Мандрівки між століттями: 10 загадкових книжок про подорожі у часі

Хто з нас не хотів часом змінити щось у минулому чи подивитись, як там виглядає життя у майбутньому? Мабуть, багато хто про це фантазував і тихо мріяв. Письменники не виключення! Починаючи від славнозвісних «Пригод янкі при дворі короля Артура», які видав Марк Твен ще 1889 (!) року, та класики «Машини часу» від Герберта Велса, подорожі у часі приваблюють читачів. Про часово-просторові мандри писали Бредбері та Гаррісон, Гайнлайн та Желязни, Стругацькі та Буличов. Про подорожі то у минуле, то й у майбутнє і зараз пишуть численні автори формату «потраплянець». Але ми зібрали для вас строкату колекцію книжок про мандри у часі без простих та однозначних сюжетів. 

Отже, для всіх книголюбів пропонуємо 10 книжок про подорожі у часі на відповідний тег літнього бінго!

Василь Махно «Уздовж океану на ровері»

Ця збірка есеїв Василя Махна — не буквальна мандрівка в часі, а дослідження минувшини, занурення у пам’ять, у дошукування свого коріння. Початок її — біля мосту Верразано, що завис над протокою, якою на початку ХХ століття пропливали кораблі, доправляючи до Америки міґрантів з Європи. 

Мандрівка триває не лише в межах Бруклину, Лонґ-Айленду чи майстерень сучасних американських художників, лекторіїв і Метрополітального музею. Вона шириться гайвеєм на позашляховику, трансатлантикою до Європи і далі аж до Індії. Ми валандаємо за Аґноном бруком Бучача, забрідаємо до чортківського водоноші, потрапляємо до Кривого Рогу і квартири Драча у Києві, у квартали Старого міста в Єрусалимі, до Італії, а зокрема, й до Венеції, щоправда, нью-йоркської — тої, яку заподіяв ураган Сенді, затопивши довколишні острови.

Тосікадзу Кавагуті «Доки кава не охолоне»

Зустрітися з коханим, з яким вас колись розлучили кілометри. Отримати лист від чоловіка, який забув про вас через хворобу. Знову хоча б на мить побачитися з сестрою, яка загинула в автокатастрофі. У кожного свої причини побувати в минулому. Але шлях у всіх один завітати до невеличкої кав’ярні, де вже понад століття подають найсмачнішу каву. Головна умова мандрівки у часі встигнути повернутися в майбутнє, доки кава не охолоне…

Історія розвивається по-східному неспішно, тому особливо припаде до душі поціновувачам суто японського світосприйняття.

Kate Atkinson, Life After Life

У Лисячій Поляні, відрізаній хуртовиною від зовнішнього світу, народжується дівчинка Урсула Тодд і вмирає за кілька секунд. Або: у Лисячій Поляні, відрізаною хуртовиною від зовнішнього світу, народжується та сама дівчинка Урсула Тодд і дивом виживає. Або: Урсула Тодд, яка вижила у хуртовинну ніч, у дитячому віці тоне у морі. Або: Урсула Тодд, яка вижила у хуртовинну ніч і не потонула у морі ще дитиною, загинула під час бомбардування Лондона. Або: …

Урсула Тодд починає своє життя знову і знову, поки в неї не вийде правильно прожити двадцяте століття: врятуватись від підступних хвиль, уникнути смертельної хвороби, знайти м’ячик, що закотився в кущі, розминутися з небезпечним залицяльником, навчитися стріляти, щоб не промахнутися в фюрера.

Стівен Кінг назвав «Життя після життя» найкращим детективним проектом десятиліття.

Дорж Бату «Моцарт 2.0»

Що станеться, коли несучасна людина потрапить у минуле, а особистість з минулого раптом прокинеться у сучасному світі? Автор українських бестселерів «Франческа. Повелителька траєкторій» і «Франческа. Володарка офіцерського жетона» замислився та написав роман про… Моцарта! В епіцентрі подій саме він, геніальний Вольфганг Амадеус Моцарт, що опинився у Нью-Йорку ХХІ століття. Це мандрівка у часі з елементами детективу і філософськими роздумами. Моцарта, який потрапив у сучасне місто, вражає і дивує усе: метро та галас, одяг, особливо жіночий, спосіб життя, звички й манери людей і навіть вбиральні тут такі пахучі та красиві, наче у цісарському палаці. А ще, виявляється, сучасний рояль суттєво відрізняється від звичного Моцартові клавікорду… Та доведеться пристосовуватись, адже видатному композиторові хоч і випав шанс на нове життя, дещо залишається незмінним: музика і Моцарт — нероздільні.

Франческа Меландрі «Ева спить»

І знов не типовий зразок мандрів у часі, а ментальна подорож у минуле. Проза, яка вдало переплітає сучасне з минулим, а страждання та кохання викарбовуються у часі бурхливого 20 століття з його численними війнами та конфліктами.

Ева, яка мешкає на Півночі Італії, несподівано отримує повідомлення з півдня від людини, яку вона знала ще у дитинстві. Віто, колишній коханий її матері, важко хворий і хоче бачити Еву, щоб розкрити давні сімейні таємниці. Тож Ева вирушає у Колабрію. Ця довга поїздка потягом через всю Італію стає її мандрівкою у минуле, у дитинство, яке пройшло на тлі боротьби і конфліктів у прикордонних районах Північної Італії і Австрії.

Радій Радутний «Темна синя вода: Джерело»

Початок трилогії відомого українського фантаста «Темна синя вода: джерело» став першим українським романом про подорожі в минуле. Подорожі активні, з планами не пасивно спостерігати, а активно підправити події, що сталися кілька століть тому.

