Книжки, які допоможуть у боротьбі зі стресом

Так зійшлися зірки, що темою екологічного ставлення до себе я цікавлюся давно. Зокрема й тому, що у френдстрічці фейсбука з певною регулярністю з’являються дописи друзів про вигорання. Так само часто читаю про їхні 4–5 паралельних проєктів чи роботу на одній, але з регулярним чекіном там о 23-й чи о 23.30. З кількома навіть при нагоді перекинулася словом, мовляв, це не нормально, скільки б за це не платили, бо здоров’я і життя — твоє. Роботодавець майже завжди (хоч не завжди швидко) знайде тобі заміну, а от з наслідками доведеться розбиратися самій (і то, в кращому разі, на лікарняному, бо зазвичай доходить до гіршого — звільнення і кількамісячного відновлення). На пораду поговорити з керівництвом на цю тему, пояснивши «Я не справляюсь, візьміть когось на допомогу чи перерозподіліть обов’язки», зазвичай реагують мляво — це неможливо, нічого не зміниться чи щось в цьому дусі.

Чи треба далі розповідати, що в тій же стрічці трохи згодом з’являються фото під крапельницями?

Та як би логічно і структуровано це не було в нас в голові і як би не сварили колег чи друзів за таке нешанобливе ставлення до себе і власних обмежених ресурсів, на практиці дуже важко розрізнити ту межу, за якою треба кричати «Караул!». А коли її переступаєш, далі вже все несеться дуже стрімко.

І хоч як я не намагалася бути уважнішою до себе (перший крок — відмовилася від роботи в офісі заради офісу; далі — контроль за харчуванням, фізичні навантаження), ця історія з негативними наслідками і про мене — тільки, сподіваюся, обійдеться без крапельниць. Наші організми розумні й витривалі, та важко передбачити, що стане для кожного окремо останньою краплею — у мене це був стрес із робочою ситуацією, яка ніяк не вирішувалася, а тоді — все як в тумані: кабінети лікарів, гори ліків, обстежень, аналізів, припущень. Та кілька все ж зійшлися на діагнозі — надмірне виснаження внаслідок сильного стресу (тобто щось схоже на те ж саме вигорання). Що дало збій усіх систем організму, порушило сон і викликало кількамісячне підвищення температури. Лікарняний за цим діагнозом не дадуть, порадять тільки менше стресу (так, ніби ти його собі сама замовляєш порційно!).

Як з цього всього вибратись — однозначної відповіді немає. Тобто найкраща порада — це, звісно, запобігти такому станові. Але якщо ви вже пропустили цей момент, раджу кілька дуже різних за стилем і способом подолання стресу книжок — чарівною пігулкою вони навряд чи стануть, але щось корисне і дієве точно підкажуть.

І, звісно, якщо проблеми серйозні й справитися з ними самотужки неможливо, то і не робіть цього, зверніться до спеціалістів.

Для того, щоб глибше розібратися в темі, поспілкувалися з психотерапевткою Тасею Осадчою та розпитали її, що таке стрес, які його симптоми, які дії необхідно здійснити, якщо виявили ознаки стресу, що важливо не пропустити та чи можуть книжки допомогти у подоланні стресу:

«Стрес — це нормальний стан для нашого організму, це будь-який вихід за межі звичної адаптації; тобто коли ми лежимо в горизонтальному положенні — це норма, коли ж рухаємося, щоб піднятися, це вже є певним рівнем стресу. Якщо ми говоримо про стрес, який є негативним, то назва його дистрес — це стрес, який може бути гострим або хронічним, і він містить, як правило, негативний емоційний компонент. На відміну від цього є еустрес, це т.зв. позитивний стрес. Прикладом дистресу може бути смерть улюбленої бабусі, еустресом — спадок, який вона лишила по собі.

На рівні процесів, які відбуваються у цей час в організмі, це ідентичні біохімічні реакції. Але наша свідомість інтерпретує ці дві події по-різному — одну з емоційним знаком «+», другу — зі знаком «-». Тому, коли ми говоримо про стрес, то маємо на увазі вихід за межі адаптації.

Оскільки реакція на стрес фактично є включенням т.зв. симпатичної системи, то симптоми будуть схожі до того, як викидається адреналін — прискорене серцебиття, прискорене дихання, потовиділення. На емоційному рівні — порушення сну, роздратованість, апатія, проблеми з короткочасною пам’яттю.

