Як вивчити іноземну мову у новому році: поради та корисні книжки

Новий рік — це завжди нові виклики. Якщо у планах на 2020-й у вас є вивчення іноземної мови (чи вдосконалення знання до нового рівня), цей матеріал допоможе вам справитися з цим завданням. Адже ми розпитали викладачку й тренерку Мар’яну Лісовську про найпопулярніші помилки у вивченні іноземних мов та дізналися, на що насамперед варто зважати, починаючи навчання.

Lisovska

Мар’яна Лісовська — засновниця онлайн-школи з вивчення англійської мови LA in UA, організаторка щорічної Всеукраїнської конференції викладачів іноземних мов TUTOR’S FORUM, засновниця закритої спільноти викладачів TUTOR’S SECRET CLUB.

У планах на новий рік багато хто пише «вивчити іноземну мову». Що найперше треба враховувати, плануючи такий пункт, щоб отримати бажаний результат?

Найперше потрібно враховувати те, чи це ваша власна ціль. Чи це ціль родини, друзів, і так далі. Бо якщо це ціль когось, але не ваша власна — мотивація дуже швидко зникає, як правило. Ви просто не розумієте, навіщо вам це потрібно.

Щоб розібратися зі своїми справжніми мотивами, рекомендую звертатися до мовного коуча. Це теж викладач, але разом з тим людина, яка навчалася у сфері психології. Добре, якщо коуч був сертифікований організаціями ICF* чи ICU**. Це означає, що він пройшов певну норму годин практики та що ще важливіше — пройшов через менторинг та перевірку своєї роботи експертними викладачами.

Друге, що варто врахувати, — це скільки часу ви готові інвестувати у проєкт за назвою «вивчення іноземної мови». Це не тижневий і навіть не місячний проєкт. Багато людей пишуть собі таку ціль спочатку року, але не усвідомлюють, що це довгостроковий проєкт. Будьте готові постійно інвестувати час і на якийсь період перетворити вивчення мови у стиль свого життя. Так само як з походами у спортзал, наприклад. Спочатку треба звикнути, але потім це перетворюється на стиль життя.

*ICF — International Coach Federation

**ICU — International Coaches Union

Які найпоширеніші помилки у вивченні іноземних мов?

 • Концентрація лише на годинах роботи з викладачем, відсутність самостійної роботи («треба займатися не менше трьох годин на тиждень, тоді буде результат»).

Звісно, якийсь результат буде. Але він міг би бути більш вражаючим, якби учень ще працював самостійно поза заняттями. І це не лише про домашні завдання. Це про перегляд серіалів чи фільмів, читання постів блогерів. Іншими словами, все те, що ви і так любите робити, можна робити іноземною. Один з класних кейсів — це мій учень Андрій, який інтенсивно працював протягом двох місяців. Ми мали три заняття на тиждень, а деколи займалися і кожного дня. Крім цього, він постійно вчив нові слова (у нього вони всюди були розвішані), дивився відео на YouTube та робив всі домашні завдання. Після цього він успішно склав тест IELTS та знайшов роботу в Канаді. Але людина кардинально змінила своє життя всього за два місяці!

 • Перекладання відповідальності на когось іншого («ось, попрацюю з носієм мови, і все у мене буде круто!» або «цей викладач дорогий, тож має бути результат»).

Насправді прогрес у вивченні мови десь на 70 % залежить від самої людини і лише на 30 % від викладача. Викладач лише показує вам шлях, але пройти його потрібно самому. Так само як зі спортзалом. Хтось може накачати м’язи замість вас? Тренер може допомогти, але свої м’язи вам не причепить.

 • Зосередженість тільки на певних аспектах мови («Ось вивчу граматику і відразу стану краще говорити». || «Треба багато слухати і читати англійською, і мій рівень одразу покращиться»).

Граматика і словниковий запас, звичайно, теж важливі, але головне — баланс. Тобто виділяти час на різні аспекти мови. І для того, щоб краще говорити, треба багато говорити Це як з раціоном харчування. Хіба добре весь час одну й ту ж їжу? Ще й нудно😕

 • Стереотипи про свою пам’ять, вік чи здібності («мені вже пізно», «я не здібна до мов ще зі школи»).

Так, ми всі маємо індивідуальні особливості. Але вивчити мову може кожен. Просто потрібно вибрати метод, який працює для вас, та рухатися у своєму темпі. Одна з моїх учениць — це пані, якій вже було більш як 60 років і яка починала вчити мову абсолютно з нуля. І їй вдалося розговоритися через кілька місяців, при чому ми займалися онлайн! Але що хочу зазначити — вона багато працювала самостійно, поза заняттями. Наприклад, збирала своїх подруг та організовувала розмовні клуби у своєму місті.

 • Очікування дуже швидких результатів («Англійська за 3 тижні» || «150 слів за одну хвилину»).

Це як швидко худнути — результат, може, і буде. Але ненадовго. Крім того, слід постійно підтримувати свою форму.

