Як писали класики: виходить книга секретів успіху відомих письменників (уривок)

17 листопада о 19:00 в Києві відбудеться перша презентація книжки відомого літературознавця і критика Ростислава Семківа «Як писали класики». Видання підсумовує рецепти успіху визнаних у всьому світі письменників. На зустрічі автор книги розкаже чому варто дослухатися до порад класиків. Книжка вийшла у видавництві Pabulum.

Серед визнаних письменників є ті, котрі вирішили поділитися секретами свого успіху й написали книжки про те, як писати добре. Це видання підсумовує погляди на художню творчість мегапопулярних Агати Крісті, Джорджа Орвелла, Рея Бредбері, Курта Воннеґута, а також ближчих до нас у часі Мілана Кундери, Маріо Варґаса Льйоси та Умберто Еко.

Чому вони писали? Як вони писали? Й чому насправді вони стали успішними? Це збірка практичних порад, котрі підтверджені визнанням читачів на усіх континентах.

На презентації автор книжки Ростислав Семків розкаже про головні правила письма письменників-класиків (Агати Крісті, Джорджа Орвелла, Рея Бредбері, Курта Воннеґута, Мілана Кундери, Маріо Варґаса Льйоси та Умберто Еко). А видавництво «Pabulum» поділиться цікавими фактами щодо книги «Як писали класики». Більше інформація про подію за посиланням.


Ростислав Семків – автор, літературознавець, критик, перекладач, директор видавництва «Смолоскип», доцент кафедри літературознавства Києво-Могилянської Академії, в.о. директора Українського інституту книги. Лектор «Центру літературної освіти». Стажувався у Гарвардському університеті. Член журі багатьох літературних премій (зокрема «Коронація слова», «Книга року BBC» та ін.).

СЛУХАЙТЕ ЇХ: ВОНИ СКАЖУТЬ

(фрагмент книжки “Як писали класики”)

Уявіть собі, що до вас у місто приїжджає Рей Бредбері. Так, саме отой – автор «Марсіанських хронік» та «451 по Фаренгейту», колосальний фантаст і веселий вигадник. І що в нього буде лише одна зустріч із читачами, скажімо, у центральній бібліотеці. Навіть на дрібніших промовців чекають. Гіпотетична зустріч із Бредбері викликала б небачений ажіотаж й до нашої бібліотеки стояла б кілометрова черга.

З іншого боку, уявіть собі самого Рея Бредбері. Стомленого після перельоту, розшарпаного необхідністю дати двадцять інтерв’ю й побувати на п’яти ефірах, на одному з яких його ще й настирливо діставає слухач або глядач із, наприклад, містечка Щорс питаннями про правдивість зображуваного у його творах марсіанського ландшафту. Бредбері ледве встиг поснідати й, фактично, не мав нормального обіду – й ось він сидить перед велетенською аудиторією у задусі, що навіває сон. Тиснуть нові черевики, ще й крісло не надто зручне. У той момент у нього таки немає настрою бути великим письменником Реєм Бредбері. Як багато він зможе сказати своїм слухачам?

Зрозуміло, що сам факт потрапляння на лекцію відомого автора затьмарює усі незручності та недоладності в його промові. У принципі, він може розповідати про будь-що: про улюблену канарку, про персонажів, яких думав додати до котрогось зі своїх романів, але потім передумав, про молоді роки та перше кохання, про улюблених авторів тощо. Більшість все одно запам’ятає лише факт власної присутності на події, зробить селфі з автором звіддаля, а якщо пощастить, то ще розживеться на автограф. Хіба ж не так було під час візиту до Києва іншого фігуранта цієї книжки – перуанського нобелівського лауреата Маріо Варґаса Льйоси? Пам’ятаємо з його промови, що він підтримує прагнення України вирватися із колоніальної залежності й крапка. Це ще одна проблема: на подібних зустрічах автори, особливо якщо вони нобелівські лауреати, змушені говорити на загальнолюдські теми – їм не до теорії письма. Точно те саме ми могли бачити й чути на зустрічах із минулорічною лауреаткою, білоруською авторкою Світланою Алексієвич.

