8 книжок для розуміння фантастики та літератури загалом від Михайла Назаренка

Фото: Helen Jamison / Bartleby & company

Для блогу Yakaboo у рамках лекторію Фантастика // Лекції про читання про книги, які варто прочитати, щоб розумітися на літературі загалом та жанрі фантастика розповідає літературознавець, критик та письменник-фантаст Михайло Назаренко.


1

Юрій Лотман, “Роман О. С. Пушкіна “Євгеній Онєгін”. Коментар”


З цього тексту я би радив почати тим, хто любить питати, навіщо потрібні філологи – все ж і так зрозуміло. “І “Євгеній Онєгін”?” – питаю я. “Так, і він теж”. Ось тоді можна відкривати Лотмана на будь-якій сторінці, щоб дізнатися, скільки смислів приховано в тексті. Йдеться навіть не про реалії далекої від нас культури. Чому роман закінчується саме так? Зараз це не є очевидним. Ми звикли до відкритих фіналів і не пам’ятаємо, що для російської літератури XIX століття фінал «Онєгіна» був революційним. Лотман вчить читати не лише Пушкіна. Він вчить читати. Крапка.

2

Умберто Еко “Шість прогулянок в літературних лісах”


Еко напозір говорить дуже прості речі. Коли я вперше прочитав “Шість прогулянок…”, то спочатку був навіть розчарований. Але почав перечитувати і відмічати все, що мені знадобиться для роботи, і в результаті книга була вся у закладках, тому що Еко поміж наочних прикладів і анекдотичних історій формулює зовсім не очевидні, глибокі твердження так, що вони стають зрозумілими кожному.

3

Михайло Гаспаров “Записи та виписки”


Це такий собі записник філолога, де є спогади, цитати, есе, – а разом вони утворюють цілісний текст, ба навіть цілісну картину світу, і розвертають свідомість читача у правильному напрямку. Книжка Гаспарова буде корисною не лише для любителів літератури, а й для будь-якої мислячої людини.


Письменники, яких варто прочитати, щоб зрозуміти, що таке фантастика


Є багато людей, які не читають фантастику, бо «це ж фантастика»! А “1984” Орвела? Це не фантастика, а антиутопія. “Соляріс” Лема? Не фантастика, а філософська проза. І так далі. Але навіть “Гра в бісер” Гессе – це теж фантастика з моделюванням культури майбутнього, і цей роман за методом нічим принципово не відрізняється від Бредбері чи Уеллса. Окрім тих авторів, які вже є визнаними класиками світової літератури, назву кілька імен, котрі, як мені видається, можуть бути цікавими і важливими для тих, хто фантастику зазвичай не читає.

4

Урсула Ле Гуїн “Ліва рука Темряви”


Американку Урсулу Ле Гуїн вже почали видавати українською: вийшли перші томи циклу про Земномор’я, але залишається не перекладеною її наукова фантастика і перш за все роман “Ліва рука Темряви”, що вирізняється цікавим культурологічним моделюванням і водночас є одним з найкращих романів про кохання, який мені доводилося читати. Про кохання незвичне, фантастичне, трагічне і абсолютно пронизливе.

6

Джон Краулі “Маленький, великий”, тетралогія “Египет”


Твори цього американського автора сподобаються тим, хто любить “Сто років самотності” чи “Маятник Фуко”. Магічний реалізм на межі з фентезі. Поєднання традицій Шекспіра та Льюїса Керолла. Блискуча література. Дуже сподіваюся, що її колись перекладуть українською, хоча це дуже складно, адже у Краулі надзвичайно складний і витончений стиль. Гарольд Блум, один з провідних американських літературознавців, не раз називав Краулі кращим англомовним письменником сучасності. Повірте, навіть якщо це перебільшення, то не істотне.

5

Ніл Стівенсон “Криптономікон”, “Бароковий цикл”, “Анафем”


Величезне п’ятикнижжя – історія західної цивілізації від XVII століття до XX і навіть XXI. Як виник світ, в якому ми живемо? Який шлях веде від Ньютона і Лейбніца до Другої світової війни і сучасних комп’ютерних технологій?.. Це фантастика, але ці романи можна читати, не помічаючи їхньої приналежності до цього жанру. Наскрізний герой книг Стівенсона – безсмертний, він поєднує часи від Англійської революції до революції комп’ютерної. Навіщо це потрібно письменнику, стає зрозуміло лише в п’ятій книзі. Блискуче інтелектуальне чтиво – авантюрні, пригодницькі, науково-популярні, філософські романи. Стівенсон – не лише автор бестселерів, але й один з тих людей, які думають і говорять про важливі, серйозні речі. Про справжнє.


Читати: Володимир Єрмоленко для #ПроЧитання: “Бібліотека – це ніби квиток на кожен день у будь-яку точку світу”

Читати: Фантастичні пригоди людини з марсіанською пропискою

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

9 thoughts on “8 книжок для розуміння фантастики та літератури загалом від Михайла Назаренка

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  6. 623422 782975You should be very astute at research and writing. This shows up inside your original and exclusive content. I agree along with your primary points on this topic. This content should be seen by far more readers. 243518

Залишити відповідь