Електронна книга vs паперова. Яку обрати?

Фото: Zhao ! via Flickr

Незважаючи на те, що з моменту випуску першої електронної книги пройшло 15 років, традиційна паперова книга нікуди не зникла, а суперечки і роздуми щодо того, який носій обрати, досі тривають. У більшості людей, що читають, є і електрокнига, і планшет, і смартфон, при цьому вони купують і паперові книги. Однак є й ті, хто читає виключно з екрану, і ті, хто не визнає книгою книгу в електронному форматі.

Сучасна зайнята працююча людина успішно користується “читалкою”, проводячи як мінімум дві години на день в транспорті. Адже це дуже зручно: невеликий формат і вага, компактність, можливість гортати сторінки однією рукою, швидке увімкнення і вимкнення екрану з миттєвим поверненням на те саме місце, де зупинився. Важливою відмінною рисою електронної книги є можливість налаштування розміру шрифту і кольору паперу. Крім того, у багатьох моделях є вбудоване підсвічування, що дуже зручно для любителів читати ночами. Читаючи під час прийому їжі, немає необхідності притримувати сторінки вільною рукою. А вирушаючи у подорож, не треба вибирати, скільки і яких книжок взяти, щоб вистачило на всю відпустку, і підраховувати, чи не буде перевищений ліміт ваги багажу.

Водночас ніщо не може замінити відчуттів від покупки нової паперової книги. Ось ви тримаєте її в руках. Хрустка палітурка поскрипує під пальцями, ще незаймані, склеєні подекуди сторінки, легкий запах типографської фарби. Справжні книгомани, перш ніж почати читати, ще й покрутять, оглянуть книгу з усіх боків, знайдуть рік першого видання, ім’я перекладача, спробують на дотик папір. І тільки після цього з захватом візьмуться за зміст. До того ж, якщо раптом ви загубили нить оповіді чи є потреба повернутися на кілька сторінок назад для уточнення, зробити це набагато простіше, ніж у випадку з електронним носієм. Ну а про дитячі книжки і говорити нема є про що – перед цією категорією читачів вибір взагалі не постає. Книжкові полиці в оселі багато що можуть розповісти про людину – її інтереси, знання, художній смак і навіть матеріальний статус. Дім без книг здається неповним, нехай вже краще вони громадяться стосами, де доведеться. І врешті-решт ліхтарики для читання вже давно існують.

Дані різних досліджень свідчать про те, що папір сприяє більш вдумливому читанню. У норвезькому Університеті Ставангера провели експеримент з метою вивчення відмінностей у сприйнятті різних носіїв інформації. Результати показали, що при читанні тексту з паперу випускники шкіл показали рівень розуміння і запам’ятовування прочитаного вищий, ніж ті, хто читав з екрана. Крім того, у респондентів з паперовими книгами виявився вищим рівень емоційного відгуку на прочитане. Автор дослідження когнітивіст Анна Манген пояснює це тим, що книга матеріальна і є предметом фізичних маніпуляцій. Гортаючи сторінки, відчуваючи вагу предмета в руках, обираючи будь-яку частину твору, людина нібито відчуває більш сильну реакцію порівнянно зі скролінгом сторінок.

Скептики схильні вважати, що вибір, яку книгу читати – електронну або паперову – справа звички, а звичку можна змінити.

Залишаємо на ваш розсуд, що вибрати і чи міняти звички. Головне – читати.

2 thoughts on “Електронна книга vs паперова. Яку обрати?

  1. По-моему, этот спор не имеет решения. Ну, как выбирать общим голосованием, что вкуснее – отбивная или пирожное.
    Я сама пользуюсь читалкой больше 6 лет. Она сделана по технологии “электронных чернил”. Так что разницы в восприятии её экрана или книжной страницы нет. Зато я смогла уже прочитать много книг, которые вряд ли возможно заполучить в руки без ОЧЕНЬ большого труда. Библиотеки города не бездонны. Тиражи книг – не всегда были большими. Покупать книгу на букинистическом ресурсе за десятки или сотни гривен для того, чтобы просто один раз перечитать – странно. Потому я благодарна тем, кто выкладывает электронные версии книг в интернете.
    Но это не значит, что обыкновенные книги совсем ушли из моей жизни. Есть такие, что заведомо будут читаны-перечитаны мной и близкими. Есть такие, что в электронной версии неполноценны. Вот, например, на Якабу купила “Мир в ореховой скорлупке” Хокинга. Там половина страниц с иллюстрациями. А есть старые любимые книги, в которых я помню даже размещение фраз на странице – как с ними расстаться?
    Потому не понимаю ярых защитников той или иной стороны. Особенно таких:”Фу, электронные книги это вульгарно! А как же запах страниц, и т.д…” Читают ли они что-то новое? Или берут по десятому разу в библиотеке что-то из классики, снобистски отвергая всё, изданное менее 20 лет назад?

  2. Вічного немає нічого,були колись: глиняні таблички, пергаментні, дерев’яні,сувійні і т.д. скоро і паперові і електронні будуть у минулому. Треба йти в ногу з прогресом, а хто хоче хай хоч на паркані читає)))

Залишити відповідь