії.

Молода сирота Джейн Ейр живе в крихкому положенні. Джейн, що народилася в хорошій родині, але не має власного багатства, відправляється жити до сім’ї свого дядька, а потім – у Лоуд, жахливу школу-інтернат для дівчат. Коли вона досягає дорослого віку, її вогненний дух і незалежність стають усе більш гострими, як і її чутливість до навколишнього світу.

Працюючи гувернанткою в затишному Торнфілд-хол, у першому місці, де вона коли-небудь справді себе відчувала вдома, Джейн закохується в пристрасного й імпульсивного Едуарда Рочестера, господаря будинку. Саме тоді, коли здається, що її щастя нарешті стукає в двері, Джейн виявляє таємницю мансарди – страшне одкровення, яке загрожує назавжди знищити її мрії про щастя… «Джейн Ейр» – це незрівнянна історія сердечності, таємниці та романтики, яка блищать яскравим світлом у темних кутках вікторіанського суспільства.

Рекомендація: Нора Робертс каже: «Це просто дивовижна, переконлива історія, яка чудовим чином розказана, чудові персонажі, чудова історія кохання. І дівчина на мансарді. Неможливо відкласти книгу».


07_14_03

«Подалі від шаленої юрми» Томас Гарді


Четвертий роман Томаса Гарді та перший великий літературний успіх. «Подалі від шаленої юрми» розповідає історію молодого пастуха й гордої красивої молодої жінки. Їхні шляхи перетинаються кілька разів протягом усього життя, допомагаючи один одному, навіть коли вони страждають непорозуміннями та нещастями, включно з невдалими шлюбами, таємницями та втратами. Незважаючи на те, що роман містить насильство й трагедію, його загальні теми та настрій більш оптимістичні, ніж багато наступних романів Гарді.

Рекомендація: Сюзанна Коллінз каже: «Кітніс Евердін зобов’язана своїм прізвищем Віртсєбі Евердін, головної героїні в «Подалі від шаленої юрми». Обидві вони дуже різні, але обидва серця знають, заради чого їхня боротьба».

Джерело: BookBub


Читати: 5 книг для подруги, яка чекає на кохання

Читати: Романтичний настрій. 10 історій кохання

Читати: Змінюватися чи залишатися собою: роман-щоденник, мемуари та нотатки мандрівниці

Yakaboo
Найбільша online-книгарня України. Любимо книжки понад усе:)

286 thoughts on “10 історій про кохання. Автори світових бестселерів рекомендують книжки

 1. Дякую за добірку, але залишилося враження, ніби принаймні частина тексту – погано відредагований результат автоматичного перекладу. Ось, наприклад, під “особняком його ієрархії” що малося на увазі?

 2. This is the right website for everyone who really wants to find out about this topic.
  You realize so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic which has been discussed for years.

  Great stuff, just great!

 3. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to prevent hackers?

 4. I believe what you posted made a ton of sense. However, think about
  this, what if you were to create a killer headline?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, but suppose you added
  a title to maybe grab a person’s attention? I mean 10 історій про кохання.
  Автори світових бестселерів рекомендують книжки – Блог Yakaboo.ua is
  kinda boring. You could look at Yahoo’s front page and see how they create article headlines to grab
  people to open the links. You might add a video or a pic or two to
  get people interested about what you’ve got to say. Just my opinion, it
  could bring your posts a little livelier.

 5. you’re truly a excellent webmaster. The website loading velocity is amazing.

  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece. you’ve done a excellent job in this topic!

 6. Nice blog here! Also your website loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your
  host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol

 7. Right here is the right site for anybody who wishes to find out about this topic.
  You understand so much its almost hard to argue with you (not that I really would want
  to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that
  has been written about for years. Great stuff, just great!

 8. We stumbled over here coming from a different web address and
  thought I may as well check things out. I like what I see so
  now i’m following you. Look forward to exploring your web page yet again.

 9. I just couldn’t leave your site before suggesting that
  I extremely enjoyed the usual info a person provide in your guests?