Якщо ми говоримо про гострий стрес, то є період, що триває приблизно до місяця, коли реакції на гострий стрес (втомлюваність, роздратованість, проблеми з пам’яттю та інші перераховані вище) будуть нормою. І ми, як при грипі чи іншому захворюванні, створюємо умови, щоб наш організм міг з цим справитися. У нас для цього є організми, що добре працюють з такими проблемами, їм варто не заважати робити свою справу — так само, як імунна система людини справляється з вірусною атакою.

Тобто задача:

 • не перевантажувати себе в період після цього стресу,
 • бути до себе поблажливими,
 • давати собі відпочити,
 • бувати на свіжому повітрі,
 • скоригувати вживання кофеїновмісних продуктів та напоїв (чай, кава) — їх має бути якомога менше;
 • зробити неінтенсивні фізичні навантаження щоденною нормою до 12 год дня (тоді вони знижуватимуть рівень кортизолу, одного з гормонів стресу, тренування після 12-ої підвищуватимуть рівень кортизолу) — це можуть бути кардіотренування, біг, плавання, велосипед, від 30 хв і більше. Вони допоможуть утилізувати адреналін та інші гормони стресу, які вже викинулися в кров.

Тоді спостерігаємо — протягом цього місяця повинна спостерігатись позитивна динаміка, якщо цього не стається, є сенс звернутися по допомогу до психотерапевта, бо це так само, як при грипі: якщо впродовж 10 днів температура не знижується або з’являються нові симптоми, потрібно звернутися по допомогу, бо організм не справляється. Особливу увагу потрібно звернути на сон — недосип підвищує рівень гормонів стресу та тривогу, і цей процес сам себе починає підживлювати, таке собі замкнене коло.

Чи варто читати книжки у стресі:

Книжки я б поділила на 2 категорії — нон-фікшн і худліт. На щастя, зараз є багато якісного нон-фікшну з психології й нейрофізіології. Якщо ви знайшли якісне науково-популярне видання на цю тему, книжки стануть прекрасним способом покращити розуміння того, що з вами відбувається і що з цим робити. Оскільки під час стресу пригнічується робота префронтальної ділянки кори головного мозку і на передній план виходить робота мигдалеподібного тіла; еволюційно це абсолютно виправдано — коли нам потрібно вижити, мають працювати швидші механізми прийняття рішення. Кора дуже повільна, і коли ми в стресі, мозок приймає рішення, що йому не до лірики. Але якщо стрес минув, але мозок продовжує функціонувати в аварійному режимі, наша задача — активізувати кору. Це не є замінником повноцінного відновлення у вигляді сну чи правильного харчування, фізичних навантажень, психотерапії, але воно є якісним доповненням до всього цього.

Що стосується художньої літератури: якщо читання є вашою формою відновлення — однозначно «так». В цей період не можна влаштовувати собі додатковий стрес, тому якщо для вас читання літератури не є звичним, то зараз це не найкращий момент для формування нової звички, краще його відкласти до більш спокійного періоду. Але якщо читання для вас — це насолода і задоволення, то в цей період однозначно треба знаходити для цього час, можливість і обрати ті жанри, які діють на вас заспокійливо, додають комфорту, відчуття, що все добре і т.д. Тобто краще не обирати щось занадто драматичне, трагічне, побудоване на надсильних переживаннях або з описом травматичних подій.

Якщо так сталося, що вам трапилася книжка про щось подібне до власного досвіду, то, можливо, зараз є сенс відкласти її, щоб не включатися занадто емоційно ще й на рівні книжки. Тобто читання краще обирати легке і спокійне».

Ця книжка — результат ґрунтовних досліджень, в яких взяли участь 18 000 охочих зі 135 країн. Вони відповіли на питання «Тесту на відпочинок» — про те, що допомагає їм найкраще відпочити та відновитися. 10 найпопулярніших відповідей авторка детально описала у книжці. Заінтриговані?

Та чи будете ви здивовані, що десятку занять, що найкраще розслабляють, очолює читання? Серед інших — прогулянки, зокрема супроводжувані розмовами з приємними вам людьми, гаряча ванна, перебування на природі, прослуховування улюбленої музики та інші заняття, кожному з яких присвячений окремий розділ книжки.

Якщо ви вмієте прислухатися до себе та маєте свої власні засоби для зняття стресу (адже і в це видання увійшли не всі, згадані в тесті, а лише найпопулярніші), вона все одно може бути вам корисною — щось з описаного тут ви могли й не розглядати під кутом позитивного впливу на організм, тож тепер зможете практикувати це свідомо.

