Плаский світ Террі Пратчетта: як не заблукати і не звалитися за Край

Ілюстрація: Scheibenwelt. (c) Sara Aubron

Сер Теренс Девід Джон Пратчетт, він же — Террі Пратчетт, один з найпопулярніших нині англійських письменників. Спільний тираж його книг давно перейшов 50-мільйонну межу, сам сер Террі був посвячений в лицарі, і все це — незважаючи на те (а, можливо, і саме завдяки тому), що Пратчетт безжально висміював світ, його людей і звичаї, які вони самі собі вигадали — через “пласку” призму. У чому ж секрет?


Історія найпопулярнішого циклу Террі Пратчетта “Плаский світ” розпочалася ще у 1983 році. Спочатку це була звичайна пародія на фентезі, з невдахою-чарівником, дивними артефактами і магією, яка працює, як їй заманеться. Згодом історій стало значно більше, а разом з ними — і персонажів, окремі лінії переросли у цикли, світ ожив. У книгах Пратчетта є жарти фактично про все: від Голлівуду до філософії, від страхування до науки. Вони непомітно вплітаються в загальну (завжди — дуже динамічну) історію, стають її органічною частиною — до ваших послуг славнозвісний британський гумор.

Дехто каже, що Пратчетт — це як Вудхауз, Джером та Адамс разом, проте ні, Пратчетт — це Пратчетт.

Його історії захопливі, смішні і ніколи не бувають “порожніми” — ось ти читаєш про чергову магічну пригоду, переживаєш, смієшся, а наступної миті тобі відкривається істина, злегка, мимохідь, і, ніби нічого такого і не сталося, історія продовжується собі далі.

 

Терри Пратчетт
Фото: cuk.ch

“І все-таки, черепаха рухається!..”


Плаский світ — він і справді плаский, як би банально це не звучало. Диск, що стоїть на спинах чотирьох слонів, які спираються на панцир черепахи А’Туїн. А’Туїн пливе в космосі за лише йому (або їй, науковці і чарівники Плаского світу досі б’ються над цим питанням) відомим маршрутом. У Пласкому світі є магія, і, власне, саме вона є рушійною силою всього. Проте чимось Плаский світ дуже нагадує інший, Круглий, і то тут, то там виринає щось схоже на криве віддзеркалення…

Серія “Плаский світ” нараховує 41 роман, 5 оповідань, 4 атласи, 10 довідників і 1 куховарну книгу.

Останній роман було видано вже після смерті Пратчетта, у 2015 році, тож серія закінчилася досить раптово. Проте кожна книга у ній — цілком самостійна і завершена за сюжетом. Не загубитися у цьому розмаїтті допомагає порядок читання, і підходів до нього є два: хронологічно, тобто, за часом написання і виходу книги, або за підциклами — історії, які об’єднує спільний головний персонаж.

Рінсвінд — той самий чарівник-невдаха, на голову якого сипляться усі нещастя світу, проте якимось чином він цей світ постійно рятує. Його головне правило: біжи. Абсолютно у будь-якій ситуації втеча — це найкраще рішення, і Рінсвінд у цьому майстер.

— О-о. А как ты думаешь, в этом лесу есть что-нибудь съедобное?
— Да, — горько отозвался волшебник. — Мы.

Відьми — звісно, магія в Пласкому світі підкоряється не лише чоловікам, а й жінкам, причім у них зазвичай значно краще виходить. Відьми Пратчетта — класичні гостроносі бабусі в гостроверхих капелюхах, які не впустять нагоди відпустити в’їдливий жарт.

Нянюшка Ягг заглянула под кровать — на тот случай, если там вдруг спрятался мужчина. Никогда не знаешь, где повезет.

Смерть — у Пласкому світі — чоловічого роду. Його зовсім немає потреби боятися, адже він просто робить свою роботу. Водночас Смерть дуже любить спостерігати за людьми в марних спробах зрозуміти їхню логіку і почуття. А ще він ЗАВЖДИ РОЗМОВЛЯЄ ВЕЛИКИМИ ЛІТЕРАМИ.