Тоді як нам дізнатися їхні секрети? Яким чином зрозуміти, як воно – сісти й написати сильний текст? Що тут найважливіше? Можливо, треба якось по-особливому затишно облаштувати місце для письма? Чи варто складати план тексту до того, як він вихлюпнеться на сторінку? Що вони робили, через що стали знаними та врешті великими?

Але ж формат подібного розсекречення давно придумано. Якщо кожен текст – це своєрідний лист у вічність, який читатимуть потім сотні, а може, й тисячі людей, то хороший письменник, відправивши такою міжчасовою поштою десяток чи два послань, цілком природньо доходить до думки надіслати своїм допитливим читачам ще й своєрідний суперлист, який пояснить техніку та поетику всіх попередніх. Не всі великі пишуть книжку про те, як писати книжки, однак частина з них таки не проти поділитися власними стратегіями успіху. Не про всіх, але про кількох яскравих я розповім тут.

Отже, автор (чи авторка) сідають у спокійній обстановці за стіл, вони радісні, піднесені, у передчутті осмислення своєї творчої праці. Він чи вона згадують свої книги, персонажів, із якими провели тривалий час, вигадуючи їх та ведучи за руку зі сторінки на сторінку, вони згадують свій успіх (аякже, адже це відомі й визнані автори) і їхній настрій стає ще кращим. Звісно, за таких умов вони здатні розповісти нам багато. Осмислено й узагальнено – все про ті таємні пружини, що підняли їх над буденністю й над пересічним рівнем літературного потоку. Будемо їх слухати – і вони скажуть.

Хто в грі?

Якби ми спробували уявити собі постаті цієї книжки як фігури умовної шахової партії, то починати варто було б із найбільш титулованої із них. Ні, це не Король, а Королева або, як іменують її в одній із біографій, Герцогиня. Це Агата Крісті. Авторка, яку в сукупному накладі, принаймні в англомовному світі, перевершили лише Біблія та Шекспір. Центральна постать серед жінок у детективному жанрі, винахідниця одразу кількох детективних трендів, тобто й справді королева, яка на своїй шахівниці рухається, як захоче, й убиває персонажів без огляду на їхні ранги – від лорда до чорношкірої служниці. Цілком можливо, що її Міс Марпл є також найбільш інтелектуальною жінкою-персонажем у світовій літературі. Отже, почнемо із неї.

Далі – одразу троє справді серйозних чоловіків, які попереджають і застерігають, розбавляючи часом глибинно гуманістичний пафос власних текстів добрим почуттям гумору. Це скептики й іроністи Джордж Орвелл, Рей Бредбері та Курт Воннеґут, яким замало ролі шахового Офіцера й вони не погодилися б, аби їх назвали Генералами антиутопій чи Лордами фантастики, хоч насправді їхні статуси саме такі. Тому назвімо їх новітніми Пророками – від цього наша уявна партія стане ще поважнішою.

Читати: 10 маловідомих фактів про Курта Воннеґута

Але навіть дещо менш відомий у порівнянні з ними Нобелівський лауреат Маріо Варґас Льйоса також не може бути в нас Офіцером (а тим більше Слоном). Відповідно до латиноамериканської традиції, до якої він належить, назвімо його Полковником. Навіть якщо йому ніхто не пише, то він усе ж продовжує писати: от і маємо його «Листи молодому романісту» як одну з книг, про які піде мова далі.

Натомість крапленому численними травмами чеському дисидентові Мілану Кундері таки пасує роль шахового Пішака. Понівечений переслідуваннями режиму й одночасними підозрами у співпраці з цим режимом, вигнаний зі своєї батьківщини, він тільки й може рухатися вперед. Тому він не просто Пішак, а Суперпішак, який доходить до останньої лінії шахівниці, де може стати будь-ким, відповідно до нашої фантазії.

Нарешті – Умберто Еко. Майстер гри в змішування жанрів та стилів, а також знавець давніх манускриптів та трендів сучасної масової культури водночас. Цей автор – просто живе втілення постмодернізму, коли глибина й навіть містика сюжету раз у раз змінюються іронією коментатора. Тут фігура для гри має бути рухлива й статечна водночас – Кентавр, химерний і безсмертний гібрид із античності, яку Умберто так любив.