Несподіванкою для мене стало, що ця книжка, популярна у всьому світі, написана в дуже далекому 1974 році — задовго до численних ґаджетів та інтернет-залежностей. Та, якщо цього не знати, не одразу й зрозумієш, адже автор-оповідач описує дуже актуальні й зараз для нас проблеми (які з того часу тільки масштабувалися) — проживання життя на автопілоті; невміння відпочивати й відволікатися на речі, які приносять радість; брак спілкування й порозуміння між близькими та інші.

Для того, щоб бути в контакті з собою і не виснажувати ресурси до нуля, він традиційно проводить відпустку далеко за межами дому, подорожуючи на мотоциклі із сином, пізнаючи світ і дискутуючи на різноманітні теми, розбираючи різні точки зору на буденні речі. До прикладу, його друзі, пара, яка супроводжує їх із сином у подорожі, страшенно не люблять будь-яку техніку — від мотоцикла, на якому подорожують, до крана на кухні, з якого постійно скрапує вода. І він намагається, з одного боку, з’ясувати для себе причину такої поведінки, з іншого — показати їм, що це нормально — не ненавидіти те, чим щодня користуєшся.

До того ж подорож — це не тільки красиві краєвиди. Це ще й самодисципліна, важкі погодні умови, втома від їзди — і це додає додаткової вартості до всього пережитого разом, адже і сон після втомливого дня, і краєвид, що відкривається, тільки коли здолаєш сотні кілометрів, сприймаються абсолютно по-іншому. І загалом — це велика пригода, про яку потім так приємно згадувати. І велике перезавантаження, доповнене ще одним унікальним досвідом.

Тривога, страх і стрес — емоції, що аж ніяк не сприяють концентрації уваги, відчуттю радості й задоволення життям та успіхам у роботі. Як їх здолати за допомогою простих способів Дженніфер Шеннон якраз і розповідає у цій книжці. Авторка — терапевтка із 20-річним стажем і спеціалізується на лікуванні тривожних розладів. Та причиною пошуку виходу з тривожних станів, зокрема позбавлення від панічних атак, вона зацікавилася ще раніше, оскільки сама неодноразово їх переживала — і в дитинстві, і в дорослому житті після народження дитини.

Її усвідомлення полягає в тому, що насамперед варто інакше поставитися до паніки. Застосовуючи рекомендації, зібрані у книжці, ви зможете якісно змінити не лише проблеми, з яких почали, — життя загалом теж зміниться на краще. Звучить дивовижно, чи не так?

Книжка буде вам корисна, якщо відчуваєте, що втратили здатність розслаблятися, відчувати радість, спокійно працювати та реалізовувати задумане. Ці стани переживання лише негативних емоцій ще називають хронічним занепокоєнням. інструменти, завдяки яким їх можна позбутися, шукайте у цьому виданні.

Арт-книжка Саші Скочиленко дає відповіді на питання, що робити, коли світ навколо набуває темно-сірого забарвлення, а звичні приємності давно не радують. Важливо розуміти, що до депресії необхідно ставитися так само серйозно, як до будь-якого іншого захворювання тіла, та лікувати її, адже це не те, що минеться саме собою, що можна «перебути на ногах» якийсь час, просто не думати про це і почати працювати і т.п. Це не лінь і не вигадка, а серйозна проблема, яку необхідно вирішувати.

Найстрашніше у депресії те, що друзі та близькі її у вас не помітять. За допомогою яскравих ілюстрацій та підписів до них авторка зображує прояви депресії — зовнішні та внутрішні, таким чином депресію буде легше розпізнати; описує причини, які могли її спричинити; дає перелік фраз, які в жодному разі не можна казати людині, яка перебуває у депресії, а також тих слів і вчинків, що навпаки можуть підтримати ваших близьких. Ця книжка завдяки легкій формі та ілюстраціям може бути корисною також підліткам — часто проблема депресії торкається їх, та навряд чи вони сідатимуть за наукові роботи на цю тему, щоб її здолати.

Ця книжка, як і кожна з цього списку може полегшити пригнічений стан і допомогти краще його зрозуміти, та це в жодному разі не панацея — як і у випадку з будь-якою іншою хворобою, попередити чи почати фахове лікування на ранніх стадіях означатиме гарантію швидшого одужання.

Ще одна книга, присвячена темі депресії, написана молодим британським письменником Меттом Гейґом, який здолав цю недугу та поділився своїм досвідом боротьби, щоб таким чином підтримати інших і підказати шляхи виходу з цього неприємного стану.

Гейґ описує стан, в якому опинився після закінчення навчання: «Я хотів померти. Хоча ні. Це не зовсім так. Я не хотів померти — просто я не хотів більше жити». Стан, коли важко на чомусь зосередитися та змусити себе хоча б що-небудь робити — навіть для того, щоб щось з’їсти чи випити, потрібні титанічні зусилля. До того ж, стан пригніченості не завжди має конкретну очевидну причину.

