«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким

Ймовірно, ви вже знаєте, як я люблю «нових та дивних». Це такий дивовижний рух у фентезі, який плюнув на рамки жанру, перетворив чарівну казку в політичні маніфести та галюцинації, змішав всі доступні жанри та прикрасив гострими алюзіями на класику на кшталт Франца Кафки та інших Мервінів Піків. Головним чином, звичайно, через Чайна М’євіля. І Джеффа Вандермеєра. Та інших не настільки відомих письменників.

А одним з найбільших відкриттів минулого року для мене став Джонатан Барнс, який написав умовно пов’язану дилогію «Сомнабулист» і «Люди Домино», в якій розчавив міське фентезі.

І ось тепер у нас новий герой, який знущається над жанрами, стилями і самою структурою оповідання.
Прошу любити і жалувати, Джонатан Ховард і його неповторний Йоханнес (він же – Йоганн) Кабан. Який і некромант, і детектив, і сомнабуліст і ще багато хто.

Поки, на жаль, переклали тільки першу частину – «Йоханнес Кабал. Некромант». Зробили це добрі люди, ніяк не пов’язані з видавничим бізнесом: схоже, втомилися чекати, коли хтось зверне увагу на цей чортів бестселер.
Основна тема тут – угода з дияволом. Вони бували різні. Від «Фауста» Гете до «Корпорації М.І.Ф» Аспріна, який і зовсім перетворив таїнство в базарні торги.

Ховард не став експериментувати. Угода тут дуже стандартна. Йоханнес Кабал передав свою душу Сатані в обмін на «пізнання життя після смерті», в результаті чого став некромантом. Але це все – за межами тексту. Наша історія починається в той момент, коли Кабал з’являється в Пеклі та пропонує князю темряви нову угоду.

В результаті він виявляється щасливим володарем пекельної Ярмарки Розбрату, наповненої свіжовоскреслими демонічними істотами, зомбі та іншою нечистю. І угоди, згідно з якою через рік Кабал зобов’язується надати Сатані сотню свіженьких душ. Натомість (якщо встигне) він отримає власну. Здавалося б, що тут такого?

І тут Ховард починає гратися з оповіддю. Те, що починається як класична історія в стилі Террі Пратчетта перетворюється спочатку в витончений стьоб над Лавкрафтом та іншими класиками, а потім і зовсім змушує тремтіти від напруги. Гумор поступається місцем серйозних роздумів, абсурд змінюється жахом. Персонажі знаходять життя і ти вже не розумієш, за кого вболівати.

«Йоханнес Кабал» пройшовся по умовному жанру «угода з дияволом в умовах гротескного світу» паровим катком. І підлив олії у відносини «магія-наука» з витонченістю Індіани Джонса. І за це все ми повинні сказати Говарду спасибі. Говарду, Барнсу, М’євілю та іншим руйнівникам жанрових стереотипів.
Читайте завжди.

Джерело: Facebook Дмитра Бунецького

Ксеня Різник
Редакторка blog.yakaboo.ua, блогерка в Етажерка. 10 років пишу про книжки (OpenStudy, газета День, gazeta.ua, MediaOsvita, власний блог та блог Yakaboo). Природний для мене стан: читати, розповідати та писати про книжки. Трішки схиблена на сучасній британській літературі, шпигую за лауреатами усіляких премій, найкращих додаю у список "читати негайно"). У вільний від книжок час знайомлюсь із птахами, марную фарби та олівці.
http://ksenyak.wordpress.com

5 thoughts on “«ЧЧ: Читати. Четвер» з Дмитром Бунецьким

  1. 92664 223724We are a group of volunteers and opening a new system in our community. Your internet site given us with valuable information to work on. Youve done an impressive job and our entire community is going to be grateful to you. 61247

Залишити відповідь