Український детектив та інтелектуальний ребус із Піднебесної. 5 книжок для досвідченого читача

До цієї добірки увійшли книги, для прочитання яких знадобиться чималий читацький досвід. Адже мати справу доведеться з відкриттями, які без базового грунту ризикують залишитися незрозумілими.

пострил“Постріл на сходах. Детектив 20-х років”

Для тих, хто досі вважає, що класична українська література – це переважно соціально побутові нариси із життя стражденного селянства, ця книжка стане невеличким відкриттям. Антологія українського детективу 1920-х років – черговий жанровий доказ того, що на початку XX століття українські автори рухалися синхронно з європейськими письменниками. У цьому виданні зібрані повісті Дмитра Бузька, Гео Шкурупія, Юрія Смолича та Юрія Шовкопляса. У «Пострілі на сходах» є не лише стандартні прийоми детективного жанру  – кримінал, вбивства, крадіжки, шпигунство,–  а й елементи любовної драми (ревнощі, незаконні аборти) та наукової фантастики (експлуатація людей-роботів).

рот“Людское клеймо”, Филипп Рот

Роман одного з найтитулованіших сучасних письменників США залишає довгий післясмак. Текст, щедро замішаний на алюзіях і рефлексіях, схожий на американський панкейк, де в ролі “млинчиків” виступають непрості людські долі. Дві одвічні теми літератури – танатос і ерос – у Філіпа Рота доведені до досконалості. “Людское клеймо” – книга для тих, хто любить психологізм у літературі, але не у вигляді безпредметних авторських абстракцій, а загорнутий у майстерно закручений сюжет. Читачеві належить розгадати таємницю життя звинуваченого в расизмі професора літератури.

ялом“Вглядываясь в солнце. Жизнь без страха смерти”, Ирвин Ялом

“Першовідкривач жанру психотерапевтичної літератури”, як нарекли Ялома критики, у своїй знаменитій книзі не побоявся взятися за аналіз фундаментального людського страху – страху смерті. Професор психіатрії Стенфордського університету стверджує, що до нього цією темою предметно займався хіба що давньогрецький філософ Епікур, розкривши її у своєму вченні про досягнення стану безтурботності. У своїй роботі Ялом пише про те, як розпізнати страх смерті, глянути йому в обличчя і подолати його. Хоча книга присвячена темі смерті, написана вона досить жваво, що допомагає легко “засвоїти” ідеї автора, які до того ж ілюстровані реальними випадками з його практики.

ришард“Імперія”, Ришард Капусцінський

Ришард Капусцінський – «патріарх» польської репортажистики. Його стиль намагаються наслідувати чимало сучасних авторів Польщі. Книжки Капусцінського перебувають на межі нон-фікшн і художньої літератури, поєднуючи літературний талант з журналістською спостережливістю. Його «Імперію» варто прочитати будь-якій пострадянський людині, адже цей величезний репортаж про СРСР показує всю сутність тоталітарної дійсності. «Імперія зла» постає у польського автора як щось надзвичайно реальне і водночас химерне у своїй фаталістичності. Капусцінський описує життя у Країні Рад без зайвого пафосу і дидактизму, фіксуючи страшну логіку тоталітаризму в простих, навіть приземлених речах.

мо“Страна вина”, Мо Янь

Прочитавши цю книгу, нарешті розумієш дивне формулювання про “галлюцинаторний реалізм”, за який китайський письменник отримав у 2012 році Нобелівську премію з літератури. Стиль Мо Яня настільки дивний для читача, який звик мислити як середньостатистичний європеєць, що латиноамериканський “магічний реалізм” після прочитання автора з Піднебесної здається чимось цілком звичним. “Страна вина” – це не просто різка сатира на сучасне китайське суспільство, це прекрасна стилістична робота, інтелектуальний ребус, на вершині якого сидить нарочито груба приманка – приготоване у маслі немовля для гурманів з партійної еліти.

Наталя Петринська

9 thoughts on “Український детектив та інтелектуальний ребус із Піднебесної. 5 книжок для досвідченого читача

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

Залишити відповідь