«Чому варто жити далі» — дуже особиста книжка. І, попри те, що її автором є фаховий письменник, він зізнається, що тривалий час боявся писати її — саме через цю інтимність, відвертість, якою мав би поділитися. І все ж ми маємо описаною цю історію — у зворушливих деталях та оголеною чесністю — розказану від моменту, коли автор наважився здійснити самогубство, не знаючи, що це за стан, в якому він опинився, аж до його цілковитого зцілення.

Ви знайдете тут інформацію, як допомогти людині з тривожністю чи депресією, та головне — зможете осягнути вповні масштаб цього явища. Іноді вихід з подібного стану триває рік і більше — і це нормально, треба прийняти цей факт і боротися далі. Аж до чіткого й сильного бажання жити.

«Дар дна» — незвична книжка, яка доводить на одному щасливому прикладі, що навіть із найскладніших ситуацій є вихід, якщо його шукатиме не лише сама людина (їй може бути не під силу), а й небайдужий фахівець-терапевт, яка присвятить увесь свій вільний час і здобуті раніше досвід та знання розв’язанню проблеми нової знайомої.

Доволі нетипова історія, як і її завершення, та, зізнаюся, я читала її, захопившись одразу. Вона точно здатна надихнути — і практикуючих психотерапевтів, і людей, які самі опинилися у скрутному становищі. Не перевантажуючи зайвими деталями, авторка переказує усю історію знайомства з Люцією, жінкою, що мала непросте дитинство, була знехтувана рідними й так і не навчилася дбати про себе, та «примусової» терапії, яку здійснила стосовно неї авторка-психотерапевтка.

Чуда одразу не стається, Люція важко піддається лікуванню і навіть вчиняє спробу самогубства, та зрештою команді друзів на чолі з психологинею вдається домогтися позитивного результату і врятувати героїню від саморуйнівної поведінки.

Книжка складається із двох частин: перша — це розповідь психотерапевтки, друга — самої подруги-»пацієнтки».

Інтерактивна книжка Кріса Бареза-Брауна покликана привернути вашу увагу, як би це парадоксально не звучало, до вас самих. Він спонукає поспостерігати за собою, звернути увагу на те, що вам подобається робити, що приносить найбільше задоволення і радість, помріяти — а тоді частіше втілювати все це у життя. Щоб не бути роботами, які живуть на автопілоті, та не стати загнаним звіром, а насолоджуватись життям вповні, Кріс Барес-Браун пропонує частіше «прокидатися», тобто бути усвідомленими у своїх діях і думках.

Ця книжка-путівник допоможе зменшити щоденний хаос у справах і думках, відійти від шаблону, за яким ми проживаємо день за днем, тиждень за тижнем — і не помічаємо, як промайнув рік за роком. Ви навчитеся краще розуміти себе, але не лише теоретично — автор пропонує підкріпити кожен пункт практикою і дає завдання, які потрібно виконувати. Вони нескладні — щось занотувати, обміркувати чи зробити, але їх тут багато, і вони потребуватимуть вашої цілковитої залученості.

На перший погляд може здатися, що книжка занадто легка й грайлива, — тут багато яскравих ілюстрацій, короткі розділи й чимало сторінок для ваших відповідей на завдання. Та це оманлива простота — спробуйте заради експерименту дотримуватися послідовно хоча б кількох порад із неї та відстежте результат. Він вас здивує.

Доволі різка за стилем (на відміну від класичної мотиваційної літератури), хоч і не без гумору, книжка Тари Шустер саме тим і приваблює — це не загравання із читачем, а щира розповідь про життя авторки та переломні зміни в ньому. Крок за кроком вона «виловлювала» свої негативні сценарії мислення й поведінки, щоб позбутися їх і трансформувати в «нормальне» життя. Власне, як ви бачите з назви, їй вдалося.

Виростаючи у не надто благополучній сім’ї (і це не так про фінанси, як про емоційну складову), без любові батьків і розлучена на роки з молодшою сестрою, ставши дорослою, вона змогла подарувати собі любов і турботу, яких не вистачало в дитинстві, та оточити чудовими подругами, що стали її новою сім’єю і підтримують у скрутних ситуаціях.

