«Секс, джаз і танго водночас»: 10 цікавих фактів про Ію Ківу

Вона ніколи не мріяла стати поеткою, а свої вірші вперше прочитала публічно у 27 років. Пише російською та українською мовами, в поезії осмислює колективні та індивідуальні травми. Працює перекладачкою, редакторкою та журналісткою. Ія Ківа розповіла, яку поетичну цитату вживає найчастіше, з ким із письменників провела б карантин і ще дещо про читання і про себе.

Найцікавіша книга, яку Ія Ківа отримала в подарунок

Життя. Дякую принагідно моїм батькам.

Улюблений фрукт Ії Ківи

Мандарини, що завжди нагадують про дуже бідне дитинство, — вони тоді здавалися справжнім святом. А ще яблука. В тому ж дитинстві біля моїх вікон росли аж чотири яблуні: три маленькі, з дрібними зеленими плодами, і одне велике розкидисте дерево, з якого можна було збирати справжній врожай. На жаль, їх давно зрубали, коли квартири на перших поверхах масово почали переводити в нежитлові приміщення.

Поетична цитата, яку Ія Ківа вживає найчастіше

Того, що я цитую, так багато, що навіть не знаю, бо все ж залежить від контексту. Давай з Оксани Стефанівни (Забужко — ред.): «А як там насправді було — то яке кому, Господи, діло! Важливо — як буде. А буде — як я напишу». Ця фраза пасує до розмови про поезію та літературу, здається.

З ким із письменників / письменниць, які коли-небудь жили на світі, Ія Ківа погодилася б провести карантин на самоізоляції?

Викликати з небуття небіжчиків — справа цікава (згадується «Гробовщик» Пушкіна), але я, мабуть, назвала б Гомера, Шекспіра та Данте.

Найнебезпечніше місце, в якому Ії Ківі довелось побувати

У під’їзді будинку, в якому я жила в Донецьку. Вийшовши якось вдень на крики, я побачила на сходовому майданчику батька в калюжі крові — його вбили, він помирав. Безпека — велика ілюзія, але без неї людям жилося б надто важко.

Які слова найчастіше проговорює подумки Ія Ківа під час читання книжок?

Я, мабуть, інакше взаємодію з текстами. Якщо мені щось дуже-дуже подобається, я привласнюю якісь рядки чи фрази, додаючи їх до особистої бібліотеки з цитат. Якщо мені потрібно щось пояснити, то вибудовую довкола прочитаного тексту власний текст — подумки, в щоденнику, розмовах. Ну, і, звісно, підкреслюю певні місця або ставлю знаки оклику на маргінесі, коли читаю.

Ія Ківа може не дочитати книжку, якщо...

…бачу, що на душевну роботу з проживання, уявлення й осмислення не вистачає сил. І тоді, навіть якщо я прочитала вже текст до половини, я відкладаю книжку, а потім за деякий час починаю читати з початку. Іноді таких підходів буває декілька. Або якщо вона геть погано написана, бо банально шкода часу.

Спізнитися Ія Ківа може лише…

…якщо дійти до місця призначення ближче, ніж вертатись додому. Так у мене було з поетичним турніром імені Нестора Літописця, де мені присудили I місце. Я, здається, спізнилася на пів години, але вже дорогою вирішила, що навіть якщо вже всі все відчитали, то хоча б Лаврою прогуляюся.

Для Її Ківи робити інтерв'ю з письменниками — це…

…секс, джаз і танго водночас. Інтерв’ю — дуже інтимний жанр, бо ти фактично стоїш і роздивляєшся людину впритул, не даючи їй бодай чимось прикритись. І це неможливо без любові, тому кожне інтерв’ю — це переживання закоханості, хоча б доки триває робота над ним, а якщо пощастить  то й на все життя.

Що Ія Ківа теперішня порадила б собі майбутній?

Вчитися, дякувати, дивуватися.