«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким: про роман «Троянда і черв’як» Роберта Ібатулліна

Думаю, ні для кого не є секретом, що зараз наукова фантастика переживає справжнє відродження. Головним чином тому, що писати белетристику почали самі вчені, яких вже оглушили різноманітні вибухи в вакуумі. Так з’явилися геніальні речі на зразок «Квантового злодія» Ханну Райяніємі, «Вогнепади» і «Ріфтери» Пітера Воттса.

Крім того, наукові дослідження і роботи в стилі «Просто про складне» про квантову фізику, теорії струн, сучасну космологію-біологію-ксенопсихологію та інші логії стали доступні і письменникам без наукових ступенів, яким довелося відповідати духу часу. Тобто, відмовитися від «педалей циклотрона» і «воєн в сузір’ї Рака» і почати відштовхуватися від реальної науки.

Загалом, зараз склалася дивна ситуація. З одного боку ринок завалений ширвжитком в стилі підліткової фантастики, яка стала популярна завдяки різним сагам (від «Сутінків» до «Дивергента»). З іншого  боку ніби соромно писати зовсім антинаукову ахінею, так що письменникам доводиться розбиратися у всьому. Все це призвело до того, що наукова фантастика з’явилася і в сусідній Росії. Так-так, та сама, яка, здавалося, померла разом зі Стругацькими.

Отже. Роберт Ібатуллін, «Троянда і черв’як». Для початку – це, здається, перший твір у жанрі твердої НФ, який вийшло з «Самвидаву» і потрапив в поле зору видавництв. Що є саме по собі неймовірним явищем. По-друге, це не «попаданці», які вже виграли, здається, всі війни, які були на планеті і парочку тих, яких ніколи не було. Ну і по-третє, «Троянда і черв’як» – це досить серйозний футурологічний твір, в якому автор спробував (а подекуди і довів до кінця) вивести теорію розвитку суспільства в майбутньому.

Сюжет десь перегукується з уоттсівською «Помилковою сліпотою». Люди виявили, що до них летять прибульці. Летять з метою воювати, тому що на всі заклики вони не відповідали. Створили цілком обгрунтовану фізичну суперзброю. Прибульці виявилися хитрішими і встигли атакувати Землю, але розселені по інших планетах і заховані в бункерах люди це пережили і бахнули у відповідь. Власне, з цього і починається роман.
Звичайно, є кілька проблем. Персонажі досить картонні, вони ніби роботи з заданими алгоритмами, кожен виконує свою програму – і будьте впевнені, так буде до самого кінця книги.

Пара моментів є відверто незрозумілими для середнього обивателя. Тобто, я, як професійний читач НФ, прекрасно усвідомлюю, чому в космічному майбутньому всі лайки засновані на проблемах з вентиляцією, але решта, судячи з відгуків, обурюються і вимагають пояснень. Пояснюю: тому що в замкнутій системі будь-який зайвий пил може призвести до відмови механізмів і вбити вас. Але автор міг би і придумати пару-трійку подібних катастроф в минулому, щоб обгрунтувати неологізми сьогодення.
Але в цілому – це міцний сюжет, зав’язаний на переході цивілізації від нульового рівня до решти.

Це досить серйозний погляд на непривабливе майбутнє. Це безальтернативність для людства, яке прекрасно дисоціює з «прийняттям людей у ​​велику галактичну сім’ю». І найголовніше – це науково обгрунтований світ, читати про який набагато цікавіше, втім, ніж спостерігати за сюжетними ходами і поворотами.

Читайте завжди.

Джерело: Facebook Дмитра Бунецького 

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

8 thoughts on “«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким: про роман «Троянда і черв’як» Роберта Ібатулліна

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

Залишити відповідь