
Про книжки, де головними героями виступають найкращі наші друзі песики, розповідає Христина Золотарьова, автор блогу книгапёс.
Здається, існує така думка, що книжки про собак завжди сльозливі, жалісливі й найчастіше – про відданість, жорстокість або смерть. Такого багацько. Ті ж «Білий Бім Чорне вухо» Гавриїла Троєпольского, «Муму» Тургенєва або зі свіжого сумно-зворушливого: «Лілі і восьминіг» Стівена Роулі, «Перегони на мокрому асфальті» Гарта Стайна або «Пес, який говорив з богами» Дайани Джессап. Останню навіть боюся читати після опису (експерименти над тваринами й таке інше), скоріше за все після такої буду ридати три дні.
Але є ж і добрі книги про собачу відданість (тільки без сумних сюжетних поворотів), дружбу та інше мімімі. Наприклад, історія великої подорожі песика, що загубився – «Дорога додому» Крістоса Іяннопулоса, мила пригода «Подорож з Чарлі у пошуках Америки» Джона Стейнбека або всім відома повість «Троє в човні, не кажучи про пса» Джерома К. Джерома.
Про декілька справді хороших книг розповім трохи докладніше.
Останнім часом я, здається, занадто часто розповідаю про «Білого пса» Ромена Гарі. Це одна з тих важливих книг, які не соромно назвати мастрідом. І вона про собаку. Про білу собаку. Тільки біле у неї не забарвлення, а наче «расова приналежність». Раніше білими називали спеціально навчених псів, яких поліція нацьковувала на чорношкірих (спочатку на рабів-втікачів, потім на маніфестантів). Отже, тут ще й про расизм. Ще й так мудро, що складно втриматися від цитування: «Я расист. Тільки не такий, як ви, білі там або чорні. Я расист, тому що весь ваш сучий людський рід я в труні бачив, будь ви жовті, зелені, блакитні або в цяточку. Я вже тридцять років як перемикнувся на тварин». Сильна книжка про людську дурість, ненависть та уявну перевагу над будь-ким (твариною або іншою людиною). Warning: не читайте анотацію, якщо не хочете зіпсувати враження від кінцівки книги, хтось дуже розумний примудрився там наспойлерити.
Ще одна чудова песо-книжка – невеличкий роман Пола Остера «Тімбукту». У автора чудово вийшло зробити начебто трагічну історію про собаку, яка втратила господаря, цілком бадьорою і кумедною. Жодних соплів, вельми іронічна історія. Головним героєм є пес на ім’я Містер Зельц і жити в його голові протягом 200 сторінок – одне задоволення. Ми разом переживемо його розлуку з господарем, вирушимо на пошуки нової долі та будемо слухати, як він міркує про життя, смерть, любов та сипле дрібними істинами. Вельми нестандартна і хороша історія про відданість.
І, напевно, в такій збірці занадто банально згадувати книгу «101 далматинець» Доді Сміт, але що поробиш, якщо вона чудова (тим більше закінчити потрібно на більш-менш веселій ноті). Всі ж пам’ятають однойменний фільм про злісну й схиблену на хутрі Круеллу де Віль, яка хотіла собі шубу зі шкірок далматинців, і про собак, які вирушили рятувати своїх цуценят? Звичайно ж, книга повніша і цікавіша будь-якої екранізації. Дуже кумедна історія з приємним післясмаком.
Хочеться ще відзначити не тільки повноцінну історію про собак, а й просто dog friendly книжки. Вони можуть бути про що завгодно, але про чотириногих друзів там теж не забувають. Так, наприклад, головний герой книги «Диво» Р. Дж. Паласіо обожнює собак, а у «Щиглі» Донни Тартт є дико зворушлива автобусна подорож Тео з його песиком, а Курт Воннегут в «Сиренах титану» розмірковує про те, що всесвіт, який не дозволяє людині і його собаці залишитися разом, складно назвати милосердним.
Христина Золотарьова
53 thoughts on “Best friend ever: топ книжок про песиків”