Мирослав Лаюк презентував роман «Залізна вода» на луцькій літературній резиденції «Місто натхнення»

Мирослав Лаюк презентував роман «Залізна вода» на луцькій літературній резиденції «Місто натхнення»

Письменник Мирослав Лаюк презентував лучанам свій третій роман «Залізна вода», що знайомить читача з невідомими сторінками життя Лесі Українки. За його словами, це була перша офлайн презентація цього твору, а задум написати про Лесю так, як не пишуть у підручниках, виник у нього ще 15 років тому.

Луцька літературна резиденція набирає оберти — у Волинському національному університеті імені Лесі Українки відбулася зустріч з Мирославом Лаюком —  першим письменником-резидентом, учасником Луцької літературної резиденції «Місто натхнення».

     Модераторка Ольга Ольхова зазначила, що дуже символічним є той факт, що в Луцьку цю книгу презентують в університеті, який носить ім’я Лесі Українки.

         За основу книги Лаюк взяв кілька місяців з життя Лесі Українки, які вона в 1901 році провела в Карпатах. Адже, Мирослав сам народився в цьому регіоні, а дитячі і юнацькі роки провів у селі Смодна, через яке проїжджала поетеса.

            «З самого дитинства я нашептаний про те, як Леся Українка їхала через село. У липні 1901 вона зупинялася у домі піаністки Ольги Окуневської. З історії цієї піаністки і розпочинається моя книга», – розповів автор.

         Структура роману досить складна, він має декілька паралельних сюжетних ліній. У творі є сучасний герой, який через багато років повертається у рідні краї в Карпати і їде тим самим шляхом, яким поетеса їхала у 1901 році. Це дорога у далеке карпатське село Буркут, де в той час був відомий курорт «Залізна вода». Паралельною сюжетною лінією розгортається історія подорожі самої Лесі Українки, яка їде цією дорогою. А за нею йдуть різні персонажі, які витворюють власний образ Лесі: невідома поетеса, проста гуцулка, плотогон і черниця-бернардинка.

         «Я дуже детально вивчив цю дорогу за листами Лесі Українки, за текстами, за спогадами з дому Окуневської. У моєму телефоні є ціла купа різних матеріалів на цю тему», – розповів письменник.

         «Для мене це не просто роман, а якась спроба альтернативної історії. Я б хотіла, щоб ми говорили про цю книгу так, як говоримо про Лесю тут. Ми говоримо про Лесині місця: ясен, під яким писала вірші, цеглину, на якій є ім’я її сестри, а ми можемо домислити, що десь там була і Леся. З цих Лесиних стежок і складається Луцька історія Лесі Українки. Власне із такої історії і почався цей роман», – зазначила Ольга Ольхова.

На презентації обговорили й інші теми твору, сучасної української літератури і творчості автора: різні значення образу «залізна вода», характери персонажів, десакралізацію митців, місця Лесі Українки в творчості письменника. На завершення зустрічі Мирослав Лаюк провів автограф-сесію для своїх читачів.

Мирослав Лаюк презентував роман «Залізна вода» на луцькій літературній резиденції «Місто натхнення» 0

Луцька літературна резиденція «Місто натхнення»

Нагадаємо, що літературна резиденція «Місто натхнення» триватиме 5 тижнів - з 17 травня до 20 червня. Її метою є популяризація Луцька та його міських просторів як мистецького осередку, а також міста європейського культурного контексту. Результатом резиденції стане збірка творів (оповідань, есе, новел), створених резидентами в межах резиденції та під її впливом. Твори, в яких Луцьк є місцем подій, героєм чи містом персонажів, покликані популяризувати місто в українському та європейському мистецьких контекстах як привабливу туристичну дестинацію. Організатори проєкту: управління туризму та промоції міста Луцької міської ради спільно з творчою агенцією «Баляндраси» (м. Київ) Партнери проєкту: освітня платформа Litosvita, видавництво «Комора», сайт Yakaboo, компанія «Типографія від А до Я», а також партнер-меценат міжнародна рекрутингова компанія Jobian.

Авторка фото: Анна Присяжна