«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким: про Толкіна, Мартіна і Кука

Нещодавно один православний священик, який сидить на ФБ, написав довгий пост, в якому порівнював “Володаря перснів” Толкіна і “Гру престолів” Джорджа “Я вб’ю навіть тих персонажів, яких не показав вам” Мартіна. Основна думка була такою: Толкін був досить поміркований у своєму творі, в той час як Мартін (і телевізійники, що знімають серіал) роблять величезний наголос на оголення, навіть якщо сюжетно воно нічим не підкріплено.

Я почав був відповідати, що, мовляв, воу-воу, це чисто жанрова тема, Мартін – типовий представник “другої хвилі” в фентезі, а там секс з насильством часто превалюють не те що над сюжетом, а над сенсом в цілому. А потім вирішив написати це в черговому “ЧЧ”.

Пишу.

Спочатку були різноманітні творіння про драконів, лицарів та інших чарівників, написані огидною мовою і тому справедливо забуті зараз. Потім з’явився Джон Роналд Руел Толкін і створив усе, що зараз називається “епічним фентезі”. Природно, він став настільки популярний, що всі інші автори (крім тих, кому більше сподобався Говард з “Конаном”) вирішили писати так само, як метр. Що призвело до повного фіаско фентезі як жанру – до початку 80-х воно померло, поховане під тисячами тисяч жахливих виробів.

І тут з’явилися люди, які сказали: досить. Досить цих ніжностей і соплів. У минулому було досить багато жорстких моментів (нормальні історичні романи це, в принципі, доводять), світи фентезі нічим не гірші реальності. Так почалася Друга Епоха і з’явився жанр “дарк фентезі”, який був реалістичним, жорстким, з матами, сексом і взагалі.

Сьогодні, власне, історія повторюється. За винятком пари-трійки талантів (на кшталт Джо Аберкромбі та Марка Ротфусса) інші “дарки”, включаючи Мартіна, сумовиті настільки, що в якості сюжетних ходів реально використовують міжрасовий секс. Тому з’явилася Третя Хвиля, представники якої заявили: до біса умовності, у нас тут буде політика, ЛСД і упор на психопатів. Це так звані “нові дивні” – і яскраві їх представники (які в моїх оглядах постають часто) – Чайна М’євілль і Джефф Вандермейєр.

Власне, зараз ви ставите собі питання: навіщо я це все читаю?

Просто для того, щоб зацінити, яку роботу виконав хлопець, якого я вам пораджу: він був одним з тих титанів, що створили “дарк фентезі” і зробили це настільки стильно, що нині й повсякчас, і на віки віків навряд чи знайдеться хтось, хто зможе його обскакати.

Йдеться про людину на ім’я Глен Кук.

Так-так, той самий, який “Чорний загін” і “Пригоди Гаррета”. І якщо загін в якийсь момент починає вибішувати (там є боєць на ім’я Масло, уявляєте?), то “Гаррет”, який і чорний фентезі, і нуарнійший детектив і взагалі чтиво, що треба, тримає до упору.

Головним чином тому, що сам Гаррет – вельми свійський хлопець. Який і “останній лицар в потертих обладунках” і вино вважає зіпсованим виноградним соком, вважаючи за краще пиво. І проблеми він вирішує дуже по-розумному. І друзів обирає чудових – темного ельфа-полукровку, вирішувача, ігромана і вбивцю Морлі Дотса; мертвяка-логхіра на ім’я Небіжчик та інших прекрасних особистостей на кшталт Плоскомордого Тарпа.

А ще Кука взагалі не парить ваша думка з приводу його персонажів. Їх можуть звати, як завгодно, вони можуть творити, що завгодно, все це абсолютно не дружить з логікою і не поєднується з фізикою і плює в обличчя моралі. Але це – круті твори з крутими героями, в які влітаєш відразу, а потім сидиш до ранку з книгою в руках і думаєш, як би відмазатися від роботи, щоб встигнути прочитати ще один роман.

Про заслуги перед жанром я вже написав вище. Він один з небагатьох, хто забив на поклоніння Його Святості Толкіна і створив своє, породив купу наслідувачів і тепер, ймовірно, посміюється, висміюючи в своїх книгах багато-багато речей, які ви бачите, знаєте і любите. За те і самого люблять.

Читайте завжди.

Джерело: Facebook Дмитра Бунецького

8 thoughts on “«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким: про Толкіна, Мартіна і Кука

  1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

  3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

  4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

  5. 432777 392058This is a very good subject to speak about. Usually when I discover stuff like this I stumble it. This article probably wont do well with that crowd. I will probably be confident to submit something else though. 725419

Залишити відповідь