 • Відсутність системи і методики.

Поважаю людей, які вивчають мови самостійно. Це велика праця, правда. Але відсутність системи у вивченні — це проблема. По-перше, не видно кінця всьому тому. По-друге, різні теми можуть плутатися або ж ви можете вчити взагалі непотрібні речі. Добре, коли ви бачите: «Ага, я вивчила 7 тем, залишилося ще 2». Хіба не так?

Що найчастіше виступає стопером?

 • невміння себе організувати або занадто велике навантаження на роботі, вдома;
 • людина не може знайти викладача, який би підходив їй як людина або за графіком;
 • стереотип, що навчатися онлайн — неефективно;
 • відсутність звички інвестувати у своє навчання, може здаватися, що це дуже дорого.

Як правильно обрати викладача та темп вивчення?

Спочатку орієнтуйтеся на свої відчуття. Чи приємний вам цей викладач як людина? Чи буде бажання зустрічатися з ним/нею кожного тижня?

Потім, через певний період (хоча би 2–3 уроки) зверніть увагу на те

 • чи готується викладач до заняття (завжди знає, що ми робимо далі?);
 • чи повторюєте ви попередні теми (немає нічого гіршого, ніж коли викладач постійно перевантажує вас новим матеріалом і ви вже не пам’ятаєте нічого з того, що вчили раніше);
 • чи пристосовується викладач до ваших потреб та побажань у виборі тем, домашніх завданнях, темпі навчання (це не дуже добре, коли викладач тупо йде за підручником, не враховуючи жодних ваших індивідуальних побажань);
 • чи враховує викладач усі аспекти мови (погано, якщо на домашнє завдання ви отримуєте лише тексти для читання та граматичні вправи. Тоді викладач нехтує аспектом слухання, для прикладу).

Стосовно темпу навчання, то подумайте, яка кількість занять на тиждень буде реалістичною для вас з точки зору тайм-менеджменту. Найбільш популярний варіант серед тих, хто вивчає мову — це два уроки на тиждень. Якщо можете займатися тричі на тиждень, це добре, але тоді краще, щоб одне з цих занять було у групі. Вам так буде цікавіше та легше дотримуватися цього темпу.

Яка роль мотивації та як вона працює у вивченні іноземної мови?

Ключова. Без мотивації буде важко продовжувати вивчення мови через місяць-другий. Але якщо у вас є внутрішня мотивація, то, зрозумівши її ще з самого початку навчання, ви будете продовжувати йти далі, незважаючи ні на що. І навіть коли будуть недовгі перерви у вивченні мови, ви будете хотіти повертатися до цього та рухатися далі.

Якщо мотивація не до кінця зрозуміла або не ваша, люди переважно кидають вивчення мови через місяць-другий.

Чи є індивідуальні особливості учнів/студентів, які варто для себе знати, щоб бути ефективнішими?

Так, це навіть тип темпераменту. Інтроверти часто думають, що їм краще буде працювати з викладачем індивідуально. Але це не завжди так. Бувають випадки (й це груба помилка з боку викладача), коли на такому занятті викладач говорить більше, ніж учень. Я вважаю, що інтровертам навпаки краще (хоча б час від часу) працювати у групі. Або поєднувати індивідуальні заняття та групові. Тоді вони можуть більше розкритися, і сам процес навчання буде цікавішим для них.

Інший момент — це ваш тип сприйняття інформації. Більшість людей — візуали, і їм чудово підходить метод вивчення нових слів через флеш-картки. Але якщо ви аудіал, то вам можуть підійти голосові диктанти або аудіоуроки. Це лише один із моментів, але їх насправді дуже багато. І на цю тему можна написати цілу окрему статтю.

Вчити паралельно кілька мов — помилка чи нормально?

Нормально, але бажано, щоб ці мови були різними. Наприклад, вчити одночасно англійську та польську — це ок. Але я б не рекомендувала вчити одночасно іспанську та італійську. Також добре, якщо ви на різних етапах та рівнях у вивченні цих мов. Наприклад, англійську доводите з середнього рівня до високого, а польську лише починаєте. 

Яку літературу про ефективне засвоєння нових мов можете порадити?

 • Lingva Incognita, Віталій Зубков, 
 • «Беглый язык за три месяца», Бенни Льюис, 
 • «Стратегии полиглотов», Д.Б. Никуличева, 
 • «Как найти свой путь к иностранным языкам», Д.Б. Никуличева, 
 • Effortless English, A.J.Hoge, 
 • Fluent Forever, Gabriel Wyner.

З якого етапу вивчення варто читати книжки мовою оригіналу?

З того етапу, коли ви розумієте хоча б 80 % тексту. Якщо людина не розуміє половину тексту або й більше, то швидко кине це заняття, воно буде здаватися беззмістовним.

На щастя, зараз є дуже багато адаптованих книг.

Які підручники/посібники з англійської, на вашу думку, варті уваги?

Outcomes — чудова серія посібників з сучасною англійською.