Та це не хаотична сповідь, як могло б здатися, а покрокова інструкція, де Тара Шустер розбирає різні частини життя і пояснює, як ті чи інші практики впливають на нас, чим корисні та що можуть змінити. До прикладу, в одному з розділів вона ділиться доволі відомим прийомом, який вона запозичила з книги «Шлях митця», — ранкові сторінки. Це щоденний ритуал, який полягає в тому, щоб записувати свої думки, як у щоденник, але щоранку, щойно прокинувшись, і обов’язково не менше 3-х сторінок, де описуєте не обов’язково «розумні» рефлексії свого життя, а будь-що, що спадає на думку. В якийсь момент мозок вловлює підсвідомі мотиви та програми, і, практикуючи такий потік протягом тривалого часу, вам легше буде «зловити на гачок» щось таке, що до цього вислизало з вашої уваги.

Зізнаюся, чула про цю практику безліч разів на дуже різноманітних тренінгах — письменницьких, з розвитку емоційного інтелекту, від кар’єрних консультантів, ба більше — навіть визначила собі його серед пріоритетів на рік і вже обрала блокнот, в якому збиралася писати, і приготувала його, поклавши біля ліжка. Та тільки ця книжка стала тим чарівним копняком, який змусив втілити заплановане. Щось є в ній таке, що заставляє підняти свою дупу з дивану і зайнятися собою вже сьогодні, не відкладаючи. Бо якщо в нас одне життя, для чого проживати його «не дуже», якщо можна це зробити так, як завжди мріяла?

Для того, щоб практикувати усвідомлене життя, вам чи не всі радитимуть займатися медитацією. Щоденна практика зупиняти потік думок дає набагато більше, ніж можна уявити. А концентрація, здобута завдяки таким практикам, значно швидше приведе вас до задуманого, ніж коли кожна дрібниця відволікає, а увага постійно розпорошена.

Ця книжка вміщує публічні виступи XIV Далай-лами, духовного владики тибетського народу, прочитані під час візиту у Велику Британію у 1984 році, та розмови з Джеффрі Гопкінсом, який був тоді його перекладачем. Вона розрахована як на початківців-практиків, так і на просунутих шанувальників медитації.

Структурно книжка складається із 4 розділів, перші три з яких розкажуть про те, як досягти стану глибинної медитації та як за допомогою медитації розвивати співчуття і мудрість; четверта частина присвячена особливим духовним питанням, що поглиблюють знання, отримані в попередніх трьох розділах.

Книжка журналіста Деніала Гоулмана, що у світі давно вже стала вже класикою (вперше видана 1995 року), вийшла в перекладі українською лише 2 роки тому. Автор зібрав та дослідив усю відому на тоді інформацію про емоційний інтелект та створив на її основі книжку, яка вперше пояснила широкій аудиторії, що таке емоційний інтелект, чому його варто враховувати нарівні з IQ, чому важливо навчати дітей не лише різноманітній інформації, а й навчатися основ емоційного інтелекту. Зокрема у школах та дошкільних закладах США запровадили програму «соціальне й емоційне навчання», пізніше цю ініціативу підхопили й інші країни. Дані досліджень підтвердили, що такі навчання сприяють підвищенню академічної успішності.

Не можна недооцінити вплив EQ й у бізнесі та зв’язок високого EQ з досягненнями в кар’єрі.

Чому важливо згадати про емоційний інтелект у цій добірці? Тому що непроживання власних емоцій, заборони собі, несвідоме проживання певних станів і ситуацій якраз і може призвести до негативних наслідків зі здоров’ям. Уміння ж контролювати й відстежувати власні реакції допоможе цьому запобігти.

Якщо попередня книжка більше орієнтована на те, щоб пояснити теорію емоційного інтелекту, то «EQ-Boost» містить практичні поради, що опираються на досвід роботи авторки з консультування бізнесів в Україні та світі. Валерія Козлова розробила технологію EQ-Boost, яка допомагає відстежувати наші реакції та не давати їм підсвідомо впливати на подальші рішення. Це швидкий і дієвий спосіб зорієнтуватися у ситуації, відрефлексувати причинно-наслідковий зв’язок та уникнути гачка, який закидає та чи інша емоція.

Ще один вагомий плюс книжки у тому, що її авторка дуже екологічна у ставленні до читача — книжка має невеликий об’єм, тож її можна прочитати за час подорожі в літаку чи Інтерсіті, тут немає «води» — лише інформація по суті, така, що її одразу можна застосовувати на практиці.

Про боротьбу зі стресом та депресією чи не найбільше знають жителі скандинавських країн та Фінляндії. Ба більше — навіть на законодавчому рівні працівники захищені державою — їм надається офіційна оплачувана відпустка, тривалістю до пів року, в разі захворювання депресією.

Короткий світловий день, суворі природні умови заставляють їх цінувати кожен сонячний день у році та проводити якомога більше часу на природі у ті єдині 2 місяці, коли навколо не лежить сніг. Вони вирушають з родинами на береги фйордів чи моря, та проводять там довгі відпустки.