  Is going to be again steadily in order to inspect new posts

 10. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as
  though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something informative to read?

 11. Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 12. Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to
  correct this problem. If you have any suggestions, please share.
  Thank you!

 13. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am
  impressed! Extremely useful info specially the last part :
  ) I care for such information a lot. I was looking
  for this particular information for a long
  time. Thank you and best of luck.

 14. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same
  niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done
  a outstanding job!

 15. Fantastic beat ! I wish to apprentice whilst you amend your website, how could i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a acceptable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast offered brilliant transparent idea

 16. Greetings from Colorado! I’m bored to death at work so
  I decided to browse your site on my iphone
  during lunch break. I really like the knowledge you provide
  here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb site!

 17. Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be
  running off the screen in Internet explorer. I’m not sure if this
  is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let
  you know. The style and design look great though!
  Hope you get the issue fixed soon. Kudos

 18. Hi, I do believe this is an excellent web site. I stumbledupon it
  😉 I may revisit yet again since i have saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

 19. Can I simply say what a comfort to find someone that genuinely
  knows what they’re discussing online. You actually understand how to
  bring an issue to light and make it important. More and more people should read this and understand this side of
  the story. I was surprised that you are not more popular since
  you most certainly possess the gift.

 20. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it
  to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 21. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really good posts and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely
  love to write some material for your blog in exchange for a link back to
  mine. Please shoot me an e-mail if interested.
  Kudos!

 22. Someone essentially help to make significantly posts I would state.
  That is the first time I frequented your web page and up
  to now? I amazed with the research you made to make this particular put up extraordinary.

  Magnificent job!

 23. It is perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips.

  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 24. Hi my family member! I want to say that this article is awesome, great written and include almost all important
  infos. I’d like to look more posts like this .

 25. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus
  i came to return the want?.I am trying to find things to improve my web site!I suppose its good enough to use
  a few of your concepts!!

 26. Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy
  I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 27. Wow, fantastic weblog layout! How long have you ever been running a blog for?

  you make running a blog look easy. The total
  look of your website is magnificent, as smartly as the content material!

 28. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout
  on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a
  great blog like this one these days.

 29. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as
  you amend your web site, how can i subscribe for a blog site?
  The account helped me a applicable deal. I have been a little bit acquainted of this your broadcast provided shiny
  transparent concept

 30. I think this is among the most important information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on some general things, The website style is
  perfect, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 31. fantastic issues altogether, you simply won a logo new reader.
  What would you suggest about your put up that you just made a
  few days in the past? Any certain?

 32. I believe this is among the such a lot important information for me.
  And i am happy studying your article. However want to observation on some basic
  things, The site taste is ideal, the articles is in reality great
  : D. Excellent task, cheers

 33. I seriously love your site.. Great colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as
  I’m hoping to create my own personal blog and would love to know where you got this from or just what the theme is
  named. Thank you! 0mniartist asmr

 34. Wonderful website you have here but I was curious about if you knew
  of any forums that cover the same topics talked about here?

  I’d really love to be a part of community where I can get
  suggestions from other knowledgeable individuals that share
  the same interest. If you have any suggestions, please
  let me know. Thanks a lot!

 35. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite certain I will learn a lot of new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 36. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, wonderful blog! 0mniartist asmr

 37. whoah this weblog is great i really like studying your articles.
  Stay up the great work! You understand, a lot of individuals are looking round for this information, you can aid them greatly.

 38. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your
  blog you might be interested in hearing. Either way,
  great site and I look forward to seeing it improve over time.

 39. Magnificent items from you, man. I have take into account
  your stuff prior to and you’re just too magnificent.

  I really like what you’ve acquired here, really like what you’re
  saying and the way in which in which you assert it. You make it entertaining and you still care for to keep it wise.
  I cant wait to learn far more from you. That is actually a wonderful website.

 40. Fantastic beat ! I wish to apprentice while
  you amend your web site, how can i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered
  bright clear concept

 41. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new
  to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 42. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read
  this piece of writing i thought i could also create
  comment due to this sensible paragraph.