Серія New English File теж варта уваги.

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

342 thoughts on “Як вивчити іноземну мову у новому році: поради та корисні книжки

 1. Good day! I could have sworn I’ve been to this website
  before but after looking at a few of the posts I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m definitely pleased I came across it and
  I’ll be bookmarking it and checking back often!

 2. hi!,I like your writing very much! percentage
  we keep in touch more about your post on AOL? I require a specialist on this space to unravel my problem.
  May be that is you! Having a look ahead to see you.

 3. With havin so much content and articles do you ever run into any issues
  of plagorism or copyright violation? My site has a lot of completely unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any solutions to help prevent content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 4. Hey there! Quick question that’s completely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing
  from my iphone 4. I’m trying to find a template or
  plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share.
  Appreciate it!

 5. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful information specially the ultimate section :
  ) I maintain such information much. I used to be seeking this certain information for a very lengthy time.
  Thanks and good luck.

 6. Hey There. I discovered your blog using msn. This is an extremely neatly written article.
  I will be sure to bookmark it and return to learn extra of your
  useful info. Thank you for the post. I’ll definitely comeback.

 7. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this matter to be actually something that I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

 8. Hello there! Quick question that’s entirely
  off topic. Do you know how to make your site mobile
  friendly? My weblog looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 9. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d most certainly
  donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my Facebook group.
  Chat soon!

 10. After I originally left a comment I appear to have clicked
  the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment.
  Is there a way you are able to remove me from that service?

  Many thanks! 0mniartist asmr

 11. Hey! I know this is kind of off-topic but I had to ask. Does running a well-established blog like
  yours require a lot of work? I’m completely new to blogging but I
  do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my own experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips
  for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

 12. Having read this I thought it was extremely enlightening.

  I appreciate you spending some time and effort to put this content together.
  I once again find myself personally spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!

 13. I don’t know if it’s just me or if everybody else encountering problems with your blog.
  It seems like some of the text in your content are running off the screen. Can somebody else
  please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 14. I was extremely pleased to discover this website.
  I need to to thank you for your time due to this wonderful read!!

  I definitely loved every bit of it and i also have
  you bookmarked to check out new things in your blog.

 15. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative.

  I’m gonna watch out for brussels. I’ll appreciate
  if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

 16. You can certainly see your expertise within the article you write.

  The world hopes for more passionate writers like you who aren’t afraid
  to say how they believe. At all times follow your heart.

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 18. scoliosis
  First off I want to say excellent blog! I
  had a quick question in which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was curious to find out how you center yourself and
  clear your head prior to writing. I’ve had a tough time clearing
  my thoughts in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just seems like the
  first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?
  Appreciate it! scoliosis

 19. scoliosis
  Hi, I do believe your web site might be having internet browser
  compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine however, when opening in I.E.,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick
  heads up! Besides that, fantastic website! scoliosis

 20. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no
  backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 21. Excellent items from you, man. I have take into
  accout your stuff previous to and you’re just extremely fantastic.
  I actually like what you’ve received here,
  certainly like what you are stating and the way by which you are saying it.

  You are making it enjoyable and you still care for
  to keep it smart. I cant wait to read much more from you.

  This is really a great website.

 22. Thanks for some other great article. The place else may just anybody get that type
  of information in such an ideal way of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the search for such information.

 23. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one these days.

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 25. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 26. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 27. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 28. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 29. Hi, I believe your website could be having web browser compatibility problems. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine however, if opening in I.E., it has some overlapping issues. I just wanted to give you a quick heads up! Besides that, great site!

 30. Hi there, I do believe your blog could possibly be having internet browser compatibility issues. Whenever I take a look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it’s got some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, fantastic website!

 31. I was pretty pleased to discover this web site. I want to to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and I have you book marked to look at new information on your website.

 32. Hello! I could have sworn Iíve visited this website before but after browsing through some of the articles I realized itís new to me. Nonetheless, Iím certainly happy I discovered it and Iíll be book-marking it and checking back frequently!

 33. Hello there! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us beneficial information to work on. You have done a extraordinary job!

 34. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Opera.

  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post
  to let you know. The design and style look great though!

  Hope you get the problem solved soon. Thanks

 35. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit,
  but instead of that, this is wonderful blog.
  A fantastic read. I’ll definitely be back.

 36. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative and
  interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.

  The problem is something too few folks are
  speaking intelligently about. I am very happy that I found this during my
  search for something regarding this.

 37. My spouse and I stumbled over here coming from a different page and thought I might
  as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking at your web page for a second time.

 38. First of all I want to say awesome blog! I had a quick question that I’d like
  to ask if you do not mind. I was curious to know how you
  center yourself and clear your thoughts prior to writing.
  I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are generally lost simply just trying to figure out how to begin.
  Any ideas or hints? Thanks!

 39. I blog often and I genuinely appreciate your information. The article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your Feed as well.|

Добавить комментарий