Книжки, що лікують: як Yakaboo та 1+1 media створили бібліотеку в лікарні ім. Мечникова

Книжки, що лікують: як Yakaboo та 1+1 media створили бібліотеку в лікарні ім. Мечникова

Що може підтримати людину в найскладніший момент? Турбота, тепло, увага. А ще – хороша книжка. Читання допомагає впоратися зі стресом, відволіктися від болю, знайти в собі сили рухатися далі. Саме тому Yakaboo у співпраці з 1+1 media передали 28 лютого 2025 року понад 600 друкованих книг та 5000 кодів доступу до електронної «Бібліотеки для героїв» у мобільному застосунку Yakaboo для пацієнтів Дніпропетровської обласної клінічної лікарні ім. І.І. Мечникова. Авторкою ідеї стала ведуча 1+1 Марафон та інтерв’юерка Наталія Мосейчук.

Ця ініціатива стала продовженням довготривалої місії Yakaboo – зробити книги доступними для військових та поранених. Ще у 2014 році компанія почала розвивати напрям «Бібліотеки для героїв» – передавати паперові книжки українським захисникам та допомагати нашим підрозділам формувати їхні бібліотеки, розуміючи, що читання – це спосіб психологічної реабілітації, а також продовження свого розвитку в незалежності від обставин. Згодом стало очевидно, що тільки друкованих книжок недостатньо: умови не завжди дозволяють їх зберігати чи з ними пересуватися. Так народилася цифрова «Бібліотека для героїв» у нашому застосунку, яка дозволяє читати та слухати книги в будь-яких умовах.

Бібліотека для героїв: книжки у зручному форматі

Бібліотека, створена в лікарні ім. Мечникова, є частиною масштабної ініціативи «Бібліотека для героїв» від Yakaboo. Це 5000 кодів доступу до електронних та аудіокнижок у мобільному застосунку Yakaboo, які дозволяють військовим і пацієнтам шпиталів завжди мати доступ до літератури.

Чому це зручно для військових та поранених?

  • Не потрібно тримати книжку в руках – аудіокниги особливо актуальні для тих, кому важко читати через травми чи втому.
  • Доступ із будь-якого пристрою – книжки можна читати на телефоні, планшеті або ноутбуці.
  • Широкий вибір жанрів – мотиваційна література, історичні твори, книги англійською та французькою.
  • Не треба турбуватися про паперові видання – вони не загубляться і не займуть місця.

Окрім цифрових книг, ми традиційно передаємо друковані видання, бо вони залишаються незамінними для багатьох читачів. Усі книжки проходять ретельний відбір психологів ГО «DoLadu» – щоб уникнути тригерних тем та підібрати книги, які найкраще підтримають пацієнтів

«Ми в Yakaboo віримо, що книга – це не просто спосіб дізнатися щось нове. Це підтримка, мотивація, відчуття дому навіть у лікарняній палаті. Саме тому ми зробили «Бібліотеку для героїв», щоб наші захисники мали доступ до книжок у будь-якому форматі: друкованому, електронному, аудіо. Крім того, що читати завжди ОК, книги – це знання, а знання – це актив, котрий робить нас всіх сильнішими»», – зазначає Юрій Кривошея, співзасновник Yakaboo.

Як книжки допомагають у реабілітації?

Лікарі наголошують, що відновлення – це не тільки фізичне лікування, а й психологічне.

Медичний директор лікарні Сергій Риженко: «У нас був пацієнт, який потрапив у реанімацію без документів і телефону. Його перше прохання – дайте почитати. Ми знайшли йому книгу, і він дуже переживав, що не встигне дочитати її до евакуації. Тому ми просто подарували її. Це більше, ніж історія на папері – це спосіб залишатися собою навіть у складних умовах».

Один із військових, який проходить реабілітацію, поділився своїм враженням:

«Тут багато часу для роздумів. І книжки допомагають не зациклюватися на болю чи страхах. Вони розслабляють, переносять у інший світ. Було б добре, щоб таких бібліотек ставало більше».

Хто долучився до ініціативи?

До створення бібліотеки долучилися провідні українські видавництва:

  • Кліо
  • Vivat
  • Апріорі
  • Віхола
  • Yakaboo Publishing
  • Навчальна книга – Богдан
  • Видавництво 21
  • Лабораторія
  • Видавничий Дім «Комора»
  • Видавництво Сілаєвої О.В.

Проєкт реалізований у співпраці з 1+1 media. 

Наталія Мосейчук, ведуча 1+1 Марафон, інтерв’юерка та авторка ідеї: «Це велика робота. І чудова ініціатива. Хлопці одразу взялися читати — бо це відволікає від поганих думок. Дає можливість хоча б на мить поринути в іншу реальність. Безпечну. Я дуже дякую книжковій платформі Yakaboo та її співзасновнику Юрію Кривошеї. Впевнена, попереду в нас лише масштабування співпраці».

Що далі?

Бібліотека в лікарні ім. Мечникова – це не одноразова акція, а продовження багаторічної роботи Yakaboo над забезпеченням доступу до книжок для військових та поранених. 

«Бібліотека для героїв» працює і для тих, хто зараз на передовій. Ми продовжимо передавати книги туди, де вони потрібні. Бо книжки лікують – іноді навіть краще, ніж ліки.

Друзі, читайте більше з Yakaboo, таким чином, крім свого саморозвитку, ви допоможете нам робити більше подібних відповідальних проєктів!