Уявіть собі, що ви опинилися в ситуації, з якої немає виходу. Якщо вам загрожує смерть, і її неможливо уникнути. Що на вас чекає не найманий вбивця, від якого можна втекти або захиститись, а дещо грізне та невідворотне — сама доля. Уявіть собі, що хтось таки запропонував спосіб урятуватися, але він мало чим відрізняється від самої смерті. Уявіть собі, що ви йдете до мети, прориваєтеся з погонями та боями, мандруючи у часі та просторі, бачите світ таким, яким він був задовго до вашого народження, спілкуєтеся з людьми, які померли десятки і сотні років тому. Якби вам запропонували таку подорож, то невже б ви відмовилися?

Радій Радутний «Темна синя вода: Ручай»

У другій частині трилогії химерна доля зібрала кількох героїв у Києві ХVIII століття, де ще зовсім немає таких знайомих нам орієнтирів, де все — інакше. Героїв чекають неймовірні випробування, зустрічі з тими, хто ще й не народився в наші часи.

Радій Радутний «Темна синя вода: Потік»

А у третій частині група мандрівників у часі, збірна команда з людей від ХІХ до ХХІІІ століття, продовжили свій шлях у минуле. Над кожним з героїв роману висить прокляття: всі вони мають загинути. Дотепер їм вдавалось ухилятись від ударів долі, але у ХVIIІ столітті багато вішали й довго не вагалися перед тим, як пустити кулю. Цей час багатий на небезпеки, а також на цікаві зустрічі. Саме у ХVIIІ столітті живе один із найвідоміших українських філософів, і якраз його планують використати герої задля своєї мети, а мета досить амбітна — вони прагнуть внести зміни в історію України, причому на самому її початку…

Одрі Ніффенеггер «Дружина мандрівника у часі»

Усі мріють мандрувати у часі, але контрольовано і свідомо. Що робити, коли це виходить без твоєї волі, без попередження і без жодного шансу керувати процесом? Тільки пристосовуватись. А ще закохати у себе свою майбутню дружину, але обережно! Адже коли вона побачить тебе вперше, їй буде лише шість років! Пронизлива історія про кохання, що заблукало у часі, і життя з відчуттям нескінченності, що перемагає смерть.

Відома екранізація роману з Еріком Бана і Рейчел Мак-Адамс у головних ролях вийшла у серпні 2009 року. Відмінний привід прочитати першоджерело саме у серпні.

Керстін Гір. Тimeless

Ще одна трилогія, але цього разу для підлітків. Авторка вирішує проблему мандрівок у часі сучасним методом: за допомогою особливого гену, який успадкувала 17-річна Ґвен Шефер. Ген той поводиться із Ґвен не особливо чемно: часом візьме і закине дівчину в минуле, де вона почувається не в своїй тарілці… Але Ґвен вдається з’ясувати, що за цим криється таємне товариство Коло Дванадцяти, а кожен обраний має ім’я на честь самоцвіту, — і все перетворюється на гру-інтригу з купою загадок і пошуками відповіді на них. Протягом трьох книг на дівчину чекають пригоди, мандри і звісно ж кохання! Ґвен доведеться не раз поставати перед тяжким вибором: як пробачити власним батькам? Чи можна довіряти коханому? Як не стати жертвою? Як гідно завершити гру, з якої вийти неможливо? Але за допомогою тих, хто стане на її бік, героїні все вдасться!

Джерард Вей «Академія «Парасоля»

Не може сучасна підбірка книг обійтись без коміксів. У тому числі про мандри у часі розкаже (чи то покаже?) мальопис «Академія Амбрела», створений уявою бразильського художника Габріеля Ба.

У різних куточках світу сорок три жінки, які не виказували жодних ознак вагітності, водночас народили сорок трьох надзвичайних дітей. Винахідник-мільйонер Реджинальд Гарґрівс усиновив і удочерив сімох таких дітей. У відповідь на запитання «Навіщо?» сказав лише: «Щоб урятувати світ». 

Із цих сімох дітей складається академія «Парасоля» — проблемна сім’я супергероїв із химерними надздібностями. Перша їхня пригода припала на вік десяти років. Це була боротьба проти психованої й небезпечної Ейфелевої вежі, якою керував страхітливий робот-зомбі Ґустав Ейфель. Майже через десять років команда розпалася. Та коли Гарґрівс несподівано помер, брати й сестри знехотя об’єднались — саме вчасно, аби ще раз врятувати світ.

Stephen King, 11.22.63

Джейк Еппінг, 35-річний вчитель англійської мови та літератури в середній школі містечка Лізбон-Фолс, штат Мен, знаходить часовий портал в 1958 рік, у один-єдиний день, куди може повертатися знов і знов зі свого 2007 року. Але одного разу він покидає сучасний світ і залишається там, у 1958-му, у світі Елвіса та JFK, великих американських автомобілів Plymouth Fury та Лінді Хоппінг. Джейк полишає своє життя 2007 року, щоб дочекатись 22 листопада 1963 року і зупинити Лі Харрі Освальда. Він переконаний, що таким чином «виправить світ». Але, як вже свого часу відзначив геніальний Рей Бредбері в оповіданні «І пролунав грім», не варто змінювати минуле ані на краплину, якщо не хочеш вщент зруйнувати майбутнє.

10 thoughts on “Мандрівки між століттями: 10 загадкових книжок про подорожі у часі

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

Залишити відповідь