 43. Attractive component of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital
  to say that I acquire in fact enjoyed account your weblog posts.
  Anyway I’ll be subscribing for your feeds or even I success you get
  admission to persistently fast.

 44. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an email. I’ve got some suggestions for your blog
  you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.

 45. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work
  on. You’ve done a formidable job and our entire community
  will be thankful to you.

 46. I am curious to find out what blog platform you’re using?

  I’m having some small security issues with my latest site and I’d like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 47. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 48. scoliosis
  I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site owners and
  bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.
  scoliosis

 49. scoliosis
  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to everything.
  Do you have any recommendations for novice blog writers?
  I’d really appreciate it. scoliosis

 50. Definitely believe that which you said. Your favourite justification appeared to be on the internet the simplest factor to
  consider of. I say to you, I certainly get irked while people think about issues that they
  plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side-effects , folks could take a signal.

  Will probably be back to get more. Thank you

 51. I know this if off topic but I’m looking into
  starting my own weblog and was curious what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

 52. I am really enjoying the theme/design of your weblog. Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A number of my blog readers have complained about my site not working correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

 53. It is appropriate time to make a few plans for the future and it’s
  time to be happy. I have read this submit and if I may just I desire to recommend you few
  fascinating things or tips. Maybe you can write subsequent
  articles referring to this article. I wish to learn more things about it!

 54. Does your website have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d
  like to shoot you an e-mail. I’ve got some ideas for your blog you might be interested
  in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it
  expand over time.

 55. I’m really loving the theme/design of your blog.

  Do you ever run into any browser compatibility issues?
  A couple of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but
  looks great in Opera. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 56. Woah! I’m really digging the template/theme of this website.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that “perfect balance” between superb usability and appearance.
  I must say that you’ve done a superb job with this. In addition, the blog loads extremely quick for
  me on Safari. Excellent Blog!

 57. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this website with my Facebook group.

  Chat soon!

 58. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 59. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of house .
  Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m glad to exhibit that I’ve an incredibly excellent uncanny
  feeling I discovered exactly what I needed.
  I most no doubt will make certain to do not put
  out of your mind this site and give it a look regularly.

 60. Hi there, I found your web site via Google while searching for
  a comparable subject, your web site came up, it appears to be like good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just become aware of your blog through Google, and found that it’s
  really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful should you proceed this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 61. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 62. It is perfect time to make some plans for the future and it
  is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire
  to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.

  I desire to read even more things about it!

 63. It’s actually a cool and helpful piece of info. I’m
  glad that you shared this helpful information with us.

  Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 64. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 65. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would
  cost a pretty penny? I’m not very internet smart so
  I’m not 100% sure. Any recommendations or advice would
  be greatly appreciated. Thank you

 66. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 67. Yesterday, while I was at work, my sister stole my iPad and
  tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now
  broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but
  I had to share it with someone!

 68. An outstanding share! I have just forwarded this onto a
  colleague who had been conducting a little research on this.
  And he actually bought me breakfast due to the fact that I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to discuss this matter here
  on your web page.

 69. Tipe permainan judi joker123 deposit pulsa ialah salah satu variasi yang banyak
  dimainkan oleh orang. Yang membedakan dari permainan judi yang lain adalah anda bisa
  bermain judi joker ini di hp yang mempunyai koneksi dengan dunia online.
  Melainkan sebelum bermain anda wajib mengamati beberapa hal berikut.

  Pertama patut mendaftar pada aplikasi terbaik
  dan aplikasi terbaik ini bisa anda dapatkan di website terbaik
  juga. Jadi mendownload aplikasi judi joker cuma bisa anda lakukan di website judi terbaik.
  Anda tidak akan menemukan aplikasi ini di google playstore, sebab oleh pemerintah masih belum dilegalkan.

 70. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has
  some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, great blog!

 71. I don’t even know the way I finished up here,
  but I believed this submit was good. I don’t understand who you might be but certainly
  you are going to a well-known blogger for those who
  are not already. Cheers!

 72. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am inspired!
  Extremely useful information specifically the closing part 🙂 I deal with such information much.
  I used to be looking for this particular info for a
  long time. Thanks and best of luck.