Решту 10 місяців вони піклуються про затишок вдома — ми неодноразово чули слова хюґе та люкке, адже в перекладі українською вийшла низка книжок про ці феномени щоденних ритуалів плекання щастя. Їх не так вже й важко запозичити, головне розуміти, що дієвість — не в зовнішніх атрибутах, а в тому, щоб вони знаходили відгук у вашому серці та були приємними саме для вас.

Хюґе. Данське мистецтво знаходити щастя
Мері Турелл Сьодерберґ

Book Chef, 2017

Рік хюґе по-данськи
Гелен Рассел

Віват, 2019 

Маленька книга хюґе. Як жити добре по-данськи
Мік Вікінг

КСД, 2017, пер. Катерина Бабкіна

Маленька книга люке. Секрети найщасливіших людей світу
Мік Вікінг

КСД, 2018, пер. Ірина Ємельянова

І не можна оминути увагою ще одне народне мистецтво жити щасливо — японське — ікіґай. У цих виданнях зібрана мудрість тисячоліть, тож, читаючи їх, ви обов’язково знайдете щось цінне для себе.

Маленька книжка ікіґай. Секрети щастя по-японському
Кен Могі

Рідна Мова, 2019, пер. Оксана Ліпська

Ічіґо-Ічіє. Японське мистецтво проживати незабутні моменти
Ектор Гарсіа (Кірай), Франсеск Мірал’єс

Віват, 2020, пер. Олена Ігнатова 

Спіймай дзен життя. Японські практики, що ведуть до спокою та радості
Шинмьо Масуно

КСД, 2020, пер. Оксана Дятел

І загалом пам’ятайте, що читання ідеально заспокоює, тому читайте щодня перед сном та коли відчуваєте, що щось пішло не так ;).

Мар'яна Хемій
Редакторка блогу. Люблю книжки, розмови, подорожі.

402 thoughts on “Книжки, які допоможуть у боротьбі зі стресом

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 5. You are so interesting! I do not believe I’ve read a single thing like that before. So good to discover another person with a few original thoughts on this subject matter. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 6. Thanks for another fantastic post. Where else could anybody get that kind of info in such an ideal way of writing? I have a presentation next week, and I’m on the look for such info.

 7. Thanks for your whole labor on this site. My mum really loves conducting investigations and it’s really simple to grasp why. I notice all of the lively means you produce priceless suggestions by means of your web blog and even cause participation from some other people about this concept and our own princess has been learning so much. Take advantage of the rest of the new year. You have been performing a very good job.

 8. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 9. Hello, Neat post. There’s a problem with your web site in internet explorer, might test thisK IE nonetheless is the marketplace leader and a huge component to other people will omit your excellent writing due to this problem.

 10. Pretty component to content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to say that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I will be subscribing for your augment and even I fulfillment you get admission to consistently fast.

 11. I have not checked in here for a while since I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 12. Hello there, simply become aware of your blog thru Google, and found that it is truly informative. I’m gonna be careful for brussels. I will be grateful in case you proceed this in future. A lot of people will probably be benefited out of your writing. Cheers!

 13. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your website page and thus far? I amazed with the research you made to create this particular publish extraordinary. Excellent job!

 14. Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 15. I used to be very pleased to find this web-site.I wished to thanks in your time for this excellent learn!! I undoubtedly enjoying every little bit of it and I have you bookmarked to check out new stuff you blog post.

 16. Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 17. I have not checked in here for a while because I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I?¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend 🙂

 18. After examine a number of of the blog posts on your website now, and I actually like your method of blogging. I bookmarked it to my bookmark website list and will likely be checking back soon. Pls take a look at my website as nicely and let me know what you think.

 19. Hiya, I’m really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually irritating. A good website with interesting content, this is what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 20. I would like to thnkx for the efforts you have put in writing this blog. I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now. Really the blogging is spreading its wings quickly. Your write up is a good example of it.

 21. Nice post. I study something tougher on different blogs everyday. It’ll at all times be stimulating to learn content material from other writers and observe a bit of something from their store. I’d choose to use some with the content on my weblog whether or not you don’t mind. Natually I’ll offer you a hyperlink in your net blog. Thanks for sharing.

 22. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.

 23. Woah! I’m really digging the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that «perfect balance» between superb usability and visual appeal. I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads super quick for me on Chrome. Superb Blog!