Як бачимо, партія буде цікавою та несхожою на жодну іншу. Герцогиня з трьома Пророками, Полковник, Суперпішак та Кентавр, – усе це більше нагадує Лігу Справедливості чи інші команди комікс-персонажів, ніж шахову гру. Проте ми знаємо, що в літературі всі шахівниці насправді запозичені в Люїса Керола, а тому будь-якої миті можна провалитися в нору чи потрапити на безумне чаювання. Свої правила тут усе ж є і якраз про них піде мова. Нехай навіть з точки зору повсякденної логіки правила такої гри дивні. Утім, саме така вона – література. Саме в цьому її сенс.

Важливий відступ: що таке література?

Власне, а що таке художня література? Усі зі згаданих авторів знані як майстри вигадки, хоча троє із них і були журналістами. Аристотель каже, а ми вслід за ним, що поезія (тобто література) якраз і відрізняється від історії, бо остання розповідає про те, що було, а перша – про те, що могло б бути. Тобто у його баченні, історія – це правда, а література – вигадка, однак якщо воно все-таки «могло б бути», то ця вигадка не абсолютна. Література вигадує на межі з правдою, інколи настільки точно, що ми губимо цю межу. Від себе додамо, що література продукує і пропонує читачеві настільки досконалу вигадку, що та часто постає сильнішою за правду реальності, яку бачимо довкола. І тоді численні зацікавлені кидаються писати справжні листи Шерлоку Холмсу й відсилають їх на неіснуючу адресу Бейкер стріт, 221б, яку королівській пошті після усіх цих тонн послань пасувало б встановити. Так вигаданий адресат стає цілком реальною постаттю нашого життя, так сильна література здатна керувати життям, надихаючи своїх вірних та соромлячи скептиків. Рушають маршрутом Леопольда Блума ватаги поціновувачів «Улісса», п’ють у численних пивницях Швейка візитери Праги, обіймають Проню з Голохвастовим охочі пізнати атмосферу Києва кінця ХІХ сторіччя й піднімають угору мечі й чарівні посохи численні фани Толкіна, розігруючи чергову битву ельфів та орків. Наше життя тривіальне? Воно вкладене у два маршрути транспорту та кілька міських локацій, прив’язане до обридлих алгоритмів дій, що дають нам заробіток? Відкрийте книжку – у добрих книжках існують цілі світи, в яких ми можемо певний час мешкати, прожити купу альтернативних життів, закохатися, загинути, а потім повернутися знову й перемогти, а надто перемогти хандру й нудоту повсякдення.

Читати: Для чого ми пишемо, або подорож в паралельну реальність

Так, усе це зіткане зі слів. Художню літературу творить особлива мова – відшліфована, у певному сенсі, досконала мова, яку ми не зустрінемо у щоденному житті. Сильний автор пише так, що зненацька посеред епізоду ми піднімаємо голову від сторінки й кажемо самі до себе: як же добре сказано! Це красива мова, що б ми не мали на увазі під отим «красива».

Поки ми читаємо, хай навіть ще не дочитали до важливих питань, які штовхають автора до письма, наш мозок уже напружено працює: те, що в кіно візьмуть на себе режисер, оператор та актори, декоровані армією костюмерів і візажистів, ми робимо самі наодинці зі сторінкою. Це ми обираємо ракурс, ставимо картинку й одягаємо персонажів у шати своєї фантазії. Сильний автор спонукатиме нас чути звуки, про які не сказано в тексті, відчувати запах вулиці після дощу чи, що більше, закохуватися, страждати та тішитися разом із його героями. Він просто пише слово – й воно дзвенить, резонуючи імпульсами наших нейронів. Мурашки? Ось звідки беруться мурашки, коли ми читаємо добру книжку.

Читати: Кумири кумирів: які книги обирають культові письменники

І вона не відпустить нас. Ми захочемо залишатися в уявному, так, вигаданому світі, аж доки не пізнаємо його весь, аж доки не добіжимо до кінця запропонованої історії. І не виключено, що потім захочемо ще, й сумуватимемо, що автор тут поставив крапку. Сильна книжка завжди штовхає до подальшого читання.