 73. Selaku Agen joker123, Winsport77 juga menerima pendaftaran akun judi Joker123 atau
  Joker388 GRATIS. Kami juga memberikan kemudahan dalam progres transaksi mengaplikasikan puluhan bank di Indonesia seperti bank BCA,
  Danamon, BRI, NISP, Bank BTN, BNI, Permata, KalTim, Mandiri, CIMB Niaga dan lainnya.
  Tidak cuma itu saja, joker123 berprofesi sama dengan Winsport77 juga menyediakan virtual
  payment seperti SAKUKU, GOPAY, OVO, Payfast dan DANA.
  Kami juga menerima transaksi pulsa XL dan telkomsel.

  Bersama kami Agen Joker388 Terpercaya yang siap membantu anda dalam cara kerja Daftar Joker123 Bayaran. Dengan bermacam
  Promo Bonus menarik. Tunggu apalagi, buruan bergabung bersama Agen Resmi judi tembak ikan online uang asli.

 74. Definitely believe that which you stated.
  Your favorite justification seemed to be on the net the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they just
  don’t know about. You managed to hit the nail upon the
  top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 75. I don’t even know how I ended up here, but I thought
  this post was once great. I do not realize who you’re but certainly you’re going to a famous blogger in the event
  you aren’t already. Cheers!

 76. I’m no longer certain where you are getting your
  information, but great topic. I needs to spend some time finding out more or working out more.
  Thank you for wonderful info I used to be looking for this information for my mission.

 77. Hello There. I found your weblog using msn. This is an extremely well written article.

  I will make sure to bookmark it and return to learn more
  of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly comeback.

 78. Heya i’m for the first time here. I found this board and I to find It truly helpful & it helped me out a lot.
  I’m hoping to provide something back and help others such as
  you helped me.

 79. I have been exploring for a bit for any high quality
  articles or blog posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Reading this information So i am satisfied to show that I have an incredibly just right uncanny feeling I discovered exactly what I needed.
  I most undoubtedly will make sure to don?t disregard this web site
  and give it a glance on a constant basis.

 80. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 81. Hi, Neat post. There is an issue along with your web site in internet
  explorer, might test this? IE nonetheless is the marketplace
  leader and a large component of other folks will omit
  your magnificent writing because of this problem.

 82. Hi there! This blog post couldn?t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept preaching about this. I am
  going to forward this information to him. Pretty sure he will have a very good read.
  Thank you for sharing!

 83. I feel this is one of the such a lot vital info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna commentary on few common things, The web site style is great, the articles is actually
  nice : D. Just right task, cheers

 84. Hey! This is my first visit to your blog! We are a team
  of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on.
  You have done a extraordinary job!

 85. This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise info… Thank you for sharing this one.
  A must read article!

 86. You’re so awesome! I do not think I’ve read through a single thing like this before. So nice to discover someone with a few original thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 87. Hello! I could have sworn Iíve visited this web site before but after going through a few of the posts I realized itís new to me. Nonetheless, Iím definitely pleased I found it and Iíll be book-marking it and checking back regularly!

 88. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you make running a blog look easy. The whole glance of your website is magnificent, as smartly as the content material!

 89. After looking into a number of the blog posts on your blog, I truly appreciate your way of writing a blog. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me know how you feel.

 90. Thanks for your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.

  I will remember to bookmark your blog and may come back later in life.
  I want to encourage you to continue your great writing, have a nice weekend!

 91. Hi there! Do you know if they make any plugins to safeguard against
  hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any suggestions?

 92. When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and from now on whenever a comment is
  added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is a way you
  are able to remove me from that service? Thanks!

 93. Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you taking the time and effort to put
  this informative article together. I once again find
  myself spending way too much time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

 94. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was extremely
  long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say,
  I’m thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but I’m
  still new to everything. Do you have any tips and hints for inexperienced
  blog writers? I’d definitely appreciate it.

 95. Hi, I do believe this is an excellent website. I stumbledupon it
  😉 I may revisit once again since i have bookmarked it.