 24. ip adresleri kullanıcıların kullanarak internette gezinebilmelerine imkan tanıyan ve numaralardan meydana gelen , internet servis sağlayıcısı tarafından sağlanan bir hizmettir.İp adresinin takibi çok kolaydır.Bu yüzden VPN , proxy ve dns değiştirme gibi yöntemleri sizlere öneriyoruz.0 güvenli hale gelmeyeceksiniz ancak takiniz zorlaşacaktır.VPN hizmetleri ücretli yada ücretsiz 3. taraflar tarafından sağlandığı için güvenli sayılmazsınız ve bu hizmet ile birlikte başka sitelere giriş yaptığınız şifreler görülebilir giriş yaptığınız sitelerin bir listesi yada aktiviteleriniz başkaları tarafından görülebilir.

 25. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site. Reading this information So i’m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this website and give it a look regularly.

 26. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing just a little analysis on this. And he actually purchased me breakfast as a result of I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you grow to be expertise, would you mind updating your weblog with extra particulars? It is highly useful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 27. Hey! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a marvellous job!

 28. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually frustrating. A good website with exciting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 29. Just want to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just cool and i could assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 30. I will right away take hold of your rss feed as I can’t in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand so that I could subscribe. Thanks.

 31. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 32. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Cheers

 33. I beloved as much as you will receive carried out proper here. The caricature is attractive, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you would like be handing over the following. in poor health for sure come further formerly again since exactly the similar nearly very regularly inside case you shield this hike.

 34. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 35. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.

 36. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there.

 37. Hi, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, fantastic blog!

 38. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 39. An impressive share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If doable, as you become expertise, would you thoughts updating your weblog with extra details? It is extremely useful for me. Massive thumb up for this blog publish!

 40. Unquestionably believe that that you stated. Your favourite reason seemed to be on the internet the simplest factor to understand of. I say to you, I definitely get irked at the same time as other folks think about issues that they plainly do not understand about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the whole thing with no need side-effects , folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks

 41. Magnificent beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how could i subscribe for a blog web site? The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided shiny clear idea

 42. hello!,I really like your writing so a lot! share we communicate extra approximately your post on AOL? I need a specialist in this area to unravel my problem. Maybe that’s you! Taking a look ahead to see you.

 43. I have to express thanks to you for rescuing me from this setting. Right after surfing around throughout the internet and finding tips that were not productive, I thought my life was gone. Living without the presence of strategies to the difficulties you have sorted out as a result of the guide is a crucial case, and those which may have adversely affected my entire career if I had not encountered your web page. Your own personal competence and kindness in dealing with every part was very helpful. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a subject like this. I can now look forward to my future. Thanks a lot so much for this specialized and result oriented guide. I will not be reluctant to endorse your web page to any individual who needs care about this situation.

 44. Hiya very nice site!! Guy .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds alsoKI’m satisfied to seek out numerous useful information here in the publish, we need work out more techniques in this regard, thanks for sharing. . . . . .

 45. Thanks for any other excellent post. Where else may just anybody get that type of info in such an ideal manner of writing? I’ve a presentation next week, and I’m on the look for such information.

 46. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 47. It is rare to discover a specialist in whom you might have some faith. In the world these days, nobody genuinely cares about showing others exactly how in this issue. How fortunate I am to have now found such a wonderful website as this. It is people like you that make a genuine difference currently through the suggestions they discuss.!!

 48. A powerful share, I simply given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he actually purchased me breakfast because I discovered it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love reading extra on this topic. If doable, as you develop into expertise, would you mind updating your weblog with more particulars? It is highly useful for me. Huge thumb up for this weblog put up!

 49. I’m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the issue is one thing that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my seek for one thing referring to this.

 50. I’ve been exploring for a bit for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i am happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make certain to don’t forget this website and give it a glance regularly.

 51. Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across. It extremely helps make reading your blog significantly easier.>>>>

 52. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely helpful and it has helped me out loads. I’m hoping to contribute & help other customers like its helped me. Good job.

 53. What i do not understood is actually how you are not really much more smartly-appreciated than you might be right now. You’re very intelligent. You know thus significantly on the subject of this topic, produced me for my part imagine it from a lot of varied angles. Its like men and women don’t seem to be interested unless it¦s something to do with Woman gaga! Your individual stuffs outstanding. Always care for it up!

 54. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity to your publish is simply great and i can think you are an expert in this subject. Well along with your permission allow me to snatch your RSS feed to stay updated with drawing close post. Thank you one million and please continue the rewarding work.|…

 55. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that, this is wonderful blog. An excellent read. I will definitely be back.

 56. You really make it appear really easy with your presentation however I to find this topic to be really one thing which I believe I would by no means understand. It sort of feels too complicated and very wide for me. I’m having a look forward for your next post, I¦ll try to get the cling of it!

