У гості до Санти: 10 книг фінських письменників

Фінляндія – єдина країна, в якій офіційно зареєстрований Санта-Клаус. Напевно, тому тут добре розвинена дитяча література. Книги багатьох дитячих письменників із Фінляндії відомі на весь світ. Інші жанри та літературні напрямки тут теж зустрічаються, і ними ніяк не можна нехтувати. У Фінляндії багато що варте уваги, а література – тим більше. Далі – 10 книжкових підтверджень цієї тези.

Добірку відкриває одна із найвідоміших нині фінських письменниць. Попередній роман Оксанен виданий у 30 країнах світу. Цього разу авторка пропонує читачам зануритися у світ Норми – жінки, яка постійно потрапляє в пригоди. З одного боку, це пов’язано з її особливістю. З іншого, головну героїню обставини змушують бути активною. Норма опинилася в світі шахрайства й брехні, з якого їй потрібно вибратися.

Ця книга – переробка на «собачий» лад твору, що належить перу фінського класика Алексиса Ківі. У центрі подій – семеро братів. Пси ніяк не можуть вирішити, де їм буде краще: на природі чи серед людей. Всі семеро не дуже тямущі в науці, зате майстерно знаходять пригоди. Собачата постійно потрапляють в халепи, з яких завжди знаходять вихід завдяки силі колективного мислення та відвазі.

Елла – першокласниця. Дівчина доведе багатьом дітлахам, що ходити до школи – це не нудно, принаймні, у Фінляндії. Елла розповість про цікаві та насичені будні школярів. Разом із головною героїнею читачі потраплять до фінського музею, театру й зоопарку. Елла – розважлива дівчина, наділена чудовою манерою оповідача та авторським гумором від Тімо Парвели. 

Скульптор Андре зібрався в подорож до Бретані – загубленої посеред гір місцевості. Тут люди живуть за своїми законами, поклоняючись печерним галькам та остерігаючись чужинців. Сюди свого часу переїхав батько Андре – відомий артист перформансу. Чоловік зник, а син хоче його знайти.  Скульптору цікаво, чому батько проміняв сцену на мовчазне бретонське село, ізолювавши себе від усього світу. Та спочатку, як і годиться, головному героєві потрібно розгадати таємниці самого поселення.

Роман-антиутопія, в центрі якого – жорстокий і навіть страшний світ. Зим більше немає. Та хорошого в цьому мало, бо Земля перетворилася на спекотну пустелю. Сонце висушило всі річки, залишивши на їх місці тільки пошрамовані заглибини. Найцінніший ресурс у цьому світі – прісна вода. Отримати життєво необхідно рідину непросто, оскільки її контролюють військові. Воду можна отримати тільки за спеціальною картою, а взамін людина має робити все, що їй накажуть. Порушити закон, тобто спробувати вижити самотужки, – значить, наразити себе на серйозну небезпеку.

Фінський філософ вирішив допомогти людям, які хочуть, зрозуміти, що таке щастя. Це питання виявилося складним, а знайти конкретну й однозначну відповідь на нього практично неможливо. Частково у вирішенні цієї дилеми читачам допоможе Айраксинен. Автор спробував зрозуміти, чи можна поєднати насолоду зі щастям і чи можна знайти його в конкретній країні. Філософ також розкрив свою думку стосовно того, чи є щасливими добропорядні й чесні люди. 

Ще одна дослідницька книга, в якій цього разу мова йде про великі, або навіть найбільші міста світу. Автор постарався зрозуміти, що саме зробило ці населені пункти масштабними не тільки за розміром, а й за рівнем життя. Відповідь виявилася простою – толерантність. Великі міста США, Італії, Туреччини, Китаю, Франції та інших країн вийшли на високий рівень життя саме завдяки толерантності. Автор показав, що людяність, терпимість і взаєморозуміння здатні забезпечити життєздатність великих міст на довгі роки.

Софія разом із татом, бабусею й дідусем переїхала на острів, подалі від великого міста. Дівчина багато часу проводить з бабусею. Родичі гуляють, досліджують нові для них території й багато спілкуються. Софія говорить з бабусею про все, крім втрати матері. Однак це не заборонена тема. Навпаки, міцні сімейні узи найкраще показують, наскільки важливо пам’ятати про тих, хто на небі.

Гілья Ілвескеро провела в Італії декілька тижнів. Там вона познайомилася з Давидом, з яким провела кілька ночей. Одного разу  коханець головної героїні зник прямо з її орендованого дому, а ввечері на канапі жінка побачила труп незнайомця. В кишені цього чоловіка Гілья знайшла телефон Давида, а в кімнаті – загадковий лист і калейдоскоп. Жінка вирішила розгадати таємницю зникнення коханця, навіть повернувшись до Фінляндії. Та виявилося, що місцева служба безпеки теж цікавиться випадком в Італії, а Гілья потрапила до списку підозрюваних. Сторону головної героїні приймає тільки констебль, готовий ризикнути кар’єрою заради правди. 

Події в повісті розгортаються в 1939 році в повоєнній Європі. Доля спочатку звела разом фіна й німкеню, а потім кинула їх у шалений вир подій. Небезпечні ситуації ледь не позбавили життя кожного із нових знайомих, але вони просто мусять вижити заради одне одного. 

Сергій Завалко
Журналіст, спортивний і літературний оглядач. Люблю ігрові види спорту, поезію і літературу. Пишу вірші. Читаю в основному поезію і художню літературу. Люблю жити, радіти життю, дізнаватися щось нове і активно відпочивати.

10 thoughts on “У гості до Санти: 10 книг фінських письменників

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

Залишити відповідь