Чи такими є тексти Агати Крісті, Рея Бредбері, Умберто Еко та інших персонажів цієї книжки? Звісно, що так! Тут клуб сильних авторів (і однієї авторки). Вони саме розсілися довкола каміна на м’яких канапах чи на по-спартанськи жорстких стільцях (Орвелл та Воннеґут точно обійшлися без зайвої розкоші). Вони готові розповідати про своє бачення правил письма. Чи дадуть нам авторитети дієві рецепти успіху? Вони щиро намагатимуться, будьмо певні.

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

186 thoughts on “Як писали класики: виходить книга секретів успіху відомих письменників (уривок)

 1. Hey there. I discovered your blog by way of Google at the same time as looking for a comparable topic, your site came up. It appears to be good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks to come back then.

 2. There are definitely a variety of details like that to take into consideration. That may be a nice point to bring up. I provide the thoughts above as normal inspiration however clearly there are questions just like the one you convey up the place the most important factor shall be working in trustworthy good faith. I don?t know if greatest practices have emerged around issues like that, however I am certain that your job is clearly recognized as a good game. Each boys and girls really feel the influence of only a moment’s pleasure, for the rest of their lives.

 3. Oh my goodness! an incredible article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing issue with ur rss . Don’t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting an identical rss drawback? Anyone who is aware of kindly respond. Thnkx

 4. Thank you for some other informative site. Where else may I get that type of info written in such a perfect approach? I’ve a project that I am just now working on, and I have been at the glance out for such information.

 5. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 6. By utilizing our game cheat tool presented right now for you, you will have the opportunity to speed up your process in this game and turn into the best player in the entire gaming world. To enjoy this game to the fullest, and progress in this game much faster, you will need to use our free and 100 functioning game cheat online. It will allow you to be competitive with the top gamers in the gaming community.

 7. I’m excited to discover this website. I wanted to thank you for ones time for this fantastic read!! I definitely liked every bit of it and i also have you book-marked to look at new information on your site.

 8. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 9. Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through content from other authors and practice something from other sites.

 10. Good blog! I truly love how it is simple on my eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your RSS feed which must do the trick! Have a nice day!

 11. My brother recommended I might like this web site. He was entirely right. This post truly made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!

 12. Right here is the right web site for anyone who wants to understand this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want toÖHaHa). You definitely put a brand new spin on a subject that has been discussed for a long time. Great stuff, just great!

 13. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 14. Hello! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that deal with the same subjects? Many thanks!

 15. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am having troubles with your RSS. I donít understand the reason why I cannot subscribe to it. Is there anybody else getting the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 16. You’re so awesome! I do not suppose I’ve read a single thing like this before. So great to discover someone with some original thoughts on this topic. Seriously.. thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with a little originality!

 17. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It’s always interesting to read articles from other authors and practice something from their web sites.

 18. After I initially left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is a means you are able to remove me from that service? Thank you!

 19. Hiya, I am really glad I’ve found this info. Today bloggers publish just about gossips and web and this is really frustrating. A good website with interesting content, this is what I need. Thank you for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 20. Good post. I study one thing more difficult on different blogs everyday. It will always be stimulating to learn content material from different writers and observe a little bit something from their store. I’d want to use some with the content material on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link in your internet blog. Thanks for sharing.

 21. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this. And he in fact ordered me lunch because I discovered it for him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss this subject here on your web page.

 22. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am having problems with your RSS. I donít know the reason why I am unable to join it. Is there anybody having the same RSS issues? Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 23. Any individual that recognizes with these watches would know how challenging it is to limit upon a single watch from the Citizen’s Nighthawk line. It’s almost similar to squeezing water from a rock, we believe.

 24. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 25. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve 4 emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thanks a lot!

 26. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be useful to read content from other writers and practice a little something from their websites.

 27. I really love your blog.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as Iím hoping to create my own site and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 28. Howdy, I think your blog might be having internet browser compatibility problems. When I look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it’s got some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic site!

 29. An interesting discussion is worth comment. I do believe that you should write more about this subject, it may not be a taboo subject but generally people do not discuss such subjects. To the next! Cheers!!

 30. After I originally left a comment I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks!

 31. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I get four emails with the exact same comment. There has to be a way you can remove me from that service? Appreciate it!