 57. Heya are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 58. Thanks for another informative site. The place else may just I am getting that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now operating on, and I’ve been at the look out for such information..!

 59. Someone essentially help to make seriously articles I would state. This is the first time I frequented your web page and thus far? I amazed with the research you made to make this particular publish incredible. Great job!

 60. A lot of of the things you claim is supprisingly accurate and that makes me wonder the reason why I had not looked at this with this light previously. Your article really did switch the light on for me as far as this topic goes. But there is actually just one issue I am not too comfy with so whilst I make an effort to reconcile that with the central idea of the position, permit me see what all the rest of your visitors have to say.Nicely done.

 61. Great goods from you, man. I’ve remember your stuff previous to and you are simply too magnificent. I actually like what you have obtained right here, certainly like what you are saying and the way in which through which you assert it. You are making it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I can not wait to read far more from you. That is actually a great web site.

 62. I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to do not forget this site and give it a look regularly.

 63. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want…HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 64. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

 65. An interesting dialogue is price comment. I feel that it is best to write more on this subject, it won’t be a taboo subject but typically individuals are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 66. Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 67. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 68. Very great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve really loved surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write again soon!

 69. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 70. I was just looking for this information for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of the list. Usually the top web sites are full of garbage.

 71. This blog is definitely rather handy since I’m at the moment creating an internet floral website — although I am only starting out therefore it’s really fairly small, nothing like this site. Can link to a few of the posts here as they are quite. Thanks much. Zoey Olsen

 72. Hi there! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept talking about this. I will forward this article to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!!……

 73. Hi there would you mind letting me know which web host you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!

 74. Having read this I thought it was very informative. I appreciate you taking the time and effort to put this article together. I once again find myself spending way to much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 75. Your website’s colors and concept appeal to me. Are you the creator of this site? Please answer since I’d like to start my own blog and would like to know where you obtained this. thanks

 76. Γειά σου! Θα μπορούσα να ορκιστώ ότι είχα επισκεφτεί αυτόν τον ιστότοπο στο παρελθόν, αλλά αφού κοίταξα μερικές από τις αναρτήσεις κατάλαβα ότι είναι νέο για μένα. Εν πάση περιπτώσει, είμαι σίγουρα χαρούμενος που το βρήκα και θα το σημειώνω και θα το επισκέπτομαι συχνά!

 77. When I originally commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get four e-mails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Bless you!

 78. That is very fascinating, You’re an overly skilled blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for seeking extra of your excellent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

 79. You can definitely see your expertise within the paintings you write. The arena hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. At all times follow your heart.

 80. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

 81. I not to mention my friends have been taking note of the best tips and hints from your site and so immediately got an awful suspicion I had not thanked you for those secrets. The men came certainly passionate to read all of them and have very much been using them. Many thanks for actually being very helpful as well as for getting this kind of decent subject matter most people are really needing to discover. My personal sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 82. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this information So i’m happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered exactly what I needed. I most certainly will make certain to do not forget this site and give it a look regularly.

 83. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, «pop»! Your content is excellent but with pics and videos, this website could definitely be one of the best in its niche. Amazing blog!

 84. Throughout the grand scheme of things you’ll receive a B- for effort and hard work. Exactly where you actually lost everybody was first in all the particulars. You know, they say, the devil is in the details… And that couldn’t be much more true right here. Having said that, permit me reveal to you precisely what did work. The article (parts of it) is definitely very convincing and that is possibly the reason why I am taking the effort to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, although I can certainly notice the jumps in reason you make, I am definitely not certain of how you appear to unite the points which in turn make your final result. For now I will, no doubt yield to your issue however trust in the foreseeable future you connect your facts better.

 85. Hello there! I know this is kind of off topic
  but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and
  I’m looking at options for another platform. I would be fantastic
  if you could point me in the direction of a good platform.

 86. Exceptional post however , I was wondering if you could write
  a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little
  bit more. Many thanks!

 87. When I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment. Is there any way you can remove me from that service? Thanks!

 88. I used to be suggested this blog by way of my cousin. I am no longer certain whether this submit is written via him as nobody else recognize such specified approximately my difficulty. You are amazing! Thanks!

 89. When I initially left a comment I appear to have clicked the
  -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a
  comment is added I get four emails with the
  same comment. There has to be a way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 90. When I originally commented I clicked the «Notify me when new comments are added» checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Cheers!

 91. Hi there! I could have sworn I’ve been to your blog before but after looking
  at some of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely
  delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

Добавить комментарий