Якщо ти чогось не отримав в дитинстві – це на все життя

Після прочитання “Олівії Кіттерідж дуже хотілося знову зануритися в гострий психологізм прози Елізабет Страут. Тому чекати перекладу нової книги My Name is Lucy Barton я не стала і прочитала цю невелику книгу в оригіналі. До речі, читається вкрай легко, середнього рівня англійської буде досить.

Іноземні видання взагалі читаються інакше. Інший папір, інші шрифти, стиль оформлення створюють ефект повного занурення.

Молода жінка змушена провести в лікарні тривалий час. Їй самотньо, її турбує невизначеність і вона страшно сумує за своїми маленькими доньками. Несподівано до неї навідується мати – жінка, яка завдала їй чимало болю в дитинстві своїм невтручанням, і від якої так хотілося почути слова любові.

Ця жінка пройшла непростий шлях до лікарняного ліжка дочки, вперше сівши в літак, і опинившись не в провінції, а в Нью-Йорку. Проте так і не змогла відкритися їй, хоча читач виразно розуміє, що у неї на душі. Бесіди-спогади, які вони ведуть, тримають їх разом тільки завдяки спільним знайомим з минулого, яких можна обговорити, але вони так і не наважуються заговорити про свої власні стосунки, ускладнені бідністю, ізольованістю, маленьким містечком і жорстокістю як близьких, так і просто сусідів.

Якщо ніхто не займається тобою, як ти дізнаєшся, наприклад, що треба жувати із закритим ротом або що неввічливо запитувати у пари, чому в них немає дітей? Як ти можеш скласти уявлення про себе, якщо єдине дзеркало у будинку таке крихітне і висить над мийкою, до якої ти не дістаєш, якщо ніколи жодна жива душа не сказала, що ти гарненька, але коли в тебе починають рости груди, ти чуєш від матері, що починаєш походити на корову із сусідньої ферми?

Якщо до тебе жорстоко ставились, ти пережила безліч принижень, якщо у тебе не було телевізора і нормального одягу, якщо твої інтереси не мали ніякого значення, якщо мати ніколи в житті не обіймала тебе – ти ніколи не зможеш стати своєю серед людей, які виросли в нормальних умовах, де б ти потім не опинилася.

Читати: інтерв’ю Елізабет Страут: “Мені все одно, наскільки погано поводяться мої персонажі”

Люсі настільки травмована дитинством, що елементарну посмішку і турботу сприймає як ознаку особливого ставлення і любові. Як, наприклад, у відносинах з лікарем, який лише виявляє професіоналізм і є доброю людиною, якою і повинен бути лікар.

Діти Люсі виростають, шлюб розвалюється, бо перший чоловік – він з тих, нормальних, він не розуміє її проблеми й дорікає незручними зауваженнями. Зате нинішній знає, що таке голод і холод, тому вдячний за кожен прожитий день. А ще він, як і Люсі, розуміє, що щастя – це дивитися на схід сонця. Сама ж головна героїня, від імені якої й розповідається історія у книзі, стає письменницею. Книжки були її єдиною розрадою, і вона вирішує, що її творчість теж може стати розрадою для когось.

Читати: Як не написати автобіографічну новелу про відносини між донькою і матір’ю 

Удавана простота невеликого за обсягом твору насправді оманлива. Глибокі переживання, недомовленість, гострота соціальних тем і сила, з якою йде крізь життя Люсі, ще довго не відпускають, коли перегортаєш останню сторінку. Це Люсі Бартон і це її історія.

“Я люблю тебе, мамо”, – говорить Люсі. Але у відповідь не чує нічого.
Мамо, ти любиш мене?
Припини.
Мамо, ну давай! Ти любиш мене, любиш?
Дурненьке дівчисько.
Ма, я заплющила очі. Ну скажи!
Люсі, припини це негайно.
Мамо, мої очі заплющені.
Твої очі заплющені…
Ти любиш мене, коли мої очі заплющені?
Коли твої очі заплющені…
Але Люсі щаслива й тим.

Тетяна Дудник

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

9 thoughts on “Якщо ти чогось не отримав в дитинстві – це на все життя

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

  5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

Залишити відповідь