Скласти все: посібники для підготовки до ЗНО з української мови

Скласти все: посібники для підготовки до ЗНО з української мови

Вчителька Оксана Гордійчук, яка має досвід підготовки 200-бальників, радить добірку корисних посібників з української мови. Секрет успіху простий: чим більше завдань ви опрацюєте, тим вищими будуть ваші шанси досягти результатів.

У далекому 2008 році, коли я закінчувала школу і складала ЗНО, не було такого розмаїття матеріалів для підготовки. Та своїм успіхом (у мене 200 балів з української мови та літератури) я завдячую тому, що зібрала й опрацювала чи не всі матеріали, посібники й довідники, які тільки мала змогу дістати.

 І це доволі логічно: якщо ти хочеш добре пробігти, то мусиш регулярно й інтенсивно бігати, а якщо хочеш добре скласти тест, то мусиш добре натренуватися на тестових завданнях. Але не тільки. Знання потрібно систематизувати.

І насправді не так  важливо, який спосіб підготовки ви обрали: самостійно, в групі чи індивідуально, бо чим більше завдань ви опрацюєте, тим вищими будуть ваші шанси досягти омріяного успіху.

Зараз уже понад 10 років я допомагаю іншим учням ефективно готуватися до ЗНО української мови та літератури. За цей час через мої руки пройшло чимало матеріалів з підготовки і я обрала найбільш ефективні. Щодо років, то загалом нам підходять видання від 2019 до 2021 року (програма з того часу не мінялась).

Зазначу, що всім відомих посібників пана Авраменка у моєму списку немає – про них і так всі знають.  Я ж допоможу зорієнтуватися у менш популярних, але точно не менш корисних виданнях.

Скласти все: посібники для підготовки до ЗНО з української мови 0

Олена Білецька «Українська мова. Комплексна підготовка до ЗНО та ДПА 2021»

Розпочну із одного з моїх улюблених посібників. Це комплексне видання з української мови від пані Білецької. Люблю цей посібник за величезну кількість завдань: він містить достатньо і вправ, і тестів, щоб остаточно закріпити майже будь-яку тему з мови.

Крім того, подає довідковий теоретичний матеріал та варіанти зошитів у форматі ЗНО. Словом, це велике гарне видання для тих, хто має достатньо часу і прагне грунтовно підготуватись. Доволі непоганий варіант і для самостійної підготовки.

Олена Білецька «Українська мова. Збірник тестових завдань для підготовки до ЗНО 2021»

Якщо ж теоретичний матеріал у вас уже опрацьований і потрібен лише хороший тренажер для виконання тестів, то я би радила вам просто взяти збірник тестових завдань  Олени Білецької. Нагадаю, що осмислене виконання й аналіз достатньої кількості тестових завдань — чи не головна запорука успішного складання іспиту. Тут маємо практично ті самі завдання, що й у попередньому посібнику, але вже без теоретичного матеріалу.

Олена Білецька «Українська мова. Міні-довідник»​

Для швидкого повторення теорії з мови є доволі непоганий міні-довідник уже згаданої авторки. Довідник має зручний формат і структуровано подає необхідний теоретичний мінімум з української мови.

Тарас Ткачук «Українська мова. Комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА. Частина 1. Довідник»

Довідник, що містить більш розширений матеріал, ніж попередній — це перша частина  посібника Тараса Ткачука «Українська мова. Комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА. Частина 1. Довідник». До переваг видання належить перелік тем для творчих робіт та електронний додаток із таблицями.

Тарас Ткачук «Українська мова. Комплексне видання для підготовки до ЗНО і ДПА. Частина 2. Тести. ЗНО 2021»

Комплект до зазначеного довідника складає частина друга — збірник тестових завдань також авторства пана Ткачука. Крім тренувальних завдань, збірник подає також усі види текстів для аналізу й варіанти тестів ЗНО. Перевагою цього посібника є різноплановість тестових завдань та їхня достатня кількість для повторення матеріалу.

Ніна Гайванюк «Українська мова. Тестовi завдання. 5-11 класи»

Коли я готувалася складати ЗНО, посібник Ніни Гуйванюк був справжнім скарбом. Зараз її можна знайти в новому перевиданні, дещо зміненому у порівнянні з тим, за яким я готувалась. Однак посібник усе одно вартісний.

На кожну тему подано 12 карток по 6 завдань у кожній. Це доволі зручно, оскільки можна опрацьовувати завдання невеликими порціями, самому коригувати навантаження.  Дуже люблю завдання до  тем «Фонетика», «Орфографія» та «Морфологія» у цьому збірнику. Та мушу попередити, що завдання із розділу «Синтаксис» можуть виявитися дещо заскладні.

Інна Літвінова «Українська мова і література. Власне висловлення. Робочий зошит»

Ну і куди ж без власного висловлення на ЗНО з української мови? Воно дає можливість здобути нам аж 20 балів із 200 за умови успішного написання.

На жаль, існує обмежений вибір  друкованих матеріалів для розуміння всіх особливостей цього виду завдання й підготовки до нього. Чи не найкращим у цьому питанні є відомий посібник Олександра Авраменка, проте зараз я хочу розповісти не про нього, а про робочий зошит Інни Літвінової. Найцінніша частина посібника — це велика кількість тренувальних тем. Пишіть перед іспитом якомога більше творів у форматі, який потрібний для ЗНО. Однак до теоретичної частини посібника раджу ставитись критично.

Іван Ющук «Українська мова»

Два підручники, про які я розповім зараз, не є матеріалами, призначеними безпосередньо для підготовки до ЗНО. Але це буде бонус для тих,  хто мріє про 200 балів. Ідеться про підручники Івана Ющука «Українська мова» та «Українська мова. Завдання». Матеріал, поданий у цих книгах, не обмежений лише програмою ЗНО, однак допоможе дізнатися більше й опрацювати деякі теми значно глибше й  ґрунтовніше.

 

Як бачимо, вибір посібників та довідників для підготовки до ЗНО з української мови є доволі широкий. Кожен цілком може обрати собі щось до смаку. Якщо ж вам цікавою й актуальною є ще й добірка матеріалів з літератури, то шукайте її в наступній статті. І щасти всім на ЗНО!