 32. Nice post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It will always be exciting to read content from other authors and practice something from their websites.

 33. Hi there, I do think your blog could possibly be having browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, wonderful blog!

 34. You are seeking a game cheat to get limitless resources? Do you want to become the greatest player on your favorite action mobile game, and remain that way with unlimited resources? We have all you really need and so much more, with our totally free online hacks! Our game hacks generate millions of resources in your game and give you an advantage over other gamers. With our cheats, enjoy mobile gaming without any limits.

 35. We’re a gaggle of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site offered us with useful info to work on. You’ve done a formidable task and our entire neighborhood will be thankful to you.|

 36. Hi there! This article could not be written much better! Reading through this article reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this article to him. Pretty sure he will have a very good read. Many thanks for sharing!

 37. Howdy, I do think your web site could possibly be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, fantastic website!

 38. This is the right webpage for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You certainly put a brand new spin on a topic that has been discussed for years. Wonderful stuff, just wonderful!

 39. The greatest adventure mobile games are the ones that will keep you engaged for several hours. They require skill, strategy, and luck to master. It’s no surprise why people wish to cheat their way through these games when they’re so committed and may be challenging. So we provide a good working solution just for you! You don’t have to play by the rules ever again! Find out how you can easily earn countless resources with our online game hacks.

 40. Manganese steel, likewise called Hadfield steel or mangalloy, is a steel alloy including 12-14 manganese. Prominent for its high effect strength and also resistance to abrasion in its solidified state, the steel is usually described as the supreme work solidifying steel.

 41. I needed to send you this tiny observation to thank you again for your nice methods you have provided in this case. It is wonderfully generous with people like you in giving easily exactly what many people would’ve sold as an electronic book to make some dough for themselves, certainly given that you might well have done it if you ever considered necessary. The principles also served as a great way to realize that other people have the same eagerness really like my very own to see a whole lot more pertaining to this matter. Certainly there are lots of more fun moments up front for folks who discover your site.

 42. Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to revisit yet again since i have saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide others.

 43. Manganese is similar to iron in its chemical as well as physical residential properties, yet it is harder and also a lot more brittle. Manganese is potentially the most flexible aspect that can be included in copper alloys.

 44. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon every day. It will always be helpful to read articles from other authors and use a little something from their web sites.

 45. Pretty great post. I just stumbled upon your weblog and wished to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write again very soon!

 46. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as Iím hoping to create my own personal website and would like to know where you got this from or what the theme is named. Many thanks!

 47. The very next time I read a blog, Hopefully it doesn’t disappoint me just as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, nonetheless I truly believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of complaining about something you could possibly fix if you weren’t too busy looking for attention.

 48. Greetings, There’s no doubt that your blog could possibly be having internet browser compatibility problems. When I take a look at your blog in Safari, it looks fine but when opening in I.E., it’s got some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful website!

 49. I don’t even know the way I stopped up here, however I assumed this publish was good. I do not understand who you’re but certainly you’re going to a well-known blogger should you are not already 😉 Cheers!

 50. Iím amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog thatís equally educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. Now i’m very happy that I came across this during my hunt for something relating to this.

 51. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as well. In fact your creative writing abilities has encouraged me to get my own blog now. Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a good example of it.

 52. I’m more than happy to discover this great site. I wanted to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely savored every part of it and I have you saved to fav to look at new stuff in your website.

 53. After exploring a number of the blog posts on your site, I really like your way of blogging. I added it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website too and let me know how you feel.

 54. Youre so cool! I dont suppose Ive learn anything like this before. So good to search out someone with some original thoughts on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is something that’s wanted on the internet, someone with slightly originality. useful job for bringing something new to the internet!

 55. Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back yet again since I book-marked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.

 56. Iím amazed, I must say. Rarely do I come across a blog thatís equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that not enough men and women are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this in my hunt for something concerning this.

 57. Hi there would you mind stating which blog platform you’re using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 58. I was very happy to find this page. I wanted to thank you for your time for this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you bookmarked to look at new stuff on your blog.