  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide
  others.

 96. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or
  if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.

 97. Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time and actual effort to generate a really good article… but
  what can I say… I hesitate a lot and don’t manage to get nearly anything done.

 98. Sie können auch den Gesamtbetrag sparen, wenn jeder zum Fahrpreis von Disneyland nach Lax
  beiträgt. Falls Sie sich vor dem Abflug am Tag Ihres Flugplans in der Pracht der
  Stadt sonnen möchten, können Sie eine entsprechende Reservierung vornehmen.
  Informieren Sie die Autovermietung über Ihre Sightseeing-Pläne oder sie können Ihre Reise
  möglicherweise nicht in letzter Minute arrangieren. Der Chauffeur wird über Ihre Pläne für einen Stadtrundgang informiert,
  bevor er Sie zum Flughafen bringt. Es würde Ihre Kosten für einen Hotelaufenthalt an Ihrem letzten Tag sparen. Sie können auschecken und
  das Gepäck im Auto behalten, während Sie durch die Stadt fahren, um die herrliche Landschaft zu beobachten. Der Preis ist für die
  meisten Reisenden der Hauptfaktor bei der Entscheidung für
  einen Limousinenservice in Los Angeles. Der Geldbetrag,
  den ein Vermieter berechnet, kann den Deal für Sie brechen oder abschließen. Sie müssen viele Anfragen stellen, bevor Sie sich für eine bestimmte Firma
  entscheiden. Einige Firmen bieten Ihnen möglicherweise Rabatte an, so dass Sie bei der Auswahl alle Kostensenkungsmaßnahmen berücksichtigen müssen. Abgesehen von diesen drei Faktoren müssen Sie auch die Sicherheitsvorkehrungen berücksichtigen, die das Unternehmen trifft, um Ihnen bei der Auswahl der besten Transferdienste zu
  helfen. Optik und Haptik der Limousine sollten so sein,
  dass Sie nicht das Gefühl haben, in einem oft gefahrenen Auto zu sitzen. Es ist Ihre Entscheidung,
  Ihre Wahl optimal zu nutzen. Treffen Sie die beste Wahl, indem Sie alle verfügbaren Optionen durchgehen.

 99. Asking questions are genuinely nice thing if you are not
  understanding anything fully, however this piece of writing gives fastidious understanding even.

 100. Definitely imagine that that you said. Your favourite reason appeared
  to be on the net the easiest factor to take note of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just do not understand about.
  You managed to hit the nail upon the highest as well as defined out the whole thing without having
  side effect , other people can take a signal. Will likely be again to get more.

  Thank you

 101. always i used to read smaller posts which as well clear their motive, and that
  is also happening with this article which
  I am reading at this time.

 102. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours as of late, yet I never discovered any fascinating article like yours.
  It’s beautiful price sufficient for me. In my view, if all web
  owners and bloggers made just right content material as you did,
  the net can be a lot more useful than ever before.

 103. Fishing could be a neat Free Guy news. Angling is one of these Free Guy film which will
  never ever go away. This is a practice which includes
  withstood as much as the exam of time. You need patience till you wish to catch that basically big find.
  You can either keep the sea food or simply allow it into the h2o.

 104. Attractive section of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
  get in fact loved account your blog posts. Anyway I’ll
  be subscribing in your augment or even I achievement you get admission to constantly fast.

 105. Hello there, I discovered your website by means of Google while searching for a related subject, your site got here up, it
  appears good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, simply became aware of your blog thru Google,
  and found that it’s truly informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful in the event you proceed this in future.
  Numerous other folks might be benefited out of your writing.
  Cheers!

 106. Excellent weblog here! Also your web site rather a lot up very fast!
  What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for your host?

  I desire my website loaded up as fast as yours lol

 107. Greate post. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I’ll definitely digg it
  and in my opinion suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this web site.

 108. You could definitely see your skills within the
  work you write. The arena hopes for more passionate writers like you who are not afraid to say how they
  believe. All the time follow your heart.

Залишити відповідь