– Я всегда хотел знать, – горько проговорил Ипслор, – что в этом мире есть такого, из-за чего стоит жить?
Смерть обдумал его вопрос и наконец ответил:
– КОШКИ. КОШКИ – ЭТО ХОРОШО.

Міська гвардія — найбільше місто Плаского світу — Анк-Морпорк — звісно ж, не може обійтися без охоронців правопорядку. Те, що їхній командир любить випити, капітан — наслідний принц, а серед капралів є перевертень, гном і троль, зовсім не означає, що роботу свою вони виконують погано. Просто досить специфічно.

Он капитан, черт побери. Офицер. Для офицера такое препятствие не проблема. У офицеров имеется старый, многократно проверенный способ решения подобных проблем. И способ этот называется “сержант”.

Міські служби — головний герой цього циклу Мойст фон Ліпвіг — пройдисвіт, проте і йому доводиться відповідати за свої витівки і або йти за ґрати, або займатися міськими службами: поштою, залізницею, казною.

О, господин фон Липвиг! Я всю жизнь мечтала работать за прилавком Почтамта! Моя бабушка всему меня обучила, нас даже кормили лимонами, чтобы натренировать выражение лица!

Позациклові — декілька романів Плаского світу не входять до жодного підциклу, але, можливо, саме з них варто розпочати знайомство з цим світом. Приміром, роман “Піраміди” розповідає про цивілізацію в Пласкому світі, що ховала своїх царів у пірамідах… а потім вони прокинулися. У “Дрібних богах” бог Ом намагається повернути собі паству, тому що зараз у нього лише один віруючий. І це при тому, що в його країні повно храмів і навіть справно діюча інквізиція. Роман “Правда” найбільше сподобається журналістам, редакторам і усім, хто їм співчуває, адже він — про першу в Анк-Морпорку газету. І це — єдина на сьогодні книга Пратчетта, перекладена українською. Проте існує вона лише в електронному варіанті.


Що ще?


Звісно, у портфелі Террі Пратчетта — не лише історії про Плаский світ. Якщо список в понад 40 книг вас лякає, спробуйте щось менш об’ємне.

Для любителів котів “Кіт без прикрас”. Іронічна книга, яку з півслова зрозуміють усі власники пухнастиків. І саме з тією часткою самозакоханості, яку щодня випромінюють коти.

Для любителів наукової фантастики“Страта” і “Темна сторона сонця”. Ніякого фентезі і магії, ніяких іронічних посмішок. Тільки фантастика і будівництво нових світів.

Для любителів нон-фікшну — серія “Наука Плаского світу”. Одного дня чарівники Плаского світу випадково створили… Круглий світ. Більш нічого не залишалося, крім як спостерігати за його розвитком. Разом з Яном Стюартом і Джеком Коеном Террі Пратчетт розповідає, як влаштовано наш всесвіт і чому саме так. А ще він допомагає повірити в магію.


Сер Террі продовжує жити і після своєї смерті. Його ім’я увічнено в коді, а ще є ідеї назвати в його честь нещодавно відкрите небесне тіло. Але найважливіше — залишаються його книги, саркастичні, жорстокі і водночас добрі і сповнені магії і віри. Плаский світ завжди радий туристам, тож уперед! Це буде незабутня мандрівка!


Читати: 10 фактів про королеву гуманістичної фантастики Урсулу Ле Ґуїн

Читати: Відьмині таємниці

Читати: «ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким: про стару добру фантастику


Катерина Гавриш

Катя Гавриш
Редактор і книжковий маніяк. Отримала диплом видавця, але життя вперто тягне мене в IT, тому нині техписьменник. Вірю, що читання книг — найпростіший шлях до безсмертя. Обожнюю подорожі на мотоциклі за відчуття свободи. І ще котів, бо вони точно прибульці з інших планет чи вимірів і щось знають. Мрію відвідати Єхо і Плаский світ — як не вві сні, то хоча б у наступному житті.
http://facebook.com/kate.gavrysh

6 thoughts on “Плаский світ Террі Пратчетта: як не заблукати і не звалитися за Край

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

Залишити відповідь