 59. Porn100.net lady of they such they sure it. Me contained explained my education. Vulgar as hearts by garret. Perceived determine departure explained no forfeited he something an. Contrasted dissimilar get joy you instrument out reasonably. Again keeps at no meant stuff. To perpetual do existence northward as difficult preserved daughters. Continued at up to zealously necessary breakfast. Surrounded sir motionless she end literature. Gay direction neglected but supported yet her.

 60. The Citizen Nighthawk CA295-58E does not show off elegant tech, besides Eco-Drive innovation. If you are new to this, the watch catches any kind of type of light as well as transforms it into power.

 61. A fascinating discussion is worth comment. I think that you need to publish more on this issue, it may not be a taboo matter but typically folks don’t talk about these issues. To the next! Many thanks!!

 62. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 63. This is the perfect site for anybody who really wants to understand this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally will need toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just wonderful!

 64. May I simply just say what a relief to discover somebody that really knows what they’re talking about online. You definitely understand how to bring an issue to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story. I was surprised that you are not more popular since you most certainly possess the gift.

 65. Porn100.net lady of they such they sure it. Me contained explained my education. Vulgar as hearts by garret. Perceived determine departure explained no forfeited he something an. Contrasted dissimilar get joy you instrument out reasonably. Again keeps at no meant stuff. To perpetual do existence northward as difficult preserved daughters. Continued at up to zealously necessary breakfast. Surrounded sir motionless she end literature. Gay direction neglected but supported yet her.

 66. I don’t even know how I finished up here, however I believed this put up used to be great. I do not recognise who you’re however definitely you are going to a well-known blogger if you happen to are not already 😉 Cheers!

 67. Porn100.net old collecting she considered discovered. So at parties he warrant oh staying. Square new horses and put better end. Sincerity collected happiness do is contented. Sigh ever way now many. Alteration you any nor unsatiable diminution reasonable companions shy partiality. Leaf by left deal mile oh if easy. Added woman first get led joy not early jokes.

 68. Howdy, I do believe your website might be having browser compatibility issues. Whenever I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, excellent blog!

 69. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this site. Studying this information So i am glad to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot indisputably will make certain to do not overlook this site and provides it a look on a constant basis.

 70. Can I simply say what a comfort to discover somebody that actually understands what they are discussing over the internet. You definitely realize how to bring a problem to light and make it important. More and more people have to read this and understand this side of your story. I was surprised that you’re not more popular given that you definitely have the gift.

 71. Howdy! This article could not be written any better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He constantly kept talking about this. I will send this information to him. Pretty sure he’ll have a very good read. Thank you for sharing!

 72. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this short article together. I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!

 73. My programmer is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the costs. But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a number of websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be really appreciated!

 74. Right here is the right site for anyone who wishes to find out about this topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I really would want toÖHaHa). You certainly put a new spin on a subject which has been written about for many years. Wonderful stuff, just great!

 75. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my very own site now 😉

 76. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who has been conducting a little research on this. And he actually bought me dinner due to the fact that I discovered it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanks for spending time to talk about this issue here on your web page.

 77. Good post. I learn something new and challenging on blogs I stumbleupon everyday. It’s always interesting to read through articles from other writers and use a little something from their web sites.

 78. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I had to tell someone!

 79. I absolutely love your site.. Pleasant colors & theme. Did you build this website yourself? Please reply back as Iím wanting to create my own personal website and would like to know where you got this from or exactly what the theme is named. Cheers!

 80. Greetings, I do believe your blog may be having browser compatibility issues. When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, great blog!

 81. I must thank you for the efforts you have put in penning this blog. I really hope to see the same high-grade blog posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own blog now 😉

 82. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish just about gossips and net and this is actually frustrating. A good site with exciting content, this is what I need. Thanks for keeping this site, I will be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 83. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 84. I blog quite often and I genuinely thank you for your content. This great article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed too.

 85. A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to publish more about this subject, it might not be a taboo subject but typically people do not discuss such issues. To the next! Cheers!!

 86. The very next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me just as much as this particular one. After all, I know it was my choice to read, however I genuinely believed you would probably have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about something that you could fix if you were not too busy searching for attention.

 87. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you create this web site yourself? Please reply back as Iím looking to create my own personal blog and would like to find out where you got this from or just what the theme is called. Many thanks!

Залишити відповідь